■ADBOD CALLANTSOOG zaterdag 27 juni 1970 nr. 3 *4 .1 V -- Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON. Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Verhuur en Abonnementen VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Druk: Fa. K. VAN LO,;NKN 6 Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Strand en strandgewoonten. Nog enkele dagen zal het duren voor de grote stroom vakantiegangers naar heinde en verre trekt. In onze omgeving wordt het merendeel der Hollandse touristen verwacht in juli, ter wijl in augustus overwegend Duitse gasten in deze gemeente zullen zijn. Onder de Hol landse gasten zijn er zeer velen, die voor het eerst naar de gemeente Callantsoog ko men. Voor die personen is het strand de grootste trekpleister, hetgeen niet te ver wonderen is. In Callantsoog zijn enkele strandopgangen, een in Groote Keeten en een bij de Cal- lantsogervaarti ten noorden van Groote Keeten. Diverse strandpaviljoens verstrek ken tegen vergoeding frisdranken, koffie, ijs, soep enz., waarbij men op de terrasjes kan genieten van de zon en het uitzicht ovei1 zee. Bij enkele paviljoens is gelegen heid om tegen een kleine vergoeding van warm en koud water douches gebruik te maken. Bij de hoofdstrandopgang (de trap vanaf het Dorpsplein) is op het strand een toko geplaatst met toiletten en kleedkabines, waarvan men tegen geringe kosten gebruik kan maken. Strandtenten (linnen en houten) kunnen voor zover nog voorradig gehuurd worden bij de strandpaviljoens, dit geldt eveneens voor windschermen, strandstoelen, strand- karren. Velen zoeken op het strand rust voor zich zelf en hun gezin. Het is dan ook een goede strandgewoonte om niet bij of op een meter afstand van iemands tent, scherm of iets dergelijks te gaan zitten, 'n Ieder wil nu eenmaal gaarne wat vrijheid, hetgeen op het strand in Callantsoog, meerdere kilo meters lang, nog mogelijk is. Vanzelfspre kend is het, dat de tent die een ander huurt, niet dient als een kleedkabine voor Jan, Piet of Klaas. Volgens een gemeente verordening moeten honden in ieder geval op het gepachte strand aan de lijn. Trouwens voor honden is het echt niet zo plezierig om op een snikhete zomerdag meegevoerd te worden naar ht strand. Zij voelen zich tussen het gewoel der mensen in een vreemde omge ving beslist niet zo happy als menige baas denkt. Luchtbedden en opblaasboten mogen niet meegenomen worden in zee. Ook voor diverse vletjes moet eerst een vergunning aangevraagd worden, de voorzitter van de C.R.B. Paal 13 of de Rijkspolitie van de ge meente Callantsoog kunnen nadere infor matie geven. Baden en zwemmen in zee is ongevaarlijk als men zich houdt aan de voorschriften van de terplaatse aanwezige badmeester. Zij staan niet voor niets in weer en wind toezicht te houden. Verbied uw kroost bij de dammen in zee te gaan, geef zelf het goede voorbeeld. Op het gepachte strand staan op korte af stand van elkaar afvalmanden. Probeer deze zoveel mogelijk te benutten. Als een ieder de vrijheid van de ander een klein beetje in acht probeert te houden, zal het strandleven een genoegen zijn voor de persoon zelf en voor de medevakantie gangers. Op het vrije strand behoeft men geen ver goeding te betalen voor de geplaatste tent of het windscherm. Maar men lette wel op de kinderen, aangezien op het vrije strand niet voortdurend toezicht is. Wel komt zo af en toe de reddingboot van de C.R.B. Paal 13 langs. De boot bestrijkt echter het gehele strand vanaf de grens met St. Maar tenszee tot de grens met Julianadorp. Als men bedenkt dat een opblaasboot of ligbed met een vaart van 1,5 meter per seconde afdrijft, zal men begrijpen dat ook op het vrije strand dergelijke attributen zeer ge vaarlijk zijn en derhalve niet in zee mee genomen moeten worden. Enkele tips. Hoewel we er van overtuigd zijn, dat de zomer van 1970 een record aantal zonne- uren zal behalen, willen we toch enkele tips geven voor hen, die vakantie niet al leen zien in zonnebaden en zwemmen, maar die ook af en tot wel eens een uitstapje wil len maken. Laten we beginnen met enkele markten. In Hoorn (te bereiken via Schagen, Ver laat (Oude Niedorp), Wognum) word! iede re woensdag gedurende de zomermaanden een „Oud Hollandse Markt" gehouden waar o.a. enkele oude ambachten als klom penmaken, (kantklossen, en rietvlechten beoefend worden. In Alkmaar kan men op vrijdag de wereld beroemde „Kaasmarkt" bezoeken. Schagen heeft op donderdag een grootse „Westfriese markt", waar naast allerlei aktiviteiten die iedere week veranderen zeker enkele volksdansen zullen worden uitgevoerd. Musea zijn er ook in de kop van Noord Hol land te kust en te keur. Den Helder biedt wat dat betreft al diverse mogelijkheden. Het Zoologisch Station aan de Buitenhaven herbergt verschillende vissen en andere zeedieren in aquaria. Het Natuur Historisch MuseHm in de Vroonstraat heeft o.a. dierensdhedels, slangen, skeletten, koralen, fossielen om maar wat te noemen. Het Helders Marine Museum aan de Hoofd gracht biedt vooral voor de heren der schepping een byzonder fraaie collectie scheepsmodellen te bezichtigen. Schagen heeft eveneens een museum „Oud Schagen", dat ondergebracht is in de over blijfselen van het vijftiende-eeuwse slot. Een uitstapje, dat wel een dag vergt, is een bezoek aan het Zuiderzee Museum in Enkhuizen (via Schagen, Wognum, Zwaag- dijk). In dat museum kunnen de bezoekers kennis maken met b.v. oud hollandse kle derdracht, oude gebruiksvoorwerpen, maar ook buiten in de gracht is het een en ander te beleven. Oude ronde- en platbodem jach ten in oorspronkelijke staat (dus van hout) zijn een lust voor het oog. Een restaurant aan het museum verbonden biedt naast verfrissende drankjes, een zeer geslaagde menukaart aan hen, die het dagje uit met een culinair genoegen willen besluiten. Zij die zich voor bloemen interesseren,ra den wij aan de komende week een bezoek te brengen aan de lelietentoonstelling te Akersloot (via Alkmaar). Ook voor de niet auto bezitters (de taxi van de heer Kossen kan misschien uitkomst brengen) zijn diverse tips te geven. Een wandeling in de omgeving, een fietstocht naar bijv. de Donkere Duinen bij Den Hel der is ook voor de gezondheid een prima uitstapje. Fiets- en wandelkaarten zijn verkrijgbaar op het VVV-kantoor, Dorpsplein. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15,— Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 1