Huur en verhuur Ieder jaar opnieuw komen de verhuurders van zomer- onderkomens voor hetzelfde probleem te slaan. De schoolvakanties in een gedeelte van Nederland en in Duitsland met name in Nordrhein-Westfalen vallen ge lijktijdig. Het gevolg is dat de bouwvakvakantie in de verschillende regio's in Holland samenvalt met de va kanties in het Roergebied. Het was, is en zal altijd wel een knelpunt blijven. Allereerst geven we de data van de zomervakanties. In Holland zijn de scholen gesloten in: Regio A: Noord- en Zuid-Holland 6.717.8 kleuter- en lager onderwijs 6.717.8 voortgezet onderwijs Regio B: Zeeland. Noord-Brabant Limburg 20.731.8 kleuter- en lager onderwijs 13.724.8 voortgezet onderwijs Regio C: overige prov. 29.63.8 kleuter- en lager onderwijs IJsselmeerpolders 29.610.8 voortgezet onderwijs De navolgende regeling geldt voor de Bondsrepubliek Duitsland: Nordrhein-Westfalen 18.63.8 Baden-Württemberg 27.77.9 Bayern 3.816.9 Berlin 20.7—31.8 Bremen 20.731.8 Hamburg 13.724.8 Hessen 13.7—21.8 Niedersachsen 20.728.8 Rheinland-Pfalz 6.714.8 Saarland 6.717.8 Schlesw.-Holstein 11.721.8 De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de vakanties in Nordrhein-Westfalen reeds op zaterdag 15 juni begin nen, omdat 17 juni in 't algemeen als een extra vrije dag geldt. Overigens is het duidelijk dat ook in het komende sei zoen de vakanties in de provincies Utrecht, Gelderland, Drente, Overijssel, Groningen, Friesland en de IJssel meerpolders samenvallen met die in het Roergebied. Van belang voor de verhuurders is het dat uit de stre ken Baden-Württemberg en in iets mindere mate ook uit de omgeving van Bremen en Berlijn meer aanvragen komen voor zomeronderkomens in Callantsoog en om streken. Met een goede planning zou in het komende seizoen toch wel goed verhuurd kunnen worden. Tijdens de paasvakantie zijn de meeste scholen in Ne derland gesloten van 6 tot 13 april. In West-Duitsland varieert de paasvakantie in de periode van 23 maart tot 13 april gedurende twee of drie weken. De voorjaarsvakantie in Holland werd vastgesteld van 16 tot 23 februari. Voor toekomstige huurders van vakantie-onderko mens, waaronder ook standplaatsen op de kampeer- centra vallen, geldt dat „oude" gasten voorrang heb ben. Met andere woorden, zij die in het afgelopen sei zoen een vakantie in onze omgeving doorbrachten kun nen hun wensen kenbaar maken tot 1 januari 1985, het zij via het VVV-kantoor, Jewelweg 8, Callantsoog of bij het particuliere adres waar in de afgelopen zomer de vakantie doorgebracht werd. In 't algemeen wordt aangenomen dat er geen interesse voor het zomerverblijf bestaat als vóór 1 januari geen bericht ontvangen is. De mogelijkheden voor nieuwe vakantiegangers zijn evenwel nog ruim voldoende. Alleen men moet wel tij dig reserveren. Wij adviseren diegenen, die voor het eerst naar Callantsoog komen, of van vakantieadres willen veranderen hun wensen zo spoedig mogelijk kenbaar te maken bij het VVV-kantoor. Het is van be lang mede te delen voor hoeveel personen een onderko men gezocht wordt en de periode waarin één of meer dere weken vakantie gehouden kan worden. Een uit voerige woninggids met gegevens over hotels en pen sions, zomerverblijven, kamers met of zonder ontbijt, caravan- en kampeerterreinen, alles voorzien van prijs indicaties, kan op verzoek toegezonden worden. Personen, die niet aangewezen zijn op de schoolvakan ties wijzen we op de vóór- en nazomer, of zoals de slo gan luidt: „Mijd de vakantiepiek". De maanden april en mei kunnen heerlijke zomerse voorjaarsdagen geven, ook september biedt vele moge lijkheden. Denk maar eens aan vissen op zee of vanaf de strekdammen en voor de liefhebber „garnalen kruien". Er zijn verschillende