CALLANTSOOG Vrijdag 20 december 1968 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323. Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug Tel. 02247-272 De gestoorde kerstviering. Het zal wel een vreemd kerstfeest worden. Wie had kunnen denken, dat de dominee zo plotse ling zou komen te overlijden. Het had zo ge woon in de krant gestaan: Na een godvrezend leven in Jezus ontslapen: Maarten Johan van Gilhuis, predikant te Middenvoorden. Nu, na enige maanden van eenzaamheid, be greep de oude mevrouw Van Gilhuis maar al te goed, wat het wilde zeggen, alleen achter te blijven. Kinderen hadden ze niet en eerlijkheidshalve had mevrouw daar nooit zo veel verdriet van gehad. Kinderen waren gezellig in het huis van anderen, maar ze brachten ontegenzeggelijk ook veel, zeer veel drukte en rommel in huis. Sommige goedwillende geloofsgenoten maak ten wel eens terloops een opmerking over het feit, dat het zo jammer was dat mevrouw nu zo heel alleen met haar personeel in het grote huis woonde. Maar met een kort: ,,Er is meer te doen dan kinderen opvoeden," werden de monden van al te overmoedige dorpsgenoten gesnoerd. Gelukkig had de gemeente na het overlijden van de dominee een flinke, jonge predikant kunnen beroepen, die mevrouw in alle gemeen tezaken nog steeds bleef betrekken. Het was niet verwonderlijk dat ook het in de woning van de oude dominee te houden kerst feestmaal ter sprake kwam. Spontaan, als de jonge dominee was, bood hij direkt aan om de honneurs aan tafel waar te nemen. Het was n.1. de gewoonte dat dominee en mevrouw Gilhuis ieder jaar voor de elite van het dorp een diner gaven, dat de avond voor Kerstmis gehouden werd. Met Kerstmis steeds naderbij komend, twij felde de oude mevrouw over haar keuze van de jonge predikant. Had ze niet beter hun huisvriend de oude notaris kunnen vragen? Het was het vervelende van die jonge enthou siaste man, dat hij alle bezwaren steeds met een brede lach wist weg te vagen. En toch O ja, zij wist maar al te goed, dat het voor jonge predikanten moeilijk was om ergens een beroep te krijgen. Maar aan de andere kant gaf het je toch wel eens te denken: Als stu dent gehuwd, drie kinderen en dan eindelijk klaar! Zou het toch niet beter zijn de notaris te vra gen, die wist in ieder geval hoe zij het hebben wilde. Met al het gepieker, de voorbereidingen voor het diner en die voor de kerstdagen werd het ongemerkt 24 december. De gasten waren allen zeer enthousiast over de feestelijke kerstsfeer. De jonge predikant wist met een geestig speechje de aandacht van het verledenaf te wenden en op de toe komst te richten. Het diner was uitstekend. Voordat de hoofd schotel binnengebracht zou worden, werd door de waarnemend gastheer een tafelrede gehou den, ..Dames en heren, dorpsgenoten. Morgen is het kerstfeest," zo begon de feestrede. „Mor gen zal ik preken in mijn eerste gemeente over het gebeuren in de Kerstnacht, over Jo zef, Maria en het Kind. Hier in uw midden, wil ik de gebeurtenissen van de laatste jaren in verband brengen met het Licht, dat iedere Kerstmis opnieuw geboren wordt. De wrede moord op president John F. Kennedy, nu vijf jaar geleden, die op Dr. Martin Luther King en die op senator Robert F. Kennedy in het afgelopen jaar, hebben een golf van verbijste ring over de wereld gebracht. Dat zo iets in een welvaartstaat als Amerika nog mogelijk is? Ik zeg U echter, dat dit overal op de we reld kan gebeuren, ook in ons kleine dorp, in ons land, in Europa, Azië, Afrika en Austra lië. Omdat wij mensenkinderen ons afwenden van het goede en daardoor in duisternis leven. Maar het Licht komt ieder jaar weer opnieuw om te schijnen over deze wereld. Als wij ons openstellen voor het goede, zullen ook wij, U en ik, dat Licht mogen ontvangen." Juist begonnen de disgenoten over hun ver bazing van de keuze van het onderwerp heen te komen en aandachtig te luisteren, toen er gebeld werd. Daar heb je het, dacht de oude mevrouw. Na tuurlijk iets met die kinderen van de jonge dominee. Lichtelijk nerveus en zeer ontstemd wachtte ze het binnenkomen van het meisje. Maar niet de dominee werd geroepen, nee zij, de oude mevrouw. De geïrriteerdheid nam