Het Zwanenwater. Door toenemende uitbreidingen van steden en dorpen wordt het natuurschoon in Nederland steeds geringer. De steden raken overbevolkt, lucht- en waterverontreinigingen zijn aan de orde van de dag. Honderden trekken er tijdens de weekends op uit om nog wat frisse lucht op te doen. Velen hebben een tweede woning ergens op het plat teland gekocht of gehuurd, zodat de vrije tijd in de buitenlucht doorgebracht kan worden. Ook in Callansoog wordt veelvuldig gebruik gemaakt van het „buiten kunnen zijn" gedu rende de weekends en vakanties. Dit is niet zo verwonderlijk als men bedenkt dat in Callantsoog vooral buiten het hoogsei zoen veel rust heerst. Verder is het drinkwater zuiver, het zeewater zeer helder en de lucht wordt niet verontreinigd door fabrieksschoor stenen e.d. Bovendien ligt in de gemeente Cal lantsoog een der mooiste natuurreservaten van geheel West Europa, 't Zwanenwater. Dit gebied groot 580 ha., eigendom van de erven van de Poll, is het gehele jaar geopend. Maand- en dagkaarten zijn tegen een geringe vergoeding verkrijgbaar bij een der heren jacht opzichters. Er zijn in dit uitgestrekte duingebied wandel- en excursiepaden, gedeeltelijk verhard of geplaveid, gedeeltelijk zand en graspaden. Zonder enige moeite kunnen wandelingen van 5 tot 10 km gemaakt worden. In het voorjaar wordt door verenigingen en groepen veelvuldig gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om onder de deskundige leiding van een der jachtopzichters excursies te maken door dit prachtige terrein naar de uitgestrekte en tal rijke broedplaatsen. Het is van belang te weten dat afspraken tenminste enkele weken van te voren gemaakt dienen te worden. Het is n.1. on doenlijk meerdere groepen tegelijk te begelei den. In de zomermaanden vinden onder auspiciën van de VVV excursies plaats op dinsdagavond, informaties hierover worden tijdens het zomer seizoen wekelijks in de Badbode medegedeeld. Zowel de flora als de fauna in dit natuurreser vaat is zeer uitgebreid. Voor we nader ingaan op de vele vogels, die als broedvogel of trekvo gel het terrein bezoeken, lijkt het ons verstan dig de aandacht te vestigen op een vogel, die nooit eerder in het Zwanenwater gesignaleerd werd en zelden Nederland bezoekt. Begin december werd door een der jachtop zichters een vogel gezien van manshoogte. Het bleek een zeearend te zijn, byzonder groot soort, ruim 1 meter lang, terwijl de vleugels een span wijdte van circa 2 meter hebben. Het geslacht der zeearenden (er zijn diverse soorten) is nauw verwant met de familie buizerd-achtigen. De gewone zeearenden komen hoofdzakelijk voor in de kustgebieden van Oost Europa, IJs land en Groenland. In onze streken worden ze slechts weinig als wintergast aangetroffen. De zeearend leeft van vissen, vogels en schelp dieren. Vooral meerkoeten en duikeenden zijn zeer in trek, terwijl in de wintermaanden ge storven wild, vooral hazen, een geliefd voedsel is. De vogel broedt in februari - maart, er zijn 2 a 3 eieren per nest. Door gebrek aan voedsel blijft meestal 50°/» van de jonge vogels in leven, het overige broedsel wordt door de volwassen vogel opgegeten. In sommige streken, vooral in West Siberië staat de zeearend in hoog aanzien, elders wordt het dier als heilig beschouwd. Ook in Rusland, in de omgeving van de Ob wordt de vogel ver eerd. In andere landen, met name in Zweden, is het beest hevig vervolgd. Bengt Berg heeft in zijn boek „de laatste arenden" er voornamelijk op gewezen dat het voortbestaan van deze soort vogels afhankelijk is van de mens. Door zijn toedoen is de soort voor uitsterven behoed. Er zijn talrijke vogels, die onder de groep roofvo gels gerangschikt worden, o.a. de kiekendieven. De kleinere roofvogels, waarvan de bruine kie kendief af en toe in het Zwanenwater broedt, komen in onze omgeving ook voor. Behalve enkele soorten roofvogels treffen we in het natuurreservaat diverse andere vogelfami lies als broedvogel aan; zang- en rietvogels, vogels die in moerasgebieden en