CALLANTSOOG zaterdag 19 juni 1971 nr. 2 Red. Mevr. C. H. KLOOSTERBOER - ISAKSSON, Zeeweg 12-Tel. 0 2248 - 323. Verhuur en Abonnementen: VVV-kantoor - Telefoon 0 2248-338 Uitgave: Vereniging voor Vreemdelingenverkeer - CALLANTSOOG. Druk: Fa. K. VAN LOENEN Zn. - Schagerbrug - Tel. 02247-272 Vakantie. In deze tijd van het jaar wordt men via dag- en weekblad, radio en t.v. dagelijks geconfronteerd met het probleem „vakan tie". Door goedkope reisaanbiedingen komen Jan, Piet en Klaas in de verleiding landen te bezoeken, die wat klimaat, zede en ge woonte betreft niet alleen volkomen onbe kend voor hen zijn, maar in veel gevallen ook beslist niet aan hun vakantiewensen beantwoorden, waar de aanhoudende hitte suf en futloos maakt. Het gevolg is dat de ontspanning die ge zocht wordt beslist niet gevonden wordt. Dit komt voornamelijk doordat veel va kantiegangers onvoldoende geïnformeerd zijn over de leefwijze in de landen die zij bezoeken. Zij laten zich meeslepen door de stroom lokvogels, die de reis- en reclame bureaus in de vorm van folders op de goe gemeente afvuren. Dit geldt trouwens niet alleen voor de be zoekers van de landen met de altijd zon nige stranden, maar ook voor de vakantie gangers aan het Noordzeestrand. Als men in Nederland vakantie houdt moet men vooral weten, dat naast veel zon aan het strand, ook wind soms wat regen ver wacht kan worden. Het voordeel van de kust in Nederland is vooral, dat er nog veel plaatsen te vinden zijn, waar men van een rustig schoon strand kan spreken. Een van die stranden is het kilometers lange strand in de gemeente Callantsoog, waar het zwemmen en baden in zee veel genoegen kan geven en waar het zonnebad ook niet te versmaden is. Er zijn echter nog ongelooflijk veel mensen die nooit een voet in zee zetten, maar uit sluitend naar het strand komen voor de „bruine huid" Jammer genoeg moeten we hen mededelen dat het niet zo vreselijk verstandig is alleen te zonnen. Een huid heeft water nodig, veel water, terwijl algemeen bekend is dat juist de golfslag, de z.g. branding, van het zee water een gunstige uitoefening heeft op de bloedsomloop. Voor de „alleen maar zonnen" badgasten willen we enkele tips geven. Het is in het begin van de vakantie niet gunstig voor de huid om uren achtereen in de zon te liggen. Vooral bij wind uit het Noord-Oosten verbrandt men aan zee heel snel. Kinderen, in het byzonder de kleinere, kunnen beter in het middaguur een bloesje of truitje aan. Mocht men onverhoopt toch verbrand zijn (de een is na enkele uren aan het strand zo rood als een kreeft, bij een ander ziet men ternauwernood een ver kleuring) dan zijn er slechts twee afdoende middelen. De huid in betten met karne melk en de pijnlijke, rode plekken met zui ver wol bedekken. Wol trekt de brand er uit, althans bij een normale rode verkleu ring. Het is verstandig jonge kinderen een naam plaatje te geven, waarop duidelijk staat hoe het kind heet, bij welke tent het zit, of het vakantieadres. Het is een bekend ver schijnsel dat kleine kinderen aan het strand al spelend hun ouders uit het oog verliezen. Volwassenen kunnen bij het aantreffen van een verdwaalde kleuter zich het beste met een der strandpaviljoens in verbinding stellen, of als de E.H.B.O. post bezet is, daar opgeven dat zij een kind gevonden hebben. In de gemeente Callantsoog kan men het z.g. vrije strand bezoeken ten noorden van strandpaviljoens Roos, en ten zuiden van dit paviljoen tot paviljoen Smit. Enkele