nni cs t cl ^5 ^5 q m ^o n d ^5 n ^B ^B ^B ^B ^B ^V^B ^E ^B KORT NIEUWS wij vernemen Hoogwater A.M. ZENTVELD Strijd om karakteristieke gelaatstrekken van het dorpsgezicht Egmond aan de Hoef DEGRAAFFELECTRA 2 spots op 1.25 mtr rail 17 JANUARI 1979 NUMMER 1385 Drukkerij Belleman Egmonderstraatweg 5 ^BPB 1934 AA Egmond aan Telefoon 1931 GC Egmond aan Zee I Telefoon 02206-1789 per mm Bij belangrijke reduktie. Jaap Eeltink DAT de raad van de gemeente Egmond op maandag 29 januari zich weer over allerlei stukken zal buigien tijdens de raadsvergadering die plaatsvindt in het dorpshuis te Egmond a. d. Hoef. In december heeft er geen vergade ring plaatsgevonden, zodat er zeer waarschijnlijk een lijvige agenda be handeld zal worden. De inhoud daar van is op dit moment nog niet be kend. DAT er bij "De Wering", het voormalige kinderhuis St. Joeef te Egmond aan Zee een haan en een kip gratis zijn af te halen. In "De Wering" is geen akkommodatie aanwezig om de dier tjes een goed onderdak te geven, dus wie dat wel heeft, stelle zich dn ver binding met het huis, telefoon 2144. dat de zwem- en poloclub uit Heiloo graag Egmondse kinderen als lid wil inschrijven. De club traint in het Egmondse bad vanaf begin september tot begin mei. Maandag avond zwemtraining en woensdagavond zwemtraining. Nadere inlichtingen op die avonden van 18.00-21.30 uur of bij J. de Visser, de Vlei 26 Heüoo, tel. 072-334558; dat in het Witte Huis te Egmond aan Zee woensdag (vandaag) het burgemeester Bakker toernooi weer begint. Vorig jaar trog dit biljarttoernooi veel belangstelling en die wordt ook nu weer verwacht. Op het groene laken zullen de ballen aan het rollen gebracht worden door André van Ham, Ben Lee, Herman Foeken, Piet Liefting, Piet v. 't Hoof, Rob de Wit, Bram Brouwer en Jan Visser. Voor bijzonderhe den leze men de advertentie in dit blad; dat Cinema 1000 een totaal nieuw zitcom fort krijgt. De stoelen worden opnieuw geplaatst met belangrijk meer ruimte, zodat u niet behoeft op te staan, wanneer iemand wil passeren. Mensen met lange benen krijgen dus ook de ruimte. In de sfeer van de zaal worden alle stoelen bekleed met een warm stofje, terrakleurig wat overhellend naar het oranje. De filmapparatuur boven in de cabine, waar men eigenlijk nooit iets van ziet, wordt volkomen automatisch. Hier is sprake van een belangrijke investering, die volgens de heer De Wit verantwoord is, wanneer de belangstelling voor zijn filmprogramma's zo blijft en zo mogelijk toeneemt; dat de zwaan, die bij de familie Rens te Egmond aan de Hoef liefdevol werd verzorgd, nadat het dier verstijfd van de kou door de heer rens uit een weiland werd opgepikt, weer in zijn element is. Hij werd uitgezet in de vijver op het Winkelman plantsoen te Egmond aan Zee, alwaar hij zich wonderwel aanpast; dat zondag 21 januari 's-middags om 5 uur in de gereformeerde kerk een avondgebed gehouden wordt onder leiding van ds. D.C.Firet van Alkmaar; dat te Egmond aan Zee op 66-jarige leeftijd overleed de heer Jacob Glas. Jarenlang was hij in dienst bij gemeentewerken Egmond aan Zee, waarvan hij vorig jaar werd gepensioneerd. Hij stond onder zijn collega's bekend als een rustig en sympathiek mens. Deze week dinsdag hebben zij hem uitgeleide gedaan; dat bij mevrouw De Braber, Pr. Beatrix- laan 33 te Egmond aan de Hoef een zwarte gevoerde herenhandschoen is af te halen; dat donderdagavond een belangrijke hand balwedstrijd wordt gespeeld door Kolping Boys 2e div. tegen Wijk aan Zee 3e div. Voor deze bekerwedstrijd wordt een entree gevraagd van 1,- en de plaats is sporthal Egmond; Woensdag 17 januari om 6.27 en om 18.37 Donderdag 18 januari om 7.00 en om 19.11 Vrijdag 19 januari om 7.35 en om 19.50 Zaterdag 20 januari om 8.16 en om 20.36 Zondag 21 januari om 9.00 en om 21.27 Maandag 22 januari om 9.53 en om 22.28 Dinsdag 23 januari om 11.03 en om 23.45 (Doodtij) Woensdag 24 januari om 0.18 en om 12.20 Donderdag 25 januari om 1.00 en om 13.27 Deze week 5 bosjes hollandse droogbloemen voor de stuntprijs van f 10.