wam De Oude Laag Callantsoog. Op het verzenden van de Kerstbadbode naar toekomstige inwoners van de gemeente Callants- oog zijn vorig jaar veel positieve reacties geko men. Redenen, waarom we gemeend hebben, degenen die in het voorjaar van 1975 in Groote Keeten of in Callantsoog komen wonen, even eens te laten kennis maken met Callantsoog via de Badbode. Vorig jaar hebben we uitvoerig stil gestaan bij de historische achtergronden van Callantsoog. Geïnteresseerden in de wetenswaardigheden over hun toekomstige woonplaats wijzen we in dit artikel op enkele manuscripten en brochures die over Callantsoog verschenen zijn. Allereerst willen we onder de aandacht brengen het door de heer J. Baken, oud-burgemeester van Winkel, geschreven boek „Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Callantsoog". In dit geschrift wordt de lokale geschiedenis van Callantsoog verhaald, zoals ondermeer: „het bestuur .van de Heerlijkheid Callantsoog, de schipbreuken, het wel en wee van de Her vormde Gemeente, het onderwijs," voorts wordt er summier weergegeven hoe de „welvaart" door 'het Vreemdelingen Verkeer tot stand kwam. Van de hand van de heer Baken ver scheen ook een in de zestiger jaren uitgegeven brochure „Een hap en een snap" en een aller aardigst fotoboekje „Oude prenten vertellen over Callantsoog." In het boekje „Vogels van het Zwanenwater" wordt goede informatie gegeven over het Zwa nenwater, het natuurreservaat dat thans tot een der bezittingen behoort van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten". Bij de Wereldbibliotheek is in de veertiger ja ren een manuscript uitgegeven, handelend over de Groenlandreizen. Het boekje „Naar Groen land met de Frankendaal" werd geschreven door een der nazaten van de Commandeur en Groen- landvaarder Maarten Jacobz. Mooy. Het vrij omvangrijke en kostbare boek van de heer H. Schoorl getiteld: „Zeshonderd jaar wa ter en land" geeft een vrij uitvoerig inzicht op de inpoldering en bedijking van Callantsoog. Tot zover enkele informatie over de bronnen waaruit gegevens over het verleden van Cal lantsoog geput kunnen worden. Begrijpelijk is het dat ook het verenigingsleven in Callantsoog de toekomstige inwoners zal in teresseren. Zaterdag 14 december werd een spe ciale contactavond georganiseerd door het Ge meentebestuur en de verenigingen. De bewoners van plan Uyterland en andere be langstellenden hebben tijdens deze avond ken nis kunnen nemen van de verschillende aspec ten van het culturele en sportleven in Callants oog. Helaas ontbreekt ons de ruimte om uitvoe rige informatie te geven over alle aktiviteiten, die hier plaats vinden. Op sportgebied kan men deelnemen aan voetbal, handbal, volleybal, gymnastiek, wan delsport, tafeltennis, biljarten, ruiterij, ijstrai- ning, terwijl een tennisclub in oprichting is. Mevrouw Leguit, Dorpsplein 9 zal u gaarne in lichten over een lidmaatschap van de op te richten tennisvereniging. Zowel voor katholieken als voor protestanten is er een mogelijkheid om aan de kerkelijke plichten te voldoen. In Callantsoog is een afdeling EHBO, een vrij willige Reddingbrigade en een station van de K.N.Z.H.R.M., („redders aan de wal" kunnen inlichtingen verkrijgen bij een der bestuursle den). Andere facetten van het verenigingsleven spe len zich af bij de Fanfare, Accordeon, toneel, bridge, bibliotheek. Voorts is er een aktieve afdeling plattelandsvrouwen, een bejaardenso ciëteit en een jeugdsociëteit. We hopen te zijner tijd in de „Omroeper", een plaatselijk sportblad, uitvoerige informatie te kunnen geven over trainingstijden, oefenuren en de secretariaten van de verschillende vereni gingen. Met deze beperkte inlichtingen hoopt het VVV bestuur toch een bijdrage gegeven te hebben over de mogelijkheden, die een dorpsgemeen schap te bieden heeft. I t Milt lH'ltf ■W élt Herinnering. Hoe lang is het nu geleden? Ongeveer 45 jaar. Wat gebeurde er toen? Er was een grote fancy-fair in de