met de egmonden mm 1® Egmond aan Zee neemt afscheid van redders op vrijdag 1 juni De telefoonkabel is aan land Voetbaltournooi van zvv Chris Baltus t.b.v. Sport Geestelijk en lichamelijk gehandicapten ^ORTNIEUWSj wij vernemen Woningbouw in de raad toch weer het belangrijkste Speciale geranium-markt 10 geraniums 19.75 A.M.ZENTVELD mooie plekjes moeten mooi blijven! daar kunt u alles aan doen contact 30 MEI 1979 NUMMER 1404 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. pei^mm Bij kontrakt belangrijke rSluktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Egmond aan Zcc en zijn reddingsstation horen bij elkaar en de mensen die daaraan zijn verbonden, kunnen het maar moeiijk loslaten. Toch komt eens die tijd, o.a. voor oud-schipper Hendrik Visser en oud-trekkermachi nist Gerrit van der Pol. De laatste viert tegelijk zijn veertig-jarig jubileum, hoewel hij officieus reeds zo'n vijftig jaar zijn diensten aan de KNZHRM heeft bewezen. Want vroeger nam men het niet zo nauw met de regis tratie van de bemanning van een plaatselijk reddingsstation. Gerrit van der Pol is in Egmond aan Zee beter bekend als Gerrit van Jozep, die op zijn beurt bekend stond als Jozep van Gerrit. Zo gaat dat in, derp, maar Gerrit van Jozep fc'n va der, Jozep van Gerrit dus, was ook bü het redden van drenkelingen be trokken, daar hij met zijn paarde- span de boot in zee bracht. Gerrit van der Pol En daarbij hielp zoon Gerrit of hij verving hem, als vader Jozep van Gerrit er niet was en dat deed hij al tien jaar voordat hij officieel werd ingeschreven als lid van het red- dingsslation. Hij zal nog de tijd ge kend hebben, dat eerst de pastoor van het strand weg moest, voordat de paarden aangezet konden worden om de boot het water in te brengen, want de dieren werden daarbij niet al te vriendelijk toegesproken. Maar wat moest je, het ging om mensen levens en dan was zelfs "achteruit bidden" geoorloofd, alleen de pastoor nam het niet zo, dus die werd vrien delijk verzocht inde kerk te gaan bidden. Is dit annecdotisch? Helemaal niet hoewel het verhaal misschien door de loop der jaren wel wat sappiger is geworden, want daarin is derp ook goed. Later, toen de "President Steijn" kwam, was er ook een mo derne trekker en Gerrit werd om geschoold tot trekkérdrijver. Een taak die hij jarenlang heeft vervuld. Nu doet Jaap Bas dat. Het betekent een belangrijk stuk werk van de walploeg, want zonder dat kan de boot niet varen. Hendrik Visser kwam in de ge vaarlijke oorlogsjaren met het red dingswerk in aanraking. HU was on dergedoken en woonde ergens in een stulpje in duin. Toch waagde hij het wel eens uit zijn schuilplaats te komen om naar de zee te kyken. Bij zo'n gelegenheid ging de 'reddings boot en aangezien hij er toch was en van de duivel niet bang was, ging hy mee, de zee op, die vol mijnen lag. Dat was nog onder schipper Ten Bruggencate. Er was een Engelse bommenwerper in zee gestort. Het waren toen bijzonder gevaarlijke tochten, waarbij ze soms ook be schietingen hadden te verduren. Vele tochten heeft hij meegemaakt, later onder schipper Cor van Pel. En ten slotte nam hij in 1966 het roer van schipper Van Pel over om het in handen te houden tot 1977, toen hij om gezondheidsredenen af moest ha ken. Onder zijn leiding zijn succes- Jerwijl gunstige weersomstandigheden het werken gemakkelijker maakten, werd de zware kabel vanaf het in zee liggende PTT-kabel- legschip naar de .wal getrokken. Veel belangstellenden kwamen naar dit niet alledaagse karwei kijken. Nadat personeel van Stam Co. een staalkabel naar het schip had overgebracht, kon langzaam worden in gehaald. Een zware machine stond op het Pompplein en tot hier werd de kabel opgetrokken. In de komende dagen zal hij worden ingegraven. Tenslotte zal in zee de verbinding worden gemaakt met het deel, dat uit Lowenstoff (Engeland) komt, waarna de nieuwe verbinding een feit zal zijn. volle tochten gemaakt, waarbij Hen drik Visser zich ontpopte al een zeer vakkundig schipper, waarbij boot en bemanning in veilige handen