- BLOEMSIERKUNST PINPASS «esLOTeM1. Tel. 2075 - St. Albertsweg 27 Egmond-Binnen dorp meer oog en gevoel kunnen op brengen dan de leden van de gemeen telijke welzijnscommissie. „Maar de kaarten lagen blijkbaar reeds geschud" zegt Ron van Vleuten, hoewel hij er aan toevoegde, dat er redelijke aandacht werd geschonken aan de verlangens enwel van beide kanten, zowel dus van de zijde van het gemeentebestuur als van het provinciaal bestuur. De subcommissie van gemeentelijke plannen van het provinciaal bestuur vond het laakbaar, dat men deze com missie niet wilde. Zij zag veel nut In zo'n niet ambtelijke adviescommissie, die moest kunnen bestaan naast de welzijnscommissie. Niettemin werd het bezwaar en de wens dus van Hart voor Egmond niet onderschreven. En dat had te maken met zuiver juridische motie ven. Hart voor Egmond wilde toen weten hoe de gemeente erover dacht. Mevrouw Jaspars antwoordde, dat de gemeente weldegelijk bereid was, om zo'n com missie te zijnertijd te overwegen. Zij zag echter nu een ernstige vertraging optreden in de goedkeuring van het be stemmingsplan, „omdat een herziening moet worden voorbereid en in proce dure moet worden gebracht". Zij beloofde echter „in het college bijzonder aandacht te besteden aan de insteling van een commissie op basis van de gemeentewet en zomogelijk voor de drie dorpskernen, hetgeen ook blijkens de correspondentie van de stichting Hart voor Egmond en de be langengroep Oud Egmond de eigenlijke wens is", aldus wethouder mevrouw Jaspers in haar verdediging van het gemeentelijke standpunt in het provin ciehuis te Haarlem. Ook verdedigde zij verschillende an dere finten tegen bezwaarden, o.a. die ingetlfpit waren tegen de bestemming Horeca van de bebouwing "Overslot". Dat is zo in het plan geregeld op ad vies van een commissie, die bestond uit inwoners van Egmond aan de Hoef. „De daar staande boerderij kreeg die besteQ^ing om de instandhouding in de toekomst mogelijk te maken". Ook zal aandacht besrteed worden aan de overgang Hoevervaart naar het industrieterrein, wat vroeger het houten bruggetje met de witte leuninkjes was. „De aangebrachte duiker kan niet meer worden verwijderd maar de gemeente stelt zich voor, dat er van deze over gang wel iets te maken valt in over eenstemming met het gebied". PARTIJEN DICHT BIJ ELKAAR In wezen liggen de standpunten dus vrij dicht bij elkaar. Hoewel er dan op dit moment nog geen sprake is van een adviescommissie, om de ontwikke lingen met een karakteristieke inslag te begeleiden, is men geneigd om aan te nemen, dat de gemeente op den duur zo'n commissie in de gesprekken gaat betrekken. Het zou ook beter zijn, want het voorkomt, dat er tegen bepaalde plan nen bezwaren worden ingediend, omdat de bevolking niet gehoord is. En als er iets gevoeliger is in de gedachtengang van de bewoners van Egmond aan de 'Hoef, dan is het op dit moment wel het milieu waarin de bewoners leven, een sfeer die gegroeid is door de eeuwen heen en nu als een groot goed wordt ervaren. Zowel het gemeentebestuur als de inwoners willen het zo houden en daarom is het vóór alles beter, om er samen aan te werken tot tevreden heid van iedereen. Veel belangstelling voor 50-jarig A.S.V.O.H De oud-katholieke dam es vereniging A.S. V.O.H. te Egmond aan Zee mocht zondag tijdens de receptie zeer veel belangstellen den ontvangen in het o.k. verenigingsge bouw. Tijdens deze receptie