CONTACT MET DE EGMONDEN Niet alles is rommel in Egmond-Binnen Prins Hendrik Stichting heeft alles met de zee te maken Taxi tel. 1900 Zeer interessante tentoonstelling JONKER TEL 1285 niitsspaarbank iJUEstnederland Kerkdiensten in de zomer RAIFFEISENBANK IDË EGMONDEN 30 JUNI 1971 - Nummer 992 Uitgave Drukkerij Belleman Burg. Eymaplein 2a Advertentietarief: 15 ct. per m.m. Egmonderstraatweg 5 Egmond aan Zee Bij contract belangrijke reductie Telefoon (02206) 1201 Telefoon (02206) 1789 Giro 368954 (Zie advertentie op pagina 2 bovenaan). De oude schelpenkar voor de Pr. Hendrikstichting te Egmond aan Zee. In het gebouw- is momenteel een tentoonstelling te be zichtigen, over verschil lende facetten van het zeewezen. Gistermiddag is in de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee een tentoonstelling geopend, die vele fa cetten van het zeewezen belicht. Vorig jaar heeft deze manifestatie ook plaats gevonden en het succes was tl jfroot, dat men besloot, ook dit j*?.l weer nieuwe plannen te be ramen." die tot gistermiddag uitvoe ring. hebben gevonden. Het resultaat mag gezien worden en de VW prijst zich g"'.ukkig, op deze manier te kun nen 1. i zien, dat de zee niet alleen een trekpleister door het strènd, dat zich aan de boorden uitstrekt, maar speciaal ook door de omvangrijke flora en fauna aan en in zee. De mens heeft door de eeuwen heen daarmee te maken gehad. Het is een stuk natuur, waar hij niet buiten kan. De zee oefent dan ook een onweer staanbare aantrekkingskracht uit. Maar hoewel de zee het leven op aar de voor een belangrijk deel in stand houdt, brengt zij daarentegen ook gevaren voor het menselijk leven mee. Het zijn de uitgangspunten voor deze tentoonstelling, die nu in de Prins Hendrik Stichting is ingericht. Een prachtig duindiorama en een vergezicht op de blauwe zee demon streren het verkwikkende klimaat, maar in de onmiddelldyke nabijheid laat de Reddingsmaatschappij zien, met welke middelen de mens aan de gevaren van de zee wordt ontrukt. U kunt er van denken wat u wilt, maar in Egmond-Binnen draait za terdag 3 juli a.s. alles om de rom melmarkt. En dat niet alles rommel is, maakten wij op uit de gesprekken die wij van te voren hadden met de voorzitter van "Eensgezindheid", de heer G. Tervoort. „Je staat er van te kijken", zei hij, „wat sommige mensen onder rommel verstaan, er zijn gewoon prachtige gebruiksvoorwerpen bij". „We hebben het trouwens zelf in de hand gewerkt, we schreven steeds, dat alles wel kom was en waar men zelf niets meer in ziet, kan voor de ander nog veel waarde hebben". Wat er nu allemaal ter beschikking is gekomen, laat zich met geen pen beschrijven. We begin nen er dan ook niet aan, ofschoon het verleidelijk is, toch een paar ar tikelen te noemen. Er is o.a. een prachtige serie radio- en t.v.-toestel- len, hartstikke goeie, je steekt alleen de stekker in het stopcontact en ze spelen. Er zijn bromfietsen en gewo ne fietsen, allerlei meubels, materia len en gereedschappen. Er komt ook een complete veemarkt met o.a. pon- nies, geiten, schapen en lammeren, kippen, ganzen, kalkoenen, marmot ten, konijnen en noem maar op. De gehele dag door worden er pannekoe ken gebakken, terwijl er een terras is, waar u die gezellig kunt eten, terwijl een drankje eveneens tot de geneugten behoort. Het wordt een groot spektakel daar in Egmond-Binnen. Het begint 's mor gens om tien uur en u kunt er de gehele dag terecht. Om koopjes te halen, raden wij u aan, niet te lang te wachten. We hebben ons laten ver tellen, dat sommigen al de avond er voor op het Kerkplein gaan zitten, maar dat moeten ze natuurlijk hele maal zelf weten. Het schijnt voor vele koopjes in ieder geval de moeite waard te zijn. Het duindiorama in de Pr. Hendrik stichting te Egmond aan Zee. SCHELPENKAR Voor het grote witte gebouw, links van de hoofdingang, staat een origi nele schelpenkar vol met schelpen. Vroeger zag men deze karren aan het strand, terwijl de schelpenvisser met zijn grote net door het water liep en zijn houding verried, dat het werk zeer zwaar was. De schelpen- kar stond op twee zeer hoge wielen, waardoor de gang door het zand ge makkelijker was, terwijl het water er geen vat op had. Het laden van zo'n kar was daardoor wel zwaarder maar voor de schelpenvisser