plassen thuis horen, diverse soorten eenden, o.a. de bergeend meeuwen en waadvogels. Onder hen zijn er die in grote kolonies broeden, zoals de reigers, lepelaars, stormmeeuwen, zil vermeeuwen en bijv. kokmeeuwen. Waterhoen, eenden, fazanten, houtduiven, rietzangers, kneu, fitis en rietgors zijn vogels die talrijke broed plaatsen hebben rond de duinmeren in de strui ken en moerassen. Sporadische nesten, soms slechts een per jaar, vindt men van de tjiftjaf, de spotvogel, het rood borstje, de grote karakiet, de baardmees, de kool mees, de Vlaamse gaai en om er nog een te noe men de dodaars. Men zal zich afvragen hoe het mogelijk is, dat vogels van zo'n verschillende pluimage juist dit duingebied als broedplaats gekozen hebben. De natuurlijke gesteldheid van het terrein is hier debet aan. Ruim 60 ha. van de gehele oppervlak- is open water, de twee duinmeren, uniek in West Europa. Deze meren zijn in de loop der Jaren ontstaan. Allereerst vormden zich duintjes op de vloedlijn, waaruit in gunstige gevallen na enige tijd een duinketen ontstaat. Tussen de oude en de nieuwe duinketen vormt zich een nieuwe duinenrij. Bij een langdurige lage wa terstand kan een duinvallei uitstuiven. Rijst het water daarna weer, dan vormen zich meer tjes. In de omgeving van de twee thans bestaande grote duinmeren in het Zwanenwater bestaat de grond uit moeras en rietland, ruim 100 ha. Voorts zijn er bos en struikbegroeiïngen, de spe cifieke duinvegetatie en grote heidevelden. Het Zwanenwater is in de laatste jaren vooral bekend geworden door de lepelaarskolonie. De lepelaar met zijn platte snavel (lepelvormig) is nauw verwant met de ibis, welke laatste vo gel in Nederland niet of ternauwernood voor komt. Lepelaarskolonies worden in West- en Midden Europa hoofdzakelijk aangetroffen in Nederland, Oostenrijk en Hongarije. In onze omgeving komen de eerste lepelaars uit hun Afrikaanse winterkwartier omstreeks eind februari, als de sneeuw de duinen en struiken nog bedekt. Tegenwoordig komt de grootste ko lonie lepelaars voor in het Zwanenwater. De vo gels nestelen meestal op afgesneden riet, maar ook in laag struikgewas, vlak boven water. Omstreeks begin april worden de eerste eieren gelegd. De jongen, die ongeveer na 21 dagen uitgebroed zijn, worden door beide ouders ver zorgd. Na vier weken beginnen de jonge vogels het nest te verlaten, na circa acht weken zijn ze het vliegen geheel meester. De lepelaar broedt nooit in oude nesten, in tegenstelling tot de blauwe reiger, die juist de oude nesten opzoekt. Deze vogel heeft zijn nest hoog in bomen of struiken, leeft evenals de lepelaar in een grote kolonie. In het voorjaar kan men tijdens excursies door het Zwanenwater de vele nesten in het struik gewas waarnemen. Vooral personen, die weinig of geen verstand hebben van de vogelsoorten, raden we aan eens aan een excursie deel te nemen. Nu, in december is het vrij rustig in dit gebied. De gewone wintergasten, die men ook elders in de lande vindt, overwinteren hier. De rust en de schoonheid van de natuur blijven ook in de win ter. Deze schoonheid komt vooral tot uiting als de grote duinmeren bevroren zijn en veranderd in een spiegelgladde ijsbaan. Bij rustig, zonnig vriesweer, met berijpte strui ken en riet is het Zwanenwater ook in de winter een sprookje, dat een ieder, maar in de eerste plaats de stadbewoner moet ondergaan. Vakantie in Callantsoog. Elders in dit blad hebben we reeds geschreven dat de vakantiespreiding in 1972 een farce blijkt te zijn. Vanaf 24 juni tot 5 augustus zijn in Nord- rhein Westfalen de schoolvakanties. De diverse bedrijfstakken in Nederland hebben besloten vanaf 1 juli tot 12 augustus per streek of be drijfstak veertien dagen te sluiten. Het wordt in de periode van 24 juni tot 12 augustus zeer moei lijk om aan alle wensen van Hollandse en Duit se gasten te voldoen, maar het personeel van de VVV, thans in het nieuwe kantoor, Jewelweg 8, zal iedere aanvraag met zorg behandelen. Wel raden wc personen, die in genoemde