BEGINPERIODE. Bij de opening van het nieuwe VVV kan toor kunnen we het verleden niet buiten beschouwing laten. In 1918, in een ontredderd Europa, vorm de een aantal inwoners van Callantsoog het bestuur van een vereniging tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer. Met zeer veel moeite werden enkele leden ver worven, een pensionlijst met 5 adressen was het povere resultaat. Door de bestuursleden, de heren Braam, Brouwer, Dekker, Langhorst en Vos (initia tiefnemer), werd propaganda gemaakt bij doktoren, ambtenaren en onderwijzers on der het motto „in Callantsoog vindt U uit sluitend frisse, gezonde lucht en vredige rust". Veel meer was er ook niet te be leven. Waterleiding en elektriciteit ontbra ken, er was totaal geen begroeiing, van een strandpaviljoen had men niet gehoord, een zandpad leidde naar de voornaamste plaatsen Schagen en Den Helder. Als men bedenkt onder welke omstandig heden gestart is, dan moet men wel de grootste bewondering hebben voor het enthousiasme van de mensen van 't eerste uur, die we eren in de persoon van de heer P. Vos, ruim 80 jaar, de enige nog in leven zijnde oprichter van de VVV. PERIODE 1946 TOT 1961. Na de tweede wereldoorlog was de woon gelegenheid in Callantsoog zeer slecht. Veel huizen waren afgebroken, andere on herstelbaar beschadigd. Huizen om te ver huren aan gasten waren er in het geheel niet. Maar vooruitzien is regeren, dat beseften ook de Callantsogers. In het voorjaar van 1946 werd de heer J. Mooy Mzn tot voor zitter van de VVV benoemd en het bestuur nam de nodige maatregelen om zo spoedig mogelijk vakantiegangers te kunnen ont vangen. Een strandtrap en reddingslijnen werden opnieuw aangeschaft, de zomer huisjes werden weer geplaatst en in 1947 kon de Badbode opnieuw uitgegeven wor den. De heer Mooy heeft in die jaren veel moei lijkheden moeten overwinnen. Geld voor propaganda was nauwelijks beschikbaar. Ook de medewerking van Callantsogers liet in die tijd wel wat te wensen over. Maar Mooy was er de man niet naar om bij de pakken neer te zitten, hij werkte door, recht op 't doel af. Op 70 jarige leeftijd nam hij afscheid met de woorden: „Ik ben 15 jaar voorzitter geweest, voor mij moet nu maar een jongere kracht komen". Nu in 1971, blijft de heer Mooy de werk zaamheden van de VVV van zeer nabij ga deslaan. SECRETARIS - CORRESPONDENT. In de dertiger jaren begon Callantsoog zich te ontplooien tot badplaats. Er werden enkele zomerhuizen gebouwd, er kwamen gasten. Het secretariaat werd meestentijds waargenomen door een ambtenaar van de Gemeentesecretarie. Langzamerhand werd het duidelijk dat de groei van het vreem delingenverkeer met zich meebracht dat een kracht als secretaris-correspondent aangesteld rnoest worden. De heer R. Koelemey toen nog politieagent wilde zich (n.b. geheel belangeloos) met de taak belasten. Aanvankelijk vergde het correspondentschap niet zoveel tijd, maar in de vijftiger jaren namen de werkzaam heden 'n enorme omvang, waarvoor slechts een geringe vergoeding gegeven kon wor den. Volgens de statistieken waren de overnachtingen als volgt: in 1949 20.000 overnachtingen in 1953 50.000 overnachtingen in 1957 100.000 overnachtingen in 1959 200.000 overnachtingen De verhuur, de correspondentie, het ver strekken van inlichtingen en soms nog de verzorging van de Badbode, kortom alle werkzaamheden werden door Koelemey verricht, die gedurende 25 jaar, tot 1960 zijn beste krachten in het belang van de vereniging gaf. DE TIJD NA 1961. De grote bloeiperiode van het vreemde lingenverkeer begon in de zestiger jaren, toen 't wettelijk verplicht werd. tenminste twee weken vakantie aan personeel te ge ven. Een meer commerciële aanpak van de recreatiemogelijkheden werd noodzake lijk. De benoeming van de heer K. v. Eek tot voorzitter van de VVV in 1961 heeft er zeker toe bijgedragen dat Callantsoog op dit gebied meegroeide. Vooral de verhuur in vóór- en naseizoen werd sterk gepropageerd, terwijl op aller lei gebied veel gedaan werd om de vakan tiegangers een tweede thuis te bieden. De heer van Eek, die een algemene bekend heid genoot bij de verhuurders en gasten, wist vele problemen tot een bevredigende oplossing te brengen. Naast een bijzonder zakelijke inslag, lag de grote verdienste van de heer van Eek vooral in het feit dat inwoners en gasten door zijn bemoeiingen nader met elkander in contact gebracht werden. DE TEGENWOORDIGE VOORZITTER. Het zal niemand verbazen dat de heer A. A. van Scheijen, die na het overlijden van de heer K. v. Eek tot voorzitter van de VVV benoemd werd, voor een bijzonder zware taak stond. In de eerste plaats ken den weinig gasten in het dorp Callantsoog de heer van Scheijen en vervolgens waren de leden verhuurders eraan gewend ge raakt een behoorlijk aantal weken te ver huren. In de geschiedenis van de plaatselijke VVV heeft waarschijnlijk geen enkele voorzit ter zich geconfronteerd gezien met zoveel problemen. Hoewel het de laatste jaren moeilijker wordt om te verhuren (vooral door toene mende „trek" naar zuidelijker streken en doordat de vakantiespreiding nog steeds op zich laat wachten) weet de heer v. Scheij en de gemeente Callantsoog toch „vol" te krijgen. Onder zijn voortreffelijke leiding is de verhuur van weekendhuisjes in de wintermaanden op gang gekomen en zijn de zomerhuizen in Herfst-, Kerst- en Paas vakanties redelijk bezet. HULDE. Tot nu toe hebben we bijna uitsluitend ge sproken over de verschillende voorzitters van de vereniging. Met de heer P. de Haan. oudste bestuurslid en sinds 1957 secretaris der VVV. willen we hulde brengen aan alle, hier niet ge noemde, personen die in de geschiedenis van de VVV Bad Callantsoog een rol heb ben gespeeld als bestuurslid, gewoon lid of correspondent. Zonder werkers als de Haan en de zijnen zou een vereniging niet kunnen bestaan. De opening van het nieuwe VVV kantoor kan beschouwd worden als een kroon op het werk. dat sinds 1918 door diverse per sonen verricht werd. Niet in de laatste plaats ook hebben de verrichtingen van de penningmeester, de heer S. Vogelzang, er toe bijgedragen dat een en ander tot stand kon komen. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uit: A. A. van Scheijen. voorzitter P. de Haan. secretaris S. Vogelzang, penningmeester G. J. Dongelmans G. de Hoop - Kater W. Kloosterboer H. Kruisveld J. J. Vos G. de Vries hoopt ook in de toekomst op aller mede werking te mogen rekenen.

Badbode voor Callantsoog | 1971 | | pagina 2