met de egmonden Afscheid van Gemeente Egmond aan Zee... maar Egmond aan Zee blijft. KORT NIEUWS onroerend goed of bedrijf MAKELAARDI1 BV contact V 28 JUNI 1978 —NUMMER 1356 Uitgave: Drukkerij Bellernan B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij_ kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Opmaak en layout: Gerard Belleman Jan de Raadt Jaap Eeltink Het werk van de raad van Egmond aan Zee is gedaan, afgesloten. Voor de raad bestaat de gemeente Egmond aan Zee niet meer. De laatste vergadering is achter de rug. Deze vond plaats op vrijdag 23 juni, 's middags om 16.00 uur. Op tafel stonden bloemen, een beetje treurend, weemoedig eigenlijk, ze typeerden de sfeer, die burge meester Bakker benadrukte in zjjn ope ning. Ruim 17 jaar was bij voorzitter van deze raad. 't Is een afscheid" zei hij "iedereen neemt afscheid van deze raad". Hij ging even terug naar 1961 toen het begon, hij noemde de namen van de wethouders H. Stolte, S. Zwart, H. Haa- sen, P.L. Zwart en P. Verschuur, mensen met wie hij voorheen samenwerkte en die van de huidige wethouders mevr. E.M.Jas- pars-Schoonebeek, G. Damstra en W. Gravemaker. Hij ging terug naar de t(jd van gemeentesecretaris Mr. J.J. Spit, en die van de heer C. Lodder, nu opgevolgd door de heer D.T. den Hartog, die door de eenwording per 1 juli zijn functie weer zal neerleggen. Bij het noemen van al die namen van vroeger kwam ook een stukje uit de recente geschiedenis van Egmond aan Zee naar boven met zijn bevolking, die vooral vroeger getypeerd werd door het stropen in duin en het jutten langs de vloedlijn. "Door het kruisen van de degens hebben we veel kunnen doen om de gemeenschap te dienen waarvoor we geroepen waren". Hij vroeg het scheidende raadsleden van Egmond aan Zee zich in te zetten wanneer er een beroep op hen zou worden gedaan. Tenslotte bracht hij dank aan de wethou ders, de raadsleden en de ambtenaren voor hun inzet. Ben Franke: (PvdA): "Het ging niet rot, daarom niet maar het moest om efficiency en grootschaligheid". Hij had een encyclopedie er bij gepakt om over Egmond aan Zee te lezen, ondanks dat hij er veel van weet. Maar hij las daarin over de vroegere heerlijkheid en hij hoopte van ganser harte, dat die heerlijkheid door de eenwording zou benaderd worden maar hij betwijfelde het wel. Hij vond de gemeente Egmond aan Zee "niet zo slecht" HOOGWATER Wo. 28 juni 11.05 23.37 Do. 29 juni 11.59 0.43 Vrij. 30 juni 0.24 13.20 Za. 1 juli 1.53 14.29 Zon. 2 juli 2.53 15.22 Ma. 3 juli 3.39 16.07 Di. 4 juli 4.18 16.45 Wo. 5 juli 4.57 17.22 Do. 6 juli 5.32 17.57 Wethonder mevrouw Jaspars - Schoonebeek overhandigt burgemeester Bakker de zilveren legpenning van de nog bestaande gemeente Egmond aan Zee want tenslotte heeft de burgemeester het er 17 jaar uitgehouden, terwijl hij ook nog burgemeester was van een concurrerende gemeente". "Maar hij kwam uit het CDA en zoals bekend kan je daar alle kanten mee uit" aldus op de humoristische toer zijnde Ben Franke. Hij brak nog eens een lans voor het behoud van oud-Egmond en voor een voorspoedig bouwbeleid "waar voor desnoods valt te overwegen of dat ingepast zou kunnen worden in het illegale bouwbeleid'. Hij bracht burgemeester Bakker dank voor zijn inzet. Hij vond dat deze burgemeester, ondanks dat hij de functie over twee gemeenten uitoefende, opvallend weinig kritiek oogstte.Tenslotte sprak hij de wens uit, dat er eens gesproken zou kunnen worden van de "heerlijkheid Egmond". C.J. Luitjes (CDA) had ook waarderende woorden voor burgemeester Bakker. Spe ciaal had hij lof voor de manier waarop hij voorstellen verdedigde en ook het werk van de ambtenaren wist te waarderen. Hij hoopte dat de voorzitter "zich niet in een dwangbuis zou laten persen", afgezien van wat hij daarmee bedoelde. Hij