waren. Zijn opvolger is Cees Zwart. Hij en Gerrit van der Pol zullen vrijdagavond gehuldigd worden, evenals Karei Wijker, die er reeds zo'n 25 jaren op heeft zitten. Toen hij voor het eerst meevoer, redden zij de piloot van een Advenger, die in zee was gestort. Karei is met hart en ziel aan het reddingswezen en aan strand en zee verknocht. Dat komt ook onmiddellijk tot uitdruk king, wanneer men zijn "Gasterij 't Woud" binnenstapt, waar talloze taferelen en materialen aan de wand wijzen op dit tweede leven, wat Ka- rel buiten zijn café lijdt. Gedrieën zullen ze vrijdagavond 1 juni gehul digd worden in het o.k. verenigings gebouw te Egmond aan Zee. Karei Wijker Voor de derde maal zal de z.v.v. Chris Ballus uit Egmond op 2e Pink- sterdag een zaalvoetbaltournooi organiseren in sporthal "Egmond" te Egmond aan Zee. Naast sportieve strijd zal er ook gestreden worden om een zo hoog mogelijke opbrengst van dit tournooi, daar de baten in zijn geheel ten goede komen aan de sportbeoefening van geestelijk- en licha melijk gehandicapten. Hun sportbond kampt al geruime tijd met finan ciële tekorten om materialen en andere voorzieningen te bekostigen. De z.v.v. Chris Baltus hoopt dit probleem een stuk te verlichten daar alle inkomsten hieraan beschikbaar vflfjen gesteld. Vorig jaar werd een bedrag v^ 1000,overhandigd en dit ;'g hoopt men op een verdubbeling, is vrij hoog, omdat de sponsor- kosten volledig voor zijn rekenil neemt, veel middenstanders prijzen beschikbaar stellen en er ook hele maal achter staan. De organiserende verenignig is bezig met een groots opgezette verloting en hoopt tevens de nodige opbrengsten te kunnen ha len uit de toegangsgelden, die voor volwassenen 2,en voor kinderen 1,bedragen. Naast 6 senioren-teams spelen 3 pupillenselekties een eigen tournooi. De organisatie hoopt dat het daar door extra interessant wordt om een bezoek aan de sporthal te brengen. De negen ploegen die om de prijzen strijden zijn: hoofdklasser Crawford (Heiloo), de le klassers Kees Kast (Alkmaar), White Stones (Egmond a. d. Hoef) en Bloemsteegie (Kromme nie), 3e klasser en bekerhouder Nic. Tervoort (Egmond-Binnen) en het organiserende Chris Baltus (Egmond- Binnen). Verder spelen de pupillen- selecties van Adelbert, Zeevogels en Egmondia. Reden genoeg om 2e Pinksterdag (4 juni) een kijkje te gaan nemen in sporthal Egmond te Egmond aan Zee. Aanvang 10.00 uur en prijsuitreiking om pl.m. 17.00 uur, terwijl dan ook de trekking plaatsvindt van de grote loterij door wethouder G. Damstra. DAT de commissie Ruimtelijke Or dening vergadert op donderdag 31 mei 's avonds om 19.30 uur in het gemeentehuis te Egmond aan de Hoef. De gesprekken gaan over het ontwerp bestemmingsplan Kenne- dyboulevard, le herziening. Zoals bekend zijn de commissievergade ringen openbaar; DAT de brandweer van Egmond aan Zee in de nacht van zondag op maandag moest uitrukken voor een brandje aan de Marinestraat, al waar de inhoud van een gazen afvalbak in brand stond, pal tegen het magazijn van B en W-super markt en dat van Egmonds Waren huis. De heer Nijman was met de tuinslang reeds aan het blussen, toen even daarna de brandweer hem assistentie verleende. Het vuurtje was gauw geblust, maar de daklijst van het magazijn was reeds geblakerd. Het had dan ook een ramp kunnen worden, als hier niet snel was ingegrepen. Vorige week brandde er een container bij de Spar Supermarkt, ook 's nachts. Hoe de brandjes zijn ontstaan Niet vanzelf, daarover is men het eens; DAT er op woensdag 6 juni in het o.k. verenigingsgebouw aan de Ju- lianastraat 5 te Egmond aan Zee ^~een informatiebijeenkomst wordt gehouden over een le herziening van het bestemmingsplan Kenn- dyboulevard. De bijeenkomst be gint om 19.00 uur en is voor ieder een toegankelijk. Zoals velen zich zullen herinneren is over dit on derwerp veel discussie in de raad van Egmond aan Zee geweest, daar men de geplande hoogbouw ab soluut niet meer wenst te accep teren. Een en ander resulteerde in deze herziening, waarvan men nu kennis kan nemen. De commissie