CONTACT MET DE EGMONDEN Niet elke smid kan dat maken WA RAIFFEISENBANK DE EGMONDEN Renault John Zagwijn Kort Nieuws Taxi tel. 1900 kip BERKHOUT 15 JULI 1970 NUMMER 942 Uitgave Drukkerij Belleman Egmonderstraatweg 5 Telefoon (02206) 1201 Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Advertentietarief15 ct per mm. Bij contract belangrijke reductie. Giro 368954 "Je moet er niet alleen vakman voor zijn, maar je moet ook het ge voel op kunnen brengen, om te weten, wat er bedoeld wordt". Het zijn de woorden van Loek van Meurs, de Egmondse kunstenares, met wie wij een gesprek hadden naar aanleiding van een constructie, die wij ontdekten by Anton Bas, de plaat selijke smid. Zij heeft namelijk een opdracht gekregen van het gemeente bestuur te Den Helder in de persoon van de wethouder van onderwijs, sport en culturele zaken, de heer Muye. Daar wordt een nieuwe school ge bouwd en de opdracht luidde, een speelplaStiek te vervaardigen, dat niet alleen esthetisch verantwoord moest zijn, maar om zijn plaats dienstig moest zijn aan het spel der kinderen. Het moest dus ook tegen een stootje kunnen. Den Helder ligt ook aan zee en het lag dan ook voor de hand om in de sfeer daarvan te werken. Zij ontwierp en maakte een boot, een speelboot, in miniatuur weliswaar, maar het werd een prachtig model voor degene, die er een vergroting van moest maken. Mevrouw Van Meurs werkt met metaal, ook materiaal dus, dat in de meeste gevallen wat kan verduren. Zy zet haar werkstukken veelal zelf in elkaar en last en soldeert dan ook als de beste. Maar wanneer het moet voldoen aan bovenomschreven voor waarden, dan is het noodzakelijk, dat kunst gepaaid gaat met het vakman schap van een smid, die gewend is met zwaar materiaal om te gaan en door zyn techniek de sterkte van het te verwerken materiaal nog weet op te voeren. Wanneer dat vakmanschap dan ook nog samengaat met gevoel voor kunst en edele vormen, dan is de ideale samenwerking gevonden. Deze mogelijkheid bleek ter plaatse aan wezig, want in Anton Bas vond Loek ,van Meurs de ideale smid, om haar creatie gestalte te geven. En omdat deze in zijn huidige werkplaats niet voldoende ruimte heeft, moest hij de boot buiten bouwen. DE BOOT VAN COLUMBUS Wanneer je een krant uitgeeft, word je wel eens getipt op iets bijzonders en zo gebeurde ook hier. Het werk stuk was nog niet af, maar de eerste aanblik vermocht visioenen van sprookjes verhalen op te wekken, ver halen die zich afspeelden op geheim zinnige vaartuigen, waaromheen de romantiek van de zeven zeeën zweef de, verhalen, gelardeerd met sensatie en spanning, want de boot die voor ons stond, kwam meestal voor in boe ken over grote ontdekkingsreizen, waarin de einder niet zichtbaar was en als die aan de horizon dan wel een grens vond, omfloerst werd met ge heimzinnige en verwachtingsvolle ge dachten, omdat men niet wist welk ge vaar van byvoorbeeld onbekende, le vende wezens men daar ginds op die vreemde kust kon verwachten. Als zo'n werkstuk van nog ruw metaal in staat is, je gedachten volkomen af te leiden van 't dagelyks werk, waar mee ik mij placht bezig te houden, dan moet het iets bijzonders zijn. En dat is het dan ook. EEN KLEINIGHEIDJE DOET HET. Toen wij het plaatje kwamen maken, was de heer Bas met zyn vader t want deze werkt er ook met hart en ziel aan mee - bezig om met dikke stalen buizen het want wat bij te bui gen. Want volgens het model zat daar een lichte kromming in en al wordt het in dit geval van zware