WAGENINGEN ZOEKT HISTORISCHE STOELEN... EN ZE ZIJN ER NOG DE SAUNA WORDT ONDERSCHAT Voetbalvereniging St. Adelbert 25 jaar "CONTACT MET DE EGMONDEN" 8 JANUARI 1975 NUMMER 1175 Op zondag 19 januari wordt het 25-jarig jubileum van de voetbal-, vereniging Sint Adelbert te Egmond Binnen gevierd. Het aktie-komlteT, dat zich inspant om namens de be volking aan deze vereniging een stemmige viering te bieden, zegt dat de oprichting nu 25 jaar geleden op zichzelf niet zo'n bijzonder feit is maar wel, dat deze vereniging ge durende al die jaren zeer veel heeft gedaan voor de begeleiding van de jeugd, terwijl vele anderen aan het bestaan van Sint Adelbert enorm veel plezier beleven. Dat is de moei te waard om feest te vieren en dat zal dan ook gebeuren. DE VIERING In een schrijven aan de bevolking zegt het komitee dank voor de bij dragen, die een passende viering mogelijk maken. De bevolking wordt uitgenodigd hieraan deel te nemen, o.a. tijdens de kerkdienst van half tien in de Sint Adelbertuskerk. Deze dienst zal worden voorgegaan door pastoor P. Wij te van genoemde pa rochie en pastoor Th. Horstman van de o.k. parochie te Egmond aan Zee. Met dit oeucumenisch samengaan wordt tegelijk duidelijk, hoe ook Sint Adelbert door de loop der jaren van een besloten katholieke vereniging is uitgegroeid tot een vereniging, waarin sport en ontspanning gebo den wordt aan ieder die dat wil. Pastoor Horstman zal zich bij dit voetbaljubileum des te meer thuis- voelen, daar hij als scheidsrechter al vele keren op het groene grasmat heeft aangegeven, hoe sport in de goede geest beoefend moet worden. De dienst zal vokaal door het Jubal- koor worden opgeluisterd en instru mentaal door Eensgezindheid. L- .- L i En 's middags worden er velen verwacht op de receptie, die van 4 tot 6 uur wordt gehouden in café Swart. Diezelfde middag om half 2 is er een filmmiddag voor de jeugd van 8 t.m. 15 jaar in café 't Haasje, terwijl er getrakteerd wordt. 's Avonds om half negen wordt het feest voor bestuur en leden en sup portersvereniging Rood Zwart in zaal Swart voortgezet. GESCHIEDENIS Over een voetbalvereniging is veel te vertellen en ook weer weinig. Dat komt, omdat oude en huidige be stuursleden over het algemeen men sen zijn, die het allemaal vanzelf sprekend vinden, dat zij zich inzet ten voor het plezier van een ander. Daarvoor getroosten zij zich grote, otiers, waarvan bijna niemand iets merkt. SFEER Er is veel humor in Adelbert te vinden en dat wordt door allen ge waardeerd. Die humor is in staat om sommige moeilijke perioden ge makkelijker te overbruggen, want moeilijkheden kent Sint Adelbert ook, natuurlijk want het is een nor male vereniging, bestuurt door men sen, die allemaal fouten maken maar altijd hun best willen doen om hun vereniging verder te tillen naar de volgende vijf-en-twintig jaar. En zolang Sint Adelbert mensen ter beschikking heeft zoals voorheen de nu 75-jarige Piet Liefting, die steeds in zijn eentje er voor zorgde, dat de terreinen voor een wedstrijd piekfijn in orde waren en voorzien waren van keurige witte lijnen, dan zal deze vereniging voor Egmond- Binnen van grote betekenis blijven en voor de clubs uit wijde omgeving een plezierige en sportieve partner. Niet zomaar een jeugdelftal, maar het is een plaatje waarop de overleden voorzitter Gerrit Melker staat. Deze man had