CONTACT MET DE EGMONDEN HERSTEL FUNDERINGEN SLOT OP DE HOEF VE&E ICIP Taxi tel. 1900 Kort Nieuws Renault BERKHOUT (RAIFFEISENBANK IDE EGMONDEN John Zagwijn 29 JULI 1970 NUMMER 944 Uitgave Drukkerij Belleman Egmonderstxaatweg 5 Telefoon (02206) 1201 Burg. Eymaplein 2a Egmond aan Zee Telefoon (02206) 1789 Advertentietarief15 ct. per mm. Bij contract belangrijke reductie. Giro 368954 De waterstand in de Slotgracht te Eg- mond aan de Hoef zakt gestadig. In de zuidoosthoek werkt een pomp dag en nacht, om het water uit de gracht weg te pompen. Het vindt zyn weg onder de Slotweg door naar de "Ste- kelsloot", zoals die vroeger door de jeugd werd genoemd, want in deze sloot, die slechts 10 cm diep was, krioelde het steeds van de stekeltjes, kleine \isjes van pl.m. 5 cm, die we met de hand vingen en in een jam potje deponeerden. En als ze de vol gende dag nog leefden, prezen wij ons zelf over de goede verzorging, maar de volgende morgen waren ze meestal dood. Maar om op de Slotgracht terug te komen, het is niet de bedoeling, dat de bodem helemaal droog wordt ge legd. Het gaat om de funderingen, de oude overblijfselen van het roem ruchte slot van de graven van Eg- mont. De originele delen daarvan, die onder het wateroppervlak liggen en dus altijd aan het oog zijn onttrokken, zijn zó door de tand des trjds aange tast, dat herstel een dringende nood zaak is geworden, wil niet binnenkort alles onder water verdwijnen, inclu sief het nieuwe gedeelte, dat in de dertiger jaren is opgemetseld, om de contouren van het historische slot aan te geven. Heel vaag kunnen wij ons nog herin deren, dat de slotgracht in die tijd werd gegraven. Mannen met kruiwa gens liepen in de diepte over planken met hun luttele vrachtjes in rijen ach ter elkaar naar een gereed staande vrachtauto, die via een schuin talud tot op de bodem van de slotgracht reed, terwijl de kruiende mannen met hun wagentje over een wankele en op en neer verende plank schuin omhoog liepen, om hom tenslotte om te kunnen kiepen op de gereedstaande vracht auto. Aan de andere kant zakten zij weer naar beneden om het weer vol te laten gooien en vervolgens hetzelfde padje weer te lopen. Dat ging zo de hele dag door, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Op deze manier is de slotgracht gegraven. Voorstraat 125 Telefoon 1314 Voor die tijd was daar een moeras, waarop wat schapen liepen te grazen, maar het bleek daar toch zo gevaar lijk, dat bijna geen mens zich er op waagde, of hij moest heed goed weten, waar hij zijn voeten neer kon zetten zonder weg te zakken. Er zijn tijdens het graven van de gracht belangrijke vondsten gedaan, die bij gebrek aan een museum alle naar het "Egmont-museum" te Alk maar zijn gegaan. Een deel van de oude huisjes aan de Slotweg zijn als museum bedoeld, de tijd zou dus rijp kunnen zijn, om al die artikelen weer naar hun historische omgeving terug te laten keren, alwaar zij, in de on middellijke nabijheidvan de bodem, die ze prijs heeft gegeven, op zyn minst in waarde kunnen toenemen. Misschien is hiermee het eerste woord geschreven en voorlopig nog niet het laatste woord gesproken. Tenslotte horen ze in Egmond thuis. HISTORISCHE FUNDERINGEN Tijdens het graven in die ja«*i naar de oude fundamenten, bego. i zich de contouren steeds meer af ie teke nen. Tenslotte lagen ze helemaal bloot en kon men na bestudering van de beste hechtingsmethode, beginnen aan de opbouw van de funderingen, totdat ze weer ruimschoots boven het wa teroppervlak zouden uitstele» Voor de uitgraving was het enige _.og bo ven de grond uitstekende deel, het ruinestuk aan de slotkapelzijde. Dit was gelukkig bewaard gebleven en niet ten offer gevallen aan de puin- paadjes van de in de omgeving wo nende boeren. Want uiteindelijk ligt hier voor een groot deel de oorzaak van het verdwijnen van de rest van de ruine. Na de verwoesting, die door het wapengeweld van vroeger eeuwen had plaats gevonden, stonden er nog vele muren kaarsrecht omhoog. Het was ten enenmale onmogelyk, om de me tersdikke muren totaal te verwoesten. Daar zou men nu nog moeite mee hebben. Maar nadat de tand des tijds ook zijn werk had gedaan, waardoor het verval zich gestadig had voort gezet, zagen boeren uit