Werkelijkheidszin Tegenwoordig komen wij dikwijls de uitdrukking „doemdenkers" tegen. Ik zou mezelf niet graag onder de doemdenkers willen scharen. Ieder jaar, wanneer het voorjaar is aangebroken, verheug ik mij op het jonge groen, het nieuwe le ven, de warmte van de zon, het ontwaken van de natuur. Er zijn zo veel dingen om van te genieten. En ik hoop, beste lezer, dat u dit ook zo ervaart. Toch zou het van weinig werkelijkheidszin getui gen, wanneer wij onze ogen zouden sluiten voor wat er in de wereld zoal op ons afkomt. En één van de dingen, waarmee we steeds bezig zijn, is de grote moeilijkheid om het optimisme, dat ons aan het begin van het nieuwe jaar bezield, door te ge ven aan onze kinderen. Hoe komt het toch dat zo veel jongeren opstan dig, dwars en agressief zijn? Niet alleen wijzelf, maar ook sociologen, opvoeders, maatschappelijk ■werkers en andere hulpverleners breken zich het hoofd erover. Helaas staan veel ouderen klaar met hun oordeel: die jeugd van tegenwoordig deugt niet, jongeren moeten veel strenger worden aange pakt. Maar agressie wekt agressie op en dan kan het alleen maar erger worden. Waar ligt de oorzaak van die opstandige, dwars liggende en agressieve jongeren? Komt het door de anti-autoritaire opvoeding? Hebben jonderen door het welvaarts-patroon uit hun prille jeugd geen weerstanden kunnen opbou wen om teleurstellingen te accepteren? De jeugd is van jongsaf aan gewend er andere le vensopvattingen en -regels op na te houden, dan die voor ons geldig waren. God is dood, arbeid is niet heilig, wat je wilt kun je kopen, competitie is fout, op school mag je zelf je keuze-pakket maken. Dat laatste heeft misschien voordelen, maar kom je er vandaag de dag ver mee? Als de jeugd eenmaal de maatschappij in moet, ziet het er bepaald niet rooskleurig uit. Werkloosheid, weinig uitzicht op een goede toe komst, milieuvervuiling, geluidsoverlast, kerne nergie, honger in de derde wereld, oorlogsdrei ging, atoomwapens en ga zo maar door. Via de ra dio en televisie wordt iedereen overspoeld met de grote narigheid in deze wereld. Zowel wij ouderen als de jeugd. De jeugd wil werken, maar er is geen werk, zeker niet voor degenen, die geen ervaring hebben. En wie geen werk heeft, verveelt zich en gaat rare din gen doen. De jeugd wil ergens wonen, maar er is geen woon gelegenheid. Ja, misschien voor veel geld met alle beperkingen van dien. Het is moeilijk voor al die problemen, waarmee de jeugd worstelt, in ons huidig bestel een oplossing te vinden. Is het dan verwonderlijk, dat de jongeren hun heil vinden in vluchten of vechten. Vluchten voor de thans weinig perspectief bieden de maatschappij. Vluchten in toenemend alcohol gebruik, drugs en dergelijke verdovende midde len. Vechten en de troep in elkaar slaan, wanneer je voetbalclub heeft verloren. Demonstreren en harde acties uitvoeren. Zo worden de eigen frustraties afgereageerd, maar het lost natuurlijk niets op. Er is hulp voor de alcohol- en drugverslaafde. Vernielzuchtige supporters worden gestraft. Op lastige demonstranten wordt de ME afgestuurd. Maar het kernprobleem is daarmee niet uit de weg geruimd. Wanneer we Dorothée Sölle lezen, dan blijkt, dat wij er wel iets aan kunnen doen. Het eerst noodza kelijke is dat we als mens weer „heel" proberen te worden. In kontakt blijven met de werkelijkheid van de wereld, waar we collectief deel van uit ma ken en niet voorbijgaan aan de innerlijke wereld van eigen gevoelens en ervaringen. En wat de jeugd betreft? Begrijpen doet vergeven dat is al een belangrijke stap. Niet alleen de vin ger leggen op alles wat fout gaat, maar de goede kanten zoeken en stimuleren. Laten we luisteren naar hun moeilijkheden, geef de jeugd de kans om over hun problemen te pra ten. Neem ze voor wat ze waard zijn, laat ze hun eigen ideën uitwerken. En als er brokken komen, laat ze dan niet los. Want van de liefde wordt o.a. gezegd: „zij wordt niet verbitterd, ze rekent het kwade niet toe". Die weg is niet gemakkelijk, o nee, maar