Het is weer mis, maar Woensdagochtend 21 juni. Een gure west zuidwestenwind waait over zee en stran den. Het is koud. De vakantiegangers zit ten in hun gehuurde onderkomens een krantje te lezen, drinken een kopje koffie, rijkelijk voorzien van slagroom en gebak. De kachel brandt. Ja, dat is nu het begin van de zomer 1972, 't lijkt wel herfst. „Slecht weer voor de badgasten" zeggen de Callantsogers en wij kunnen er niet onder uit, we moeten dat volmondig be amen. In dit nummer van de Badbode hebben we al verwezen naar diverse folkloristische markten, naar musea, die beslist een be zoek waard zijn. Maar het is zomer, we hebben vakantie en we willen van de zon profiteren. Daar willen we het dan ook over hebben. Niet om u, die tot nu toe weinig mooi weer gehad heeft, tegen ons in het harnas te jagen, maar voor allen die van de weinige zonnestralen willen genieten, die ook bij minder warm weer willen baden en zwem men in zee. In het Roergebied en voor een deel in Ne derland beginnen de vakanties a.s. zater dag 24 juni. Een grote stroom toeristen komt naar de kust, ook naar Callantsoog. Zij, vakantiegangers, willen naar zee, ba den, zwemmen. Omdat het minder con stant zomerweer is, willen we enkele tips geven over dat baden. Bij westelijke winden is de zee vaak zeer ruw en beslist NIET ongevaarlijk. De bad meesters bij de strandpaviljoens en de strandcommandant kunnen het baden ver bieden, als zij menen dat er gevaar bestaat. Houd u aan de voorschriften en ga niet enkele meters verderop toch in zee. Bij de dammen is het altijd gevaarlijk door de onderstroming. Wijs vooral kinderen erop, dat zij niet bij de dammen in zee spelen. Blijft de wind uit westelijke richting waai en, dan adviseren we vooral 's morgens bij zonnig weer zo vroeg mogelijk naar het strand te gaan. In de luwte van de tent of het windscherm kan men zeker tot ongeveer 's middags 3 uur genieten van de zon. Bij westelijke winden ver brandt men niet zo gauw, maar we raden de vakantiegangers, die het buitenleven niet gewend zijn, toch aan niet te lang achtereen in de zon te blijven. Vooral de eerste dagen van de vakantie moet men oppassen met het zonnebad. Trouwens voor de algehele conditie is het veel beter om niet de gehele dag te liggen zonnen. Een flinke wandeling naar Groote Keeten of St. Maartenszee vanuit Callants oog of vanuit beide genoemde plaatsen in zuidelijke of noordelijke richting over het strand is werkelijk aan te bevelen, ook op minder zonnige dagen. Met kinderen kan men dan bijv. mooie schelpen zoeken, die op een stuk hout met albastine tot een aardig vakantieschilderij verwerkt kunnen worden. Ook vindt men dikwijls steentjes op het strand, afkomstig van het oude Callantsoog. Deze hebben door het schuren van zand en water soms de meest grillige vormen. Nogmaals, vandaag 21 juni, is het abso luut mis met het weer, maar de zonnige dagen staan te dringen. En houd er dan rekening mee dat een teveel aan zon be slist niet bevorderlijk is om mooi bruin te worden, in sommige gevallen zelfs na delig voor de gezondheid kan zijn. Minder zonnig weer, een fikse wind kun nen ook vaak heel verfrissend werken. Het is bekend dat mensen, die regelmatig aan de kust van Holland bivakkeren, min der vatbaar zijn. Ook als de weersomstandigheden minder gunstig zijn kan men een prettige vakantie hebben, door zoveel mogelijk te profiteren van de gegeven omstandigheden. Wij wensen alle vakantiegangers in onze omgeving een zeer prettig verblijf in hun vakantieoord met redelijk weer. GEEN OPBLAASBOTEN, RINGEN EN LIGBEDDEN IN ZEE 'tZand, vroeger. Oudesluis, Schagerbrug en o.a. 