met de egmonden mm Verhoging huur tennisbanen Graaf Floris I herbegraven 1® Gunstiger subsidieregeling voor VVV Egmond aan Zee O "Lamoraal van Egmont" en de vijf Egmondse koren een indrukwekkende eenheid! wij vernemen Gemeenteavond 's-Nachts luidden de klokken reeds van onroerend goed of bedrijf contact 10 OKTOBER 1979 - NUMMER 1423 1 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. - Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef ■Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Advertentie-tarief 1931 GC Egmond aan Zee losse plaatsingen 30 ct. per mm Telefoon 02206-1789 Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink ^J^ORTNIEUW^ RESTAURANT ITALIANO ELLA ^&OSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving" DAT de commissie financiën van de gemeente donderdag 11 oktober weer bijeenkomt ter verdere behandeling van de subsidies, o.a. van het Rode Kruis, dat f 5200,00 vraagt, de dorps huizen te Egmond-Binnen en te Eg mond aan de Hoef, stichting Sport centrum Egmond en de onderwater sportvereniging Egmond. Verder komt er ter sprake de leges- en precarioverordening 1980. De ver gadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis; DAT op dinsdag 16 oktober een mode show wordt gehouden in het bejaar dencentrum "Heegemunde" te Eg mond-Binnen. Belangstellenden van buiten zijn van harte welkom; DAT de jaarvergadering van de vrou welijke leden van de PvdA plaats vindt op 11 oktober in het dorpshuis te zegmond aan de Hoef, aanvang 20.00 uur. Lees onze advertentie in volgende "Contact". Boekhandel Dekker en Dekker Maandag 15 oktober wordt in het Gebouw van de Hervormde Kerk een gemeenteavond gehouden voor alle leden van de Hervormde Gemeente en heeft als thema: "Zijn wij een con sumptie-gemeente of een gezonden gemeente?" Verder zal er gesproken worden over allerlei zaken de Hervorm de Gemeente betreffende. Ook zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen. Aanvan 20.00 uur. Ook jongeren van harte welkom! Of werden zij gedreven door een onstuitbare drift, die 900 jaar geleden ook reeds aanwezig was én dc aanlei ding werd tot het luiden van de doods klokken over Graaf Floris I? Als het gebeente vertellen kon, dan zou onze tijd wel eens niet veel af kunnen wijken van vroeger, want toen wierp dezelfde maan ook reeds zijn nachtelijk schijnsel in de klooster gangen, op dezelfde wijze als dat nu geschiedde, toen de klokken maandag nacht hun bronzen geluid over Heac- mundi lieten weergalmen. De belangstelling voor de vergadering van de gemeentelijke commissie van financiën was gering, hoewel hét toch voor verschillende verenigingen belangrijk was om te horen, hoe er over hun subsidie-aanvraag door de diverse frakties werd geoordeeld. Slechts de VW Egmond aan Zee was vertegenwoordigd. De VW was niet rechtstreeks in het rijtje van subsidie-aanvragen ondergebracht, aangezien het gemeentebestuur voornemens is ten opzichte van de VVV Egmond aan Zee een geheel andere koers te gaan varen. Uit de diverse gesprekken van de laatste weken is een voorstel voortge komen, dat voor de VW Egmond aan Zee betere perspectieven biedt dan tot nu toe. De inhoud van het voorstel, dat door het college van BenW aan de commissieleden werd gedaan, kon door voorzitter Damstra echter nog niet openbaar worden gemaakt. Maar uit de reakties van de leden was op te maken, dat de subsidieregeling voor de VVV veel gunstiger uit zou vallen. Commissielid Jan Apeldoorn sprak van "een bekering van het gemeente bestuur, een belangrijke wijziging ten aanzien van het beleid in de voorgaande jaren". Voorzitter Damstra zei: "We hebben jaren in de clinch gelegen met de VVV Egmond aan Zee, het voorstel moet niet gezien worden als een politiek stuk maar een gevolg van de gesprek ken met de VVV van de laatste tijd". Bob v.d. Ende verklaarde ook geen moeite met de voorstellen te hebben, aangezien zijn fraktie het werk van de VVV steeds als zeer nuttig voor de Egmondse gemeenschap ziet. Ook Jaap Oud kon zich in het voorstel volledig vinden, want hij zei: "Het werk van de VVV is onmisbaar en noodzakelijk voor een badplaats en voor de hele Egmon den". Ben van Wijk (PvdA) vond het wel een grote verhoging maar persoonlijk had hij er niet veel moeite mee, hoewel hij nog geen fraktiestandpunt kon geven. Over de wijziging in de sub sidieregeling voor de VW en de hoogte van het bedrag kon men zich nog niet uitlaten. Oud Egmond wil weer projektleider Het tekort, waarover de belangen groep Oud Egmond hoofdrimpels kreeg zal door de gemeente worden over genomen. Het bedraagt f 1180,00. Oud Egmond wil echter graag weer een