bracht dank aan de vertrekkende raadsleden voor de zijns inziens positieve samenwerking, on danks kleurverschil. Ook H. den Boer uitte zich in dezelfde bewoordingen. Hij keert niet meer terug maar "zag terug op een plezierige tijd". Hij dankte iedereen die hem bij het raadswerk gesteund had en bleef aandacht vragen voor de bebouwing van het Agnesterrein en een voorspoedige opbouw van het Dorus Rijkersplein, waar voor hij de inzet van de nieuwe raad vroeg. Jaap Oud (VVD): "Ik heb waardering voor iedereen, die eraan hebben meegewerkt, dat de totstandkoming van bet ene Eg- mrnd zonder strubbelingern is verlopen". H ^Éracht dank aan de stuurgroep en de in*5ingscommissie, waarin veel respect bestaat voor elkanders principes. "De natuur, de zee en de duinen hebben Egmond weer herenigd" zei hij terwijl hij veel waardering had voor de ambtenaren me' hun "kapitein", die het vele en zware w^^Éhadden verricht. Hij hoopte dat de nieuwe raad het werk voor het behoud van het dorpskarakter met kracht zou voorzet ten terwijl hij het van grote waarde vond, dat deze raad sterk de nadruk gelegd op het feit, dat de raad het hoogste gezag in de gemeente is. Ook hij had lof voor de wijze waarop de burgemeester zijn dubbele functie waar had gemaakt, "waardoor het pad tot de een wording mede was geëffend". Hij sprak de wens uit, dat de burgemeester na zijn pensionering nog vele jaren getuige zou zijn van het reilen en zeilen der gemeente. Wethouder Mevr. E.M. Jaspars-Schoone- beek: "Hoewel u uw verantwoordelijkheid ogenschijnlijk gemakkelijk droeg, weten degenen die u omringden dat dit toch soms zwaar viel". Mevr. Jaspars belichtte in vogelvlucht het begin van de ambtsperiode van burgemees ter Bakker, die in 1946 de eerste raadsver gadering voorzat in de gemeente Oudorp, om tenslotte in 1961 naar Egmond aan Zee te komen. Zij ging in op de verantwoorde lijkheid van een burgemeester, "terwijl het niet meer is zoals vroeger, dat een burge meester alleen of met een beetje hulp van de wethouders het dagelijks bestuur uitoe fende". Zij haalde enige annecdotische voorvallen uit de Egmondse loopbaan van burg. Iwker, waarin zij speciaal zijn dubbelfunctie benadrukte, uit welke sfeer het gezegde is bovengebleven: "Als ik de burgemeester van Egmond-Binnen tegen kom, zal ik het 'm vragen". Zij preeff le moeite en inzet, die hij zich altijd had 'roost voor de gemeente, waarbij het nieuwbouwbeleid altijd zijn bijzondere aandacht had, omdat zijn lijf spreuk was: "Zelfs de mus vindt zijn huis en de tortelduif zijn nest waar hij zijn jongen kan neerleggen, maar de mens Namens het gemeentebestuur sprak zij als zijn karakterschets uit: "U was altijd gereed, u was altijd bereid". En deze tekst, gegraveerd in het Latijns "Semper para- tus" droeg zij hem even daarna over, vastgelegd in de laatste zilveren eremedaille van de gemeente Egmond aan Zee. Burgemeester Bakker was zichtbaar onder de indruk en met enkele woorden bracht hij zijn dank aan allen die hem omringden met zoveel hartelijkheid. In deze vergadering werd hem veel lof toegezwaaid door alle fracties en dat mag als een waardering worden gezien voor zijn werk, dat door Egmond aan Zee naar waarde werd geschat. Aan alle raadsleden overhandigde hij ten slotte drie oude gravures van oud-Egmond aan Zee, zijn laatste officiële daad in de gemeenteraad, die niet meer bestaat. De 50-jarige toneelgroep Spiegel recipieerde zaterdag in cafe Swart te Egmond-Binnen. Vele genodig den hadden gehoor gegeven aan de wens van het bestuur om even ge zellig aan te zitten, waaronder ook burgemeester Bakker, die zij het Kort toch nog even binnen kwam wippen. Tijdens deze receptie werd Andrè Zentveld gehuldigd, daar. hij 25 jaar van het gezelschap deel uitmaakt. Bovendien maakt hij