fiets- en wandelroutes uitgezet, waarvan de beschrijving op het VVV-kantoor verkrijgbaar is. Het VVV-kantoor is dagelijks geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. In het hoogsei zoen wordt ook 's zondags informatie verstrekt tussen 11.00 en 15.00 uur. Het telefoonummer van de VVV is tijdens kantooruren 02248-1541. Verhuurders, leden van de VVV Bad Callantsoog, ver zoeken we nauwkeurig en tijdig op te geven welke we ken niet verhuurd zijn. De aspirant huurder kunnen we door uw opgave naar meerdere adressen verwijzen, hetgeen voor u, de vakantieganger en voor ons plezierig is. Callantsoog Op het wandbord in de Ned. Herv. Kerk wordt in dichtvorm de historie van Callantsoog beschreven van af het begin van de dertiende tot het midden van de achttiende eeuw. (Sinds kort is een Duitse vertaling aanwezig op het VVV-kantoor.) Van Callantsoog, in vroeger jaren het eiland 't Oogh met de plaats Callinge, wordt reeds in de tiende eeuw gesproken als „villa Callinge" in een giftbrief van Dirk I. De geschiedenis van Callantsoog werd jaren geleden als artikel „een hap en een snap" opgenomen in de zomer- badbode en als brochure, uitgegeven onder dezelfde ti tel. Juist dezer dagen is besloten tot een tweede druk over te gaan. Uitvoeriger beschrijvingen kan men vinden in het boek „Sprokkelingen uit de historie van het zeedorp Cal lantsoog". Beide uitgaven zijn van de hand van de heer J. Baken Gzn. Uit het gedicht in de kerk blijkt dat de Ooghers veel strijd geleverd hebben tegen de stormvloeden, gepaard gaand met wateroverlast. Het tegenwoordige Callants oog is reeds het derde dorp. Waren het eerst de storm vloeden die de Ooghers van huis en erf verdreven, daarna volgden de oorlogen zoals in de Franse tijd en ook tijdens de laatste wereldoorlog. De bewoners van het kustdorp werden in de oorlogsjaren geëvacueerd en bij de bevrijding in 1945 was er slechts een ruïne over. Maar ook nu werd, evenals in vroegere eeuwen, de hand aan de ploeg geslagen en Callantsoog zou herrij zen, groter dan ooit. Oude huizen werden gerenoveerd, nieuwe gebouwd, winkelpanden rond het Dorpsplein herrezen. Goede zomervoorzieningen voor badgasten, een kampeercentrum, aanleg van wegen en groenstro ken werden niet vergeten. Van de woningen uit deze periode zijn nog verscheidene in de oorspronkelijke staat, andere werden verbouwd, slechts een landhuis „Villa Dora" van de familie Van de Poll moest afgebroken worden. Dit gebeurde bij de laatste verhoging van de duinen. Dorpsuitbreidingen bleven niet achterwege, zoals Stuy- vezandeweg, Préninaireweg, Duinroos- en Denneweg en o.a. in Groote Keeten het grote recreatiegebied, bungalowpark „Sandepark", daarna volgde het plan Uyterland in Callantsoog. Vele straatnamen spreken voor zich. De herkomst is niet moeilijk te raden. Anders is het met namen als Abbestede, Op 't Landtweg, enz. Van Abbestede en Sinckelsant was reeds sprake in de zestiende eeuw. Sinckelsant in plan Uyterland en ook de Leye waren stroomgeulen, die door opstuivend zand droge stukken grond vormden. De Gorse is een stuk buitendijks land, dat langzaam aangeslibd is, terwijl de Gloode een hoger gelegen stuk grond is. Warande is een jachtterrein waar konijnen etc. be schermd zijn in een park of wel wandeldreef, terwijl Vogelarij de plaats is waar vogels gevangen worden. De namen in Uyterland (wat overigens buitendijks grondgebied betekent) als M. Mooystraat, Franken- daalstraat en Groenland hebben betrekking op de le gendarische overwintering in 1786 van Commandeur M. Mooy (zie Badbode 1983). Van Brederode is even eens een figuur uit het verleden. Het geslacht van Bre derode wordt als de eerste Heeren van de Heerlijkheid Callantsoog beschouwd. De Op 't