wel de enige goede weg. december 1981 P. van Goslinga Watersport Tijdens een vakantie aan zee is het onmogelijk niet op de een of andere manier met de watersport in aanraking te komen. Er zijn baders en zwemmers, zee-hengelsport-beoefenaars (in winter en zomer), zeilers, windsurfers, skiërs. Het baden en zwemmen in zee is overal toe gestaan, mits men enkele regels in acht neemt. Zo is het beslist gevaarlijk bij de strekdammen te ba den of te zwemmen, door onder- en bovenstro- ming (ook bij stralend mooi weer) kunnen muien ontstaan. Let daarom op de voorschriften van de badmeesters, die bij de strandpaviljoens toezicht houden. Zij zijn aanwezig als de GELE vlag wap pert. De pachters van bepaalde strandgedeelten zijn gemachtigd het baden en zwemmen in zee te verbieden als er slechte weersomstandigheden zijn, zoals storm of bij het optreden van een sterke stroming. Dit wordt plaatselijk aangegeven door een RODE vlag. Op het vrije strand is regelmatig toezicht door de commandant en de leden van de C.R.B. paal 13. Zij hebben dezelfde bevoegdheid als badmeesters of pachters van strandgedeelten. De bezitters van zeilboten, speedboten, surfplan ken etc. dienen zich te houden aan de in Callants- oog geldende voorschriften. Het is niet mogelijk overal op het strand in zee te gaan en te landen. Bij de paviljoens zijn vakken aangewezen waar de boten etc. in en uit zee kun nen gaan. Voor een vaste ligplaats tijdens het gehele seizoen voor boten (ook visboten) is toestemming nodig van de strandexploitant. Deze toestemming kan slechts gegeven worden als de boot zeewaardig be vonden is en door het gemeentebestuur een re gistratienummer is afgegeven. Zeilboten en de z.g. lichte vaartuigen kunnen geen vaste ligplaats krijgen, maar dienen voor het „va ren" gedurende het gehele seizoen wel voorzien te zijn van een registratienummer. Aanvraagformulieren voor een dergelijk nummer zijn zowel voor vaste ligplaatsen als voor seizoen varen verkrijgbaar ter gemeentesecretarie. Wordt voor maximaal een week gebruik gemaakt van boot, surfplank etc. dan kan door een der le den van de Reddingsbrigade (aanwezig op het strand) een sticker afgegeven worden waarop de geldigheidsduur vermeld staat. We hopen dat de toekomstige vakantiegangers eerst informeren of, hoe en waar zij hun boot, plank o.d. in zee mogen brengen en ervan over tuigd zijn dat een zwemvest bij varen etc. altijd noodzakelijk is. Kreativiteit Onder de vakantiegangers is een tendens waar te nemen van meer aktiviteit. Vroeger kwam de bad gast in Callantsoog louter en alleen om „lui te lig gen baden in de zon". Tegenwoordig wordt meer gevraagd naar aktiviteiten op sport en kreatief ge bied. In Uffelte in Drente is sinds enige jaren de Drentse Academie actief bezig teken- en schilderlessen te geven. De waardering voor dit initiatief is daar zo groot, dat ook in Brabant een afdeling gevestigd werd. In onze omgeving, waar tal van kreatieve clubjes zijn, is zoiets niet te vinden. Het lijkt ons toch mogelijk een kreatief centrum te beginnen in Callantsoog. De deelnemers zouden weekendcursussen in de winter en weekcursussen in de zomermaanden kunnen volgen in o.a. pottenbakken, textiele werkvorming, tekenen, schilderen enz. Voor lo- giesruimte is altijd een mogelijkheid, vooral in de winter. Misschien is er onder de lezers iemand die ideeën, kennis en animo heeft om deze illusie eens te overdenken. Gaarne reacties aan de redactrice van dit blad. Oudheidkamer Uit enkele gesprekken met o.a. een deskundige op het museagebied en de burgemeester van Callants oog is gebleken dat voor het oprichten van een Oudheidkamer een te gering aantal goederen aan wezig zijn. Het ligt in de bedoeling de beschikbare artikelen omstreeks de paasvakantie in een der za len van het Dorpshuis te brengen, zodat misschien via een expositie een vastere vorm gegeven kan worden aan de tot standkoming van een museum, Oudheidkamer of verzameling „Oud Callantsoog". Heeft één der lezers een idee? Huur en Verhuur Evenals