met de egmonden HET KLEINE DERPEN DE GROTE ZEE RAAD BESCHERMT DORPSGEZICHT ZONDER PLAN Zf. zl) Ji^r WM het kleine 'derp' en de grote zee Plan terrein verzorgende bedrijven een feit Andere Egmonden meer in feestelijkheden betrekken EVENEMENTEN Stichting Openbare Bibliotheek Egmonrl-Binnen VAKANTIE DEPOT L.T.B. drankertsuper .««ïSSs jfiI liz Autobedrijf Kennemerland bv Uitgave Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen: 26 ct. per m.m. Bij kontrakt belangrijke reduktie. 29 JUNI 1977 NUMMER 1304 Het boek Is in schuimende taal ge schreven, by het lezen hoor je de bran ding en maak je de stryd mee van de vissers tegen het woeste stormgeweld, waarin het droge stuk brood werd ver diend en de geestryke oorlam, die on verbrekelijk by het vissersbestaan hoorde. Tussen de zilte verhalen is daar de stilte van de duinen maar ook het ge weld van de ontploffende zeemijnen en de doffe ellende die over het dorp kwam, wanneer er weer een mare was, dat mannen en zonen voor altijd op zee bleven en hun vrouwen en kinderen in doffe ellende dompelde. Het boek ademt Egmond aan Zee zo als het was, zilte humor, naar droge vis ruikende vertellingen, doorspekt met de pittige lucht van de gerookte bokking en de trekopwekkende baklucht van hef fn rn /u--.trf 1000 JAAR EGMOND AAN ZEE contact Een nieuw boek in het 1000-jarige Egmond aan Zee en helemaal handelend over het jubilerende dorp, van de hand van de bekende schryver Peter Gcrritse, dat vorige week in de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee aan zyn familie werd overgereikt. Het eerste exemplaar ontving mevrouw Zwart-Duinmeyer, schoondochter van wylen Engel Zwart, die in 1968 in de Prins Hendrik-Stichting overleed op 94-jarige leeftyd. Aan zijn leven is dit boek gewijd, of beter gezegd: aan het oude Egmond aan Zee, maar Engel Zwart was voor Peter Gerritse de verzinnebeelding van het oudere derp ,dat zich ontwikkelde door de eeuwen heen tot de vissersplaats, die nu ook al weer verleden tijd is, maar de tekst in het boek smaakt nog naar de zoute zee, de zwarte pek, waarmee de bomschuiten werden ingesmeerd, naar natte en gedroogde vis, de schar ren aan de drooglijnen en de rook van de overal in het dorp aanwezige roke rij tj es. het sudderende scholletje, die door de slopjes en steegjes trok tussen de vis serswoninkjes. En daarvoor verstrekte Engel Zwart de gegevens en vertelde hij met een onvoorstelbaar goed ge heugen over het Egmond aan Zee uit het verleden. By de uitreiking van het boek was een aantal familieleden van Engel Zwart aanwezig in klederdracht en Engel Visser, in de wandeling Engel Dop genoemd, ontving eveneens een boek van Peter Gerritse waarvan we u op de foto het moment laten zien. Het boek is verkrygbaar bij boekhandel Dekker te Egmond aan Zee en we kun nen u wel zeggen, dat het de moeite waard is om het te hebben. Gerard Belleman Het zal niet meegevallen zijn voor het College van Egmond-Binnen, om zonder bestemmingsplan voor het beschermd dorpsgezicht van Egmond aan de Hoef aan deze vergadering te moeten beginnen, want de stukken waren beloofd, maar wat doe je, als de ambtenaar, die de zaak moet uitwerken, ziek wordt, dan spijker je gauw een "noodplan" in elkaar, die toch voldoende be scherming zal bieden. Hiermee ontkom je aan de lange procedure van weer een voorbereidingsbesluit. Het zat een aantal raadsleden lang niet lekker en vooral mevrouw Taber- nal sprak haar ongenoegen uit, waarbij de heren J. Apeldoorn en H. Amerika zich aansloten. Burgemeester Bakker zag in deze procedure ook niet zoveel maar er stond geen andere weg open. Hoewel de raad het er niet mee eens was maar van