MUSEUM VAN EGMOND AAN ZEE Het verlengde van de Krommedijk voorlopig onbegaanbaar Ingezonden Het museum van Egmond aan Zee is gehuisvest in de voormalige Gereformeerde Kerk. Voordat het echter zover was, is er wel één en ander aan vooraf gegaan en dit stukje Egmondse geschiedenis wil len wij u niet onthouden. 0 ok de brug wordt verbreed Cinema 1000 donderdag special Zuiderstraat 7 Egmond aan Zee Post/Correspondentie: Gemeentehuis Egmond Herenweg 181 1934 BA Egmond a.d. Hoef Tel. 02206-1154 b.g.g. 2310 of 2160 Geopend: van 1 juni -15 september van 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur Entree: volwassenen 50 ct. kinderen 25 ct. schoolgroepen gratis "CONTACT MET DE EGMONDEN" Houtsnijwerk van de Egmondse kunstenaar Cor Wijker. Dit werk stelt de redding voor van de opvarenden van de sleepboot "Drenthe", die in 1935 pal voor Egmond aan Zee strandde. Aan de Hoeverweg zijn de werkzaamheden ter verbreding van deze weg en de beveiliging van het fietspad'volop aan de gang. Daarvoor is het niet alleen noodzakelijk dat de sloot drie meter naar het zuiden wordt verlegd, maar ook de bestaande brug, gelegen voor de bocht, die nogal eens moeilijkheden heeft veroorzaakt, zal moeten worden verbreed. Daarvoor moeten zware betonnen palen in de polderbodem geheid worden, waarop de nieuwe constructie komt te rusten. Dit speciale werk werd vorige week aangepakt, om de voortgang van de verbredingswerkzaamheden te verzekeren. Door de aktiviteiten kan verkeersopstopping ontstaan. De mannen die er aan het werk zijn, kijken op van de snelheden, die er op dit punt tijdens de werkzaam heden door veel automobilisten desondanks gereden worden. Rustig werken is er dikwijls niet bij. 4 JULI 1979 NUMMER 1409 VERVOLG "KORT NIEUWS" van pagina 1: DAT er in Egmond-Binnen een tim- merdorp wordt georganiseerd van 23 juli tot 28 juli. Iedere jongen en meisje van 6-12 jaar kan mee doen. Daarvoor kan nog worden ingeschreven, maar dan moet de jeugd wel snel zijn. Ouders, let er even op, uw kroost wil graag meedoen maar vult u het formu liertje even in om uw kind later niet met teleurgestelde ogen toe te laten kijken. Het formulier is nog te verkrijgen bij mevrouw Oorthuis, Huisweid 23. Wacht niet, want de organisatie wil afronden; OAT er op donderdag 5 juli om 20.00 uur een buiten-concert wordt ge geven door "Eensgezindheid" aan de Abdij laan te Egmond-Binnen. Vooraf zal de drumband een rond gang houden. Doorgang is afhan kelijk van het weer; DAT het komende weekend weer volop kermisklanken genoten kun nen worden te Egmond a. de Hoef. Traditoneel vindt er op de tweede zondag van juli, de zaterdag er voor en de maandag erna de jaar lijkse kermis plaats. In dit num mer van het "Contact" geven de diverse etablissementen in het dorp (Beemsterboer, pag. 2; Het Rode Hert, pag. 5) daarvan ook kennis, zodat men de op de hoogte kan zijn, waar het enige tijd gezel lig toeven is. De nieuwe versiering in de Voorstraat. De gemiste kans of van het ene uiterste in het andere. Dat we plotseling opgescheept zit ten met een nieuwe versiering in de Voorstraat, zal iedereen wel be merkt hebben. Jaren hebben we van een heerlijk gezellig lichtfestijn kun nen genieten en nu dit. We begrijpen wel dat we moeten besparen op energie enz. enz., maar deze nieuwe "versiering" komt wel erg "spaar zaam" over al zal het misschien nog duur genoeg zijn geweest. Onbegrijpelijk eigenlijk van zo'n vooruitstrevende 3e badplaats van Nederland dat dit het povere resul taat moest zijn van de bezuinigings woede. Waarom hebben de altijd zo voortvarende bestuurderen niet eens hun "licht" opgestoken, b.v. bij een Wim Bijmoer, een landelijk bekend decor-ontwerper, die waarachtig al tientallen jaren in Egmond woont en die heus wel een betere oplossing had geweten. Nu zitten we met die plastic kermisvlaggetjes in onze maag. We noemen dit van het ene uiterste in het andere. Bob Denneboom Roeireddingsboot, in gebruik genomen in 1896 door station Egmond aan Zee. Deze boot werd op 23 november 1939 vervangen door de motorstrandreddingsboot "President Steyn". JVanaf de Hoeverweg kan hef eerste sfuk van de Krommedijk be- iJPh worden, maar tenslotte wordt men gedwongen om rechtsaf zijns weeg verder te vervolgen, want verder naar het Noorden is de brug verwijderd, die door zijn slechte staat een gevaar voor het verkeer opleverde. De Gebroeders Min uit Bergen hebben de restanten van de brug verwijderd, zoals op de foto, waarop de werkzaamheden volop aan de gang zijn, is te zien. De bmg wordt vervangen door een beton nen duiker en als alles goed gaat, wordt de