bleek, dat het werk van deze vereniging zeer werd ge waardeerd en de veertien achter de tafel gezeten dames mochten dan ook vele handen drukken. Verschillenden bedachten hen met presentjes. Voorzitster Kniertje Glas-Groen heette de aanwezigen welkom en vertelde het een en ander over haar vereniging. Toen de vereniging in 1941 12'/2 jaar bestond, was er tot die tijd plm. 1.000,- met bazars bijeen gehaald. Een heel bedrag in die tijd. De laatste tien jaar echter geven de volgende resultaten te zien. Voor de altaarvloerbedekking werd 2636,- uitgegeven; voor een godslamp 100,-; In 1971 gaf de vereniging 1880,- o.a. voor de aanschaf van een bedieningskoffer, 2 albes en misdienaars- kleding. Naar het steunfonds ging 500,- en.de mannenvereniging St. Jan kreeg 100,- in 1974; In '74, '77 en '78 werden bazars gehouden, die respectieve - lijk/ 2500,-/3.000,- en 3.000,- opbrach ten. Al die bedragen worden aan goede doelen en speciaal de kerk besteed. De sfeer tijdens deze receptie was zeer gemoedelijk en het lag dan ook voor de hand, dat de vele aanwezigen graag gevolg gaven| aan het verzoek van de voorzitster, om het feest even gezellig met de 14 leden mee te vieren. NACHTELIJKE BRAND BIJ RIJWIELHANDEL BOERSEN TE EGMOND-BINNEN De familie Boersen te Egmond-Binnen werd in de nacht van donderdag op vrijdag van de vorige week opgeschrikt door een brand, die door het krachtig optreden van de buren en de brandweer gelukkig geen rampzalige gevolgen met zich meebracht, hoewel er aan de rijwielwerkplaats en aan de achterzijde van het huis behoorlijk veel schade is ontstaan. Tegen middernacht ontdekte de buren in de werkplaats vlammen, die zeer fel om zich heen grepen. Het bleek dat de benzinetank van de auto van de familie Boersen in lichterlaaie stond. Vermoedelijk was dit veroorzaakt door een butagaskachel, die niet ver van de auto stond. Op zich zou dit geen problemen hebben gegeven, maar de pas afgetankte auto heeft vermoedelijk benzine staan lekken, waardoor een explo sief mengsel is ontstaan, zo luidt de lezing van de brandweer. Door kordaat optreden van de buren werd de auto naar buiten gesleept en ondertussen kwam de gealarmeerde brandweer snel ter plaatse, juist op tijd om te voorkomen dat het gehele pand een prooi der vlam men zovt worden. Want de buiten zeer fel brandende auto stond pal naast het woonhuis en hij was door de verzengende hitte niet meer verder te slepen. Het gevolg was dat ramen sprongen en de kozijnen en de zich daarboven bevindende luifel door het vuur werden aangetast. De brandweer was on danks de gladheid zeer snel ter plaatse en onmiddellijk werd met een grote hoeveel heid schuim de brand tot in de kiem gesmoord. In de werkplaats is veel schade ontstaan aan interieur en materiaal. De heer Boersen lag ten tijde van de brand in het ziekenhuis maar zou juist de volgende morgen weer thuiskomen, hoewel hij nog niet aan de slag mag. Zijn thuiskomst was dan ook minder plezierig Duinstraat 2 - Egmönd aan Zee Telefoon 1093 HET DORPSGEZICHT MOET BESCHERMD In het verleden speelden zich reeds verschillende tonelen af, wanneer een vooruitstrevende dorpeling zich geroe pen voelde, om een stukje historie te laten verdwijnen voor wat nieuwere ideeën. Vroeger had men er weinig oog voor, veel te weinig, want als het begrip voor historische waarde van nu in de vorige eeuw had bestaan, dan hadden we nu nog naar de vervallen ruines kunnen kijken van het ooit eens ver maarde "Slot op den Hoef', waartussen de torenvalken en nachtuilen zouden nestelen in de schietgaten van wat van de verdedigingstorens zou zijn overge bleven. Stel je het sfeertje voor Dat is niet meer, de stenen zijn ver dwenen en reeds verzonken in de puin- paadjes