de omgeving in de kolossale ruine een belangrijke leverancier van de materialen voor hun verharde paden en in grote hoe veelheden werd het puin afgevoerd gedurende een groot aantal jaren. De slotgracht was ondertussen dicht gegroeid maar bleef moerassig. In die tijd was het gevoel voor oudheid kundige zaken nog niet zo sterk ont wikkeld en zeker niet in deze omge ving. Het is bijzonder jammer, dat dit in die dagen heeft plaats gevon den, nu moeten wij het doen met een aanvulling, zoals een tandarts een aangevreten kies opvult, om de oor spronkelijke betekenis daarvan in stand te houden. Maar bij de funde ringen van het Slot op de Hoef zijn nu de onderkanten zeer sterk aange vreten, waardoor het opgemetselde deel dreigt te verzakken. Door de zor- van het P.W.N. zal hierin nu worden, voorzien. DE VERWOESTING IS GROOT Bij het vrij komen van de funderingen kan men eerst goed het verval waar nemen. Hier en daar zijn grote gaten ontstaan, terwijl sommige delen to taal wegzakken en afgebrokkeld zijn. Is het verval aan de zuidzijde al groot, aan de noordkant is het veel erger. De muren zijn hier voor een groot deel ondermijnd. Verschillende steunberen zijn volkomen los geraakt en liggen half weggezakt in het water. De muren zijn aan de bovenkant over grote delen verpulverd. Er is waar schijnlijk bij de restauratie in de der tiger jaren een zachte steen gebruikt, want anders had dat niet voor kun nen komen. De slotgracht is hier en daar met grote hoeveelheden riet be groeid, waardoor de bodemgesteld heid ook niet al te best is. De wal kanten aan de Slotweg-zgde zijn stijl. Deze blijken voor een groot deel in het water te zijn weggezakt. VISWATER Visclub "De Egmonden" heeft ook dit water in pacht voor het beoefenen van de hengelsport. De leden zien door het wegpompen van het water de visstand in gevaar komen. Dit ge vaar is niet denkbeeldig, reden waar om er aan de achterkant, aan de noordzijde, door middel van een drag line een diep gat is uitgebaggerd, waarin men de vis bij het nog verder droogleggen, in leven hoopt te houden. Ten gerieve van de vissers is er tij dens het afgelopen weekend niet ge pompt, waardoor de waterstand weer iets kon stijgen. Maandag zijn de pompen weer in werking gesteld. Men rekent er op, dat de waterstand deze week zo ver is gezakt, dat de her stelwerkzaamheden een aanvang kun- nemen. VERVUILING Door het bijna droogvallen van de oude Slotgracht, komt een stukje bo ven van de schande, waaraan men in onze samenleving helaas niet zo zwaar tilt. Degenen, die dachten dat hun af val voorgoed in het water was ver dwenen, komen bedrogen uit. De da ders blijven wel in de verborgenheid van hun anonimiteit, maar ze kunnen niet de schuld geven aan de vroegere slotbewoners van het in het water deponeren van oude kachels, fietsen, spiralen enz., want deze voorwerpen hebben geen enkele historische waar de. De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... spaarbank an allo bankzakon HOOG WATER Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 0.37—13.21 1.49—14.24 2.42—15.13 3.26—15.54 4.06—16.33 4.42—17.07 (spring-ty) 5.15—17.39 5.46—18.08 6.16—18.37 SJONGE, WAT EEN LEKKERE DROP HEEFT DIE D.A.-DROGIST TANG! IN DE SMIDSTRAAT 9 - TUL. 1IW ZOMERAVONDCONCERT VAN EGMOND IN EGMOND In de serie Zomeravondconcerten te Egmond aan Zee zal de bekende or ganist Piet van Egmond donderdag a.s. 30 juli, dus morgen, een concert geven op het orgel van de oud-kath. St. Agneskerk aan de Voorstraat 112. Het concert begint om 20.00 uur. Zoals we dit van Piet van Egmond gewend zijn, stelde hij ook nu weer een programma samen dat "elck wat wils" biedt. Hg zal de avond openen met het be kende Trumpet Voluntary van de Engelse componist John Stanley. Ver volgens speelt hij een tweetal koraal- spelen; a: "Nun bitten wir den Heili gen Geiöt" van Johann G. Walther en b: "Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ" van Joh. Seb. Bach. Dan gaat de organist verder met de grote Franse componist César Franck, wiens Andantino hij ten ge hore zal brengen. Als punt 4 vermeldt het programma de Sonate VI (Varia ties over "Het Gebed des Heren") van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Na deze vertolking