Omgaan met elkaar Zonder twijfel kennen wij uit onze jeugdjaren het vraag- en antwoordspel waarbij je „af" was, zo dra je in je antwoord één der woorden ja of nee gebruikte. Het is tegenwoordig schering en inslag, wanneer veel jongeren en wij ouderen maken er ons ook schuldig aan op een vraag met ja en nee ant woorden. U maakt dat vast allemaal wel eens mee: „Vond je het een goede middag, Gerda?". Ant woord: Ja. „Zijn er moeilijkheden op je werk, Wim?". Ant woord: Nee. „Hebt u van de inleiding nog iets geleerd, mijn heer Jansen?". Nee. Naast de taaiverruwing komt men dit verschijnsel van antwoorden met ja en nee op een vraag erg veel tegen in alle lagen van de bevolking. Blijkbaar wordt hierop in onze samenleving niet meer gelet. Het maatschappelijk klimaat is gelukkig dusdanig veranderd dat iedereen meetelt, zijn mening mag en kan zeggen ongeacht de positie die men in neemt. Het gaat om de zelfontplooiing van de mens en ongehoorzaamheid mag, ja moet zelfs, als het eigen geweten daartoe aanzet. Bij veel pro blemen in deze tijd wordt er een voortdurend be roep gedaan op de eigen verantwoordelijheid en dat is een goede ontwikkeling. De ouderen onder ons weten maar al te goed wat de gevolgen waren van „kadaverdiscipline". Nederigheid spreekt ve len niet meer aan en hoorde thuis in het rijtje van gehoorzaamheid, onderdanigheid en braafheid. De „brave Hendrik" is een figuur uit de literatuur geworden, een museumstuk. Voor een belangrijk deel is onze levenswijze be paald door de mensen met wie we omgaan. Vooral onze ouders hebben daar een belangrijk aandeel in gehad. In de vroegere eeuwen was het gezag van de ou derdom iets vanzelfsprekends. Bij vele volkeren is dat nog zo. Krijgen ook bij ons de ouderen weer meer vertrou wen? De wijze grootouders zijn her-ontdekt. Grootva der blijkt ineens een fijne gesprekspartner te zijn, een kameraad met een verstandig en mild oordeel. De generatie voor ons wist van hoffelijkheid en leefde daarnaar. Zijn wij zo hoffelijk en leven wij er naar? Een deur openhouden voor een ouder iemand? Opstaan in een bus of trein? Helpen bij het uit stappen? Een tas met boodschappen of een koffer dragen? Met twee woorden spreken? Tja, omgaan met elkaar Het is net iets meer dan het gedragspatroon op de nullijn der wellevendheid, net iets meer dan het minimale „ja" en „nee" van het antwoordspel uit onze jeugdjaren. Omgaan met elkaar is veel fijner als we ons er re kenschap van geven, dat we mensen zijn onder el kaar, elk met zijn eigen, unieke wezen, met zijn hebbelijkheden en onhebbelijkheden. Hoffelijkheid is geen synoniem voor onderdanig heid, maar een levensstijl, die wij ons eigen kun nen maken. Callantsoog, december 1979. P. v. Gosliga (burgemeester) Welkom Er is geen woord in de Nederlandse taal dat zo prettig in de oren klinkt als het woord „welkom". We heten iemand, die op bezoek komt welkom, we zenden de groet „welkom thuis" enz. Wij Callantsogers ontvangen onze gasten met de woorden „Welkom in Bad Callantsoog". Ook via de Badbode willen we de gasten welkom heten in ons vakantiedorp. We hopen dat u, als gast, zich bij ons thuis voelt. Nu, midden in de winter, is het niet eenvoudig aan de zomervakantie te denken. Toch proberen we u, de badgast, enkele tips te geven, zodat uw vakan tie-oord niet vreemd voor u is. Het dorp Callantsoog bestaat uit de oudere kern en een geheel nieuw gedeelte. Het oude dorp ligt rond het Dorpsplein, dat dit jaar een grote veran dering onderging. De terrasjes zijn nu reeds een trekpleister, temeer daar er geen hinder van het verkeer is, een aanwinst voor de badgast. Naar het strand zijn in Callantsoog meerdere toe gangswegen en een in Groote Keeten. Bij de strandpaviljoens kunnen alle mogelijke frisdran ken, koffie, soep, broodjes enz. gekocht worden, terwijl er windschermen, ligstoelen en strandten ten verhuurd worden. Zowel in Groote Keeten als in Callantsoog is het strand gemakkelijk te voet bereikbaar. Vanuit 't Zand en Oudesluis is de afstand ongeveer 5 en 10 km. Daartegenover staat dat in die plaatsen het ook in het hoogseizoen nog rustig is. De accom modatie in die omgeving is iets eenvoudiger, de prijzen liggen iets lager. De streek is landelijk, er zijn vaarten en kanalen zodat de watersporters en de hengelaars er goed aan hun trekken komen. Voor het vissen in bin nenwater is een visvergunning nodig. Deze is ver krijgbaar op het postkantoor. De zeehengelsport is vrij. Wel is het noodzakelijk als men met boot jes in zee wil, een