zich bijzonder verdienstelijk bij de bouw van de cors en Adrè draagt steeds goeie ideeën aan, zelfs op een schommel, toen hij, ook voor de toneelgroep een dag en een nacht tussen de bo men aan de Abdijlaan hing te schil deren. Voorzitter Douwe Walta sprak eveneens huldigende woorden en daarin deelde ook regisseur Engel Stam, die hij het gezicht van Spiegel noemde. Aan hem o.a. is het te dan ken, dat de toneelgroep niet allang ter ziele is gegaan. Engel mocht een platen- en boekenbon in ontvangst nemen, terwijl zijn vrouw bedacht werd met bloemen. WIJ VERNEMEN dat de gemeenteraad van Egmond-Binnen hedenmiddag, woensdag 28 juni, voor haar laatste vergadering bijeen is in het bestaan van de gemeente Egmond Binnen. De diverse fractievoorzitters zullen tijdens deze vergadering een nabeschouwing hou den, niet alleen over het werk van de afgelopen raadsperiode maar speciaal ook over het historisch gebeuren, dat de ge meente Egmond-Binnen als zelfstandige gemeente ophoudt te bestaan. Dat daaro ver veel is te zeggen, ligt voor de hand. Zij zullen ook een bespiegeling geven over de toekomst, die de nieuwe raadsleden waar moeten maken, in samenwerking met de raadsleden afkomstig van de dorpskern Egmond aan Zee, met wie zij voor het eerst gaan samenwerken ten dienste van het ene Egmond. Er is dan ook geen gewone raadsagenda, zoals die jarenlang op tafel heeft gelegen. Nadat de notulen van de voorgaande vergadering zijn doorgenomen en de brieven en mededelingen zijn behan deld, zal men zich wijden aan bovenge noemde terugblik en toekomstbespiegelin gen. De vergadering begint om 16.30 uur ip de raadszaal van het gemeentehuis. dat de beide colleges van burgemeester en wethouders aan de Hoge Raad van Adel advies gevraagd hebben over het verkrijgen van een nieuw wapen voor de gemeente Egmond. Het ontwerp is inmiddels aangekomen. Aanvankelijk meende men in gemeentelij ke kringen ook de voormalige "heerlijk heid Wimmenum" in het wapen tot uit drukking te brengen door middel van de in dat wapen voorkomende drie zilveren halve maantjes. Maar de Hoge Raad van Adel zegt, dat Wimmenum dit wapen ten tijde van het koninkrijk nooit officieel bevestigd heeft gekregen; Wimmenum werd reeds in 1857 bij Egmond-Binnen gevoegd. Eg mond-Binnen voerde in een goud fond "zeven- keepers van keel" (is rood) en Egmond aan Zee 6 kepers. In het algemeen staat h'et wapen van Egmond beschreven fljs, "gekeperd van twaalf stukken goud en geel". Egmond bleek vroeger een van de weinige graafschappen en dat ziet de Hoge Raad als een "bijzondere historische om standigheid", waarom aan het wapen van Egmond een kroon van "vijf bladeren" wordt toegekend, die in rangorde der kronen als een "hogere" wordt beschouwd. De Raad grijpt tevens terug naar het zegel van Karei, de derde graaf van Egmond (1541), waarop een afbeelding van het wapen van Egmond voorkomt met twee schildhouders, in dit geval leeuwen van goud, "getongd en genageld van keel". De raad (hier bedoeld de gemeenteraad) van Egmond zal tijdens de eerste vergadering van maandag 3 juli over dit ontwerp een beslissing nemen. Deze eerste vergadering van de nieuwe gemeente Egmond vindt plaats in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef en begint om 20.00 uur; dat er iedere vrijdag een bezoek gebracht kan worden aan het hoorbuis van de reddingboot "Ubbo" aan net Dorus Rij kers pk in te Egmond aan Zee. Vanaf 19.00 uur bent u daar welkom om een expositie te bekijken. Er worden films vertoond terwijl ook dooj middel van dia's en uitleg het reddingswerk voor u wordt beschreven. dat van woensdag 28 juni tot maandag 3 juli in de oud-katholieke kerk een aantal bijzondere activiteiten op het programma staat. Om te beginnen zal de kerk de gehele dag geopend zijn voor