O Vervolg van pagina 1: journaal werd uitgezonden en ge heel Nederland kon toen zien, hoe de storm speciaal in Egmond aan Zee had huisgehouden. Al eerder op de dag liet de tv beelden zien van de schade die in de voorafgaande nacht was ontstaan en het gevolg was, dat Egmond aan Zee op zon dag 4 januari een geweldige drukte kreeg te verwerken, die voor een topdag in het hoogseizoen niet on derdeed. VOOR DUIZENDEN GULDENS SCHADE In de loop van vrijdagavond werd het duidelijk, dat de steeds in kracht toenemende storm zijn sporen zou achter laten. Naarmate het midder nachtelijk uur naderde, werden de windstoten steeds sterker. Hier en daar kletterden reeds vele dakpan nen tegen de keien. Aan de Ir. de Vassy Boulevard perste het storm geweld zich door de twee smalle doorgangen, aan weerszijden van de sterflat om zich daarna in volle he vigheid te ontladen op de huizenrij daarachter. Nagenoeg geen dakpan bleef op zijn plaats liggen maar de ramp werd groter, toen achter elkaar de ruiten sneuvelden, zodat het storm geweld onbelemmerd de huizen bin nendrong, het venijnig scherpe stuif zand möt zich meevoerend. De be woners brachten in allerijl zoveel mogelijk huisraad naar achter en probeerden zo goed en zo kwaad als dat ging de gaten te dichten. Maar niet iedereen had daar het materi aal voor en velen moesten met angst en spanning 'toezien, hoe de wind vrij spel kreeg in de verschil lende vertrekken. •Van restaurant „De Boei" sprong onder druk van het natuurgeweld een der grote ruiten. De storm kreeg hier vrij spel, er ontstond een gewel dige zuiging, zand en stuifwater drongen het interieur binnen en bin nen no time was alles met een laag je zand bedekt terwijl de zoutaanst. zich vastzette op het gehele interi eur. Door de zuiging sprongen nog meer ruiten terwijl ook enkele lich - koepels van hun plaats wei-den ge licht. Ondertussen deed de inmiddels ge waarschuwde brandweer zijn uiter ste best, om de schade althans voor een deel op .te vangen. Het natin:-- geweld was zo hevig, dat men na genoeg niet op de boen kon blijven. Er moesten nog meer ongelukken gebeuren en die bleven dan oök niet uit. Om pl.m. 03.30 uur drong een windstoot met orkaankracht langs het noordelijk deel van de sterflat en vond op zijn pad het pension Zee en Duin, waarvan al verschillende ruiten waren vernield. Maakte liet platte dak daarvan reeds eerder in de nacht onheilspellende geluiden, tegen dit geweld was het niet meer opgewassen en alsof het een stuk papier was, werd het losgerukt van de muren en hoog door de lucht wapperend dreunde het neer op de huizen van de families B. Franke en J. Dekker, terwijl in de daken grote gaten ontstonden. Een stuk brak af en bleef liggen op de vlie ring van het huis van Jan Dekker maar het grootste gedeelte vloog 20 meter verder te pletter tegen 't huis van de familie De Graaf, waar de achtergevel werd verbrijzeld. Een stuk van het dak sloeg door het bed van de 3-jarige Cindy, die enige tijd daarvoor uit angst voor het stormgeweld naar haar ouders was gegaan op de voorste slaapka mer. En dat is haar geluk geweest want haar bed was totaal vernield. Het stuk dak .liet een spoor van vernieling achter. Grote gaten om stonden in de daken van de huizen van genoemde families terwijl huis van de naast de familie Dv Graaf wonende familie Bovenker.'- eveneens schade opliep. IIET STRAND Hoewel de storm dus 's nachts deze grote schade had veroorzaakt, duu - de het nog bijna de hele dag, voor dat het duidelijk werd, dalt ook de zeereep het zwaar zou te'verduren krijgen. In de loop van de zaterdag middag begon het water te'stijgen en drong steeds meer op tegen de voet van de duinen. Zuilen van wa ter sloegen over dc Boulevard, die op dat moment de toeschouwers slechts een nat pak bezorgden. Maar naarmate de avond naderde, werd er steeds meer zand weggezo gen en de grote gevolgen daarvan waren eerst de volgende dag vol komen duidelijk. Het trottoir voor „Lido" is helemaal weg, de daar staande bank ligt op het strand en de hemelwaterafvoer van een groot deel van het dorp is vernield, daar buizen en een grote put in hot trot toir naar het strand zijn gesleurd. Voor het parkeerterrein is 'n stuk vah de Duitse verdedigingswerken blootgelegd, dat wegens gevaar van naar beneden storten zondagmiddag door gemeentewerken op het strahd werd gewerkt. Hiervoor was een zware shofel van de fa. Groot uit Heiloo naar Egmond aan Zee gere- cruteerd. Het werk werd door duizenden mensen gadegeslagen. Het verkeer stond vast in bijna al'le straten van het dorp, zo groot was de belang stelling voor het zeedorp, waar de storm diepe sporen had achterge laten, die sinds mensenheugenis niet waren voorgekomen. Ook voor het parkeerterrein op het strand is een deel van een oude waterkering zicht baar geworden, die daar in het be gin van deze eeuw moet zijn aange bracht om instortingsgevaar van het daar vroeger staande hotel „Welge legen" te voorkomen. Op de muur staat de tekst: „P. de Graaff, baden onder toezicht, verhuur van strand stoelen". Bij Gemeentewerken bezint men zich er op, hoe de schade althans voorlopig is te herstellen. De Boulevard is voor lopig afgesloten terwijl alle nog overgebleven tegels wor den verwijderd. Er zal direkt naast de weg op de overgeble ven duinstrook een hek worden geplaatst om te voorkomen dat men het nog resterende duin kan betreden. Het terras van „Lido" loopt af in een afgrond. De ravage onder bij de hoofdstrandafgang

Contact met de Egmonden | 1976 | | pagina 6