perio de vakantie moeten nemen, aan zich zo spoedig mogelijk schriftelijk met de VVV in verbinding te stellen, of met het adres waar men in het vo rig seizoen gehuurd heeft. De aanvraag moet voorzien zijn van de wensen, o.a. aantal perso nen, soort onderkomen, uiterste huurprijs en de periode die men verkiest. In het byzonder huurders, die op hetzelfde adres als vorig jaar hun vakantie willen doorbrengen, dienen hiervan uiterlijk 8 januari 1972 kennis te geven. Op hb^VW kantoor worden na Kerst mis per dag enigeTKjnderden brieven ontvangen. Men zal begrijpen dat antwoord op die aanvra gen tenminste enkele dagen op zich laat wach ten. Voor hen, die in augustus vakantie kunnen hou den is de mogelijkheid om een goed onderko men te huren, het komende seizoen veel groter. Maar alle huurders raden we toch aan bericht te zenden voor 8 januari a.s. Gelukkig is een groot deel van de vakantiegangers niet afhan kelijk van de periode 24 juni - 12 augustus. Vooral de maanden april, mei en juni zijn voor een voorjaarsvakantie niet te versmaden en bo vendien veel goedkoper. Als men de maanden april en mei huurt, (paasvakantie en pinkster vakantie inbegrepen) betaalt men voor die hele periode beslist niet meer als f 800,- a f 1.000,- (exclusief verwarming) voor een 6 persoons zo- merbungalow. Wanneer de drie maanden april, mei en juni ge huurd worden, zal de huurprijs ten hoogste f 1200,00 a f 1500,00 bedragen. Deze maanden komen over het algemeen steeds meer in de belangstelling, omdat het in het voorjaar meestal zeer zonnig is. Weliswaar waait er af en toe een frisse wind uit het Noord Oosten, maar in de luwte van windscherm of tent kan men de gehele dag van de zon genieten. De voorjaarszon bruint zeer snel en geeft een enorme dosis gezondheid. In die tijd is het ook zeer rustig in Callantsoog. Langs het strand is het heerlijk wandelen, de polderwegen geven gelegenheid om grote fiets tochten te maken. Er zijn op het VVV kantoor wandel- en fietskaarten verkrijgbaar. In het Zwanenwater, het mooiste natuurreser vaat van Nederland, komt alles tot bloei. Men kan er urenlang rondwandelen zonder gestoord te worden door lawaai van voertuigen enz. Ook na augustus kan tegen een redelijke prijs een te verwarmen bungalow gehuurd worden. De temperatuur van het zeewater is in die tijd vooral van belang. Veel enthousiasten zwemmen tot ver in oktober in zee. De hengelaars onder de gasten komen in het vóór- en najaar ook beter aan hun trekken. Bij enigszins rustig weer worden vaak volop garnalen gevangen. Indien men de Paas- of Pinkstervakantie in Callantsoog wilt doorbren gen, dient de aanvraag tijdig te geschieden. De bungalows en hotels zijn meestal vroegtijdig bezet. Men rekent n.1. vooral in Paas- en Pink stervakantie op veel gasten uit binnen- en bui tenland. Callantsoog in de winter met ijs en sneeuw, schaatsen in het Zwanenwater, is beslist de moeite waard. In de Kerstvakantie kan een goed te verwarmen bungalow gehuurd worden voor circa f 70,00 tot f 100,00 per week. Bungalows voor weekends worden tot ongeveer april verhuurd tegen redelijke prijzen. Hier over worden inlichtingen verstrekt uitsluitend op werkdagen. Met de uitgave van dit nummer van de Badbode hopen we de toekomstige vakantiegangers enige nuttige tips gegeven te hebben. De verhuurders van de Gemeente Callantsoog heten de a.s. gas ten hartelijk welkom en wensen hun een pret tig verblijf in de badplaats met de grootste gezelligheid. Doktersdiensten. Tijdens de komende feestdagen kan men zich voor medische hulp wenden tot de volgende doktoren. Met ingang van vrijdag 24 december 18.00 uur tot en met maandag 27 december 8.00 uur wordt de dienst waargenomen door dokter J. F. W. G. Verheul, 't Zand, tel. 02249 - 223. Vanaf vrijdag 31 december 18.00 uur tot en met maandag 3 januari 8.00 uur dient men zich te wenden tot de heren doktoren: A. E. C. Rookmaker, Petten, tel. 02268-460 of K. de Boer, Julianadorp, tel. 02235 - 221

Badbode voor Callantsoog | 1971 | | pagina 3