EGMOND AAN ZEE GAAT STEMMEN WORDT EGMOND EEN, BLIJVEN HET ER TWEE (OF DRIE ZO U WILT) Wanneer wij als Egmonders spre ken over Egmond aan Zee, Egmond- Binnen en Egmond aan de Hoef, dan is het voor iedereen duidelijk, dat er drie dorpen worden bedoeld. I Voor Egmonders, die van elders naar I hier zyn gekomen, is de gemeente- lijke samenstelling niet altijd dui delijk. Zy horen er soms van op, dat er twee gemeentebesturen zyn aan het hoofd waarvan één burge- meester staat. Voor hen die het niet helemaal duidelijk is, de gemeente Egmond- Binnen bestaat uit de dorpen Eg- mond-Binnen en Egmond aan de Hoef met tussen beide dorpen "Rin- negom" en ten noorden van Egmond aan de Hoef "Wimmenum". Deze twee namen worden nog steeds ge bruikt, ofschoon zij als officiële adresaanduiding I zijn vervallen. Eg mond aan Zee is een zelfstandige gemeente. JARENLANG NIETS AAN DE HAND Vroeger heeft het streven naar een samenvoeging van de drie Eg- monden, als bestuurlijke eenheid wel te verstaan, ook al eens de ge dachten bezig gehouden en recen telijk nog na de oorlog, toen er weer een nieuwe burgemeester moest worden benoemd. Voor de oorlog hadden de Egmon- den twee burgemeesters, nu werd er één benoemd enwel burgemeester M. Niele, later opgevolgd door de huidige burgemeester A. G. Bakker Overigens was het punt van de een wording of tweeblijving van de Eg- monden toen nog niet zo belangrijk. Men wilde het wel maar gevoelens van zeer plaatselijke aard waren wel zo sterk, dat die al reden ge- VERVOLG "KORT NIEUWS": DAT de brievenbus bij de Ster- flat te Egmond aan Zee op zater dag 13 december a.s. wordt ver plaatst naar Wilhelminastraat 75. DAT de motorclub Egmond op op vrijdag 12 december een feest avond houdt met medewerking van The Howling Hurrcyanes in het JOEB-gebouw te Egmond-Binnen en op dat feest is iedereen welkom. DAT de volleybalver. Relax te Egmond aan de Hoef ook dit jaar door middel van een kerstaktie wat geld in het laatje probeert te krij gen. Donderdag- en vrijdagavond en zaterdagmorgen bieden zij kerstbo men aan. DAT de vrouwenver. "Jong ge leerd, oud gedaan" van de Pr. Hen drik-Stichting te Egmond aan Zee de zakenmensen erg dankbaar is voor de medewerking die zij heb ben gegeven aan het welslagen van de bazar. DAT de Ned. Herv. kerk te Eg mond aan Zee op zondag 14 dec. weer in gebruik zal worden geno men, na een grondige restauratie. Om 10.00 uur zal daartoe een dienst worden gehouden, waaronder de in gebruikstelling zal geschieden. DAT de gemeente Egmond aan Zee werd uitgenodigd voor het Sin- terklaas-zaalvoetbaltournooi te H.- hugowaard. Er werd tweemaal ge wonnen en eenmaal verloren, wat goed bleek te zijn voor de 3e prijs. Deze prijs werd uitgereikt door Miss Holland. DAT de bejaarden van de Eg- monden worden opgewekt om deel te nemen aan de verschillende rei zen die voor hen worden georgani seerd in 1976. De reizen duren een week en gaan naar Driebergen en naar Slenaken. De kosten zijn laag, het plezier is veel. De deelnemers van vorig jaar hebben automatisch hun inschrijfformulier weer thuis gekregen maar het is voor de or ganisatie een ondoenlijke zaak, alle bejaarden aan te schrijven. Daar om liggen er in de bejaardentehui zen in de refters nog meer formu lieren. Doe er aan mee, het doet u wat en u bent er eens uit. Zijn er geen formulieren meer, dan weet de direktie van uw huis wel waar ze te verkrijgen zijn. Anderen ne men even kontakt op met mej. Th. de Klerk, tel. 1444, Egmond-Bin- nen; mevr. E. Dekker-Pluimgraaff, tel. 1625, Egmond aan Zee. Ook de Hoevers kunnen een van deze num mers kiezen. DAT de gemeenteraad van Eg mond-Binnen op 18 december bij eenkomt ter bespreking van de No ta Ruimtelijke Ordening 1975. noeg waren om er niet aan te be ginnen. Bovendien speelde het vraagstuk van woonruimtegebied voor Egmond aan Zee ook niet zo sterk, er was toen voorlopig nog grond genoeg aan de zuidkant van het dorp en het dorp moest voor een deel wor den herbouwd. Maar dat is alle maal voorbij. Egmond aan Zee is vol gebouwd en er is nagenoeg geen plekje grond meer, waar een wo ningzoekende zijn hoop op kan ves tigen. Het gevolg was dan ook, dat het oog werd gericht naar de noordkant van het dorp, naar het duingebied, dat nu bekend staat als de noord- lob, en voor een groot deel grond gebied van Egmond-Binnen is. In vorige raden is veel gesproken over grensverlegging, zodat het gebied bij Egmond aan Zee zou behoren maar daar voelde hét provinciaal bestuur niet voor. Van die zijde stelde men voor om de gemeentelijke grenzen maar te laten vervallen en er één gemeente van te maken. Dan was het pro bleem ook uit de wereld. Egmond- Binnen was er voor, Egmond aan Zee tegen. De PvdA in Egmond aan Zee was tegen een samengaan en daarvoor speelden allerlei motieven een rol. Ook de CDA was niet voor en hoewel we kunnen stellen, dat alle scherpe kantjes onder invloed van veranderingen op allerlei ge bied wat bijgeslepen zijn, blijft het voor