zeer veel over voor het welzijn van de jeugd. Bijzonder trots was hij er op wanneer zijn jeugd in sportieve wedstrijden zich de sterkste toonde, zoals hier tijdens een adspirantendag in 1963 te Alkmaar. Maar dat er veel werk verzet moet worden om een vereniging van pl.m. 350 leden, verdeeld over 25 teams waaronder 3 damesteams, draaien de te houden, -spreekt voor zich. Ge lukkig is er ook een grote suppor tersvereniging, Rood/Zwart geheten, die Sint Adelbert moreel en daad werkelijk in de rug steunt. En dat is voor voorzitter Henk Beukers met zijn bestuursleden Siem Woesten- burg, Bob v.d. Ende, Toon v.d. Reep, Piet Kramer, Wim Dekker en Wim Duinmeijer een waardevol gegeven. Het getuigt van een goede sfeer in een vereniging, wanneer er leden zijn die al zo'n 25 jaar mee lopen en nog lustig hun balletje trappen. Neem bijvoorbeeld Jan van Duip, die met zijn ruim veertig jaren er nog niet over denkt om te stoppen. Als een raaf schiet o.a. Piet Kramer over de groene grasmat en duikt nog steeds daar op, waar ze hem niet verwachten. Dan heb je Jan Zonneveld, die overal lak aan schijnt te hebben maar een zeer serieuze speler is evenals Jan Apeldoorn van de bank, die door Adelbert zijn figuur op peil weet te houden. En dat doet ook Dick van der Molen al zo'n 25 jaar, hij prefereert na afloop van een wedstrijd weliswaar een visje, 'een poon bijvoorbeeld, maar dankzij zijn 25-jarige voetballoopbaan loopt hij dat er wel weer af. In 1966 vierde Sint Adelbert een dubbel kampioenschap. Het eerste, waarvan hier een foto haalde ongeslagen de top, evenals het tweede. Beide elftallen werden die middag feestelijk ingehaald en aan het feest kwam vooHopig geen etnd. Zij bouwen voort op het pioniers werk van de vroegere bestuurders, die andere moeilijkheden te verwer ken hadden. Een van die vroegere mensen was o.a. Gerrit Melker, die te vroeg heenging, om er nog getuige van te kunnen zijn, dat Adelbert nu op een prachtig nieuw sportkomplex speelt, een rijkdom, die in de 25 ja ren van haar bestaan realiteit werd. Jan van Duin, Dick van der Mo- I Jan Zonneveld, die vanaf de oprich- I nog lustig trappen, len, Piet Kramer, Jan Apeldoorn en ting van Sint Adelbert Hun halletje We ontvingen van het komitee 4 en 5 mei te Wageningen een brief, waarin het meedeelt naar stoelen te zoeken, die van hetzelfde type zijn zoals die gebruikt zijn bij de onder tekening van de kapitulatie van het Duitse leger. Deze historische ge beurtenis vond plaats in hotel "De Wereld", waarin gedurende de oor log de bewoners van de Prins Hen drikstichting van Egmond aan Zee waren ondergebracht. De bewoners hadden hun eigen meubilair meegenomen, dat wil zeg gen van de stichting. Toen het oor logsgeweld naderde, moesten zij ho tel "De Wereld" verlaten met ach terlating van het meubilair. En dit meubilair nu werd gebruikt bij de ondertekening van de papieren, die het lot van Nazi-Duitsland bezegel den. Prins Bernhard zat er op, Engelse, Amerikaanse en Duitse generaals en daarmee kregen de stoelen histori sche waarde. Maar wat gebeurde? Door restauratiewerkzaamheden van het hotel werd het meubilair tijde lijk opgeslagen op de zolder van het stadhuis van Wageningen, dat op 6 maart 1972 verbrandde met de his torische stoelen. Maar in dit jaar op de vijfde mei zal er een plechtigheid plaats vin den in het hotel "De Wereld", waar