VVV Evenals andere jaren wordt de Kerstbadbode in de ge meente Callantsoog huis aan huis verspreid en per post bezorgd op de adressen van gasten voor zover deze be kend zijn bij de VVV. Om de steeds stijgende portikosten enigszins te beper ken heeft het bestuur van de VW besloten een kleine bijdrage te vragen voor de verzending van de Badbode aan gasten, vrienden of kennissen te voldoen bij de in levering van de adresstroken. Het seizoen 1982 kenmerkte zich door prachtig zomer weer, veel zon, weinig storingen en (voor sommigen zelfs te) hoge temperaturen. Over het algemeen waren de vakantiegangers zeer te vreden, zodat velen besloten volgend jaar opnieuw in onze omgeving de vakantie door te brengen. Wij kun nen niet anders zeggen als „van harte welkom" en wat ons betreft weer een zonnige zomer in het vooruitzicht. Het gevolg van de weersomstandigheden van het afge lopen seizoen is dat nu, midden december, aanvragen voor een zomer-onderkomen voor 1983 binnen komen. Allen, die afhankelijk zijn van de vakanties van school gaande kinderen willen we het advies geven tijdig te bespreken om teleurstelling te voorkomen (zie elders). Helaas wordt de bezetting van zomerhuizen etc. in vóór en na-seizoen minder, waarin we hopelijk in de komen de jaren verbetering kunnen brengen. Hiervoor is wel meer geld nodig. Immers door adverte ren in binnen- en buitenland worden recreanten aange trokken. De voornaamste bron van inkomsten in een kustdorp als het onze is de recreatie. Een goed functio nerende VVV is daarbij onontbeerlijk. Momenteel ziet het ledenbestand van de VVV er als volgt uit: 5 ereleden 89 leden bemiddeling 252 leden verhuur 121 gewone leden 137 donateurs De gezamenlijke contributie van de leden en de bijdra gen van de donateurs is de financiële basis van het VVV werk. Tegenover deze post ontvangsten staat een grote uitgave, als salarissen, telefoon- en portikosten, ver warming en onderhoud gebouwen, reclame en adver- tentiekosten. Door de steeds stijgende uitgaven kan de financiële balans ter nauwernood in evenwicht gehou den worden. Toch wil de VVV het werk ten behoeve van inwoners en toeristen voortzetten. Zonder de steun van velen is dit echter onmogelijk. Wordt daarom lid of donateur van de in 1983 jubile rende VVV Bad Callantsoog. Voor een minimaal be drag van 15,is men reeds donateur. Bij het lid maatschap gelden bepaalde voorwaarden, die afhanke lijk zijn van wel of geen te verhuren objecten. Indien men één of meerdere zomeronderkomens bezit, kun nen deze bij de VVV in bemiddeling gegeven worden. De voordelen van deze bemiddeling zijn o.a. dat men niet aanwezig hoeft te zijn bij „wisseling van gasten", kleine reparaties worden in overleg met de eigenaar ge regeld. De verhuur, beantwoording van brieven, opma ken van contracten en het innen van de financiën wordt door de VVV verzorgd. Voor deze administratieve en andere werkzaamheden wordt slechts een kleine ver goeding gerekend. De voordelen van een VVV-lidmaat- schap zijn o.a. dat bij eventuele geschillen tussen huur ders en verhuurders de VVV bemiddelend kan optre den. Voorts ontvangt men als lid-verhuurder adressen van a.s. huurders. De heer Schaap, directeur VVV Bad Callantsoog, zal gaarne uw reacties in ontvangst ne men. Behalve de verzorging van de verhuur worden op kan toor alle mogelijke inlichtingen verstrekt. Daarvoor is niet alleen veel ruimte maar ook materiaal nodig. We denken aan de waterstanden, de busverbinding, feest programma in deze omgeving en elders. Ook de kosten van de aktiviteiten ten behoeve van Cal- lantsogers en gasten in de zomermaanden wordt voor een groot gedeelte door de VVV gedragen. Steun dus