komen de heden daagse componisten aan het woord en wel Herman Nieland, Olivier Mes- siaen en 'Gabriël Verschraegen. Van deze drie meesters speelt de heer Van Egmond resp. "Grand Choeur", "Le Banquet Céleste" en "Veni Crea- tor" - partita octavi toni super Tot slot van de avond: Piet van Eg mond zou Piet van Egmond niet zijn, besluit de organist met een improvi satie. Plaatsbewijzen vanaf 19.15 uur aan de kerk verkrijgbaar, aanvang van helt concert 20.00 uur precies. ZEEMI JN VOOR HET MUSEUM. Voor het museum van Egmond aan Zee, gelegen aan de Zuiderstraat, ligt een zeemijn, zoals die veel in zee voor kwamen, gedurende de oorlog 1940- 1945. Deze mijnen waren meestal niet zichtbaar, daar zij een stukje onder het wateroppervlak waren verankerd of bleven drijven, als het ware op de loer liggend voor het eerste het beste slachtoffert Vele schepen zijn door deze mijnen verwoest en duizenden mensen omge komen. Zij vormden de schrik en angst van velen, ook van hen, die met het oorlogsgeweld niets te maken had den. Vele Egmondse vissers hebben door dit oorlogstuig het leven gelaten, ook gedurende de oorlog van 1914- 1918. Hét vissersmonument op 't duin aan het begin van het dorp is daar van nog een stille getuige en houdt de herinnering levend aan het vele leed, dat toen over het dorp werd uitgestort. In dat licht gezien klinkt het dichtsel, dat op een wit bordje geschreven voor de rtiijn is geplaatst, wel wat wrang. Het is van een ze kere J.S. en het luidt als volgt: "Myn doel gemist, myn kans verke ken, door hét noodlot op het strand gesmeten. Thans lig ik doelloos op de stenen. Mijn ziel is uit mijn lijf ver dwenen". J.S. Men zou bijna geneigd zijn, medelijden te krijgen met de makers van dit oor logstuig, omdat het ding niet de kans heeft gekregen, slachtoffers temaken. Als u het ons vraagt, haal dat bordje maar weg, 't is fijngevoeliger. ei Het museum van Egmond aah Zee, dat zich in grote belangstelling mag verheugen. WIJ VERNEMEN dat donderdag 30 juli de bekende or ganist Piet van Egmond naar Eg mond aan Zee komt. Hij speelt op het orgel van de o.k. kerk werken van o.a. de Engelse componist John Stanley, Johann G. Walther en Joh. Seb. Bach. Ook César Franck en Mendelssohn-Bartholdy en werken van hedendaagse componisten staan op het programma. Kaarten ver krijgbaar alleen aan de kerk vanaf 19.15 uur; men leze ook het artikel in dit blad; dat in de maand augustus iedere zon dagavond Duitse diensten worden gehouden onder leiding van Pfaner Manz in de Ned. Herv. Kerk te Eg mond aan Zee. Aanvang half acht; dat het plan bestaat om op 13 augus tus wederom een wielerronde te houden te Egmond aan Zee. Het parcours zal worden uitgezet aan de Wilhelminastraat en loopt ver volgens door de Prins Hendrikstraat, Dennelaan en de Julianastraat. De aanvangstijd is gestéld op 18.30 u. Nadere bijzonderheden volgen door publicatie in dit blad, via de eve- nermentenlysten en raambiljetten; dat de braderie van deze week zal worden uitgebreid met een exclu sieve kunstmarkt. De organisatie heeft met een aantal kunstenaars hiertoe een overeenkomst gesloten, die een vervolg kan inhouden bg het welslagen daarvan. Het bekende marktbeeld aan de Voorstraat zal daardoor worden verlengd met het Pompplein, waar rondom de kun stenaars worden gegroepeerd. Het ligt in de verwachting, dat deze kunstmarkt zeer veel belangstelling zal trekken, waarmee aan een wens van het braderie-bestuur wordt vol daan, om het Pompplein meer in het algemene beeld te betrekken. De wekelijkse braderie trekt onge kende belangstelling en daarom is verlenging van de marktstraat wel kom, alhoewel deze uitbreiding wel enige zorgen meer inhoudt. Het Pompplein en de parkeerhavens rondom moeten vanaf vier uur des middags vry van auto's zijn. Vanaf die tijd kan er dus niet meer ge parkeerd worden. De stallen van de kunstenaars worden in de parkeer havens aan beide zijden opgesteld en zonodig ook aan de westzijde van het plein; GARAGE Pr. Hendrikstraat 8-10 Egmond a. Zee, tel. 1900 dat er deze week, om nog even bij de braderie te blijven, ook een netten- boeter aan het werk zal zijn. Het is de heer Willem Wijker, die ge- vervolg pagina 4

Contact met de Egmonden | 1970 | | pagina 1