stalen sta ven gemaakt - het moet tenslotte te gen desnoods ruw kinderspel kunnen - de vorm moet niettemin echt zyn. Zo nu en dan flitste het scherpe licht van het lasapparaat en al scheeiT de zon helder, toch was het niet mogelijk naar de laswerkzaamheden te kyken. Onder zware hamerslagen kreeg het sprookjesschip steeds meer vorm. De ontwerpster kwam ondertussen ook even kijken, zodat wij haar met haar schip en omdat het eigenlyk ook een beetje van de constructeurs is - i i f"4 tegelijk met de heren Bas op de film vereeuwigden. Naar aanleiding van de bouw van deze boot en de plaatsing daarvan voor een school in Den Helder, hadden wij een gesprek met de ontwerpster over versiering en decoratie van dor pen en steden. Het is ons al meer dan eens opgevallen, dat in veel plaatsen verscheidene plastieken en andere kunstwerken worden geplaatst ter ver luchting van het algeheel. Deze stuk ken sieren gevels, grote muurvlakken, pleinen, straten, en zo aanwezig, par ken en tuinen. Het straatbeeld wor<j^ er levendiger door en de aanwezig w heid van die sierstukken lijkt iets te vertellen van de bevolking aldaar woonachtig. De in aanbouw zynde boot gaven wW in gedachten reeds een plaatsje emF gens in Egmond aan Zee, bijvoorbeeld op het Burg. Eymaplein. Byzonder goed zou het doen op het Torensduin. Maar er zijn in Egmond aan Zee en ook in Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef nog zoveel plekjes, waar een fantastewerk het goed zou kun nen doen. Wanneer men daar eens goed over nadenkt, komt men tot de ontdekking, dat er in de Egmonden pralktisch niets van dat alles is te vinden, behalve in Egmond-Binnen, waar een byzonder mooi beeldje staat in het plantsoen voor de kleuterschool en ook in Egmond aan Zee kunnen we nog iets aparts vinden. Dat is het vissersmonument aan het begin van het dorp. Over de schoonheid kan men van smaak verschillen, maar indringend is het, speciaal de afbeeldingen van de zwarte vrouwen en de oud gemo delleerde boten van toen hebben iets te zeggen. In flagrante tegenstelling daarmee staat het monument voor de gevallenen van de laatste wereldoor log, opgericht in de directe nabijheid daarvan. Dit is een zeer goedkoop en waarde loos bouwsel, dat de nagedachtenis aan hen die voor onze vrijheid vielen, niet bepaald levendig houdt. Sinds kort heeft Egmond aan de Hoef een houtsnijwerk gekregen, geschon ken door de heer Th. Hilbers aan de gemeente, bij zijn vertrek naar Zand- voort. Hiermee is de eer van dit dorp ook gered. Of wij moeten nog iets over het hoofd zien misschien, maar veel zal het niet zijn. In ieder geval heb ben de Egmonden op dit punt niet veel te bieden. Er wordt, om het zo maar eens te zeggen, te weinig gedaan aan de leefbaarheid van de dorpen, men leunt hier al te sterk tegen de toevallige aanwezigheid van wat na tuurschoon, maar vergeet daarby, dat dit natuurschoon in veel andere streken van ons land, zy het in andere vormen, ook voorkomt, maar in die streken wordt de natuur zo dikwijls een handje geholpen door het aan brengen van een smaakvol uitgevoerd kunstwerkje, dat daar zomaar staat te staan of ligt te liggen, met zijn om geving als het ware een harmonieus huwelijk vormend. KAN DAT HIER NIET Loek van Meurs zegt, dat het in elke gemeente mogelijk is, enige versie ring te laten aanbrengen bij de bouw van openbare gebouwen en ook zelfs by verbouw en aanbouw. Van de stich- tingskosten is een bepaald deel hier voor uitgetrokken, maar het moet wel aangevraagd