frank eva \$3k\ Rdverbeer in dit Slrd DE KLOMPENHOEVE GROEIT NAAR ZIJN DEFINITIEVE VORM TOE Kinderen vinden kist met twee jonge postduiven Timmerdorp groot succes THE ENFORCER een erotisch avontuur mummm "CONTACT MET DE EGMONDEN" 17 AUGUSTUS 1977 NUMMER 131 De stolpboerderij aan de Hoeverweg 7 in Egmond aan de Hoef wordt sinds janu ari 1976 bewoond door 15 jonge mensen, die wat hulp nodig hebben om zich in onze maatschappij te kunnen handhaven. Samen met hun 8 begeleiders bewerken ze een hectare tuinbouwgrond en verzorgen ze 9 koeien, 25 geiten en wat jong vee. Dit alles gebeurt zonder gebruik te maken van chemische bestrijdingsmiddelen. De pro- dukten zoals groente, melk en kwark komen gedeeltelijk in reformwinkels terecht en voor een ander deel in de gewone handel. DE GEDACHTEN ACHTER DE KLOMPENHOEVE Mensen die het in onze snel verande rende maatschappij net niet zelfstandig kunnen redden, werden tot voor kort opgevangen in inrichtingen voor zwak zinnigen. Een aantal jonge werkers in de zwakzinnigenzorg vonden dit onjuist en besloten een tehuis voor dit soort mensen, te stichten. Na veel praten en na veel deskundi gen geraadpleegd te hebben kwamen zij tot de conclusie, dat dit tehuis in ieder geval op de volgende punten van een inrichting voor zwakzinnigen moest verschillen. De bewoners moesten in kleine groepen van zowel mannen als vrouwen opgevangen worden. Op deze wijze wilde men het gezinsverband be naderen. Verder moesten de bewoners de kans Krijgen om te laten zien wat zij kunnen. Om deze reden zocht men werk, dat gevarieerder en begrijpelijker was dan het werk dat doorgaans op beschermde werkplaatsen verricht werd. Tenslotte wilde men aan de bewoners nog een zo groot mogelijke vrijheid geven. Hierdoor zouden ze beter hun mogelijkheden kunnen benutten. VEEL VERGADEREN EN DOORZETTEN Toen men duidelijk voor ogen had wat men wilde, was het zaak om subsidie los te krijgen om het een en ander te verwezenlijken. Het Ministerie van C.R.M. was daarbij de belangrijkste onderhandelingspartner. Na veel ver gaderen en het hier en daar herzien van de oorspronkelijke plannen, werd er voor 3 jaar geld beschikbaar gesteld. Na deze proefperiode bekijkt het Minis terie van C.R.M. of de werkwijze van de "Klompenhoeve" geslaagd is en stelt daarna eventueel opnieuw geld beschik baar. Direct nadat deze voorlopige steun toegezegd was, werd er naar een ge schikte boerderij uitgekeken. Deze werd na wat zoeken gevonden aan de Hoever weg in Egmond aan de Hoef. In zeer korte tijd werd deze boerderij verbouwd en in januari 1976 konden de bewoners, 5 jaar na het ontstaan van de plannen, erin trekken. De Klompenhoeve was een feit. DE IDEEEN EN DE PRAKTIJK Nu was de tijd aangebroken, dat de ideeën in de praktijk getoetst konden worden. Al snel bleek dat sommige niet haalbaar waren. Zo moest men b.v. het plan laten varen om de boerderij zon der machines te runnen. Men wilde dit aanvankelijk omdat men ervan uitging, dat handwerk voor de bewoners afwis selender en begrijpelijker zou zijn dan het werken met machines. Sommige bewoners begrepen niet waarom zij bepaalde werkzaamheden met de hand moesten verrichten terwijl dezelfde werkzaamheden bij de buren met machine plaatsvonden. Verder werd het snel duidelijk, dat het niet mogelijk was om een boerderij zonder machines draaiende te houden. Nu zijn er op de "Klompenhoeve" o.a. een traktor, een melkmachine en een frees. Ook bleek dat sommige bewoners de grote vrijheid, die hen geboden werd, niet aankonden. Hier en daar moest deze vrijheid dan ook beperkt worden. Deze en andere veranderingen in de oorspronkelijke opzet van de Klompen hoeve hebben ertoe bijgedragen, dat het eerste jaar nogal rommelig verlo pen is. Dit kwam de sfeer niet ten goe de, waardoor er nogal wat bewoners- en personeelswisselingen plaatsgevonden hebben. Ook het werk wilde niet erg vlotten, hetgeen verschillende Egmon- ders ongetwijfeld opgevallen is. Nu, na