het afgelopen seizoen is ook in de komen de zomer geen verplichte collectieve bouwvakva kantie gepland. Dit houdt onder meer in dat fami lies met opgroeiende kinderen uitsluitend afhan kelijk zijn van de ruim zes weken durende school vakanties. Het ziet ernaar uit dat de maanden juli en au gustus de drukst bezette periode te zien zullen ge ven. In Nederland zijn de scholen gesloten in een tijdvak vanaf 26 juni tot 4 september, verdeeld over de regio's. Ook in het Roergebied (80% van de Duitse gasten komt uit Nordrhein-Westfalen) vallen de vakanties in juli en augustus. De vakantiespreiding voor Nederland en voor West-Duitsland is volgens onderstaand schema vastgesteld: Nederlandse zomervakantie:26.64.9 Regio A: Noord- en Zuid-Holland 10.721.8 kleuter- en lager onderwijs 10.721.8 voortgezet onderwijs Regio B: Zeeland, Noord-Brabant Limburg 26.67.8 kleuter- en lager onderwijs 3.714.8 voortgezet onderwijs Regio C: overige prov. 24.7— 4.9 kleuter- en lager onderwijs IJsselmeerpolders 17.728.8 voortgezet onderwijs Duitse zomervakanties: Nordrhein-Westfalen Baden-Würtemberg Bayern Berlin Bremen Hamburg Hessen Niedersachsen Rheinland-Pfalz Saarland Schlesw.Holstein 17.7—28, 3.7—14, 31.7—11. 26.6— 7, 26.6— 7, 19.6—31, 19.6—31. 26.6—31. 24.7—28. 24.7— 4. 19.6—31. Uit de tabellen valt op te maken dat slechts in de regio's Hamburg, Hessen en Schlesweich-Holstein de scholen gesloten zijn vanaf half juni tot eind ju li. Voorts delen we nog mede dat in Holland voor scholen de paasvakantie vastgesteld is van 3 april tot 13 april en in West-Duitsland in de periode van 27 maart tot 19 april, verdeeld over de regio's ge durende twee a drie weken, terwijl de pinksterva kantie eind mei valt. In het komende seizoen kan dan ook wederom van een zeer gunstige ontwikke ling in de schoolvakantie-spreiding gesproken worden. Het zal duidelijk zijn dat voor allen, die niet af hankelijk zijn van schoolgaande jeugd een grote keuze overblijft om een bungalow etc. te huren in de maanden mei, juni en september. Juist deze maanden zijn uitermate geschikt voor families met kleine kinderen, voor ouderen die voor hun rust en de „reine Luft" naar Callantsoog komen. Uit ervaring weten we dat de voorjaarszon zeer snel bruint en de maand september veel mooie dagen geeft. We kunnen dan ook aanbevelen eens een kortere of langere periode in voor- of naseizoen in Callantsoog of omgeving door te brengen. Vooral voor de hengelsportbeoefenaars zijn de dorpen 't Zand en Oudesluis uitermate geschikt; men denke er aan dat voor de binnenwateren een visvergunning noodzakelijk is. Vanzelfsprekend is het dat aan vakantieonderko mens in de winter of het voor- en naseizoen andere eisen gesteld worden als aan een onderkomen in het hoogseizoen. In dit verband verwijzen we naar de gids met uitgebreide gegevens over hotels, pen sions, zomerhuizen en bungalows, kamers met lo gies en ontbijt, kampeer- en caravanterreinen, welke bij de VVV Bad Callantsoog verkrijgbaar is. Zelfs voor een vakantie in de wintermaanden ko men verscheidene goed te verwarmen bungalows in aanmerking. Speciaal de zee-sportvisser maakt nogal eens gebruik van een wintervakantie. De mogelijkheid om veel vis te vangen is n.1. in deze tijd van het jaar vrij groot. De toekomstige huurders van een vakantie in Cal lantsoog of omgeving doen er goed aan zo spoedig mogelijk een gids aan te vragen. Een schriftelijke aanvraag kan ook ingediend worden. Dan gaarne een juiste opgave van het soort onderkomen, de prijsklasse, de periode en het aantal personen ver melden. De leden verhuurders wijzen we erop dat openstaande perioden opgegeven kunnen worden bij het VVV-kantoor, zodat aspirant-huurders naar meerdere vrije adressen verwezen kunnen worden. Het VVV-kantoor is dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur, geduren de de wintermaanden is het kantoor zondags gesloten. Alle toekomstige badgasten wensen we een zonnig verblijf in Callantsoog of omgeving.

Badbode voor Callantsoog | 1981 | | pagina 4