R.O. schenkt er donderdag a.s. reeds aandacht aan. Zie boven. Het betreft hier de bouwterreinen van Teerenstra, ten zuiden van de Bowling en dat van Havenzate op de hoek naar de Churchill-laan; DAT er voor de jeugd van de Eg- monden in de leeftijd vah 8-18 jaar plaats vrij is bij de badminton vereniging "De Hanebalken" om de badmintonsport te beoefenen op zondag van 10.00-13.00 uur in de Schulp te Egmond-Binnen. Voor meer informatie zie het vereni- gingsnieuws; DAT de voetbalvereniging Zeevogels op zaterdag 2 juni a.s. van 15.00- 17.30 uur een receptie houdt bij gelegenheid van het behalen van het kampioenschap en de promotie naar de 3e klasse van de KNVB. De receptie vindt plaats in het clubgebouw aan de Hogedijk; DAT woensdagavond om 20.00 uur de broodjeszaak ,,'t Kombuis" wordt geopend aan de Voorstraat 116 te Egmond aan Zee. De exploi tant, de heer Niwzeck nodigt een ieder uit om op deze opening even een glaasje te komen drinken, zo als in de advertentie in dit blad staat te lezen; DAT het Wereldnatuurfonds op don derdag 7 juni, de dag van de Eu ropese verkiezingen, gedurende de gehele dag een stand zal hebben in het stemlokaal, hier het dorps huis te Egmond aan de Hoef. Hier zal alle mogelijke informatie te verkrijgen zijn over doel en stre ven van het fonds, dat al veel naam heeft gemaakt; O AT de Algemene Bond voor Be jaarden (ANBO) afdeling Egmond aan Zee op dinsdag 5 juni een avond organiseert, welke geheel be langeloos wordt verzorgd door het accordeongezelschap "Het Oosten" uit Aalsmeer. Voor dit doel wordt de zaal van de Prins Hendrik- Stichting beschikbaar gesteld. Het De raadsvergadering van maandagavond kende geen hoogtepunten, de agenda gaf er ook geen aanleiding toe, al dacht burgemeester Kingma dat toch in aanvang te moeten stellen, in tegenstelling tot publikaties in de pers, dat het allemaal hamerstukken waren. En toch kreeg hij geen gelijk en de pers wel. Maar dat is niet belangrijk. Wat dat wel is, waren de opmerkingen van Bob v.d. Ende en wethouder Harrj Amerika, die recht streeks te maken hadden met het woningvraagstuk en de woekerprijzen, die jonge mensen berekend worden voor zomerhuizen. Bob v.d. Ende wilde wel eens we ten, wat het college er aan denkt te gaan doen. Wethouder Amerika zei, "het er roerend mee eens te zyn dat er wat moet gebeuren maar wat?" "Maar de bewoners moeten zich wel organiseren" zei hy, "om de schan dalig hoge huurpryzen en dat stuk sociale ellende aan de kaak te stel len". H. Th. J. AMERIKA (PvdA) er moet wat gebeuren Bob v.d. Ende was met dat ant woord no^ciiet helemaal tevreden. "Er wora^Bi de woningbouwsfeer gesproken^er lange termijnen" zei hij, "maar hoe zit het eigenlijk met de bouwplannen?" "Er staan &iensen op trouwen, maar ze verdommen het om in zomerhuizen te kruipen, waar ze uitgebsAr worden, om er ten slotte in c^feomermaanden nog uit gegooid te worden ook". Aan deze onhoudbare situatie moet paal en perk gesteld worden. Theo Groot stelde voor, om voorlopig de aanvraag van buiten de gemeente te beperken, doelend op de praktijk van het ambtelijk apparaat van o.a. Alkmaar, dat woningzoekenden op de zomerhuizen van Egmond af stuurt. "Dit zal invloed op de prijs hebben" zei hij. Bovendien stelde hij voor, dat zodra er iemand van buiten zich in laat schrijven als inwoner en bewoner van een zomerhuis, om on middellijk in te grijpen. Want alge meen was men van mening, dat de bewoning van zomerhuizen moet worden teruggedrongen, zonder eigen inwoners in moeilijkheden te breng en. Uiteindelijk is de gemeente ver antwoordelijk voor de eigen bewo ners. Mevrouw Zwart had vernomen, dat in de provincie Gelderland mo gelijk reeds een verbod was op de permanente bewoning van zomer huizen. Burgemeester Kingma zei het probleem van de woningnood persoonlijk in een diepgaande studie te hebben en hoopte daarover bin nenkort nadere mededelingen te kunnen doen. J. Oud (V.V.D.) sterke kritiek Jaap Oud had sterke kritiek over de lange procedure, met betrekking tot de bouw van het Dorus Rijkers- plein, dat