CALLANTSOOG zaterdag 16 aug. 1970 nr. 10 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12 - Tel. 0 2248 - 323 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Verhuur en Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 DrukFa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Het Zwanenwater. In het vorige nummer van de Badbode maakten we reeds melding dat de excur sies door het Zwanenwater op dinsdag avond geen doorgang meer kunnen vinden in verband met de vroeger invallende duis ternis. Dit wil niet zeggen, dat er in deze tijd niets meer te beleven valt in het Zwanenwater. Juist in begin augustus werden er bijvoor beeld weer enkele aalscholvers waarge nomen. In vroeger jaren, zo ongeveer tot 1930 kwam deze vogel wel vaker voor in het duingebied in de Kop van Noord Hol land. De aalscholver heeft zelfs meerdere keren in het Zwanenwater gebroed. Over aalscholvers gaan de meest uiteen lopende verhalen. De vissers hebben bijv. geen goed woord voor deze vogels over. Zij menen dat de aalscholver de grootste stroper is onder de vogels. Anderen, met name de vogelliefhebbers, kennen geen fraaiere, geen interessantere vogels dan juist deze donkere zwemvogels (eigenlijk roeivoetige) met hun lange sna vel, uitlopend in een haakpunt. De aalscholver (er zijn ongeveer 30 soor ten) leeft voornamelijk langs de kust, bij de meren en de rivieren. De vogels nestelen vaak in hoge bomen, maar ook in dik laag struikgewas. Voor zover ons bekend, zijn er sinds jaren geen broedende aalscholvers in het Zwanenwater voor gekomen en wer den deze vogels nog slechts sporadisch ge signaleerd. Behalve de vogels, die gewoonlijk het Zwa nenwater bevolken, komen ook de trek vogels in deze tijd naar het duingebied. Spreeuwen, zwaluwen, kwikstaartjes kun nen in zwermen door de dalen vliegen op zoek naar een slaapplaats. De trek van de jonge steltlopers en zwemvogels is in volle gang. Het strand is soms gedurende uren overbevolkt met sterntjes en plevieren. De ervaren ornitholoog kan uren doorbren gen op de top van een heuvel, of verbor gen tussen de struiken, de trek van de di verse vogels gadeslaand. Het is begrijpelijk dat velen geen mus van een kraai kunnen onderscheiden. Een boekje „zien is kennen" zal misschien en thousiasme kunnen oplevren, in ieder ge val is het een goede wegwijzer in de vo gelwereld. Want een ander verschijnsel doet zich bij „de trek" voor. Overal liggen in de omgeving van de slaap plaatsen veren, variënd in kleur en in grootte. Speciaal voor de kinderen heeft dit een enorme bekoring. Door het aanleg gen van een veren verzameling leren ze spelenderwijs veel vogelsoorten kennen. De veertjes staan in verband met de rui, de vogel neemt zijn wintertooi aan. De rui begint n.1. al betrekkelijk vroeg. Als wij nog volop aan zomerse genoegens denken, zo in eind juni, begin juli, beginnen de vo gels al veren te verliezen. Het eerst zijn. de mannetjes-eenden aan de beurt dan komen de mussen, de vinken, kraaien, gaaien en roeken, de meeuwen. Het is zeer merkwaardig, dat sommige vo gels tijdens de trek ruien, andere in hun winterverblijven een winterkleed aantrek ken. Een bezoek aan het Zwanenwater kan ook een gewone wandelaar veel genoegen ver schaffen. De bloeiende heide, de kleurende boom vruchten, de rust en vooral de wijdsheid van dit enorme natuurresetvaat zullen de vakantiedag, ook al is de temperatuur wat aan de lage kant, tot een waar feest maken. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten a f 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Hel oude Callantsoog. Over Callantsoog, we bedoelen het Cal lantsoog van omstreeks 1000 - 1700 na Chr.., kan men in dit geschriftje „Een hap en een snap" verkrijgbaar op het VVV kantoor veel aan de weet komen. In dit boekje wordt de geschiedenis van Callantsoog beschreven, de stormvloeden, die het dorp geteisterd hebben en de ver schillende pogingen om het gebied dat om streeks 1200 een eiland was, te bedijken. In de volksmond doen allerlei geruchten zich horen over het oude Callantsoog. Men vertelt dat aan het eind van de vorige eeuw de resten van het eerste en tweede Callantsoog in zee te zien, dat de wagen sporen gemakkelijk te herkennen waren. Er zijn vanzelfsprekend veel mensen, die dan direkt in aktie komen en zeggen: „je kunt me veel wijs maken, maar dit is on mogelijk". Onlangs kochten we een boekje van de heer J. Westenberg: „Oude kaarten en de geschiedenis van de kop van Noord Holland" uitgave 1961. We moeten eerlijk zijn luchtige vakantie literatuur is dit niet, maar enkele foto's door de schrijver zelf genomen, laten duidelijk zien wat de volks mond vertelt. De ene foto toont blootgespoelde weide grond met wagensporen en hoefsporen van runderen, de andere de blootgespoelde res ten van een Middeleeuws kleidijkje ten noorden van paal 10, waarin grote harde turven verwerkt zijn. In de Kroniek van Medemblik, naar wij menen, wordt eveneens gewag gemaakt van wielslagen van wagens die door de akkers waren gereden. Dit verhaal begint als volgt: Zo nu en dan, als zware stormen onze stranden geteisterd hebben, komt na derhand een betrekkelijk laag getijde, waarbij de zandbanken bloot gespoeld zijn. In „Grasmaant" van het jaar 1704 hebben met my Dirk Burger, de Predicant Corne- lis Mooy en de Officier Cornelis van den Heuvel, het oude Callantsoog gezien, de fundamenten van de kerk en veel doodkis ten, die opengespoeld waren. Met verwon dering zagen wij de smalle kisten. Alle doodkisten op het gehele kerkhof waren niet wijder dan een houtvoet en een duim breed wyd, zoodat wy niet anders konde bespeuren of de Dooden moeten ze van ouds op haar regterzyde in deze Dood-kis- ten gelegen hebben." Behalve deze doodkisten op het kerkhof werden de geploegde akkers gezien, de wielsporen van de wagens en zelfs de paar- denstappen". De verwondering bij boven genoemde „notabelen" was groot omdat de „Noord-Zee daar meer dan over hondert jaren haar golven dikwyls heeft over laten rollen". De heren bemerkten verder dat het land en de geploegde akkers, die in dit oude Callantsoog lagen, van een zeer„ly- mige en taye kley was, om de kracht van de golven te weerstaan". Of in het laatst der vorige eeuw nog fun damenten van de vroegere kerk te zien waren kunnen we niet stellen. Een feit is dat aan de hand van de recente foto's van de heer van Westenberg het zeker mo gelijk moet zijn wagensporen en dergelijke ook heden ten dage nog op „blootgespoel de" zandbanken te zien. GEKOSTUMEERDE LAMPIONOPTOCHT donderdag 20 augustus a.s.

Badbode voor Callantsoog | 1970 | | pagina 1