projektleider maar daar voelt de ge meente niet voor. Er is (komt) een nieuwe funktionaris op Bouw- en Wo ningtoezicht maar het is niet de bedoeling, dat hij werkzaam is zoals Geusebroek, die bij zijn aanstelling de funktie "projektleider" meekreeg, spe ciaal met de opdracht zich bezig te houden met het oude Egmond. "Overigens funktioneerde Geuse broek alleen maar als zodanig bij de beoordeling van bouwaanvragen" zei voorzitter Damstra. "Maar toch moet er weer zo'n figuur komen" zei Ben van Wijk, "Geusebroek werkte moeilijk", vervolgde hij, "als hij vóór Oud Egmond was, dan was hij tegen de zienswijze van het gemeentebestuur - zijn baas - en dat is moeilijk". Damstra beloofde die opmerking en de wens van Van Wijk in het College ter tafel te brengen. Huren tennisbanen gelijk Door de hoge huurkosten, die tennis club Hogedijk moet betalen, zal het tarief van de huur van de Duinpan te Egmond aan Zee moeten worden aan gepast, aangezien anders van onrede lijkheid sprake is. Gelijke monniken, gelijke kappen. Zo ongeveer is de mening van de comissieleden van financiën inzake de tennisbaanhuur- tariéven. T.C. Hogedijk vroeg ook om meer subsidie, de huur van het park bedraagt f 28.500,00, terwijl ook de investering op de inrichting van het karitinegebouw momenteel zwaar drukt op de exploi tatie. Bovendien hangt er nog een huurverhoging in de lucht. Het ge meentebestuur denkt er over, om het kantinegebouw aan de vereniging over te dragen. De TC Hogedijk had gevraagd of de vereniging het groot onderhoud in handen zou kunnen krijgen, maar daar maakt het gemeentebestuur zich zor gen over. Jan Apeldoorn zei: "Ze hebben zichzelf ermee, als het niet goed gebeurt". Bob v.d. Ende wist te vertellen, dat er in de aanleg van de banen grote fouten gemaakt zijn, er v«len gaten in. Opgemerkt werd, dat de banen niet goed nat worden ge houden, het wordt soms door kinderen gedaan. Bob v.d. Ende drong er op aan, dat het College zo gauw mogelijk met de TC Egmond moet gaan praten, al vorens er raadsvoorstellen zouden wor- dengedaan over onderhoud, huur e.d. De verhoging van de huurkosten voor De Duinpan te Egmond aan Zee zal, als de tarieven gelijk worden getrokken, een verdubbeling inhouden, waaruit te concluderen valt, dat de huur nu onge veer f 14.500,00 bedraagt en na de verhoging f 28.500,00, terwijl daar zelfs nog een toeslag bij komt, wanneer de huur voor TC Hogedijk wordt opgetrok ken. Men was overigens van mening, dat die verhoging niet in één keer was op te leggen, terwijl voor De Duinpan ook sprake is van een "historische kostprijs", waarop niet zomaar naar de huidige maatstaven verhogingen toe gerekend kunnen worden. Het museum van Egmond aan Zee Het museum blijkt voor de gemeente altijd nog een instelling, waarnaar men kijkt met het gezicht in de handen. "Wat moeten we ermee" vraagt men zich af. De f 2180,00 subsidie was geen probleem, wel het aanzien van het museum en de wijze van exploitatie. Men vindt het jammer dat er niets verder ontwikkeld wordt. De commis sie was er voor, dat er voorstellen uit de gemeente zouden komen tot een beter funktioneren van het museum, dat in Egmond toch van grote waarde is. Wethouder Damstra beloofde, dat er binnenkort een gesprek met het mu- seunbestuur zal worden gehouden om de zaak eens nader te bezien. Damstra dacht er anders over en dat ligt wel voor de hand, zei hij, "want we horen ze helemaal niet praten over het overtollige materiaal van het Panda beertje, waarover ze vrijelijk kunnen beschikken. Een andere peuterspeel zaal moet dat allemaal aanschaffen". Duidelijkheid in dat gesprek kwam er, toen Ben van Wijk zei, dat men graag een voorschot wilde op het begrotings tekort 1980, dat per brief aan het gemeentebestuur was gemeld. Maar dat verzoek bleek niet in de brief te staan. Met het verzoek van Jaap Oud om voor de dorpshuizen een zo breed en democratisch mogelijk bestuur te vor men en het antwoord van voorzitter Damstra "hoe krijg je er mensen voor" werd deze vergadering ook met een onbeantwoorde vraag beëndigd. Komende donderdag wordt er ge sproken over de dorpshuizen, de sport hal, de leges- en precarioverordening, het Rode Kruis en de Onderwaterspqrt- vereniging. Het St. Nicolaascomité van de basis scholen van Egmond aan Zee krijgt f 1035,00 of meer als het nodig is. De subsidie aan de kruisvereniging Eg mond geeft geen problemen meer, aangezien die door het rijk wordt betaald. De stichting Scarabee, die zich bezig houdt met kursussen waaraan ook Egmonders deelnemen, krijgt f 750,00 terwijl voor de verbouw van het perceel Slotweg 64 een krediet zal worden gevoteerd van f 