worden. Dit is een be paling, waaraan voldaan moet wor den. Vele gemeenten maken van deze mogelijkheid gebruik, vele andere niet. Het is meestal een kwestie van smaak of instelling. Er wordt ge woon niet aan gedacht, terwyl het toch voor de samenleving zo belang rijk kan zyn. Volgens haar is het dus voor d^ Egmonden ook mogelijk. Vragen wij ons alleen maar af, waar om het dan niet gebeurd. Binnenkort hopen wij iets meer te kunnen laten zien en lezen over het kunstenaars echtpaar Geert Jan en Loek van Meurs die in hun bungalow aan de Boulevard byzonder mooie kunstwer ken vervaardigen voor hun diverse opdrachtgevers, alhoewel, opdracht gevers moesten er eigenlyk iets meer zyn. ZATERDAG A.S. THE DUTCH SWING COLLEGE BAND Sporthal Egmond presenteert "The Dirtch Swing College Band" op zater dag 18 juli a.s. om 8 uur in de sport hal. Het wereldberoemde jazz orkest zal een avondvullend optreden houden, d.w.z. vanaf 8 uur wordt een spran kelend concert gegeven, waarin alle bekende blues van radio en t.v. en niet in het minst bekend geworden door de duizenden l.p.'s gebracht zullen wor den. Dit optreden duurt pl.m. 1 uur. Door speciale zorgen van het sport hal bestuur, is de hal Ingericht tot een grote bal-zaal, waarin men zich op het rythme van "jazz in optima forma" kan uitleven. Kaarten z(jn reeds nu verkrijgbaar by de Cebuto- reisbureaus 5,50, terwyl ze ook aan de zaal verkrygbaar zijn op de dag van optreden ƒ6,50. Er zullen extra busdiensten worden ingelegd. Het optreden van "The Dutch Swing College Band" behoeft geen nadere aanbeveling. Het orkest heeft in gro te delen van de wereld naam ge maakt, tijdens verschillende toernees groeide de bekendheid en in de baker mat van de jazz, Zuid-Amerika, oog stte het grote triomfen. Tweemaal heeft het orkest een grandioos toernee gemaakt door Europa, dat vorig jaar met een succesvol optreden in vele plaatsen in Duitsland werd afgeslo ten. Het is nu het zilveren jubileum jaar en is Nederland weer aan de beurt. Na een gala-optreden voor de t.v. ontvangt nu Egmond aan Zee de wereldberoemde "The Dutch Swing College Band", welks optreden zon der twijfel zeer grote belangstelling zal trekken. De Raiffeisenbank i is goed «Ar uw geld... spaarbank en alle bankzaken HULP AAN VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp - in overleg met huis arts en wijkverpleegster en in over eenstemming met plaatselijke rege lingen - ook verkrijgen op het vakan tie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn voor het geven van injec ties. De behandelend arts dient dan de vakantieganger een briefje met enige gegevens mee te geven. Wanneer iemand die met vakantie is, ziek wordt en er een arts beroept, kan, indien nodig, op vertoon van de lidmaatschapskaart van een kruisver eniging, ook de hulp van een wijkver pleegster ter plaatse worden verkre gen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een zogenaamd noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziek te eveneens hulp van een wijkverpleeg ster verkrijgen. Deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. Hij kan de patiënt, zono dig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. GARAGE Pr. Hendrikstrut 8-10 Egmond a. Zee, tel. 1900 VW EGMOND-BINNEN Zaterdag 18 juli groot wijnfeest in café Swart, Herenweg 59, met mu ziek van de bekende Erika-kapel, 15 man bezetting. In de voorzaal speelt voor u het Duo Ad Kruiswijk, belde zalen vrij toegang. Dinsdag 21 juli bezichtiging van de St. Iioba-stichting aan de Herenweg. Vanaf 15.00 uur is het klooster voor ieder toegankelijk om tijdens de rond leiding kennis te maken met o.a. de zijderupsen-teelt, spinnerij, weverij, ververij enz. Wy wensen u boeiende dagen en veel genoegen. Evenementencommisie SJONGE, WAT EEN LEKKERE DROP HEEFT DEE D.A.