dammen na strandpaviljoen Noordzeebad (Vos) is het strand ook vrij. Op de gepach te stranden worden tenten (linnen en goed afsluitbare houten) verhuurd, evenals schermen, ligstoelen, strandkarren. Voor een zelf meegebracht scherm betaalt men een klein bedrag aan staangeld. Het Zwanenwater. Voor bezoekers het gehele jaar geopend. Toegangskaarten af 1,50 per persoon, kin deren van 6-12 jaar 50 cent, kinderen tot en met 5 jaar vrij. Maandkaarten (gezin max. 5 pers.) a f 15, Kaarten verkrijgbaar bij de heren jachtop zichters J. en G. van Honschooten, Zuid- schinkeldijk 2 en 3, telefoon 308 en 214. Het Zwanenwater. Het is wel byzonder jammer, dat er zo wei nig personen in de gelegenheid zijn enkele weken in april en mei in Callantsoog door te brengen. In het voorjaar is het hier meestal rustig, hetgeen ook van het natuurreservaat het Zwanenwater gezegd kan worden. Dat houdt dan wel in dat men de kakofonie van alle vogels als rust kan ondergaan. Het ge tjilp en gefluit, het gekwetter en gesnater van de vele zangvogels, de steltlopers, de meeuwen en de eenden kan tot in de wijde omtrek gehoord worden. Vooral de tijd dat er genesteld wordt, is de feestvreugde niet van de lucht. Zijn de jongen eenmaal uit gebroed dan moet men zich vooral niet wa gen bij de meeuwenkolonies. Het ouder paar meeuw verdedigt de jongen als beze tenen. De vogels deinzen er beslist niet voor terug een aanval te ondernemen op een ieder, die als indringer beschouwd wordt. Het is trouwens verbazingwekkend hoe snel gevaar bespeurd wordt. Op tientallen meters afstand wordt onraad reeds gesig naleerd en vliegt de troep meeuwen al krij send boven de nesten, terwijl zij duikvluch ten onderneemt op de belagers. Om te wandelen is het Zwanenwater ide aal. Er zijn twee excursiepaden, de kleine wandeling van enkele kilometers, de grote, die ongeveer 10 kilometer omvat en langs beide meren loopt. Maarlet er wel op dat honden aan de riem gehouden moeten worden en dat er van bloemen en struiken niet geplukt mag worden. Deze twee duinmeren zijn ongeveer 60 ha. groot, de rietbossen en moerassen in de omgeving van de meren circa 100 ha. Door de combinatie duin en zandgrond aan de ene kant en zoetwatermeren en moerassen aan^dqandere kant kon in dit duingebied een umekHTlora en fauna ontstaan. Onlangs werd een kort filmpje van het Zwanenwater via de televisie getoond. Het betrof hier een uitzending Toeristische tips die een overzichtsbeeld van het gehele ge bied gaf, waarbij de kolonie meeuwen en de lepelaars niet vergeten waren. Naast de exotische lepelaar, die momenteel in een enigszins grotere kolonie alleen nog in het Zwanenwater nestelt, komen talrijke andere vogels voor. Grote broedkolonies zijn o.a. die van de blauwe reiger, verschil lende soorten eenden en meeuwen. In het rietbos en struiken zijn zangvogels als me rel, nachtegaal, rietzanger trouwe gasten. Door ornithologen zijn meer dan 50 soorten vogels geteld, die alle broeden in het Zwa nenwater, terwijl daarnaast nog talrijke vogelsoorten in dit gebied gesignaleerd zijn. Iedere dinsdagavond om 7 uur is er een excursie door het Zwanenwater onder lei ding van de heer J. Doorn. De wandelaars, die aan deze rondleiding willen deelnemen moeten om uiterlijk 7 uur aanwezig zijn. Wekelijks Markten. di. Den Helder: Viseetdagen Bergen: Kunstmarkt wo. Hoorn: Oud Hollandse Markt, do. Schagen: West Friese Markt vr. Alkmaar: Kaasmarkt

Badbode voor Callantsoog | 1971 | | pagina 1