90.435,00. (De oude openbare school). Hier zal de biblotheek worden ondergebracht en de peuterspeelzaal. Aan de peuterspeelzaal te Egmond aan Zee, die in het Pandabeertje is ondergebracht, is f 200,00 startsubsidie gegeven. Ben van Wijk had hierover helemaal geen besluit aangetroffen, hoewel hij wél vond, dat men van dat bedrag net de postzegels kon betalen. Wethouder Damstra zei echter, dat het college over dergelijke kleine bedragen kon beslissen en dat er een telefonisch bedankje was binnengekomen. Hij deelde tevens mee, dat er een gesprek was geweest met het bestuur en dat er niets van onvrede was te bespeuren maar daar was Van wijk het niet helemaal mee eens. De gemeente wil van het museum graag iets aantrekkelijks maken. i Op het terrein van de St. Adelbertusabdij te Egmond-Binnen is het gebeente van Graaf Floris I en dat van zijn 14 maanden oude zoontje herbegraven in hetzelfde graf als waaruit het werd opgegraven. Deze herbegraving werd begeleid door een korte sobere plechtigheid rond de groeve, waarin een kleine kist met het stoffelijk overschot werd geplaatst. Met dit stukje meubelmakersvakwerk van broeder Jan werd heden en verleden verenigd, terwijl in de kist een oorkonde is bijgesloten, getekend door vader abt André Zegveld en de heren Cordfunke en Dijkstra, die zich nauwgezet met het onderzoek naar de historie van de graven en gravinnen van Holland bezig houden. Het waren roerige tijden, toen Floris I om het leven kwam maar onze dagen zijn dat niet minder, hoewel die zich te Egmond-Binnen anders manifesteer den, toen in het holst van de nacht vóór de begrafenis de abdijklokkken begon nen te luiden. Het bleek een onbewuste inleiding tot de historische plechtig heid van maandagmorgen, veroor zaakt door enkele dorpelingen, waar van het door het kermisrumoer bene velde brein niet meer in staat was om onderscheid te maken tussen het ver leden en het heden. Voorzitter R. Druiven heette alle aanwezigen welkom. Voor hem en zijn jubilerende vereniging was het een groot genoegen, dat het publiek in zo grote getale was opgekomen. De aan wezigen hebben deze avond kunnen ervaren, dat het samengaan van de vijf Egmondse koren in samenwerking met "Lamoraal van Egmont" tot een grote eenheid kan uitgroeien, een ervaring zoals reeds eerder werd gemanifes teerd tijdens de jubileumviering van het 1000-jarige Egmond aan Zee en de kerstbijeenkomsten. Dominee Mone greep in zijn toe spraak terug naar de tijd van de minstrelen, de rondreizende liedjes zangers uit de Middeleeuwen, die vroeger ongetwijfeld ook opdoken rond het Slot op de Hoef. Zij waren in wezen 'de voorgangers van de muziekminnen- den van nu, waarvan er in Egmond velen zijn te vinden. "Alle gaven, die we van God hebben gekregen, kunnen we naar twee kanten gebruiken, voor 't goede en het kwade" zei hij, "laten we blij zijn, dat "Lamoraal van Egmont" de mooie kant zag en in al die jaren "niet de lier aan de wilgen heeft gehangen". Hij legde er de nadruk op, dat het om de lof van God te bezingen er in wezen niet op aan komt, of men mooi of lelijk zingt, als het maar uit het hart komt. Hij besloot met de woorden uit de psalm: "Alles wat adem heeft, looft den Heer". En dat deden koren en orkest op grandioze wijze, terwijl het voor de vele aanwezigen toch een bijzonder rijke ervaring was, dat dit geschiedde op luisterrijke en klankvolle wijze, waardoor het een groot genoegen was om naar dit gezamenlijk optreden te luisteren. Dit zijn hoogtepunten, die om herhaling vragen. Het 75-jarige "Lamoraal van Egmont" zorgde tesamen met alle Egmondse koren voor een hoogtepunt in de jubileumviering tijdens de feestelijke zang- en muziekavond in de r.k. kerk van Egmond aan de Hoef. De vele aanwezigen hebben met volle teugen kunnen genieten van dit massaal optreden, waarin één Egmond zich manifesteerde door vijf koren en "Lamoraal van Egmont" zelf als jubilaris. De 160 koorzangers en zangeressen zijn leden van "Crescendo" te Egmond- Binnen, "Soli deo Gloria" te Egmond aan de Hoef, heto.k. kerkkoor en het r.k. kerkkoor te Egmond aan Zee en het Egmonds Gemengd Koor, eveneens uit Egmond aan Zee. De sfeer werd verhoogd door de kleurrijke bloemversiering, die op verschillende punten van de kerk was aangebracht. Het optreden van de koren én het orkest stond onder leiding van Frans Alleman, de leermeester van "Lamoraal". Heeft u vragen over verkoop, koop, huur of verhuur Dan belt u ons toch even Uiteraard geheel vrijblijvend. ifÜPPIfttt MAkriAADMI DU Marshallstraat 55 ®"(02206) 2249 IVlARtLAAnUIJ DY Egmond aan Zee Postbus 7

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1