lVs jaar experimenteren, zijn de gedachten achter de "Klompenhoeve" redelijk aan de praktijk aangepast. De plannen behoeven nu niet meer zo vaak herzien te worden, waardoor er een rustige, vriendelijke sfeer is ontstaan en het werk beter verloopt. De bewo ners- en personeelswisselingen zijn dui delijk afgenomen. HET RESULTAAT De bewoners van de Klompenhoeve Zijn zelfstandiger en meer zelfverzekerd geworden. Deze gunstige veranderingen zijn hoofdzakelijk te danken aan de specifieke opvang die de "Klompen hoeve" biedt. De Klompenhoeve groeit langzamerhand uit tot een goed voor beeld van alternatieve hulpverlening. Het is dan ook te hopen dat het Minis terie van C.R.M. dit project straks als geslaagd beschouwd. Temeer omdat het voor de meeste bewoners erg moeilijk zal zijn om weer in een gangbare in richting te wennen. Hans van den Bosch Op de uilkijkduin naast de vuurtoren vonden Angelique, Nancy, Daniëlle, Linda en Tamara, die u hier van links naar rechts op de foto ziet. een kist, waarin twee jonge duiven. De diertjes waren zeer zwak en uitgehongerd. In de buurt vonden zij een dode duif, waarschijnlijk een van de duivcnouders, die op zoek was geweest naar zijn kroost. Hoe een en ander zich afgespeeld heeft, is moeilijk na te gaan maar waarschijnlijk heeft iemand zich van de diertjes willen ontdoen, door ze daar op het duin te plaatsen. Hoe de oude duif aan zijn eind is gekomen, is een raadsel. De kinderen hebben de kist opgenomen en voorzichtig naar huis gebracht. Zij hebben zich door kenners laten raden en momen teel zijn de vogels al zover, dat ze weer springlevend zijn. De meisjes zijn gek op hun troeteldiertjes en die kunnen zich waarschijnlijk geen betere verzorging wen sen. INGEZONDEN Mag ik misschien even inhaken op de discussie van de heren Fred Blok en Gerard Belleman over de eventuele nieuwe weg door de duinen. Ten eerste zij aangemerkt dat hier twee aardige mensen 'van goeden wille' aan 't woord zijn. En toch wordt er een beetje gekibbeld, zoiets is jammer want dan gaat men steeeds meer langs elkaar heen praten en elkaar persoonlijke verwijten maken. Daardoor streeft men het eigenlijke doel voorbij. Ten tweede moet mij van het hart dat ik de bezorgdheid van Fred Blok deel. Want we zien gebeuren dat er steeds maar weer stukje bij beetje iets van het landschap wordt afgeknabbeld, (wat maakt zo'n klein stukkie nou uit) en dal gaat al jaren en jaren zo, totdat alles eens geasfal teerd is. Dan is het op, en valt er niets meer te genieten. Ik dacht zo. Als het er om eaat 'de kust te bereiken, zijn er de weg naar Bergen aan Zee, Bakkum aan Zee en de nog steeds onvoltooide v. Oldennborghweg. En kunnen we ons voorts niet een klein beetje behelpen. Met een beetje geduld, wat gevoel voor humor en een ferme Oom agent op de moeilijke plekken komen we misschien al een heel eind, dacht ik zo. Maar ja dit is slechts de mening van een simpele huisvrouw en wat betekent die als 'de vooruitgang' aan bod is? Gré Lampe Graaf Dirkplein 20 Egm. a.d. Hoef Bedankt voor uw positieve bijdrage. Misschien komt er uit deze discussie wat goeds voort. Redaktie Zoals reeds in het contact \an vorige week er■meld, was er een nieuw dorp ten Noorden van Egmond aan Zee gesticht. Maandag, dinsdag en woensdag werd er heftig op hts getimmerd, vele architecto nische wonderen verschenen onder de bewolkte hemel. Donderdag werd een feestdag. De ochtend werd gevuld met een levend gan/ebordespel. Daarna kwam de modeshowIedere hut moest 1 persoon helemaal in het nieuw steken en er was een 'ladyspeaker'. De creaties die verschenen, zouden Dior het water in de mond doen staan. Sommige groepen maakten er een complete show van. Na de modeshow verscheen er een groepje moeders op het toneel, dat als razenden broodjes begon te smeren, markikraampjes werden opgezet en na een uurtje was alles klaar voor de broodmaaltijd. Schout Jurgen van Amstel hield een toespraak waarin hij de moeders