de andere kant toch ook wel begrip kon opbrengen voor de omstandigheden, besloot men toch de gevolgde weg te kiezen, na de belofte afgedwongen te hebben, dat er spoedig en afgerond geheel pp tafel zou komen. Er waren twee schorsingen nodig en zeer lange gesprekken, die ook voor sommige raadsleden niet meer waren te volgen, voordat het terrein voor de verzorgende bedryven uiteindelijk de finitief vastgesteld werd. Zoals bekend, ligt het precies ten zuid-oosten van het dorp, waarmee weliswaar «an die kant elke uitbreidingsmogelykheid wordt uit gesloten en het zicht op een mooie stukje Egmond aan de Hoef in de toekomst verloren dreigt te gaan. Maar het ging in deze vergadering heel sterk om de bescherming, die de bevolking wordt geboden. Harry Ame rika, zelf voorstander van de plaats, kon zich er niet goed mee verenigen, wanneer er geen bredere afscheiding zou komen tussen de bedrijven en de woonbebouwing. Hij stelde voor, het stuk grond waarop de zuiveringsinstal latie staat terug te kopen, zodat daarop het Hoogheemraad en Gemeentewerken een plaats konden vinden. Dan was het probleem opgelost. Zoals bekend is het bewuste stuk aan gekocht door bouwbedrijf Groot. Er was een aantal bezwaren binnengekomen, die voor een groot deel ongegrond werd verklaard, "maar" zei Harry Ame rika, "als de Kroon er wel op in gaat en ik heb reden om aan te nemen dat dat zo is, dan valt er met ons niet meer te praten". "Wanneer er dan belangrijke wijzigingen in de percelen moeten ko men, moeten de onkosten daarvan door de ondernemers gedragen worden". J. Apeldoorn zei, dat er toch zo snel mogelijk aangepast moest worden, al hoewel hij de bezwaren hier en daar wel redelijk vond, en dezelfde mening was P. Bakker toegedaan. In het Col lege was verschil van mening over een passage, die al dan niet in het verkoop- kontrakt moest worden opgenomen en dat handelde over wijzigingen in het bestemmingsplan en het al dan niet goedkeuren ervan. Twee schorsingen waren nodig om uit deze rompslomp te komen, totdat J. Apeldoorn tenslotte met het voorstel kwam, de bepaling uit de officiële akte te schrappen en in een bijlage op te nemen. Harry Amerika zag het verschil niet, maar J. Apeldoorn zei, dat dan eerst de tekst van de bijlage moest wor den ondertekend en dan pas de akte. Tenslotte ging de raad akkoord, maar Amerika zag dit juridische foefje niet zitten. Naar aanleiding van de ministeriële plannen over de eenwording van de Egmonden, wilde Harry Amerika nog wel even kwijt, dat hij met het oog op de toekomstige eenwording de binnen Egmonden wel wat meer in de fees telijkheden te Egmond aan Zee betrok ken had willen zien. Voorts ging hy in op de gevolgen voor het personeel, naar aanleiding waarvan hy spoedige ge sprekken wilde openen. Wethouder Verstegen spreekt zijn voldoening uit over de waardering die Amerika uitspreekt inzake zijn notitie. In hel ministeriële stuk staat ook de be bouwing van de noordlob op de tocht, daar er gesproken wordt over nu elders in de Egmonden beschikbare grónden voor woningbouw. Een langdurig gesprek ontspon zich over draai- en tuimelramen en aantal len dakkapellen op huizen in het Slot- plan, dit naar aanleiding van het wei geren van een vergunning aan de heer Lap, die wel mag bouwen als hij drie dakkapellen aanbrengt, zoals in de buurt meer gebeurt. Hij zal een nieuwe ver gunning aan moeten vragen. Zomerhuisbewoners kunnen het "Contact" gratis afhalen bij: Foto Jonker, Boekhandel Dekker, Bookshop, VVV-kan- toor Egmond aan Zee en bij Drukkerij Belleman. Redaktie 977 -1977 1000 JAAR EGMOND AAN ZEE Woensdag 29 juni: Avondbraderie. en om 19.30 uur opening van