en .tegen een fakltor, waarvan men niet weet, naar welke kant de balans overslaat. Dat de drie Egmonden gemeen schappelijke belangen hebben is ze ker, hoewel de verschillende be volkingsgroepen afzonderlijk de plaatselijke belangen zeer zwaar kunnen laten wegen. Dat heeft zich vooral vroeger in de gemeenteraad van Egmond-Binnen sterk gemani festeerd en daf op plaatselijke mo tieven afgestemde gevoel is er nu nog en zal er altijd blijven hoewel Egmond-Binnen al één is. Nog sterker geldt dat over Eg mond aan Zee en vooral bij dat deel van de bevolking, dat hier geboren en getogen is en de oude leefgewoonten, voortkomend uit de zee en vissersdorpssfeer nog niet is vergeten, hoe ellendig die in veel gevallen ook waren. De bevolking van Egmond aan Zee werd door het vele leed van vroeger een hechte gemeenschap, een gemeenschap, die voor iedereen die de Egmonder niet begreep, wel eens onbegrijpelijk o- verkwam. Maar dat was vroeger, hoewel en misschien is dat wel een geluk, Egmond aan Zee heeft zijn heel andere sfeer voor een groot deel weten te bewaren. KAN DAT SAMENGAAN Of de Egmonden voor de toekomst samen moeten gaan werken, is een vraag waarop het antwoord nog niet is gegeven. Er zijn allerlei mo tieven te bedenken voor eenwor ding, daarentegen zijn er ook tegen- motieven. In de raad van Egmond aan Zee heeft men besloten, om de bevolking zich daarover uit te la ten spreken, terwijl de politieke partijen zich van elke aktie zullen onthouden. Daarom zal er op vrijdag en za terdag 19 en 20 december een re ferendum worden gehouden, waar bij iedere kiesgerechtigde inwoner zijn stem kan uitbrengen. Een juist inzicht van de wil van de bevol king krijgt de raad dan pas, wan neer zoveel mogelijk kiezers opko men. Bij de oproepkaart, die inmiddels wel bij u in de bus zal liggen, is een toelichting gevoegd waarin be schreven staat, waar het om gaat. Op de vraag of de Egmonden sa men kunnen gaan, kan zelfs het re ferendum geen uitslag geven. Dat zal van de praktijk afhangen. Het referendum geeft ook geen beslis send antwoord, het is een peiling naar de meningen, die onder de be volking leven. En wanneer de raads leden dat weten, is een besluit tot al dan niet eenwording gemakke lijker en beter gefundeerd. De be-, volking van Egmond aan Zee heeft het voor een groot deel zelf in han den. Het is een stemming over een bestuurlijk samengaan. Daarover handelt in grote lijn de toelichting, die bij de oproepkaart wordt gege ven. Het bestuurapparaat zal bij een eventuele eenwording groter worden, wat het gevolg in zou kun nen houden, dat de afstand burger- bestuur ook groter wordt. Hoewel, wij 'kunnen, vergeleken bij grotere eenheden in den lande na zo'n be sluit ook weer niet spreken van een hele grote gemeente. Daarvoor zijn de Egmonden te klein. Maar hoe de uitslag ook zal lui den, de dorpskernen zullen hun ge heel eigen gemeenschap blijven vormen, zij zullen geografisch niet naar elkaar groeien Egmond aan Zee ademt in de kern nog steeds de sfeer van het oude vissersdorp van vroeger. De onmiddellijke ligging aan zee en de grote verbondenheid daarmee gaf dit dorp een geheel andere styl die vooral in de kleine straatjes tus sen de oude visserswoningen nog bewaard is gebleven. Zijn de beide andere dorpen agrarisch, terwyl ook het toerisme mee gaat spreken, Eg mond aan Zee heeft zich nu zeer sterk op het toerisme ingesteld en heeft, behalve de kleine landjes in duin, geen agrarische bedrijvigheid. De visserij met de bomschuiten is verdwenen, maar die broodwinning was we! de oorzaak van het ont staan en de groei van Egmond aan Zee in het verleden. Onder de be volking zal een referendum worden gehouden over het al dan niet be stuurlijk samengaan met Egmond- Binnen. Hoe de uitslag ook zal zijn, de drie dorpskernen zullen hun ei gen identiteit behouden. Tussen het natte hakhout doemen de machtige lijnen op van de Abdij van Egmond. Op dezelfde plek stond vroeger een andere abdij, die ver woest werd tijdens de Spaanse be legering. Van hieruit werd een groot gebied gekerstend en de geschiede nis verhaalt, dat op deze plaats het plan geboren moet zyn, dat er aan zee, enkele kilometers ten westen van de abdy wat visserswoningen werden gebouwd in een dal, een die pe glooiing in de duinen. Het was het begin van Egmond aan Zee, dat nu ongeveer 1000 jaar geleden moet zyn gesticht. Rondom deze abdij ontwikkelde zich Egmond-Binnen. In een natte en mistige sfeer ligt daar de ruine van het voormalige „Slot op de Hoef". Op de achter grond de Slotkapel. De contouren vervagen omdat het licht van de donkere decembermaand niet toe reikend is om alles scherp weer te geven. Het is een stukje van Eg mond aan de Hoef, een historisch plekje, dat door de loop van de geschiedenis werd gebonden aan 't voortbestaan van de Abdij van Eg mond die enkele kilometers zuide lijker ligt. Rondom dit Slot ontwik kelde zich het dorp Egmond aan de Hoef.

Contact met de Egmonden | 1975 | | pagina 3