karrenloods. Dat kwam zo. Het torenuurwerk van de gemeente Callantsoog was versleten, Callantsoog was arm en de ge meente-kas was leeg, maar er moest een nieuw uurwerk komen. Dus maar een comité gevormd om de gelden bij elkaar te krijgen. Voorzitter werd meester Smit, secretaris Mr. D. Breebaart en penningmeester Jan Brouwer en verder natuurlijk Piet Vos, Adriaan Vader en nog enige voortvarende lieden. Besloten werd een fancy-fair te organiseren, waarover vele avonden werd vergaderd in café Van Scheyen te Groote Keeten. Alles was er nog ouderwets, zand op de vloer en een biljart in het midden met versleten laken en putjes in de lei, even oud als het café zelf. Als het comité moe vergaderd was nog even de ballen laten hobbelen over het groene laken, om alle misverstand te voorkomen natuurlijk op ei gen kosten. Als we dan naar huis gingen de spreekwoorde lijk geworden afscheidsgroet van Adriaan Vader „Zeg maar goedenavond, moeder zegt de rest wel". Het moest toch wel fijntjes blijven, dus gespeeld om chocolade-repen. Meester Smit won altijd en daarom de repen maar verdeeld zodat ieder wat mee naar huis bracht. De rest van moeder werd dan een hartelijke begroeting ge volgd door een smulpartij in de vroege morgen. De voorzitter dirigeerde meesterlijk, de secre taris schreef ontelbare brieven aan fabrikanten, groothandelaren en andere instellingen en met succes. De prijzen voor de fancy-fair stroomden binnen, varierende van thee en koek tot vee voeder toe. Soms cadeau, maar ook tegen halve prijs of tenminste enige reductie. De penningmeester schoot alles voor. Hij was trouwens de enige die hiertoe in staat was. De uitgaven waren f 1.600,- toen het spel moest beginnen. Dat was een heel bedrag. De karrenloods kregen we in gebruik van Riiks- waterstaat en Piet Vos timmerde er lustig op los om de stands in te richten en alles wat daar nog bij kwam. Velen hielpen om de loods ge zellig te maken. Er was een rad van avontuur, een sjoelbak en heel veel andere zaken, waarmee je een "-nMis kon winnen. Voor de inwendige mens was ook gezorgd door een theetent en een biertent. De laatste liep overigens beter dan de eerste. De stands werden bemand en bevrouwd, alles volgens rooster en in een glazen hokje in het midden rekende de penningmeester af bij het aflossen van de wacht. Na een dag van hard werken sjouwden de voor zitter, secretaris en penningmeester met een zak vol centen, dubbeltjes en kwartjes en nog enkele guldens naar het burgemeestershuis, waar alles werd geteld en aangetekend. Tegen 4 uur in de morgen zat het er dan weer op. De totale opbrengst bleek ongeveer *f 3.200,- te zijn, dus 100% winst. Na de nodige onderzoekingen elders in het land werd het uurwerk gekocht, plechtig in werking gesteld en er bleef nog een feestje over voor alle medewerkers en medewerksters. Waar gebeurd. Politiepost. Met ingang van 1 januari zal de postcomman- dant van de Rijkspolitie te Callantsoög over een eigen kantoorruimte kunnen beschikken. Een gedeelte van het VVV kantoor werd hier voor gereserveerd. Vanaf 8 januari wordt, voor lopig alleen op woensdagmiddag spreekuur ge houden van 15.00 tot 18.00 uur. Tijdens de kantooruren is de postcommandant telefonisch te bereiken onder nummer 1543. Het VVV bestuur hoopt op een prettige samen werking. Huur en Verhuur. Voor het eerst in de geschiedenis zal in Neder land in de zomer van het jaar 1975 een school vakantiespreiding van kracht worden. Deze spreiding omvat een periode van acht va kantieweken, t.w.: de schoolvakantie in Noord- en Zuid-Holland van 21 juni tot 2 augustus; in Zeeland, N. Brabant en Limburg van 28 juni tot 9 augustus en in de overige provincies van 5 juli tot 16 augustus. De vakantie voor de bouw- en nevenbedrijven valt in Holland in de periode van 12 juli tot 26 juli, de overige bedrijven passen zich aan bij de schoolvakanties in de diverse provincies. De verhuurders doen er goed aan bovenstaande regeling in het oog te