vergunning bij het gemeentehuis aan te vragen. De windsurfers wijzen wij erop dat als zij in zee willen surfen een vergunning van de Reddingsbrigade noodzakelijk is. Op het gepachte strand (bij de paviljoens) wordt door badmeesters toezicht op zwemmen en baders gehouden wanneer de gele vlag wappert. Indien de weersomstandigheden ongunstig zijn, harde wind, sterke stroming, kan de pachter het baden in zee verbieden. Dit wordt kenbaar gemaakt door een rode vlag. Baden en zwemmen in zee is beslist niet gevaarlijk als men zich aan de voorschriften houdt. Ga nooit te ver zee in en baad niet bij de dammen. De stro ming rond de dammen is uiterst grillig, ook soms bij windstil weer. Leer uw kinderen dat zij nooit alleen in zee gaan en vooral wegblijven bij de dam men. Het is altijd plezierig als kleine kinderen' weten waar hun ouders zitten. Een vlaggetje aan de tent kan uitkomst geven. Trouwens voor de aller kleinsten is het beslist aan te bevelen ze een arm bandje met naam en adres te laten dragen. Het strand in onze omgeving is kilometers ver en al spelend kunnen de kleintjes gemakkelijk afdwa len. Callantsoog is geen mondaine badplaats. Het uit gaansleven is er beperkt. Er zijn enkele bars, eet huisjes, restaurants evenals een chinees restaurant en hotels. Voor adressen verwijzen we naar de ad vertenties in dit blad. Er zijn voorzieningen om het de badgasten naar wens te maken, zoals bijv. de bibliotheek. Regel matig worden nieuwe boeken aangeschaft. De me dewerkers hopen dat een uitbreiding voor de zo mer van 1980 gerealiseerd is. De uitlening vindt tij dens het seizoen plaats op maandag-, woensdag en vrijdagavond van 19.00-20.00 uur. Gedurende de wintermaanden zijn de uitleenuren dinsdag van 15.30-16.30 uur, woensdag van 19.30-20.30 uur en vrijdag van 19.00-20.00 uur in de oude school. Tot slot wensen we alle gasten in winter- en zomer vakantie een prettig verblijf in onze omgeving. Vuilnisophaaldienst Maandag 24 december wordt normaal opgehaald. Maandag 31 december geen ophaaldienst. Maandag 7 januari wordt weer normaal opge haald en tevens wordt op die dag grofhuisvuil weggehaald. Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente Callantsoog p/a tel. 02248-1632 zo. 23 dec. 10.00 uur Drs. A. Blokker, Schagen le Kerstdag 10.00 uur mevrouw M. Beekhuis- Wassenburg, Monnicken- dam (medewerking van het Koor van Plattelands vrouwen) 16.00 uur Kerstfeest met de kinde ren van de zondagschool, (ouders en belangstellen den van harte welkom). 10.00 uur Drs. A. Blokker, Schagen Ds. J. van Selms, vloot- predikant, Den Helder zo. 6 jan. 10.00 uur Ds. J. v.d. Graaff, Hei- loo (koffie na de dienst) Kath. Kerk, Callantsoog (in de Ned. Herv. Kerk) p/a tel. 02249-1226 za. 22 dec. 17.00 uur Gebedsdienst ma. 24 dec. 22.00 uur Nachtmis za. 5 jan. 17.00 uur Heilige Mis zo. 30 dec ma. 31 dec. 19.30 uur Kath. Kerk, 't Zand p/a tel. 02249-1226 za. 22 dec. 19.00 uur Heilige Mis zo. 23 dec. 9.00 uur Heilige Mis 10.30 uur Heilige Mis ma. 24 dec. 19.30 Gezinsmis met kinder koor 24.00 uur Nachtmis met gemengd koor le Kerstdag 10.00 uur Hoogmis met dameskoor 2e Kerstdag 9.00 uur Heilige Mis 10.30 uur Heilige Mis za. 29 dec. 19.00 uur Avondmis zo. 30 dec. 9.00 uur Heilige Mis 10.30 uur Heilige Mis ma. 31 dec. 19.00 uur Heilige Mis met alle koren di. 1 jan. 10.30 uur Heilige Mis za. 5 jan. 19.00 uur Avondmis Geref. Kerk, Schagen, Beethovenlaan, p/a tel. 02240-2381 zo. 23 dec. 9.30 uur ma. 24 dec. 22.00 uur le Kerstdag 10.00 uur 17.00 uur 2e Kerstdag 10.30 uur tot 18.00 urn- zo. 30 dec. 9.30 uur ma. 31 dec. 19.00 uur di. 1 jan. 10.30 uur zo. 6 jan. 9.30 uur 19.00 uur Ds. J. S. R. Lanser Ds. J. S. R. Lanser, Kerstnachtdienst m.m.v. Gemengd Koor Ds. J. S. R. Lanser, m.m.v. Cantory Kinderdienst Open huis de heer Kemper, Kolhom Oudejaarsdienst, Ds. J. S. R. Lanser Morgengebed (11.00-12.00 uur Nieuw jaarsreceptie) Ds. J. M. v. d. Brink, Enkhuizen Ds. J. Cziria, Wieringer- werf Lutherse Gemeente, Den Helder Wezenstraat 68, p/a tel. 02230-16854 zo. 23 dec. 10.30 uur ma. 24 dec. 22.00 uur le Kerstdag 10.30 uur zo. zo. 30 dec. 6 jan. 10.30 uur 10.30 uur Ds. S. G. v. d. Haage, Schagen Drs. M. L. N. Vlaring, Kerstnachtdienst Feestelijke dienst, Drs. M. L. N. Vlaring Drs. M. L. N. Vlaring Mevr. Ds. L. J. Hout man-Visser Gemeentehuis De secretarie is op maandag 24 en maandag 31 de cember gesloten. De afdeling burgerlijke stand is maandag 24 en maandag 31 december geopend van 10.30-11.00 uur.

Badbode voor Callantsoog | 1979 | | pagina 2