was dat gewoon. Het was altijd zo gedaan, waarom zou het dan anders moeten. De karren zijn zo gebleven, zij kwa men niet aan moderniseren toe, want toen de schelpkalkbranderij nabij de kalkovens, waarheen de vrachtjes vervoerd werden, op non-aktief wer den gesteld, was het met de schelpen visserij ook gedaan. De karren ver dwenen van het strand, slechts de klassieke afbeeldingen door middel van gravures en oude vergeelde fo to's zijn gebleven. Maar nu staat er weer zo'n originele kar in de tuin van de Prins Hendrik Stichting. Binnenkort komt er waarschijnlijk 'n nettenwagen bij, vroeger ook een be kend vervoermiddel op de Egmondse karresporen. DUINDIORAMA Toen wij een kijkje kwam nemen, was de bioloog, de heer E. J. Kor- tenoever, van hetP.W.N. bezig de laatst hand te leggen aan het duin diorama, dat in de hal, boven aan de eerste trapopgang is ingericht. In overleg met de decorschilders Jaap Eeltink en Arie Stobbe heeft hij er een meesterstukje natuur neer gelegd, zoals die voorkomt in onze Egmondse omgeving. Men zou ge neigd zijn, er zo in te stappen, om bramen te gaan plukken, maar het "verboden toegang"-bordje met het beroemde en oernederlandse artikel 461 uit het Wetboek van Strafrecht ontbreekt zelfs niet. Dit bord is zo met de natuur van het duingebied vergroeid, dat men niet eens meer verwonderd zou zijn, wanneer naast hetgrote bord jonge "artikel 461- plantjes" de grond uit zouden ko men, om de bescherming van het prachtige Egmondse duingebied voor de toekomst te verzekeren. DE REDDINGSMAATSCHAPPIJ De KNZHRM laat h£t scheepsmodel len zien, welke soorten boten er in de vaart zijn of onmiddellijk vanaf de wal kunnen worden ingezet, om in nood verkerenden op zee onmid dellijk te hulp te komen. Vanaf de oudste roeireddingsboot tot aan de moderne zelf richter, voorzien van ra dar en de moderne communicatie middelen kan men ze hier aantref fen. Door middel van dia's laat men zien, wat er zoal op zee kan gebeu ren en hoe men de helpende hand biedt aan de zeevarenden. De KNZHRM is een van de oudste organisaties langs de kust, die in stand gehouden wordt door vrijwil lige giften. Als verlengstuk op deze tentoonstelling tippen wij hier ook de mogelijkheid, die elke vrijdag avond wordt geboden in de loods van het plaatselijke reddingsstation, waar de "Ubbo", de strand reddingsboot van Egmond a. Zee zijn tehuis heeft. Hier is de bemanning dan aanwezig om tekst en uitleg te geven, terwijl deze bemanning uit eigen praktijk ervaring spreekt. SCHELPEN Van de heer P. de Boer uit Oosthui zen kreeg men de beschikking over een prachtige serie schelpen, zeester ren en andere in zee voorkomende diertjes, die te bezichtigen zqn in een zaal naast de bibliotheek. Bovendien is ook de eigen collectie scheepsmodellen van de Prins Hen drik Stichting te zien, weke expositie permanent is ingericht. De tentoonstelling is geopend elke dag van half drie tot vgf uur. FOTOREPORTAGES na 6 uur 1157 of 2218 IküoikyAtmuujijKaigxLhcb REISBUREAU NOORDZEE VOORSTRAAT 117 EGMOND AAN ZEE Tel. 2122, b.g.g. 1745 en REISVERZEKERINGEN van de KANTOOR EGMOND AAN ZEE: Voorstraat 65 - Tel. 1180 Geopend maandag t/m vrijdag van 8.45-12.30 en van 1.30-4.30 vrijdagsavonds tot 7 uur. Egmond aan Zee: O.K. Kerk: zondag 8 u., 10 u., 19 u. vespers. R.K. Kerk: Zaterdag 19 en 20 u., zondag 7.30, 9.30, 11 uur, 19.30 en 20.00 uur. N.H. Kerk: Zondag (v.a. 20 juni). 9 u. half uur kinderdienst; 10 u. dienst. Ger. Kerk 9.00, 10.30 en 19.00 uur Egmond a.d. Hoef, R.K. Kerk Zaterdag 19.15 u., zondag 8 u., 9.30 u., 11.15 u., 18.30 u. N.H. Kerk Zondag 10 uur ds. Tuinstra. Egmond-Binnen R.K. Kerk: Zaterdag 19.15 u., zondag 7.30 u., 9.30 u., 11.15 u. Zeg eens in het Joegoslavisch dat U een laxeermiddel wil hebben. Juist. Neem het maar mee van DROGISTERIJ TANG Smidstraat 9. Telefoon 1027 PROGRAMMA SPORTHAL EGMOND 30 juni: Zaalvoetbal oefenwedstrijden 19.00 1 juli Tafeltennistraining TOS '69 19.00 2 juli Zaalvoetbal oefenwedstrijden 19.00 3 juli Drumbandrepetitie van Speyk 16.00 3 juli Zaalvoetbal hoofdklasse 19.00 (zie elders in dit blad) 5 juli Zaalvoetbal oefenwedstrijden 19.00 6 juli Zaalvoetbal oefenwedstrijden 19.00 De Raiffeisenbank is goed voor uw geld.» spaarbank en alle bankaaken

Contact met de Egmonden | 1971 | | pagina 1