bij de dertig-jarige bevrijding wordt gevierd. Men wil weer soortgelijke stoelen bij de plechtigheden hebben, om alles zo authentiek mogelijk te laten zijn. Het stadsbestuur van Wa geningen verzocht ons een onderzoek in te stellen. Dat is inmiddels ge beurd, want de administrateur van de Prins Hendrikstichting Piet Stam wist ons te vertellen, dat er nog ver schillende exemplaren zijn, die men graag ter beschikking stelt. Wij hebben tegelijk de heer Boe- rema op het stadhuis van Wage ningen van de aanwezigheid van de stoelen in kennis gesteld, die daar over bijzonder verheugd was. Toen Sauna Egmond zijn deuren opende aan de Wilhelminastraat 54 te Egmond a. Zee, mocht de nieuwe vestiging zich in een behoorlijke be langstelling verheugen. Jan d. Groot was daarover verheugd en meende raak geschoten te hebben en met zyn sauna in een grote behoefte te voor zien. En dat was ook zo, want zij die van het verkwikkende saunabad ge bruik maakten, waren daarover enthousiast. Het waren de mensen van het eerste uur, maar daar is het praktisch bij gebleven. Het verve lende is - en dat is in elke zaak een normaal verschijnsel - dat er een bepaald verloop is, waardoor men door allerlei oorzaken moet af haken, bijvoorbeeld door tijdgebrek, niet op een bepaalde avond kunnen, door verhuizing of andere oorzaken. Normaal komen er weer nieuwe klanten bij, zodat de bezetting kon- stant blijft. Bij Sauna Egmond ook wel maar te weinig om rendabel te zijn. Het begin was veelbelovend, men kwam trouw maar er kwamen geen nieuwe bij. Jan de Groot had het hier misschien te doen met de betrekkelijke kleine groep, die er in de Egmonden is te vinden, die enthousiast was voor de sauna. Egmond is er niet rijp voor, er bestaat duidelijk een bepaalde drem pelvrees want een saunabad onderga je in je puur-na tuurt je en stel je voor dat een ander je ziet, dat je toevallig hetzelfde bent als die ander, alleen even dikker of dunner, langer of korter. Want an ders is het niet. Maar het is juist misschien dat, wat de mensen van elkaar verwij derd wanneer het om een heilzaam bad als de sauna gaat. De Egmonden zouden zich gelukkig moeten prijzen in haar direkte nabijheid zo'n mo gelijkheid te hebben, maar het gekke is, dat hij of zij die de sauna regel matig bezoekt en zich er bijzonder lekker bij voelt, er niet over praat. Want stel je voor wat ze van je zeggen, dat je daar zomaar in je blootje zit. Het gevolg is, dat Jan de Groot het ook nog niet eens kan hebben van-de mond-op-mond- reklame, want het onderwerp ligt nog te veel in de taboesfeer. Maar de heilzame invloed van het saunabad is onmiskenbaar, niet al leen voor het lichamelijke maar bij zonder ook voor het geestelijke wel zijn. Men zou het eens moeten pro beren, het zelf ondervinden en weest u er gerust op, niemand vindt het gek. Gewoon doen, zelf doen en het zelf ondervinden. Maak gerust een afspraak, bel Jan de Groot, hij of zijn vrouw geven u een haarfijne uiteenzetting. Hun telefoonnummer is 2282. SCHIETVERENIGING PRINS HENDRIK Uitslag schietwedstrijd tegen Heems kerk: Prins Hendrik: A: A. Groen 99, A. Wijker 99, C. Zwart 98, K. Wijker 97; B: Jac. de Graaff Pzn. 98, E. Sander 96, B. Visser 94; C: C. Kager 97, P. Zwart 96, Jac. de Graaff 96. Totaal 970 punten. Heemskerk schoot 949 punten bij elkaar.

Contact met de Egmonden | 1975 | | pagina 3