de fototentoonstelling "Van München tot Argentië" van Cor Mooy, die wordt gehouden (let op) in de tent op het AGNESTERREIN. Om 19.30 uur lan den drie parachutisten op de Voor straat (als alles goed gaat). De ope ning wordt bijgewoond door John Rep, Willem van Haneghem en Rob Rensenbrink. De tentoonstelling is da gelijks geopend t.m. woensdag 13 juli. In de tent aan de Boulevard-Zuid: 21.00 uur: disco-avond met de fraaie Go-Go-Girls. Een avond, gesponsord door Ben's Boetiek en kledingsbedrijf "Bobos". Donderdag 30 juni, Agnesterrein: fototentoonstelling "Van München tot Argentinië", elke dag geopend van 10.00-17.00 en van 19.00-22.00 uur t/m woensdag 13 juli; Beierse avond, 20.00 uur, Boulevard Zuid, een met schuimend bier over goten avond. En de historische puzzeltocht voor de scholen is niet donderdag maar vrij dag 1 juli. Deze tocht voert langs de historische plekjes terwijl de kinde ren een door de Stichting "Egmond aan Zee 1000 jaar" aangeboden maal tijd krijgen in de duinen. De fa. Schol ten uit Bergen verzorgt de drankjes. Vrydag 1 juli: Cabaret dansant met een keur van artiesten en het orkest "The Jerry Jox Six". Een fantastische avond; Fototentoonstelling, zie boven. Zaterdag 2 juli: Fietstocht van "Le Champion" vanaf 9.30 tot 12.00 uur, zie elders in dit blad; Egmondse maaltijd in de feesttent. Toegangskaarten reeds nu verkrijg baar. Muziek vanaf 17.00 uur. Vanaf 18.00 uur tot plm. 21.00 uur kunt u aan de "raist met kenil en soiker". 't Mag ook anders, als het maar ge zellig is Wel graag kaarten voor af kopen in verband met de gebak ken vissies; 20.30 uur: kienavond van Derp United in "Speeltuin De Egmonden"; en de fototentoonstelling (zie boven). Zondag 3 juli: Fototentoonstelling (zie boven); Om 20.00 uur grote verrassingsavond ln de feesttent. Maandag 4 juli: Tennistournooi op "De Duinpan" van 4 t.m. 10 juli; 20.00 uur: Pomppleinfestival met de volksmuziekgroep "Pypekruidt". Dinsdag 5 en woensdag 6 juli: Fototentoonstelling (zie boven). Vandaag precies 14 dagen na opening kunnen we stellen, dat ca. 120 jeugd leden en ca. 50 volwassenen uit on ze bibliotheek lezen en dus ook lid zyn. Het enorme tekort aan boeken voor de jonge jeugd wordt met de grootste spoed opgelost, opdat onze jeugdleden niet meer zónder boek naar huis be hoeven te gaan. Deze week is een extra hoeveelheid jeugdboeken binnengekomen en er zul len er meer volgen. Wij moeten in de vakantie-periode uw geduld vragen, daar tijdens dé uitleenuren maar een beperkt aantal uitleenkrachten aanwe zig kan zijn. De bibliotheek blijft wel gedurende de gehele vakantie-periode open. Door ons nog beperkte boeken bezit kunnen wij helaas de badgasten van ons dorp niet aan boeken helpen en zullen wij ze door moeten sturen naar één van de ons omringende bibliothe ken. Lezers en adspirant-lezers, van harte 'n plezierige vakantie toegewenst namens het bestuur en de werkgroepen van uw bibliotheek. VAN 1 JULI t.m. 17 JULI I Egmonderstraatweg 6 tymond aan de Hoef l!ai*süsj? Pompplein 3 - Telef. 1203 Voorstraat 134 - Telef. 1658 Verkoop van- Kuyper Vieux, de Vieux met de Franse brandy en ook de Kuyper export jonge jenever. Wij 7i)n vinoloog, verbonden aan tic wijn academie Bezorging boven 50,- gratis CHINEES INDISCH RESTAURANT Heel Egmond is blij met het Chinees-restaurant "Hung Kwan", Slotweg 3 te Egmond a. de Hoef. leder die er een maal heeft gegeten, zegt: "HUNG KWAN", DIE KAN ER WAT VAN Complete lunch vanaf 7,Dinerkeuze uit 129 gerechten, ook voor afhalen Geopend van 12.00 uur tot 22.00 uur Wilhelminastraat 71-73 Egmond aan Zee 02206-1979

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 1