Krommedijk op 13 juli weer voor alle verkeer opengesteld. Zie elders in dit blad daarover een gemeentelijke mededeling. Rond de eeuwwisseling stond de kerk aan de Julianaweg te Egmond aan de Hoef. Toen de eigenaar ver nam, dat men in Egmond aan Zee graag een eigen kerk wilde bouwen, bood hij het gebouwtje voor 500, te koop aan. Dit aanbod werd door de kerkeraad graag aanvaard en de grond voor het plaatsen van het kerkje werd voor 1,per meter van de Erven Konijn aangekocht. Steen voor steen werd het kerkje afgebroken en met paard en wagen over de smalle toegangsweg naar Egmond aan Zee vervoerd. Daar werd het aan de Zuiderstraat weer in dezelfde stijl opgebouw door de heren Wijker, van der Plas en Heere, geboren en getogen Egmonders en in 1905 kon het kerkje in gebruik wor den genomen. De eerste koster-organist A. Zwaan haalde, als er veel kerkgangers wa ren de stoelen uit zijn eigen huis, zodat toch iedereen kon zitten. Naar goed Egmonds gebruik kreeg de kerk dan ook snel de naam ,,'t kerkje van Arie Zwaan". Door de gestage groei van de gemeente was het kerkge bouw al spoedig te klein en in 1935 werd de zijvleugel aangebouwd, waardoor de kerk haar huidige vorm en grootte kreeg. Bij herstelwerkzaamheden op het Pompplein werden in 1946 diverse oude borden, schotels en kopjes op gegraven, die uiteindelijk een plaats je kregen op de zolder van het ge meentehuis te Egmond aan Zee. Daarvpor hadden de gemeente-op zichter Cor van Pel en de Egmondse beeldhouwer Cor Wijker de zolder van het gemeentehuis geheel ver timmerd en aangepast. In de loop van de daarop volgende jaren breid de de kollektie zich gestadig uit. Toen echter het gemeentehuis te klein werd voor de secretarie werd tot een verbouwing besloten en moest voor de museum-kollektie een ander onderkomen gezocht worden. Na een paar jaar onderhandelen met de ei genaresse van het kerkgebouw, de Gereformeerde Gemeente te Alk maar, kwam het Stichtingsbestuur van het museum van Egmond aan Zee in 1958 in het bezit van de kerk aan de Züiderstraat. De verbouwing en inrichting van "kerk tot museum" nam bijna 2 jaar In beslag, maar in 1960 kon de ope ning van het Museum van Egmond aan Zee plaatsvinden. Wie de in het museum te bezich tigen roeireddingsboot nr. 5 ziet, vraagt zich wellicht af hoe deze boot in het museum gekomen is. De ze roeireddinsgboot had van 1895 tot november 1939 dienst gedaan op het reddingsstation Egmond aan Zee. Hij werd vervangen door de voorganger van de huidige reddingsboot MSRB "UBBO", de "PRESIDENT STEIN". Toen de "UBBO" in 1958 in Eg mond aan Zee gestationeerd werd, schonk de Reddingsmaatschappij nr. 5 aan het Egmondse Museum. Deze reddingsboot was echter na nogal wat omzwervingen in Noord wijk te rechtgekomen. Strandvonder Cor v. Pel, mede-oprichter van het museum en tevens "oud roeier" op deze red dingsboot had het genoegen zelf de boot uit Noordwijk te mogen opha len. Eémaal terug in het dorp werd de boot in de tuin van de Prins Hen drik-Stichting neergezet. Maar het was de bedoeling, dat de boot een plaatsje zou krijgen in het museum. Dat leverde echter grote problemen op. De boot was te breed, de deur opening te smal, kortom de boot kon het museum niet in! De hele deur- partij en metselwerk werden uit de voorgevel verwijderd. Pas toen kon de boot op spektakulaire wijze het museum worden ingetakeld en was daarmee na een jarenlang verblijf buiten het dorp, zo gezegd op het "oude nest" teruggekeerd. De in het museum tentoongestelde kollektie meubels, gebruiksvoorwer pen, kleding, foto's, schilderijen en schelpen betrekking hebbend op de Egmondse woonkultuur, visserij en reddingswezen, is voornamelijk bij eengebracht door de plaatselijke be volking. Om een indruk te krijgen hoe de kustbewoners in Egmond aan Zee vroeger leefden, werkten en nauw met de zee verbonden waren, is een bezoek aan het museum van Egmond aan Zee zeker de moeite waard VW "EGMOND AAN ZEE" 1979 M. B. Runia "ORFEU NEGRO" UITSTEKEND IN Z'N GENRE Als kennismaking met het werk van de jonge regisseur Marcel Ca- mus is "Orfeu Negro" interessant en zal aanleiding kunnen geven tot discussie. Een psychologisch drama, geschikt voor niet al te jeugdigen. Egmondse huiskamer anno 1900. Doch ook de jeugd wordt door "Cinema 1000" niet vergeten. Wat te denken van een geheel Neder lands gesproken en gezongen Bambi van Walt Disney. Klassiek vakan- tievermaak van 8 tot 80-jarigen. Zie het uitgebreid programma in de advertentie op pagina 2. Egmondse klederdracht. Vele vrouwen droegen déze kleding nog tot 1935.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 3