uiteindelijk van de grond zal komen. Hij wilde oorzaken weten over "de enorme vertraging" en waarom de plannen "vijf jaar in een laadje waren blijven liggen". Daarop kon geen antwoord worden gegeven, "maar laten we lering trekken uit de dingen die gebeurd zijn" zei de voorzitter. Men had ook kritiek op het feit, dat er alleen sprake was van bejaardenwoningen, terwijl er oorspronkelijk gesproken is over bouw voor onvolledige gezinnen. DE VOORSTRAAT In tegenstelling tot andere jaren zal de Voorstraat niet gedurende de gehele zomerperiode worden afgeslo ten maar van 18 juni tot 13 augustus. Met dit voorstel ging de PvdA schoorvoetend akkoord. Mevr. Braak (PvdA) wilde ontheffing voor inva liden en mevr. Zwart zag graag, dat winkeliers hun spullen niet zomaar op het trottoir zetten. Wethouder Damstra zei daarentegen, dat dat juist wel mogelijk was, als de Voor straat was afgesloten. F. C. BRAAK- VAN KASTEEL (PvdA) ontheffing voor invaliden Aan de PTT zal verzocht worden een brievenbus te plaatsen in het Jac. Scholplantsoen. Voor 1 juli zal de grondverkoop plaats moeten vin gezelschap bestaat uit 20 personen. Zaal open om 7 uur, aanvang half acht: DAT de Nutsspaarbank een byzondei goed reisvademecum heeft uitge bracht, dat ook op de bank te Eg mond aan Zee verkrijgbaar is. Het boekje geeft een goed overzicht van reismogelijkheden voor week ends en langer. Voor vakantie in eigen land is het een belangrijke gids; DAT veel wandelaars, die 's zondags middags langs de Van Oldenborgh- weg vertoeven, hun misnoegen uit spreken over het feit, dat automo bilisten zich niet houden aan het rijverbod, dat tussen drie en zeven uur n.m. aldaar geldt op zondagen. Het betreffende bord schijnt niet opvallend genoeg te zijn en wordt pas gezien - als men het al ziet - wanneer men reeds de weg is in geslagen; DAT Astrid Suurbeek en Tine Zwaan woensdag 30 mei om 18.00 uur een demonstratie tennis zullen geven op het tenniscentrum Wimmenum den aan de PTT op het oude Agnes- terrein. Maar er bestaat nog geen definitief plan van de PTT. De Eg- mondzeeër Reddingsbrigade krijgt geen lening voor de aanschaf van een boot met bb-motor. Men ging met grote reserve akkoord met de financiering van de regio-aanpak van de brandweer. De heer Van Wijk maakte bezwaren tegen het feit, dat een aanvullend krediet tot dekking van het nadelig exploitatiesaldo van het dorpshuis Egmond aan de Hoef ten bedrage van 21.710,07 niet in de commissie was behandeld. Men bleek hier met een voldongen feit te maken te hebben. B. L. J. VAN WIJK (PvdA) De raadsvergadering waarin een nieuwe wethouder gekozen zal wor den, vind plaats op 11 juni, terwijl in die vergadering ook de Noordlob weer ter sprake komt. Over de ak- kommodatie voor de handbalvereni ging Egmond '74 zijn onderhande lingen gaande maar de prijs voor de grond is tot nog toe veel te hoog. In de volgende vergadering zal de heer N. G. Valker::.g voor hel eerst aio raadslid meepraten. RESTAURANT ITALIANO Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". Als traditie met luilak; om 's morgens 7 uur Grote korting op "Wolf- gereedschap Verder alle soorten tuin- plantjes, plantenbakken voor tuin en balkon. Dagelijks verse snijbloe men - Groot assortiment kamerplanten - Bemes ting voor kamer en tuin. Keramiek specialiteitwit porselein aardewerk. Voor al uw bloem- en plan- tendekoraties BLOEMSIERKUNST Tel. 2075 - St. Albertsweg 27. Egmond-Binnen Dinsdags gesloten Door op 7 juni de WD/Europese Liberaal-Democra ten te stemmen. De enige partij met een echt Europees milieu plan. Gesteund door miljoenen liberalen in Europa. Zo kun je zorgen dat mooie plekjes mooi blijven. Met z'n allen de ver vuiling stoppen. De natuur de kans geven zich te herstellen. Zorgen dat onze kinderen straks niet met een puinhoop blij ven zitten. STEM OP 7IUNI LUST 3 SSf" WD/Europese Liberaal-Democraten Europees Parlement LIBERAAL: '^/GEWOON JEZELF KUNNEN ZIJN LEJ WD Antwoordnummer 1877, 2500 WB Den Haag. (el. 070 - 614121

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1