de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer. De penningmeester van onze vereniging deelde mede dat enkele leden de contributie nog niet voldaan heb ben. In verband met het afsluiten van het boekjaar, wordt het ten zeerste op prijs gesteld als dit voor het einde van het jaar in orde komt. Doktersdiensten Tijdens de komende feestdagen wordt medische hulp in spoedgevallen verleend door de heren doktoren: C. M. v.d. Poel, Julianadorp, Vogelzand 3611, tele foon 02230-41477, vanaf vrijdag 24 december 17.00 uur tot maandag 27 december 8.00 uur en J. Kos, 't Zand, Rijksweg 113, telefoon 02249-1741, vanaf vrijdag 31 december 17.00 uur tot maandag 3 ja nuari 08.00 uur. De stranding van de Strathmore We waren in Groote Keeten op een najaarsavond. Zo'n avond met een loeiende storm, regen- en hagelbuien, wat je noemt noodweer. Onwillekeurig gingen onze gedachten terug naar het be gin van de zestiger jaren, naar het café-theehuis van tante Sonja. Hier staat nu het café „de Blompot". Vroeger kwamen de ruwe „zeeridders", de stropers, maar ook de jagers en de mannen van de Reddingmaat schappij bijeen. Wij dachten aan de verhalen en tafere len die zich b.v. na het redden van drenkelingen af speelden. Verder terug gingen onze gedachten tot het najaar van 1882, dus honderd jaar geleden, toen de „Strathmore", een Engelse bark, bij paal 13 aan de grond gelopen was. Het machtige schip had een urenlange strijd gevoerd met de storm en de zware grondzeeën. Een poging om het anker uit te gooien was mislukt en het eens zo stati ge schip werd een prooi van de teisterende storm, opge tild als een notedop door de zware rollers over de ban ken geslagen. Het noodweer duurde voort, het was de hoogste tijd om de bemanning, die merendeels uitgeput was, van boord te halen. De reddingsboot van Callantsoog was met schipper Aay Vos uitgevaren en erin geslaagd vier man van de „Strathmore" aan land te brengen. Maar de boot van Callantsoog was tegen deze zware orkaanwind niet opgewassen, er moest hulp komen om de anderen te redden. Enkele redders uit Den Helder en Petten waren inmiddels gearriveerd. Samen met de Callantsogers probeerden ze een nieuwe poging om de ongelukkige Britse drenkelingen van boord te halen. Het was een duivels werk, maar het gelukte met de in spanning van de roeiers bij het zinkende schip te komen en de mannen van boord te halen. De reddingboot was met de drenkelingen en de roeiers te zwaar beladen, de schipper wist dat er maar iets hoefde te gebeuren en het zou fout gaan. Na enkele rollers kwam er een zware grondzee die de boot meetrok en in minder dan een se conde lagen redders en drenkelingen in het water. Met man en macht trachtten de redders en hun drenkelin gen zich aan de riemen en aan de kiel van de boot vast te houden om niet te verdrinken. Op het strand stonden de Callantsogers, Pettemers en Heldersen machteloos toe te kijken. Zonder vlet of boot waren hun kameraden en de Britten verloren. Er moest iets gebeuren. Zo snel ze konden gingen enkelen naar Jaap Bakker in Groote Keeten om de loodsvlet die hij bezat te vragen. In minder dan geen tijd werd een kar met paarden bespannen en snel ging men terug naar Callantsoog. De storm was eerder toegenomen als minder geworden, maar de mannen moesten met de vlet het water in om de drenkelingen uit zee en van de kiel van de redding boot te halen. De meest moedigen en sterken gingen aan de riemen en na een grote inspanning bereikten ze de drenkelingen. Een van hen, Klaas Boekei, maakte met de riem verbin ding tussen de vlet en de drenkelingen op de kiel van de reddingboot, anderen haalden de in erbarmelijke om standigheden verkerende drenkelingen uit het