naar de boerenerven in wijde omtrek. Maar wat nog rest is de om geving. de slotkapel, de oude huisjes, waarvan de Kapberg deel uitmaakt, de boerderij aan de overkant, het "Over slot" en de sfeer, die zich uitstrekt tot verder het dorp in, waar je de oud heid blijft proeven en die tenslotte aan leiding is geworden tot het streven tot behoud van wat ons nog rest. En dit streven gaf de stoot tot het opstellen van het plan "Beschermd Dorpsgezicht", waarin alles geregeld wordt, om het bééld voor nu en later te bewaren. Maar niet alles wat daarin staat vermeld, stemt eenieder tot te vredenheid. De een ziet meer waarde in bepaalde maaatregelen dan de ander, voor sommigen gaat het plan niet ver genoeg, anderen voelen het als een dwangbuis, waarin te veel regels zijn opgesteld om een bepaalde ontwikkeling mogelijk te maken, die een andere groep nou toevallig niet wil. Het gevolg is, dat er bezwaarschriften worden ingediend, die, als ze door het gemeentelijk gezag worden afgewezen, hogerop gebracht worden, om te dienen voor het Provinciaal bestuur. Dit college gaat tenslotte beide partijen horen in een openbare hoorzitting en zo'n bij eenkomst vond vorige week plaats in het provinciehuis te Haarlem, alwaar het gemeentebestuur aanwezig was en vertegenwoordigd werd door wethouder mevrouw E. M. Jaspa rs, de heer J. Mors en enkele mensen van "Stad en Land schap", terwijl "Hart voor Egmond", die niet helemaal met het plan kon in stemmen, aanwezig was in de persoon van voorzitter Ron van Vleuten. Hoewel er in het "beklaagdenbankje" van het provinciaal bestuur dus twee tegen elkaar kampende partijen zaten, het gemeentebestuur en Hart voor Eg- mand, waren bedden het eens met de opzet van het .plan. Maar Hart voor Egmond zag graag naast de gemeen telijke en dus ambtelijke welzijnscom missie, die de gang van zaken in het oog houdt, een minder ambtelijke ad viescommissie aan het geheel toege voegd. Een soort begeleidingscommissie in wiezen, waarin mensen zitten die met het oog op de karakteristiek v.an het maar hij is bijzonder dankbaar voor het krachtdadig optreden van de brandweer en speciaal zijn buren, die op het moment dat wij hem spraken de handen uit de mouwen hadden gestoken om het schoonmaak kar wei te klaren. Door het stille alarm, waarover de brand weer beschikt, kon het corps zeer snel, i.d.'g. binnen 6 minuten aanwezig zijn, zonder door het publiek gehinderd te worden. Twee minuten daarna was de brand geblusd met 800 liter schuim. RESTAURANT ITALI4NO §ELLA^&OSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". dovigs mus 74.- WZePË'JS alleen zaterdag Een gezicht met sympathieke lijnen kan iets uitdrukken over degene die het bezit, hoewel het niet alles zegt Het aanzien van een dorp zegt ook iets, enwel over de bewoners van die plek. Het kan liefde uitdrukken, het kan tevredenheid uitstralen, er kan waardering van uitgaan, kortom het aanzien van een woonge meenschap vertelt de bezoeker reeds bij de nadering, of het er goed of minder goed toeven is. Het dorp Egmond aan de Hoef heeft zo'n karakteristieke trek, het laat zijn mooiste gezicht zien vanuit de richting Alkmaar, daar waar eens de roemruchte graven van Egmond vorm gaven aan en de basis legden voor de historische plaats, die nn bekend staat onder de wat nuchtere naam Egmond aan de Hoef. We zou den er eigenlijk weer de oude welluidende naam aan terug moeten geven, gewoon omdat de plaats erom vraagt Maar dat zou misschien problemen opleveren en die zijn er al genoeg. Want in dit dorpje wonen mensen, die zich er alles aan gelegen laten liggen, om het dorp te bewaren zoals het is en dat kan wel eens wrijving geven.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1