't Zand be horen tot de gemeente Zijpe. Na veel over stromingen werd het gebied in 1597 defi nitief drooggelegd (Meer hierover in het boekje „Een hap en een snap" verkrijg baar op het VVV kantoor Bad Callants oog, Jewelweg). De Grotesloot werd uitgediept, vanaf Alk maar kwam door het jaag- of trekveer een goede verbinding tot stand met Schager brug. Het duurde nog vele jaren eer deze ver binding vanaf Schagerbrug doorgetrokken werd naar 't Zand. Eerst (voor zover ons bekend) in 1723 meerde de trekschuit in 't Zand bij de herberg „Het wapen van Amsterdam". Deze herberg lag tegenover de buitenplaats „Jagei-slust", dat omschre ven werd als een herenbehuizing met hof stede, erf, aanleg tot vermaak, boomgaard en bos. De R. K. Kerk werd in 1862 gebouwd op de terreinen van de buitenplaats Jagers- lust. Het buurtschap 't Zand kreeg hier door de status dorp. Maar nu terug naar de trekschuit. Reizi gers die in 't Zand bij „Het wapen van Amsterdam" doorreizen wilden naar Den Helder, stapten over op de Postkoets. Deze trok langs de Noordschinkeldijk, via Groote Keeten en de overstoven Zanddijk (daterend uit 1610) naar Den Helder. Voor de koopvaardijschepen en de wal visvaarders vormde dit laatste traject een zeer belangrijke schakel in het vervoer van en naar Den Helder. Helaas was die tocht niet zo comfortabel, ooral het gedeelte van de weg langs de onderstoven Zanddijk was ontzettend slecht. Het reizen per postkoets was be slist geen prettige aangelegenheid. Vele keren werd door autoriteiten uit Den Helder en omgeving verzocht de verbin ding van 't Zand naar Den Helder te her stellen, maar tevergeefs. De zeer opwindende reis per trekschuit van Alkmaar naar 't Zand werd een kwel ling per postkoets naar Den Helder. Menigmaal sloeg de postkoets om door grote gaten in de weg. Eerst na de open stelling van het „Groot Noordhollandsch Kanaal" werd de verbinding met Den Hel der beter. Door dit kanaal werd het mo gelijk per trekschuit tot Den Helder door te reizen. Het vervoer per postkoets werd hierdoor onnodig. De reizigers, vooral vreemdelin gen, meenden dat er geen land was dat een zo veilig, snel en gemakkelijk middel van vervoer had. Nu in 1972 zijn boottochten weer populair. Vanuit Alkmaar kan men bijv. een tocht per boot naar o.a. Amsterdam maken. Vriendelijk verzoek. De mogelijkheid bestaat dat in enkele vol gende nummers van de Badbode, de ru briek „Indien u ze nodig hebt" door ge brek aan ruimte niet geplaatst zal kunnen worden. In dit nummer is deze rubriek zo goed mogelijk bijgewerkt. We richten nu een vriendelijk verzoek aan allen die met de verhuur te maken hebben om de rubriek „Indien u ze nodig hebt" uit dit blad te knippen en op een duidelijk zichtbare plaats op te hangen in zomer huizen, hotels, pensions en op campings. Het zou prettig zijn als de mededelingen over „Markten" en „Musea" op dezelfde manier verzorgd werden. Het zal duidelijk zijn, dat deze zeer be langrijke algemene voorlichting zelfs in het hoogseizoen niet wekelijks herhaald kan worden. Aan artikelen over festivi teiten, trips in de omgeving en de ,toer-in' routes, exposities enz. dient ook enige aan dacht besteed te worden. Viswedstrijd in 'tZand. Woensdag 28 juni a.s. wordt een viswed strijd georganiseerd in 'tZand. De deel name is zo wel voor de jeugd als voor volwassenen. De inschrijving vindt plaats om 18.30 uur bij café „De Jonge Prins". Het inleggeld bedraagt 25 cent voor kin deren en 50 cent voor volwassenen. Aktiviteiten voor kinderen. Het