De Reddingboot- In het 2e nummer van 6 juni j.i. plaats ten we een foto van een anker, dat vanaf de Zeeweg voor iedereen te bezichtigen is (m.d.v. dat de bewonderaars het anker dan ook vanaf de Zeeweg, en niet in de „tuin" bekijken). Dit anker werd ongeveer 10 jaar geleden „opgevist" door enkele visserlui onder de kust van het eiland Texel. De meningen over de ouderdom van het anker lopen sterk uiteen. Een feit is dat het zeker 200 jaar oud is, terwijl enkele reskundigen ons mededeelden dat aan het einde van de 16e eeuw dit type „stokanker" reeds in gebruik was. Het bootje, dat aan het hek bevestigd is, werd daar niet geplaatst, opdat men er na het maken van een foto geld in moet depo neren. Het bootje behoort toe aan de K.N.Z.H.R.M., een vereniging of maat schappij zo u wilt, die in standgehouden wordt door vrijwillige bijdragen van „red ders aan de wal". Dit zijn allen, die door een gift ineens, door een donatie de Maat schappij helpen aan de nodige bedragen om reddingboten en vletten aan te kopen en te onderhouden en de bemanning van die boten een „zij het karig" loon uit te betalen. In het jaarverslag over 1969 kunnen we lezen dat alleen aan pleziervaartuigen 73 keer dienst werd verleend, terwijl 270 mensen, van diverse nationaliteiten, gered en behouden aan wal gebracht werden. Beide cijfers zijn een record in de geschie denis van de K.N.Z.H.R.M. Hoewel het bestuur van de Maatschappij bijzonder verheugd is over deze records, moest het jaarverslag toch min of meer in mineur geschreven worden. Een groot aan tal begunstigers moest worden afgeboekt, wegens overlijden enz., terwijl het aantal nieuwe „redders aan de wal", beduidend lager werd als enkele jaren geleden. De onkosten van de Maatschappij zijn stij gende, de dienstverlening neemt toe. Het is daarom noodzakelijk dat er geld binnen stroomt. Welnu men kan de Maat schappij steunen door in reddingbootjes, die in enkele hotels en strandpaviljoens zijn geplaatst en o.a. aan de Zeeweg, geld te doen, door „redder aan de wal" te wor den (min. bijdrage f4.- per jaar), door een gift ineens te schenken of de contributie die reeds betaald werd te verhogen. Legaten worden eveneens in dank aanvaard. Men kan zich opgeven bij de K.N.Z.H.R.M. te Amsterdam 1004. Voor het werk wat de redders verrichten is jaarlijks f 750.000,nodig. Draagt u zo mogelijk ook uw steentje bij door een der bovengenoemde tips te volgen, Dank u. Het doel van de maatschappij is n.1.: „De kust van Rottumeroog tot Loosduinen, als mede die van het IJselmeer, van uitste kende reddingmiddelen te voorzien en er naar te streven, dat zij door geoefend per soneel kunnen worden gebruikt. Voorts wordt aan bejaarde oud-redders, of hun na gelaten betrekkingen een pensioen of on derstand verleend". Rommelmarkt. In het eerste nummer van de Badbode in dit seizoen deelden we reeds mede, dat het Fanfare Korps in Callantsoog in de bouw vakvakantie een „Rommelmarkt" gaat or ganiseren. Om dit evenement te doen slagen is mate riaal nodig. Het bestuur en de leden van de muziekvereniging zijn voornemens om op zaterdag 27 juni een rondgang door Cal lantsoog te maken om spullen voor de „Rommelmarkt" op te halen. Nu is het niet de bedoeling, dat er nieuwe artikelen gegeven worden. We willen en kele suggesties doen. Oude gebruiksvoor werpen op landbouw en veeteelt gebied, houten schoppen, garelen, wagenwielen, onderdelen van wagens en ander „gerij", kortom alles wat ergens op de zolder of de deel ligt en waar de eigenaar niets aan heeft is juist in trek voor zo'n rommelmarkt. Maar ook vee en wild, de z.g. levende have, wordt graag in ontvangst genomen. Winkeliers en dorpelingen hebben vast en zeker ook wel heel wat in hun schuurtje of op zolder, waarvan ze graag af willen. Alles komt van pas voor het goede doel. Van borden tot kleding en schoeisel uit oma's tijd, van timmergereedschap, specu laasplanken, oude meubelen, T.V. (voor de knutselaars), radio's, vissersnetten, tot het vaasje waar geen enkele bloem in staat, alles wordt in dank aanvaard. Mocht u zelf geen keuze uit de te geven spullen kunnen doen, de muzikanten ge ven u gaarne advies. Met andere woorden de „Rommelmarkt" bij het „Dorpshuis", die 5 augustus gehou den wordt, zal door uw medewerking het Waterlooplein in Amsterdam, de Vlooien markt in Parijs overtreffen. Doet