Taxi tel. 1900 Renault Ad Hopman speelde 250ste wedstrijd 4-persoons-plus-1 tandem "CONTACT MET DE EGMONDEN" 16 OKTOBER 1974 NUMMER 1163 HUISBOKTOR VEROORZAAKT GROTE SCHADE Tjjdens de aanleg van centrale' verwarming kwam de heer Frits Jansen tot de onstellende ontdek king, dat de dakkonstruktie van zyn huis, dat staat aan de 3e Oosterberg nr. 15 te Egmond aan Zee, door de huisboktor zeer sterk was onder mijnd. Toen hij enkele vloerdelen op de vliering losmaakte, zag hjj op het daaronder liggende plafond grote hoeveelheden houtmeel liggen, af komstig van de balken die de kon- struktie van dit gedeelte vormden. Hoewel hij aanvankelijk dacht dat het hier houtworm betrof, die reeds lang daar moet huisgehouden heb ben, bleek uit een nader onderzoek, dat de gevreesde huisboktor had toegeslagen. Een huisboktor is een kever die tien tot twintig mm lang kan worden en heeft op de dek schilden twee grijsachtige strepen. De vrouwelijke kevers zijn herken baar aan een lange "legboor", die onder de schilden uitsteekt. De vrouwtjes leggen ca. 200 eieren in spleten en scheurtjes van het hout. Vooral zachthout, zoals het dichtst onder de schors van een boom wordt aangetroffen, is kwetsbaar. Het aangetaste hout in het huis van de familie Jansen vertoont ook hier en daar nog delen van de schors, alhoewel de boorgaten of uitvlieggaten ook in andere balken voorkomen. De larven die uit de eit jes komen, kunnen tot 30 mm lang worden en deze larven zijn de boos doeners, want die vreten zich een weg door het hout, terwijl de ont wikkeling van de larve wel 5 jaar kan duren en soms nog langer. Ondertussen geschiedt het vernie tigende werk in het hout onmerk baar maar bij de ontdekking is het meestal te laat. Dan kan men bij voorbeeld aan de buitenkant van 'n balk slechts enkele uitvlieggaten waarnemen, maar de kans, is groot dat de kern van het hout totaal ver pulverd is. In het huis van de familie Jan sen kwam men tot de ontdekking, dat het hout op sommige plaatsen reeds totaal tot meel was overge gaan, terwijl deskundigen van me ning zijn, dat het als zeker aange nomen kan worden, dat in het hout van de totale dakkonstruktie de eit jes voorkomen. Dit is met spuiten niet meer tegen te gaan en het ge volg is, dat de gehele dakkonstruk tie vernieuwd moet worden, in dit geval een schadepost van zo'n 16.000,—. GEVAAR VOOR DE OMGEVING De boktorkevers zijn goede vlie gers en vormen daarom een groot gevaar voor de belendende bebou wing. De uitvliegtijd heeft in de zo mermaanden plaatsgevonden en het is daarom niet denkbeeldig, dat in de omgeving reeds de eerste kiemen zijn gelegd voor zeer veel narigheid, die zich over enkele jaren open baart. Deskundigen zijn van mening, dat men beter het zekere voor het on zekere kan nemen door nu reeds de nodige bestrijding ter hand te nemen, dat het beste kan geschie den in overleg met daartoe bevoeg de deskundigen. Wellicht is het goed hierover kon- takt op te nemen met gemeentelijke instanties, 't Is een tip, die zonder ongerustheid te wekken, toch wel serieus genomen dient te worden. GARAGE John Zagwijn Egmond aan Zee, tel. 1900 Pr. Hendrikstraat 8-10 Binnenkort hoopt de fam. Jansen met de werkzaamheden te kunnen beginnen maar het wachten is nog op een vergunning, die weliswaar voor de herstelwerkzaamheden niet nodig is maar wel voor de dakkapel, die de familie Jansen iegelijk wil laten aanbrengen, om van de nood dan maar tegen geringe meerkosten een deugd te maken. Maar die ver gunning laat was lang op zich wach ten en dat is in dit geval misschien wel wat onverantwoordelijk, temeer daar de winter voor de deur staat. Tijdens stralend zonnig weer werd Ad Hopman van Zeevogels 1 voor het begin van de wedstrijd tegen Zwaagdyk-Oost gehuldigd, daar hy voor de 250ste teer voor zijn Elub "tussen de krjjtljjnen trad". Dit aan tal wedstrijden heeft hjj gedurende 12Vi jaar bij elkaar gelopen. Er was dus sprake van een dubbele aanlei ding om feest te vieren. Voor de wedstrijd en voor de hul diging werden de velden nog door een grote hoeveelheid hemelwater doordrenkt en het spande er om, of de wedstrijd door zou gaan. De hul diging van Ad was ook al twee keer uitgesteld wegens slechte weersom standigheden. Maar nu ging het het goed, de zon brak door en hoewel de velden "sopperden", gaf de scheidsrechter zijn fiat. Voorzitter Jan Sprenkeling had veel waardering voor de geweldige inzet van Ad Hopman voor zijn ver eniging en betrok in zijn woorden ook de echtgenote van de jubilaris. Nadat er enkele cadeaus waren o- verhandigd en bloemen voor mevr. Hopman, kon de wedstrijd gaan be ginnen, die in een 3-1 verlies ein digde. Een uit de kluiten gewassen fiets was het resultaat van het knutsel werk van Gerard de Boer en Cor Kager, de twee voorzittenden op de tweewielige konstruktïe, die u hier op de foto mede bemand ziet door Jan de Boer en Kees Kager, terwijl op de duosit Saskia Belleman heeft plaats cenomen. De tandem, die de naam "Veroni- ca" heeft gekregen, waarvan het naambordje nog bevestigd moet worden, heeft al grote afstanden af gelegd. De jongens hebben een gren zeloos vertrouwen in hun eigen kre- atie, want ze zien er niet tegen op, om even naar Amsterdam te fietsen, zoals gebeurd blijkt te zijn. Of Sas kia toen ook achterop zat, is niet bekend. Het voor- en achterstuk is samen gesteld uit een oude brommer, ter wijl het ding in totaal vier fiets- frames telt. Het knutselen aan de tandem was een aangename vrije tijdsbesteding en het kwam er niet op aan hoe lang er aan gewerkt werd. Alles bij elkaar heeft het een jaar geduurd voor het geheel rij- vaardig werd verklaard. V

Contact met de Egmonden | 1974 | | pagina 3