CALLANTSOOG Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323Verhuur en Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schar,erbrug - Tel. 02247-272 Het oude Callantsoog. Strandbezoek. Voor jong en oud vormt de zee en het strand een bron van vreugde. Het is niet verwonderlijk dat velen jaar in jaar uit naar het strand trekken om daar gezond heid op te doen. Met het comfort dat het, meestal eigen, vervoer biedt, komen steeds grotere groepen vakantiegangers naar de kust. In Callantsoog begint ook het aantal „dag jes mensen" een grotere plaats in te nemen Dit heeft tot gevolg, dat bij de strandop gangen veel gezellige drukte heerst. Een nadeel is echter, dat de kleinere kinderen niet gemakkelijk in het oog gehouden kun nen worden en er oplettendheid van de groteren gevraagd wordt. Laat de kleintjes niet alleen in zee, ook niet op het bewaakte strand. De badmeesters hebben op drukke zomerdagen de plicht om op de baders toe te zien, voor kleuter oppas kunnen ze echt niet spelen. Het verdient aanbeveling de kleinste spruit aan een lange lijn te zetten. In de eerste '"laats is dat een voordeel voor de rust van de overige familieleden. We hebben er in diverse artikelen op gewezen, dat het aan te raden is de jonge kinderen een plaatje om pols of hals te geven met z'n naam en het adres van de tent. Mocht een van de kinderen onver hoopt toch zoek raken, waarschuw dan bij het E.H.B.O.-gebouw of het dichtstbijzijn de strandpaviljoen. Zij staan in rechtstreek se verbinding met de strandcommandant. Tn paniek behoeft men niet zo gauw te geraken Jarenlange ervaring heeft ons geleerd, dat kleine kinderen wel gaan spe len bij de tent van een ander, nooit de zee in lopen. Let er vooral op, dat kinderen, als de vloed begint op te komen niet meer naar de zand bank mogen lopen. Het kan bij opkomend water gevaarlijk zijn. Om van de vakantie of het dagje aan zee zoveel mogelijk profijt te hebben, moet u niet de gehele dag als een zoutpilaar blij ven liggen. Lopen spelen met de kinderen of trimmen is beslist gezonder. Bij aanhoudend zomerweer kan het voor komen dat er veel kwallen in zee zijn. Een kwallebeet is over het algemeen pijnlijk en kan het plezier bederven. Een afdoend geneesmiddel is Azaron of Nestosyl, beide middelen kan men verkrijgen bij de dro gist. En bedenk dan maar: „beter mee ver legen als om verlegen," dus koop het nu, en niet na een kwallebeet. Het lijkt misschien overbodig, maar siera den en horloges evenals „kleingeld" kan men beter of in een tasje opbergen of in 't geheel niet meenemen. In het mulle zand raakt men gauw iets kwijt. We hebben gemeend er goed aan te doen enkele tips aan de strandbezoekers te ge ven, opdat zij van een prettige en onbe zorgde vakantie kunnen genieten aan het onvervangbare, heerlijke, kilometers lange, strand van Callantsoog. Persbericht. Toeristische tips door de radio voor buitenlandse bezoekers. In het radioprogramma „Touringclub", dat de KRO en de NCRV in juli en augustus dagelijks (behalve 's woendags en s' zon dags) van 8.32 - 8.45 uur v.m. in co-produk- tie uitzenden, zullen in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme tevens toeristische tips in 't Engels en Duits wor den gegeven. De tips worden samengesteld en uitgesproken door correspondenten in Nederland van buitenlandse persorganen. De spciale service-uitzendingen voor bui tenlandse toeristen in Nederland zullen te beluisteren zijn op Hilversum II. De laatste tijd werd ons verschillende ke ren gevraagd ook eens aandacht te beste de aan het Callantsoog van weleer. Sinds het begin onzer loop!: aan als redac trice van de Badbode hebben we reeds diverse artikelen aan dat onderwerp gewijd Maar voor enkele jaren waren er slechts weinig abonnees, zodat we menen er goed aan te doen, opnieuw zo nu en dan iets over het verleden te vertellen. Op een wandbord in de Ned. Herv. Kerk in Callantsoog wordt de geschiedenis van het dorp beschreven tot 1741. Callantsoog moet in vroeger jaren Cal- linge geheten hebben. Blijkens een do cument daterend uit 920 geeft Graaf Dirk I en ziin vrouw Geva enkele goederen: „om deel te krijgen aan de eeuwige erfenis, „ei genmachtig ter ere van de Heilige apostel Petrus en aan de Heilige belijder van Chrislus, Adelbert", aan de kerk te Eg- mond. Omstreeks 1200 lag Callinge op het eiland 't Oghe. Tijdens de eerste Allerheiligen en waren er meerdere overstromingen, maar omstreeks 1494 is het Oghe weer ta melijk welvarend. Volgens Pastor Jan de Veenst waren er 150 haardsteden en 6 pin ken voeren ten haringvangst. Ondanks het feit dat het eiland vele keren geteisterd werd door aanvallen van de door de storm opgezwiepte golven, bleef de groei toenemen. Omstreeks het begin der 16e eeuw moeten hier 300 huizen gestaan heb ben. Seer volk en Neeringh-rijk, mijn schepen van de Rhee Tot ses en dertigh stus, alleen ten haring gingen. Wyl Veelen voor den wal, de versche zeevis vingen. Twee dorpen 't Oogh genaamt, zyn voor myn tyd geweest. Het laatste door een Vloed vernielt .waarvan men Leest Dat Neffens Kerk en School drie Hondert Huysen stonden. In 1570, in de nacht van 31 oktober op 1 no vember werd het eiland opnieuw door een stormvloed, de tweede Allerheiligenvloed, vernield. De inwoners zochten met have en goed hun toevlucht op de hoogte nabij de Jewel. In 1581 werd het derde dorp gesticht, het tegenwoordige Callantsoog. De eerdere dorpen Callantsoog liggen meer westwaarts, dus in zee. Een enkele keer spoelen ten noorden van strandpaviljoen Smit brokstukken aan van aardewerk en afgeslepen stukjes steen van het oude Cal lantsoog. Callinge op 't Oghe was in de toenmalige „Lage Landen" wijd en zijd be kend. Naar plaatsen alls 's Hertogenbosch, Geervliet, Yeere, Arnemuiden werd de verse haring verscheept. In die tijd behoor de het dorp tot een der welvarendste dor pen in de tegenwoordige kop van Noord Holland. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214.

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 1