bezichtiging, gebed en gesprek. Dagelijks zal er van twaalf uur tot half één een orgel recital plaatsvinden met als organisten Jatjsje van Pel-Zwart (don derdag en vrijdag), Jan de Wit (zaterdag en zondag) en Jan Maarten Koeman (maan- dag). Op vrijdag, zaterdag en zondag zullen om acht uur 's avonds bijzondere diensten worden gehouden met een vrij samenge stelde liturgie. In deze diensten zal worden gepreekt door ds. Jan Willem van der Hoeven (vrijdag en zaterdag) en door pastoor G.J. Blom (zondag). Ds. van der Hoeven is predikant te Jeruzalem. Daar is hij zeven jaar lang verantwoordelijk geweest voor de rondlei dingen en de openluchtdiensten in de heilige graftuin, waar een schedelvormige heuvel te zien is waarop Jezus Christus gekruisigd kan zijn en een in de rotsen uitgehouwen leeg graf waaruit Jezus kan zijn opgestaan. (Een andere mogelijkheid is dat deze gebeurtenissen hebben plaatsge vonden waar later de heilige grafkerk is gebouwd). Ds. van der Hoeven is er zeer bij betrokken dat de ogen van Israël mogen worden geopend voor de identiteit van Israëls Messias, die ook de Messias van de christenen is. Hij heeft een boeiende bijbelse visie op het hedendaagse wereldge beuren. Het is een zeer bijzondere gelegen heid, dat wij deze internationaal bekende spreker vrijdag en zaterdag in Egmond zullen kunnen horen. dat bowling „Egmond" te Egmond aan Zee op bijzondere wjjze inhaakt op de samenvoeging van de Egmonden. Is daar voor vrijdag heit duo Jaceiue- line Luyken gecontracteerd, voor zater dagavond zal daar het bekende Low- landtrio komen opdraven. Deze namen klinken nog bekend in de oren van Egmond aan Zee 1000 jaar en zij trok ken volle zalen. Het komende weekend, niet alleen vrijdag maar vooral ook zaterdag, wanneer- tot afsluiting van de eerste dag van Egmond een vuur werk op het strand wordt afgestoken, kon de belangstelling voor bowling Eg mond wel eens zeer groot zijn. dat in De Kapberg, Slotweg 6, te Egmond aan de Hoef op vrijdag 30 juni om 20.00 uur de tentoonstelling "Kunst en bouw vormen I" wordt geopend. Deze tentoonstelling is een harmonisch samengaan van ideeën van kunstenaars en architecten, beide groepen die zich bezig houden met kunstvormen in hun ontwikke ling en de toepassing daarvan in de praktijk. Een diaserie belicht de overeen komsten van kunst en bouwvormen in de huidige situatie en in bepaalde perioden. Ook de Kapberg is aan een studie onder worpen, waarom op de uitnodiging een bouwplaat is getekend, die tot De Kapberg in elkaar geplakt kan worden dat we het culinaire "Winckeltje" van Karin en Dick van Amstel te Egmond aan Zee niet direct meer hoeven aan te prijzen. Maar wel is het goed om even te vermelden, dat deze zaak met zijn culinaire hoogstand jes is opgenomen in "Club Culinair" Nederland en daar kom je alleen bij, als je op dat gebied werkelijk iets te bieden hebt. Nou klinkt zo'n club altijd duur en geeft velen het gevoel er niet bij te horen. Maar hier is dat allemaal anders. 't Winckeltje" blijft 't Winckeltje" met z'n ondertussen bij iedereen bekende eerste klas producten, dat niet alleen in Egmond bekendheid kreeg maar ook ver daarbuiten. En dat is de moeite van het vermelden waard. dat Drumband Van Speyk op zaterdag 8 juli een wandelpuzzeltocht organiseert door Egmond aan Zee. Het belooft een gezellige puzzel te worden, want er zijn o.a. foto's in opgenomen, welke men tijdens de tocht dient te herkennen. Aanvang 19.30 uur en de kosten zijn slechts één gulden. De start vindt plaats bij de NMB-hank, aan de Voorstraat. VERVOLG Op pagina 8. Heeft u vragen over verkoop, koop, huur of verhuur van Dan belt u ons toch even Uiteraard geheel vrijblijvend. MarshalIstraat 55 Egmond aan Zee 3T (02206) 2249 Postbus 71

Contact met de Egmonden | 1978 | | pagina 1