toe, ternauwernood kon zij zich verontschuldigen. In de hal trof mevrouw een keurig geklede jongeman, die met enkele koffers zich bepaal delijk op zijn gemak geïnstalleerd had. „Je wenst," was de bitse vraag. ..Maar tante, aunt Elisabeth, tante ik ben your neef uit Australië." „Ik heb geen familie, jongmens en mijn man had ook geen neven of nichten. Je bent abuis, je kunt beter vertrekken." Beduusd keek het jongmens naar de oude vrouw, maar hij was niet van plan op te stap pen. Daarom besloot mevrouw Van Gilhuis de dominee in te schakelen. In stilte zegende ze het feit, dat zij hem als gastheer gevraagd had. Wat zou de notaris er van gedacht heb ben, flitste het nog door haar heen. Slechts enkele minuten daarna was de jonge man vertrokken. De jonge dominee kwam weer de kamer in, knipoogde de oude mevrouw toe en het in cident was vergeten. De feestrede en het diner werden zonder ver dere storing voortgezet. Na afloop was een ieder het er over eens, dat de nieuwe predi kant een uitstekende gastheer kon zijn en met die moderne visie op het kerstgebeuren zijn toehoorders wist te boeien. De gasten bedankten mevrouw Van Gilhuis allerhartelijkst, togen vol goede voornemens voor de komende kerstdagen huiswaarts. Ook mevrouw Van Gilhuis was bijzonder in genomen met het kerstdiner. Gelukkig dat de jonge dominee dat jongmens zo vlug wegge werkt had, dacht zij nog voor zij in slaap viel. De dominee was echter niet zo tevreden. Hij had dat jongmens niet weggestuurd maar de sleutel van zijn pastorie gegeven en ver teld waar alles te vinden was. De kinderen waren vannacht toch niet thuis, dus er was plaats genoeg. Maar tegenover de oude me vrouw was dat niet eerlijk, hij moest dat mor gen na de preek beslist uitpraten. In de Kerstnacht was het gaan sneeuwen. Alles in de natuur werkte er aan mee om de men sen in de kerstsfeer te brengen. De kerstklok ken luidden bim-bam en de gelovigen kwa men van heinde en verre om de kerstpreek te beluisteren. De dominee preekte over Jozef, Maria en het Kind. Na de preek stonden hij, zijn jonge vrouw en de oude mevrouw Van Gilhuis bij de uitgang van de kerk om de kerkbezoekers gezegende kerstdagen toe te wensen. Ook mevrouw Van Gilhuis voelde de kerst sfeer, zij wist dat dit zo goed was. Zonder aarzeling nam zij de uitnodiging om mee te gaan koffiedrinken in de pastorie met blijd schap aan. De kinderen van de dominee hadden onder kerktijd de kersttafel klaar gemaakt en waren daarna met de logee naar het bergje gegaan om er te sleeën. Er volgde voor de pastorie bewoners een rustig en gezellig koffie-uurtje. Ongemerkt was het één uur geworden. Ter wijl de jonge predikant de aandacht van me vrouw Van Gilhuis trachtte te trekken, zat zij in grote verwarring naar buiten te staren. Die kinderen, die hollend en stoeiend van het heuveltje gleden, die jongeman, die ze om beurten bekogelden met sneeuwballen. Was dat niet ja. dat moest dat jongmens van gisteren zijn. Maar dan, dan was hij mis schien toch wel familie. Zij wist zich maar al te goed te herinneren dat men haar heel vroe ger verteld had van een broer, die zonder taal noch teken vertrokken was. Dat moest dan zijn zoon wel zijn. Zonder het besef, dat haar gastheer al gedu rende enige tijd probeerde een gesprek met haar te voeren, zonder op de omgeving te let ten, stond ze resoluut op en liep naar de deur, waar de stoeiende en proestende kinderen, be dolven onder de sneeuw, juist aankwamen. Oog in oog stond ze met het jongmens van de vorige dag. „Jij bent de zoon van Johan? Kom vertel me alles, over je vader en moeder en wat je hier komt doen". Wat er tussen die beiden, de oude tante Eli sabeth en haar neef besproken werd. Het laat zich raden. Enkele uren later nam de neef zijn intrede in de woning van mevrouw Van Gilhuis. Diep in haar hart voelde ze eerst nu wat zij al die jaren gemist had, diep in haar hart besefte zij, dat met de komst van de neef, het leven voor haar opnieuw zin kreeg. Het werd een vreemd kerstfeest voor de oude mevrouw Van Gilhuis, een kerstfeest, dat zij voor het eerst vierde met kinderen in haar huis. Het Licht van de liefde straalde als nooit te-

Badbode voor Callantsoog | 1968 | | pagina 1