bedankte voor het klaar maken van het brood. Toen alle maagjes gevuld waren kon iedere hut een deel van een stalletje inrichten voor de markt die 's avonds gehouden zou worden. Dat werd een groot succes. Burgemeester Bakker van het na burige dorp Egmond aan Zee verscheen en werd toegesproken door Schout van Amstel en tegelijkertijd tot ereburger van hel Timmerdorp benoemd. De ouders stroomden toe, verschillende keren klonk het: 'dit is veel gezelliger dan de echte braderie', dus de ondernemers vereniging kan eens per jaar rekenen op een fikse con currentie, want de leiding wil dit tot een jaarlijks terugkerend evenement laten wor den. Het was die donderdag- avond een feestelijk gezicht alle versierde kraampjes, lachende vaders en moeders en handelende kinderen. Menig kind verdiende die avond zijn inschrijfgeld terug. Vrijdag werden alle hutjes met de grond gelijk gemaakt en het hout werd op een grote hoop gegooid. Voor de brand er in ging kreeg de leiding van de ouders een bos bloemen en nog een presentje aangeboden. Hiervoor bedankt de leiding de ouders nogmaals hartelijk. Nu we toch met bedankjes bezig zijn willen we (de Leiding) alle mensen en instanties danken die de hele week voor ons klaarstond. En de leiding zegt tegen alle kinderen: 'Tot volgend jaar!!!!!'. Dan v,olgt hier nog een lijstje met voorwerpen die op het terrein zijn achtergebleven: 7 borden, 3 dekens. 1 plaid, 2 zagen, 2 scheppen, 2 nijptangen, 2 hamers, een verfkwast, hout vijltje, een schroevedraaier, een leren jasje, een haspel met vliegertouw, een slipper, een rood koffertje en een emmertje. Duitser in zee verdronken Vorige week is in zee verdronken de heer Neuman uit Duitsland. Na alarmering hebben de reddingbrigade en bewo ner van het Zuidstrand geruime tijd naar het slachtoffer gezocht. Na ruim een uur zoeken spoelde het lichaam aan op een zandbank, waarna de reddingbrigade voor vervoer naar de aula in de P.H. Stichting zorgde. De op de zaterdag daaraan voor gaande begonnen vakantie van de familie Neuman kreeg door dit ongeval een wel zeer dramatisch einde. Van de weduwe Neuman ontving de E.R.B. een overlijdens- circulaire, met daarop een persoonlijk dankwoord voor alle hulp door de E.R.B. in deze gebieden. Dit ongeval in zee was het eerste met dodelijke afloop van dit seizoen. KLAVERJAS COMPETITIE Op vrijdag 9 september start de derde klaverjascompetitie in café Tervoort Ab dijlaan 5 Egm. Binnen. Er zal worden gespeeld over 14 avonden, waarvan de baten wederom bestemd zijn voor een van de vele verenigingen die ons dorp telt, o.a. het gemengde zangkoor Crescendo, dat in zijn korte bestaan reeds haar sporen heeft verdiend. Wij hopen dat Crescendo er wel bij zal varen. Dat ligt in hoofdzaak aan de klaverjassers. Gezien het grandioze succes van voorgaande jaren twijfelen wij er ook dit jaar niet aan. Er zal worden gestreefd op de vrijdag avonden in bovengenoemd café de hoofd prijs bestaat ook dit jaar uit een weekend Londen of Parijs voor twee personen, en zoals U weet zijn er tal van aantrekkelijke prijzen, zowel per drive als op het einde van de competitie. De eerste avond wordt gespeeld op vrijdag 9 september en verder op de vrijdagen 23 september, 7 en 21 oktober, 4 en 18 november, 2 en 23 december, 13 en 27 januari, 10 en 24 februari, de slotavond en prijsuitrei king is op vrijdag 7 april. Er zijn deze keer 3 avonden beschikbaar voor verhindering. Voor de competitie worden 11 avonden gespeeld die meetellen. Wij twijfelen er niet aan dat ook deze competitie sfeervol en met volop spanning zal verlopen, tot vrijdag 9 september in café Tervoort. Abdijlaan 5 Egmond Bin- Nic. Tervoort G. Weyers. FILMWEEK 18 tfm 2k zondag maandag 20.30 uur: CLINT EASTWOOD L PETER FABER productie en regie F0N5 RADEMAKERS vrijdag zaterdaqnacht 23.00 uur: %- willeke van ammelrooy sylvia kristel dinsdag woensdag 20.30 uur; 12 i. ÖeSS DE MIRISCH CORPORATION PRESENTEERT zondag woensdag middag 14.30 