-DROGIST TANG! IN DE SMIDSTRAAT 9 - TEL. 1027 R. LASSCHER 25 JAAR BIJ METAALWARENFABRIEK VELTKAMP In de plasticafdeling van metaalwa- renfabriek M. J. Veltkamp n.v. vond een dezer dagen een huldiging plaats. De heer F. Lasscher was 25 jaar bij het bedrijf in dienst. Dat wil zeggen. 25 Egmondse jaren, want voor die tijd was de heer Lasscher reeds by het bedrijf werkzaam, toen het nog in Amsterdam was gevestigd. Op 9 juli 1945 werd het overgeplaatst. De jubi laris is chef gereedschapmaker, zyn speciale taak is de vervaardiging van stempels en matrijzen, die gebruikt worden, om de duizenden artikelen, die het bedryf levert, op de machines te kunnen vervaardigen. De directeur, de heer M. J. Velt kamp jr. sprak de jubilaris toe. Hij sprak zyn waardering uit voor het vele goede werk, dat hij in de loop der jaren had verricht. "Het was met u altijd prettig samenwerken, in steeds goede sfeer", terwijl de heer Velt kamp het vakmanschap van de heer Lasscher prees. Ook de echtgenote van de jubilaris mocht in de hulde delen. De directie bood een radio en een autoradio aan. Namens het personeel sprak de heer F. v.d. Net. Hij waardeerde zijn col lega, speciaal ook om zijn omgang met het andere personeel. Daardoor heerste er in het bedryf steeds een prima sfeer, waardoor het goed wer ken was. "Zoals in elk bedryf is hier ook een verscheidenheid van mensen en van karakters, de praktijk wijst uit, dat hiermee een goede samenwer king in goede sfeer kan worden op gebouwd". Met zyn rustige natuur past de heer Lasscher volkomen in dit gezelschap. Namens het personeel ontving de ju bilaris een picknick-koffer. Na de hul diging werd de gezellige stemming onder het genot van koffie en gebak nog enige tijd voortgezet. WIJ VERNEMEN: dat door de duizenden gasten, die mo menteel in Egmond aan Zee ver blijven, het te kort aan openbare telefooncellen zich sterk doet gelden. In het gehele dorp zijn er twee, een Sn de Sportlaan, die voor de gasten in het dorp dus geen enkel nut heeft en de ander staat op het Pomppledn. Voor deze cel staan meer dan eens veel mensen te wachten, terwyl er wel eens minder vlijende uitdruk kingen worden gebezigd, wanneer iemand meent, dat de ander voor zijn beurt gaat. Door het intensieve gebruik van de cel, komt het meer dan eens voor, dat het apparaat weigert, omdat het geen geld meer op kan nemen of omdat verschil- lende muntstukken niet passen. Het gevolg is, dat velen trachten gebruik te maken van particuliere toestel len, maar daar hierop geen tellers zijn aangebracht, geeft dit bjj de afrekening steeds moeilyheden. Naar de oorzaak van deze karige service van de PTT kan men gis sen, feit is, dat deze service by zonder slecht is en het kan de ima ge van de PTT ten goede komen, wanneer hierin zeer snel wordt voorzien. Voorstraat 12STtlefooa 1314 dat de VW Egmond aan Zee de lo- gles-ontbjjt-verstrekkers verzoekt, opgaven van openstaande kamers steeds elke vrijdagmiddag en zater dagmorgen te doen; dat de leden van de siertulnenverenl- ging er op attent worden gemaakt, dat de keuring van bloembakken plaats vindt op donderdag 23 juli Vervolg pag.2

Contact met de Egmonden | 1970 | | pagina 1