zal een ieder duidelijk zijn, dat we, door het tot nu toe wisselvallige zomer weer, weinig definitiefs kunnen mededelen over te organiseren strandspelen voor kin deren. Wel hebben we gemeend dat er voor kinderen een mogelijkheid moet zijn om zich ook bij minder gunstige weersom standigheden te amuseren. Het probleem is echter dat een ontspanningsprogramma in de vorm van een poppenkast, gooche laar, film, etc. van te voren besproken moet worden. Is het op de vastgestelde datum goed strandweer, dan komen slechts enkele kinderen het feestprogramma bekijken, de meeste kinderen gaan echter naar het strand. Nu is in samenwerking met het A.D.A.- bestuur besloten om de grote zaal van „de Garnekuul" bij slechte weersomstandig - heden te benutten als hobbyruimte. Er wordt bijv. gedacht aan het maken van vliegers, schilderijtjes van lapjes of schel pen, boetseerwerk, enz. Voor de verwezenlijking van een en ander is veel materiaal nodig. Een ieder die pa pier, latjes, touw, kralen, wol, lapjes enz. te missen heeft, kan hiervan kennis geven bij het recreatiecentrum „de Garnekuul". Mocht de deelname aan de „Knutselmid- dagen" enorm groot zijn, dan kan ook de grote zaal van het dorpshuis „de Kolfweid" benut worden. Voor jongens tot en met 12 jaar worden gedurende de gehele maand juli voetbal wedstrijden georganiseerd, voor meisjes tot en met 14 jaar tref bal-wedstrijden. Over de opgave voor deelname en het pro gramma volgen nadere mededelingen in de volgende Badbode. Verder kunnen alle kinderen, die in de pe riode van 1 juli tot 12 augustus een vakan tie in onze omgeving doorbrengen, mee doen aan een tekenwedstrijd. Ook hierover volgen nadere mededelingen in het vol gende nummer van de Badbode. De Boet. Gedurende het zomerseizoen is „de Boet" van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 9.0012.30 uur en van 16.0021.00 uur en zondags van 16.0021.00 uur. Het Kreatief Atelier is 's maandags de gehele dag gesloten. Met ingang van 24 juni worden lessen in handenarbeid gege ven van dinsdag tot en met zaterdag. Voor kinderen zijn de lessen vastgesteld van 9.0010.30 uur en van 11.0012.30 uur 's morgens. In de avonduren kunnen volwassenen de lessen volgen, gaarne eerst afspreken. In het centrum kan men tevens zelfge maakte produkten kopen: als potterie, kle ding, tassen, sieraden enz. Bij het ter perse gaan van dit nummer werd ons medegedeeld dat er dit seizoen waarschijnlijk geen exposities gehouden zullen worden. Veranderingen. Met ingang van maandag 26 juni a.s. zul len de spreekuren van dokter Verheul tot nader datum zowel 's morgens als 's avonds gehouden worden in het dorpshuis „de Kolfweid". De bibliotheek heeft voorlopig uitleen avonden op maandag, woensdag en vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur in het gebouw op het schoolplein. Bij het verschijnen van de eerste Badbode was ons niet bekend dat een openbare telefooncel geplaatst is in het Sandepark. Ook in het VVV kantoor is een telefooncel, die tijdens de openingsuren van het kan toor door het publiek benut kan worden. In Groote Keeten kwam een dezer dagen de uitbreiding van de Vijverhut gereed. Deze boerderij-dancing is vergroot met 'n tweede bar, die plaats biedt aan 50 tot 100 personen. Een nieuw bedrijf „de Skilp" genaamd werd in Callantsoog geopend door de fam. Baars. Dit restaurant tevens bar-dancing is gelegen aan de Duinweg in de voor malige garage van de heer K. Zwaan. Het restaurant biedt plaats aan ongeveer 80 personen en maakt 'n sfeervolle indruk.

Badbode voor Callantsoog | 1972 | | pagina 3