water. Het was een wonder dat de toen nog in leven zijnde drenkelingen aan boord van de vlet gehesen konden worden. Meter voor meter kwam de vlet van Bakker met drenkelingen en te water geraakte redders op het strand af. Er werden door vereende krachten van Cal lantsogers, Heldersen en Pettemers twaalf mensen van de „Strathmore" gered. De tol aan doden was groot, ook aan de zijde van de redders, alleen uit Callantsoog waren dat Mijndert Blom, Piet de Haan, Klaas Hoornsman en Dirk de Leeuw. Ook na 1882 zijn o.a. door de leden van de K.N.Z.H.R.M. in Callantsoog en Groote Keeten nog vele drenkelingen tijdens noodweer aan land gebracht. Zeeman, geef acht, zeeman sta klaar! Hoort wat de wind zingt met golf en baar; Eens komt de nacht! Onder koralen, in 't diepste der zee vindt g'eens rust en vree. Jubilea Op 27 maart 1983 is het 65 jaar geleden dat de Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer Callantsoog werd opgericht. Door een rondschrijven aan artsen met ver wijzing naar de gezonde zeelucht, trachtte het toenma lige bestuur het dorp Callantsoog onder de aandacht te brengen. Ook nu nog komen (vooral uit Duitsland) veel toeristen naar de kust vanwege de zuivere lucht. Ook is het in 1983 45 jaar geleden dat de eerste Badbo de verscheen, en wel op 9 juli 1938, met een geringe oplage maar wel 6 keer per seizoen. En dan zullen we als mevrouw Hollander gezond mag blijven op 26 juli 1983 een 100-jarige in Callantsoog hebben. Voor zover ons bekend is in het verleden een zo hoge ouderdom slechts bereikt door Geertje v.d. Berg-Mooy, die op 10 april 1913 100 jaar werd. Van harte hopen we dat „opoe" Hollander deze leeftijd mag bereiken. Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente Callantsoog p/a tel. 02230-41229 zo. 19 dec. 2e Kerstdag vr. 31 dec. zo. 2 jan. 10.00 uur Mevrouw Ds. M. Beekhuis- Wassenburg, Monnickendam 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman 10.00 uur Ds. H. P. Huisman, Overveen 19.30 uur Ds. J. G. Bouwman 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman (koffie na de dienst) Kath. Kerk, Callantsoog (in de Ned. Herv. Kerk) p/a tel. 02230-43522 za. 18 dec. 18.00 uur H. Mis vr. 24 dec. 18.00 uur Kinderkerstviering 24.00 uur Nachtmis za. 1 jan. 18.00 uur H. Mis Kath. Kerk, 't Zand p/a tel. 02249-1226 za. 18 dec. 19.00 uur H. Mis zo. 19 dec. 9.00 uur H. Mis 10.30 uur H. Mis vr. 24 dec. 19.00 uur Gezinsmis m.m.v. kinderkoor 24.00 uur Nachtmis m.m.v. gemengd koor le Kerstdag 10.00 uur Hoogmis m.m.v. dameskoor 2e Kerstdag 10.00 uur Hoogmis m.m.v. rithmisch koor vr. 31 dec. 19.00 uur Oudejaarsavonddienst H. Mis m.m.v. alle koren za. 1 jan. 19.00 uur H. Mis met samenzang zo. 2 jan. 9.00 uur H. Mis 10.30 uur H. Mis Geref. Kerk, Schapen (Beethovenlaan, p/a tel. 02240-12381) zo. 19 dec. 9.30 uur 19.00 uur vr. 24 dec. 22.00 uur le Kerstdag 10.00 uur 16.30 uur 2e Kerstdag 10.30 uur do. 31 dec. 19.30 uur zo. 2 jan. 9.30 uur 19.00 uur Ds. J. S. R. Lanser, (doopdienst) Ds. J. S. R. Lanser, (jeugddienst) Kerstnachtdienst, Ds. J. S. R. Lanser m.m.v. Int. Kerk. Gemengd Koor Ds. J. S. R. Lanser Kinderkerstdienst Gezamenlijke dienst in de R. Kath. Kerk, Schagen, (Molenstraat) m.m.v. Rithmisch Koor en Int. Kerk. Gemengd Koor Ds. J. S. R. Lanser (Oudejaarsdienst) Ds. J. S. R. Lanser (Nieuwj aarsdienst) Vesperdienst Evangelisch Lutherse Gemeente, Den Helder (Wezenstraat 68, p/a tel. 02230-25965) zo. 19 dec. 10.30 uur Ds. M. L. N. Vlaring vr. 24 dec. 23.00 uur Ds. M. L. N. Vlaring (Kerstnachtdienst) le Kerstdag 10.30 uur Ds. M. L. N. Vlaring 2e Kerstdag 14.30 uur Kinderkerstfeest zo. 2 jan. 10.30 uur Ds. Rave (Alkmaar)

Badbode voor Callantsoog | 1982 | | pagina 2