uur: r'fflüf KMM Hoogwater Woensdag 17 augustus 6.19 en om 18.45 (Springtij) Donderdag 18 augustus 6.56 en om 19.21 Vrijdag 19 augustus 7.33 en om 19.59 Zaterdag 20 augustus 8.13 en om 20.39 Zondag-21 augustus 8.58 en om 21.25 Maandag 22 augustus9.53 en om 22.26 Dinsdag 23 augustus 11.04 23.41 Woensdag 24 augustus 12.27 en om (Doodtij) Donderdag 25 augustus 1.07 en om 13.53 OUD PAPIER Onze aktie gaat nog steeds beter draaien, de vorige inzameling was weer grandioos. Daarom mensen blijf ons steunen door 'tl opsparen van uw oude papier. Zaterdag 3 september zal de container weer op het Kerkplein worden geplaatst. Dhr. K. Steeman zorgt voor de ophaal-j dienst, maar als u het zelf even wilt brengen: de container is vanaf 9 uur 's morgens open voor uw oud papier en, vodden. De jeugd en dames rekenen weer op uw medewerking. Spaar met ons mee!!1 Gezamenlijke Besturen. P.V. DE TOEKOMST Dordrecht dd. 14 aug. 249 duiven. 50 prijsduiv Los 12.00 uur le. B.M..I. de Jone 1046,31 m.p.in. 50c. H. Honhof ,13.36. m.p.m. De volledige uitslag: B.M..I. de Jonge I'. Zeilt veld P, Swart John. Apeldoorn H. Zeilt veld G. Vreeburg G.C'. Tervoort H. Honhof A. Kuulman Diemeer A. Merkuur J.A.Apeldoorn J. Zentveld S. Kramer C'.v.d. Reep Jos Licftiiig A. Tromp H. Liefting P. Schilder A. Udo P. 1 aan 1977. In concours en. Afstand 87 km. 13.26.25 snelheid 16 snelheid 924.10 1-5-14-24-28-35-37 2-4-23 3-27 6-38 7-49 8-20-30 9-42 10-50 11-25-47 12-13-36 15-16-31-32 17-21 18-40-45 19-29 22 26-34-46 33 39-41 43 44 48 Bob van Amsel promoveerde Op zaterdag 13 aug. promoveerde Bob van Amsel van de Princeruiters wonende te Egmond a/D Hoef, opnieuw tijdens de wedstrijden te Wijk aan Zee. Op het voorgaande concours op 9 juli te Bergen (eveneens georganiseerd door de Kring-Midden, aangesloten b/d Prov. NH Bond v/d Koninklijke Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen) slaagde hij reeds met zijn paard 'Setos' voor de dressuurproef B2. Thans promoveerde dezelfde combinatie naar de dressuurklasse L. en ontving bovendien in de betreffende rijbaan de 2e prijs. Programma Egmond 74 Zaterdag 20 augustus: Pup 1 Egmond 74- CSV 14 uur pup 2 Egmond 74- Berdos 2 15uur pup 3 Meervogels 4 - Egmond 74 16 uur Zondag 21 augustus: sen: west Frisia - Egmond 74 12 uur jun: Berdos - Egmond 74 13 uur adsp 1 Kolping - Egmond 74 11 uur adsp. 2 Egmond 74 - Foresters 5 10 uur adsp. 3 Egmond 74 - A.O.G. lluur Siertuinkeuring in de Egmonden Onder auspiciën van de Egmondse afdeling I van de Maatschappij Tuinbouw en Plant- kunde zijn zaterdag 13 augustus de siertui- nen in de Egmonden voor de tweede en laatste keer in dit seizoen gekeurd. De zeer deskundige jury, bestaandxe uit de heren C. Kamer en J. van Gaaien, resp. uit Heiloo en Alkmaar, had geen gemakkelijke i taak om de vijftig tuinen van de leden te beoordelen. Vooral het puntenverschil van de toplopers was zeer gering. De beide wisselbekers, in het bezit van de heer Jac. van Eek en Mevr. Hopman, gaan in andere handen over. Deze zijn thans veroverd door G. Sloots en P. Punt. Zij i behaalden, respektievelijk in de kategorie j grote en kleine tuinen, het hoogst aantal punten in de drie Egmonden. Van de achttien prijswinnaars vermelden j wij hier de totale puntenuitslag van de juni en augustuskeuring: Egmond Binnen, grote tuinen: 1 J. walta 2 H. Zomerdijk 3 W. Stuifbergen kleine tuinen: 1 C Hopman-Apeldoorn 2 L. Kelder-Calmus 3. C. Waakhuysen 108 '/zpt. 106 pt. 93 pt. I 103'/zpt. 94 pt. t 83 pt. Egmond aan Zee, grote tuinen: 1 J.G.Deen 2. C. Kager-van der Molen 3 K. Stiemer kleine tuinen: 1 P. A. Punt (wisselbeker) 2 M.A. Stuut-Zwartz 3 E.J. Broek 90'/zpt. I 90 pt. 80'/2 pt. 111'/zpt. J 99 pt. 94 pj. 1 Egmond a.d. Hoef, grote tuinen: 1 G. Sloots 110 pt. (wisselbeker) 2 Jac. van Eek 109/2 pt. 3 Th. Castricum 106 Zi pt. kleine tuinen: 1 T. Walta 106 pt. 2 G. Kleverlaan 105 pt. 3 Jac. den Houdijker 92Zi pt. 1#*

Contact met de Egmonden | 1977 | | pagina 2