Landtweg heeft de naam te danken aan Anny Op 't Landt, een beeldhouwster, die voor de tweede wereldoorlog het beeld van „de Visserman" maakte. Dit beeld staat na diverse verplaatsingen thans weer op het Dorpsplein. De heer Prévinaire kocht in 1876 de rechten en bezittin gen van de Heerlijkheid Callantsoog. Deze fabrikant uit Haarlem heeft omstreeks de eeuwwisseling veel ge daan voor de armen in Callantsoog. Een van zijn doch ters huwde met Jonkheer Charles van de Poll, meer be kend als de voormalige bezitter van het Zwanenwater. Wijlen burgemeester Correljé heeft er zeer veel toe bij gedragen dat Callantsoog een der meest welvarende va kantieoorden in de Kop van Noord-Holland is gewor den. Zijn visie op het toerisme mag zeer vooruitstre vend genoemd worden. Tijdens zijn bestuur werden di verse kampeerterreinen aangelegd, Huys ten Oghe ge bouwd en niet te vergeten het dorpshuis „de Kolfweid". In de kerstvakantie wordt een fototentoonstelling ge houden in de bibliotheek (zie elders in dit blad). Kerkdiensten Ned. Herv. Gemeente Callantsoog p/a tel. 02230-41229 vr. 21 dec. 19.30 uur Volkskerstzangdienst m.m.v. Danny de Vries, heren N. Smit en W. Kloosterboer en o.a. R.K. Kerkkoor zo. 23 dec. 10.00 uur Ds. N. de Mooy le Kerstdag 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman m.m.v. Koor Plattelands vrouwen 16.00 uur Kerstviering van de Kinderkring (ouders en belangstellenden zijn van harte welkom) zo. 30 dec. 10.00 uur Ds. L. M. Verseput (Den Helder) ma. 31 dec. 19.30 uur Ds. J. G. Bouwman (Oudejaarsherdenking) zo. 6 jan. 10.00 uur Ds. J. G. Bouwman (koffie na de dienst) Kath. Kerk, Callantsoog (in de Ned. Herv. Kerk) p/a tel. 02249-1226 za. 22 dec. 17.30 uur Communieviering, Pastor B. van Santé ma. 24 dec. 17.30 uur Gezinsdienst m.m.v. Kinderkoor, Pastor P. Kramer 21.30 uur Communieviering m.m.v. Zangkoor, Pastor B. van Santé za. 29 dec. 17.30 uur Eucharistieviering, Pastor R. van der Steen Stichting „Het Levende Water", Callantsoog Dorpsplein 2, tel. 02248-2056 ma. 24 dec. 21.00 uur Kerstwijding met solisten le Kerstdag 2e Kerstdag 10.30 uur 20.30 uur 10.30 uur 20.00 uur Kerstdienst Kerstdienst Kerstdienst Viering van het Heilig Avondmaal Kath. Kerk, 't Zand za. 22 dec. 19.00 uur zo. 23 dec. 10.00 uur ma. 24 dec. 19.00 uur 22.00 uur le Kerstdag 10.00 uur 2e Kerstdag 10.00 uur za. 29 dec. 19.00 uur zo. 30 dec. 10.00 uur ma. 31 dec. 19.00 uur di. 1 jan. 10.00 uur p/a tel. 02249-1226 Communiedienst, Pastor B. van Santé Eucharistieviering met volkszang, Pastor M. Kroeders Communieviering m.m.v. Kinderkoor, Pastor B. van Santé Nachtmis m.m.v. Gemengd koor, Pastor P. Kramer Hoogmis m.m.v. Gemengd koor, Pastoren P. Kramer en B. van Santé Communieviering m.m.v. Rithmisch koor, Pastor B. van Santé Eucharistieviering, Pastor R. van der Steen Eucharistieviering, Pastor R. van der Steen Communieviering m.m.v. Groot koor en Rithmisch koor, Pastor B. van Santé Nieuwjaarsoverweging, Pastor B. van Santé Geref. Kerk, Schagen (Beethovenlaan, p/a tel. 02240-12381) zo. 23 dec. 9.30 uur Ds. L. M. Verseput, Den Helder 19.00 uur Vesper ma. 24 dec. 22.00 uur Kerstnachtdienst m.m.v. Interk. Gem. Koor, de heer Rienstra le Kerstdag 10.00 uur Mevr. Ds. J. A. A. de Boer (Amsterdam) 16.30 uur Kinderkerkdienst zo. 30 dec. 9.30 uur Ds. Stoop, Krabbedam ma. 31 dec. 19.30 uur de heer Lanting Evangelisch Lutherse Gemeente, Den Helder (Wezenstraat 68, p/a tel. 02230-25965) zo. 23 dec. 10.30 uur Ds. M. L. N. Vlaring ma. 24 dec. 22.30 uur Kerstnachtdienst, Ds. M. L. N. Vlaring le Kerstdag 10.30 uur Kerstviering met de kinderen zo. 30 dec. 10.30 uur Ds. Schelhaas zo. 6 jan. 10.30 uur Driekoningen, Ds. M. L. N. Vlaring

Badbode voor Callantsoog | 1984 | | pagina 2