allen mee, geef zoveel mogelijk van dat gene wat u wilt opruimen. Kopers komen vanzelf wel. Voetbalwedstrijden. Vanaf 13 juli worden wederom door VVV in samenwerking met de voetbalvereni ging wedstrijden georganiseerd. De campingbeheerders en de hr. S. Schaap (voor gasten dorp), zullen de voetballers gaarne inlichten over deename enz. In de Badbode van zaterdag 11 juli volgen nog nadere mededelingen, evenals over een jeugd-competitie (10-12 jaar) waarvan de begindatum 27 juli is. Hobbyclubs. Voor kinderen worden in „de Boet" dage lijks (behalve op zondag) handenarbeid- lessen gegeven door bevoegde docenten. De lessen zijn 's morgens van 9.00 uur tot 10.30 uur en van 11.00 uur tot 12.30 uur. Voor de kosten aan deze lessen verbonden stelle men zich in verbinding met de lei ding van het Kreatief Atelier. Volwassenen kunnen 's avonds lessen ne men, dit volgens afspraak. Gemeentenieuws. Tijdens de Raadsvergadering van de ge meente Callantsoog werden o.a. de volgen de mededelingen gedaan en besluiten ge nomen. De gedeputeerde staten van Noord Holland hebben goedkeuring verleend aan een krediet voor de zuiveringsinstallatie van het Sandepark. De opdracht is inmiddels verstrekt aan N.V. Landustrie te Sneek. B.enW. van Callantsoog stellen voor f 19.000,uit te trekken voor verbreding en verbetering van de Achterweg, waarme de de raad akkoord gaat. Verder staat de raad achter het voorstel f 3.000,ter beschikking te stellen aan de E.H.B.O. voor de aanschaf van zuurstof apparatuur in de door de vereniging aan gekochte ambulancewagen. Nogmaals vuilnisemmers. Het gemeentebestuur deelt Callantsogers, eigenaren van bungalows en verhuurders van zomeronderkomens mede, dat nieuwe vuilnisemmers op de gemeentesecretarie verkrijgbaar zijn. Met ingang van 29 juni a.s. worden de emmers, die NIET geregistreerd zijn met de letters G.C. en 'n nummer, BESLIST NIET MEER GELEDIGD. Los vuil, plastic zak ken enz. worden niet meegenomen. Voor het laten afvoeren van dat extra vuil dient men opgave te doen ter gemeente secretarie voor woensdag 17.30 uur of voor vrijdag 17.30 uur. Ook verhuurders van zomerhuizen enz. die niet woonachtig zijn in Callantsoog wor den dringend verzocht bij de te verhuren panden voldoende GEREGISTREERDE emmers te plaatsen, eventueel met het adres van het pand dat verhuurd wordt. Wilt u ook eens aandacht besteden aan volle en bijna volle putten. De huurders ondervinden nog steeds de last van een, door u in de drukte over het hoofd gezien, klein detail voor een prettige vakantie. „de Boet" Het Kreatief Atelier „de Boet" was sinds begin mei gedurende de weekends vrij ge regeld geopend. De vakantiegangers, die in 1970 van een „vroege" vakantie genoten hebben, met tussen twee haakjes stralend weer, zijn in die tijd in de gelegenheid geweest met het centrum kennis te maken. Officiëel wordt het atelier op zaterdag 27 juni 's middags 3.00 uur geopend door de edelachtbare heer burgemeester Mr. C. H. Moll. Op die datum vindt gelijktijdig de opening plaats van de expositie van de Groninger kunstenaar Jan v. d. Zee (grafiek en hout sneden). De heer Jan v. d. Zee werd te Leeuwarden geboren in 1898. Aan de Academie Minerva kreeg hij zijn opleiding van de heren Kort en Bach. Jan van der Zee heeft o.a. ten toonstellingen gehouden in het Rijksmu seum te Amsterdam, Museum voor schone kunsten in Brussel en diverse keren in het Groninger Museum. In 1967 ontving hij de prijs „dynamisch Groningen". Na de officiële opening zal de tentoonstel ling dagelijks te bezichtigen zijn tot en met 17 juli. Wij raden de lezers ten zeerste aan van deze gelegenheid gebruik te maken. Poppentheater Woensdagmiddag 1 juli wordt voor kin deren van alle leeftijden een voorstelling van het poppentheater „Toermalijn" uit Amersfoort gegeven. De toegang is vrij. De organisatie van deze voorstelling berust bij de leiding van het Kreatief Atelier „de Boet". Bij gunstig weer wordt de voorstel ling om 15.30 uur gegeven bij dit Kreatief Atelier op het Dorpsplein. Aan de voorstelling is voor de jeugd een tekenwedstrijd verbonden. Alle kinderen die bij de voorstelling zijn, kunnen daar aan meedoen. De tekeningen, die op het poppenspel betrekking moeten hebben, dienen uiterlijk zaterdag 4 juli ingeleverd te zijn.

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 3