houden. De genoemde data gelden voor de kleuter- en basisscholen. Over 'het algemeen geven de scholen voor voort gezet onderwijs één of meerdere weken eerder vakantie. In Duitsland en wel in de Bondsrepubliek West Duitsland zijn de vakanties in het zomerseizoen 1975 volgens onderstaand schema vastgesteld: Nordrhein-Westfalen 17 juli - 30 augustus Baden-Württemberg 3 juli - 16 augustus Bayern 24 juli - 10'sept. Berlin, Bremen en Niedersachsen 26 juni - 9 augustus Rheinland - Pfalz en Saarland 16 juni - 26 juli Hamburg en Schleswig-Holstein 23 juni - 2 aug. Wat betreft het huren van een zomeronderko- men zal de bouwvakantie van 12 juli tot 26 juli, mogelijk enige moeilijkheden geven. Overigens menen we dat aan de verzoeken van de huurders uit binnen- en buitenland zeker voldaan zal kunnen worden en dat de vérhuurders in de zomer van 1975 beslist vanaf 16 juni tot eind augustus gasten in hun huizen kunnen ontvan gen (althans, indien tegen redelijke prijzen ver huurd wordt). Zeer verschillende data worden genoemd voor de paasvakantie, bijv. het Roergebied vanaf 24 maart tot 12 april, maar in Berlijn, Hamburg, Bremen en Niedersachsen wordt vanaf 10 maart tot 1 april vrijaf gegeven. Ook in Nederland varieert deze vakantie vanaf één week vóór Pasen tot circa tien dagen na Pasen. De paasdagen worden in 1975 gevierd op zondag 30 en maandag 31 maart. Met boven staande gegevens hopen we dat de verhuurders ook een gunstige „paasverhuur" zullen hebben. De pinkstervakantie duurt slechts enkele dagen, zowel in Holland als in Duitsland (Bayern vormt een uitzondering van 17 mei tot 31 mei). Het pinksterweekend is van 17 mei tot 20 mei. Personen uit binnen- en buitenland, die niet af hankelijk zijn van vastgestelde school- en be drijf svakanties wijzen we op de voordelige ta rieven in vóór- en naseizoen. In die perioden zijn goed te verwarmen bunga lows voor sterk gereduceerde prijzen te verkrij gen onder het motto: „Ga vóór half juni en na augustus, mijd de vakantiepiek. We adviseren de gasten, die persé in juni, juli en augustus de vakantie moeten opnemen, tot uiterlijk 15 januari schriftelijk een aanvraag voor een onderkomen in te dienen bij: a. het VVV kantoor, Jewelweg 8, Callantsoog, b. het particuliere adres, waar men in voor gaande jaren huurde. Wil men van vakantieadres veranderen of voor de eerste keer in aanmerking komen voor een zomerverblijf, dan is het raadzaam ook vóór 15 januari te schrijven naar het VVV kantoor. Het verdient aanbeveling, de aanvraag verge zeld te doen gaan van een duidelijke opgave van de periode die men in één der vakantieoorden Callantsoog, Groote Keeten, Oudesluis, 't Zand of in de polder Callantsoog, doorbrengen wil, het soort onderkomen en 'het aantal personen waarvoor het zomerhuis geschikt moet zijn. Bovendien wordt het ten zeerste op prijs gesteld als tevens vermeld wordt welke uitwijkmoge lijkheden er zijn in tijd en plaats. Door ziekte van een der medewerkers van het VVV kantoor zal het zeker tot 10 februari du ren, voordat er antwoord gegeven kan worden op de aanvragen. Om de kantoorwerkzaamheden te bespoedigen, worden de leden en de toekom stige badgasten verzocht niet voor ieder pro bleem met het VVV kantoor te bellen. Overigens delen we nog mede dat het telefoonnummer gewijzigd is in 02248 - 15 41. Het kantoor in Callantsoog zal gedurende de maanden januari, februari en maart op zondag gesloten zijn, met uitzondering van de paasda gen op 30 maart. Vroegtijdige reservering van een vakantiever blijf in de paas- of pinkstervakantie is aan te raden. Vooral na de vele regendagen, die zich de laatste maanden voordeden, zullen velen van de gelegenheid gebruik willen maken om van het vroege voorjaar te genieten. Telefoon. De telefoonnummers in Callantsoog zijn ver anderd. Voor het oude nummer dient een 1 ge plaatst te worden. Het nummer van het VVV kantoor is dus 1541, en niet 541.

Badbode voor Callantsoog | 1974 | | pagina 3