'ADBODE CALLANTSOOG Zaterdag 28 juni 1969 nr.3 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Abonnementen VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Baden en zwemmen. Zoals een ieder weet bestaat er een groot verschil tussen de baders en de zwemmers. Trouwens bij de zwemmers onderling is dat verschil minstens even groot. Baders, zij die de zwemkunst niet machtig zijn. doener goed aan, slechts tot heuphoog te in zee te gaan. Zwemmers kunnen zich iets diepere zeegang veroorloven, maar vooral zij die gewend zijn in stil water (binnenwater) te zwem men, raden wij aan zich aan zee onder de categorie baders te scharen. Men zal zich misschien afvragen, waarom Wel als de eb loopt, is er langs onze kust een zuidelijke stroming met een vaart van 23^2 zeemijl per uur. Als men zich te ver in zee waagt, wordt men bij die vaart van de stroom meegesleurd met een snelheid van meter per seconde. De stroom bij de pieren is nog aanzienlijk groter, waardoor aan de ene zijde van de dam zuiging ontstaat, aan de andere kant draaikolken en diepten. Bij landwinden (N.O. - O of Z O.) komt nog een verradelijke faktor, n.1. de onder stroom. Als men de zee goed kent, is het baden en zwemmen in zee beslist ongevaarlijk. Een aardig boekje „leert de zee kennen" is door de Kon. Ned Bond tot het redden van dren kelingen" uitgegeven. Een ervaren zwemmer (wel te verstaan zee- zwemmer) kent de gevaren die wind stroom en onderstroming geven, hij begeeft zich nooit mijlen uit de kust, zonder gevolgd te worden door een boot. want hij weet dat de meest ervaren zwemmer voor moeilijk heden, bijv. kramp, geplaatst kan worden. Kustbewoners in het algemeen, noch strand- bezoekers weten alles van de zee. Daarom zijn er bij de strandopgangen waar schuwingsborden geplaatst. Er wordt steeds opgewezen vooral niet bij de pieren in zee te gaan. Voor de strandpaviljoens op de gepachte stranden zijn badmeesters aangesteld, die toezicht houden op baders en zwemmers. Bovendien zijn tussen de dammen op de ge pachte stranden kurklijnen gelegd. Tussen die lijnen kan men rustig baden, maar de voorschriften, die de badmeesters geven, moeten wel in acht genomen worden. Op het z.g. vrije strand ligt de situatie iets anders. Er wappert geen vlag om te ken nen te geven of de zee gevaarlijk is, of om de strandbezoeker er op te wijzen dat het op het strand in Callantsoog en Groote Keeten absoluut verboden is met luchtbed den, opblaasboten, -ringen enz. in zee te gaan, Toch gelden dergelijke maatregelen ook voor baders en zwemmers op het vrije strand. Misschien denkt men wel, wat niet weet, wat niet deert, of wat kan er nu gebeuren. Maar als die men of zijn kinderen in een opblaasboot of op een luchtbed met een vaart van meter per seconde afdrijft, wie moet er dan te hulp komen? Mede vakantiegangers, of wordt er veron dersteld dat de badmeesters van de gepach te stranden ook op het vrije strand toezicht kunnen houden? Voorkomen is beter dan genezen. Hopelijk wijzen de verhuurders, die weten dat hun gasten naar het vrije strand gaan hun huur ders op de gevaren van de zee en op die van de opblaasboten enz. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Hcnschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Vlootdagen - den Helder. Dit jaar zullen de Nationale Vlootdagen ge houden worden op 27, 28 en 29 juni a.s. in den Helder. Meer dan ooit zal dan voor deze plaats gelden: „Den Helder - Marinestad". Door zijn gunstige ligging was den Helder reeds in het begin van de 17e eeuw een pleisterplaats voor de bemanning van oor logsbodems en koopvaarders. In 1781 liet Prins Willem V het Nieuwendiep (den Helder) inrichten tot een bekwame legplaats van 's lands schepen van oorlog. In 1948 is met de modernisering en uitbrei ding van de haven begonm n. In 1966 werd met het ingebruik nemen van het oostelijk deel de marinehaven voltooid Sinds enige jaren heeft de Marine vlootdagen ingesteld, welke ondermeer tot doel hebben het publiek bekend te maken met het werk van de Ma rine in vredestijd. Een expositie in het Hel ders Museum geeft een overzicht van die taak zoals loodswezen en hydrografie. Ook kan men in dit musci m een uitgebreide collectie scheepsmodellen, prenten, schilde rijen, wapens, uniformen en onderscheidingen bezichtigen. Een periscoop, afkomstig van onderzeeboot „Tijgerhaai" geeft een prachtig uitzicht over het Marsdiep en het eiland Texel. Dit museum, gelegen aan de Hoofdgracht is ook na de vlootdagen, dagelijks geopend. Tijdens de vlootdagen kan men de marine- haventerreinen bezichtigen, een kijkje nemen op verschillende kruisers, jagers en fregatten (kenbaar aan de vlag V, wit met een rood kruis). Per marinevaartuig worden er rond vaarten door de haven georganiseerd. Er zijn demonstraties van de marine (met uitzonde ring van zondag 29 juni) in duiken, demon teren van mijnen helicopters en kikvors mannen komen dan ook in aktie. Schepen zijn vanaf 21.00 uur geillumineerd. Voorts zijn er concerten o.a. op zaterdag avond taptoe van de marinierskapel met fakkeldragers. Zondag worden de vlootdagen besloten met een grandioos vuurwerk. De gepavoiseerde vissersvloot maakt zater dagmiddag een tocht door de haven, terwijl de visafslag diezelfde dag te bezichtigen is van 9 tot 11 uur. Expositie. In het eerste nummer van de Badbode van dit seizoen deelden we reeds mede, dat het de bedoeling was in de Boet gedurende de maanden juli en augustus enkele exposities te gaan organiseren. De opening van de eerste tentoonstelling, een schilderijenex positie van de jeugdige Mare Jonk, zal plaats vinden op vrijdag 27 juni, 's middags 4 uur. Het is een byzonder gelukkige omstandig heid dat in de Boet op het Dorpsplein jongere kunstenaars in de gelegenheid gesteld wor den hun werk te tonen. Deze eerste expositie zal voor het publiek toe gankelijk zijn tot en met zaterdag 12 juli as. Vanaf 27 juni zal het kunstnijverheidscen trum weer dagelijks geopend zijn tot 'savonds 9 uur. Voor kinderen worden dagelijks lessen in boetseren, pottenbakken, emailleren enz ge geven om 9 uur en 11 uur 's morgens. Volwassenen kunnen 's avonds een cursus volgen (alleen volgens afspraak).

Badbode voor Callantsoog | 1969 | | pagina 1