CALLANTSOOG Zaterdag 14 juni 1969 1 ved. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12-Tel. 0 2246 523 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Abonnementen VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Excursies door het Zwanenwater. Ook dit seizoen zullen er weer excursies door het Zwanenwater georganiseerd worden on der leiding van de heren J.M.Vos en J. Doorn. Meerdere gasten hebben in voorgaande jaren aan deze avond-wandelingen deelgenomen. We menen er goed aan te doen nogmaals de aandacht van de lezers te vragen voor deze interessante excursies. Vele vakantie gangers weten niet hoe markant het Zwa nenwater is. Dit duingebied herbergt op een betrekkelijk klein terrein (580 HA) de mooiste flora, welke hoofdzakelijk te danken is aan de bijzondere omstandigheid, dat dit terrein twee zoetwatermeren bezit Uitheemse bloe men, moerasbloeiers en kalkgrondminnende planten en heesters tieren er welig en opuit- gebreide schaal. Ook de fauna in dit natuurreservaat mag uniek genoemd worden. De lepelaarskolonie is de grootste in Nederland, blauwe reigers zijn zeer talrijk en nestelen in de struiken rond de meren en het moeras. Fazanten, patrijzen, kiekendief, buizerd, wulp, tureluur, meerkoet en roerdomp, om slechts een greep te doen, zijn de bewoners van dit gebied, maar ook de nachtegaal, de geluk- brenger, kan men op zomeravonden beluiste ren. De meeuwen familie „Laridae" hebben als voornaamste kenmerk diepe groeven boven de oogkas, in welke groeven de sterk ont wikkelde neusklieren zijn gelegen. De vogels hebben zwemvliezen tussen de drie naar voren gerichte tenen, de eerste teen is, indien aanwezig, naar achter gericht. Tot deze familie behoren diverse soorten meeuwen, waarvan sommige in Nederland broeden. De mantelmeeuw, de grootste in Nederland voorkomende soort, is kenbaar aan de lei- zwarte kleur van de mantel. Als zwerf- en trekdier komt hij ook in de omgeving van het Zwanenwater voor. De broedplaats is in Nrd.-Europa, Engeland en Ierland. Vol wassen vogels kunnen een hoogte van ruim 75 cm. bereiken. De zilvermeeuw komt algemeen voor en broedt in kolonies, soms bastaardeert deze met de kleine mantelmeeuw. De volwassen vogels zijn wit met een licht grijsblauwe mantel, zi) hebben een witte kop en oranje gele snavel. Ze worden tot circa 67 cm.hoog. De stormmeeuw, ook wel kleine zeemeeuw genoemd, wordt ongeveer 43cm. hoog, lijkt veel op de zilvermeeuw, maar heeft een geel groene snavel en is ook veel kleiner. De kapmeeuw is 's zomers gemakkelijk te herkennen aan de donkerbruine kap. Deze soort broedt veel bij zoetwatermeren en komt overal in Nederland voor. In de winter meestal in grote steden, voor al daar waar brood of ander voedsel ge strooid wordt. Naast deze soorten meeuwen treft men vele sterns, waarvan het visdiefje algemeen be kend is. Bij deze sterns zijn ook enkele soorten die in Nederland broeden, terwijl de overige tot de voor- en najaarstrekgasten behoren. Tijdens een excursie door het Zwanenwater wordt ook aan de broedplaats van de meeuwen een bezoek gebracht. De jonge meeuwen scharrelen omstreeks deze tijd van het jaar in en bij de nesten, ondernemen hun eerste vliegpogingen. Maar hoedt u voor het ouderpaar meeuw, Vooral als de jongen nog erg onbeholpen zijn, kunnen de volwassen vogels tamelijk agressief worden. Een stok als afweer (ook prettig bij het wandelen) is dan ook wel aan te bevelen als men zich in de onmid dellijke omgeving van de nesten bevindt. Wij zijn ervan overtuigd ook dit jaar weer veel gasten en andere belangstellenden een groot genoegen te doen met de excursies onder deskundige leiding door het Zwanen water. 15 juni in het Dorpshuis Postzegelruilbeurs Zon - zee en strand. Ja, dan mag men zeggen dat het in Spanje en Italië altijd warm is, de bergen in Duits land en Zwitserland ideale weersomstandig heden hebben, voorlopig blijft het zonnig in Callantsoog en hebben de bij uitstek warme gebieden op 6 en 7 juni j.1. een flink pak sneeuw te verwerken gehad. Bij ons was het toen al stralend voorjaars weer bij een stevige bries uit het Noord oosten. De warmte aan onze kust is nooit drukkend, hetgeen zijn voordelen heeft, vooral ook voor kinderen. Zij worden niet moe, stoeien in de kleine plassen, die al goed op temperatuur zijn, bouwen forten, scheppen diepe kuilen en rollen door het zand. Iets heerlijkers is er voor kinderen niet denk baar. Er is slechts één bezwaar, vooral om streeks deze tijd van het jaar als de wind meestal uit noordoostelijke richting komt. De kans op een fikse ve. branding is dan niet denkbeeldig,vooral tussen 12 en 15 uur als de zon fel schijnt. Geeft uw kinderen om die tijd van de dag een dun bloesje aan, voorkomen is beter dan genezen. Mededelingen. De inwoners van Callantsoog en de huur ders van de vakantieonderkomens wijzen we er op dat met ingang van 19 juni de vuilnis ook op donderdag opgehaald zal worden. Voorts maken we u attent op enkele wijzi gingen in de advertentiekolom. Allereerst willen we de aandacht vestigen op het Dorpshuis. Bij velen heeft de gedachte post gevat, dat het Dorpshuis uitsluitend bestemd is voor verenigingen en gymnastiekonder wijs. Vanzelfsprekend nemen deze een grote plaats in bij de bezetting. Maar de mogelijkheid wordt ook geboden om op het terras of binnen met uw vrien den of kennissen een gezellig praatje te maken onder het nuttigen van goede en billijke consumpties, waaronder ijs. Na de R.K. Kerkdienst op zondagochtend is het al een traditie nog even te blijven „napraten" het geen door de gasten en Callantsogers ten zeerste op prijs gesteld wordt. Vervolgens vermelden we de taxidienst van van de heer Nic. Kossen, Denneweg 4. Naast het gewone taxiwerk wil de heer Kossen ook tochten organiseren. Wij noemen bijv. een route langs de voor malige Zuiderzeehavens, een rondrit door Noord Holland, bezoek aan een markt enz. Tenslotte zouden we gaarne namen en adres sen ontvangen van meisjes die in het seizoen een of meerdere ochtenden in de huishou ding wil helpen of d e als babysit willen fungeren. Willen de trouwe lezers van de Badbode hun gasten van de mededelingen op de hoog te stellen. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J en G van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1969 | | pagina 1