met de egmonden 1 art apart s> m De raad werd met de neus op de feiten gedrukt De kinderen kunnen gerust zijn, de Sint is er weer art apart r Woningnood stijgt velen tot de lippen Oud.Katholieke kerk weer plechtig in gebruik genomen "Misschien heeft Sinterklaas er meer verstand van" Uitstel tot 7 december G. M. A. de Baar KORT NIEUWS G.S. liet ons in de steek Hoog water contact 28 NOVEMBER 1979 NUMMER 1430 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Advertentie-tarief 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belieman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink De kraakaktie in Egmond aan Zee, waarbij drie huizen zijn betrokken, twee aan de Schoolstraat en een aan de Visserstraat, nam van de raadsvergadering zeker anderhalf uur. "We worden met de neus op de feiten gedrukt" zei burgemeester Kingma, "we worden gekonfronteerd met de ellendige toestand, waarin vele Egmonders verkeren, de een meer, de ander minder, er zijn huizen gekraakt, niet om de lol en dat onderstreep ik, maar het is helaas niet legaal". "Het zijn woningen die onder de rehabilitatie vallen en die moeten zo goedkoop mogelijk öf worden herbouwd öf verbouwd om ze aan Egmonders die al veel langer wachten ter bechikking te stellen". Deze week zou er een beslissing worden genomen, wat er met de woningen moet gebeuren. De woningen zouden voorlopig dichtgetimmerd wor den maar omwonenden maakten daar tegen bezwaar. "Ik herhaal" zei bur gemeester Kingma, "de krakers zijner niet voor de lol ingekropen maar inmiddels hebben ze bericht ontvangen, dat ze er dinsdagmorgen om tien uur worden uitgezet, tenzij ze de panden vrijwillig hebben verlaten". Er heeft ook nog een gesprek met de bewoners plaatsgevonden maar op hun verzoek om er in te mogen blijven, kon niet worden ingegaan. "Doen we dit wel, dan staan er de volgende dag rijen mensen op de stoep van het gemeente huis". "Ik leg het probleem in uw midden", waarop de diverse frakties hun mening gaven. Wethouder Dam- stra zag graag dat de raad een besluit nam, maar hij benadrukte het stand punt van het college,'dat de billijkheid helaas gebood dat ze eruit moesten". De raad nam geen beslissing De PvdA vroeg een schorsing aan om zich nader op de zaak te beraden. Hierna kwam Harry Amerika met het voorstel om tien dagen uitstel te geven, zodat de gelegenheid aanwezig was om een oplossing te zoeken, Tabernal stond verachter, omdat de mogelijkheid van een' kort geding misschien aanwezig was en dat recht moeten de bewoners in dat geval krijgen. Overigens was kra ken voor hem hetzelfde als joyriding. "De raad mag niet gedwongen worden om aan wie te verkopen" was zijn standpunt. Een krakerspaar staat pas een week op de woninglijst, kreeg Bob v.d. Ende op zijn vraag te horen, de anderen iets meer dan een jaar. "Als je dit soort methoden gaat tolereren, dan is hetend zoek" zei hij, hoewel hij niet tegen kraken in het algemeen was. Over de plaatsing van abri's is enig meningsverschil. Volgens Ta- bernal waren er enkele onlogische punten". "Ik heb er geen verstand van" zei burgemeester Kingma in de raadsver gadering, "misschien heeft Sinterklaas dat wel als u begrijpt wat ik bedoel". (En hoe graag we dat zouden willen, mogen we die laatste woorden niet nader verklaren om het geloof in de goedheiligman van de kinderen niet te schaden, redaktie). Harry Amerika kon zich met zijn fraktie achter het college stellen maar "emotioneel zijn we het met krakers eens", waarbij hij niet rechtstreeks op de nu besproken kraakakties doelde. Zijn voorstel om tien dagen uitstel kreeg echter niet allerwege steun. Ontstellende nood "Ik word geconfronteerd met een ontstellende nood" zei de voorzitter, "maar ik mag door uitstel niet de illusie wekken dat het zo'n vaart niet zal lopen". "We staan geheel achter uw beleid" zei Theo Groot van hel CDA, "ook wat betreft de rehabilitatie zoals de vorige wethouder dat nastreefde, want u staal juridisch zwakker als u dit geval gedoogt". "We moeten als gemeente zo snel mogelijk zelf iets gaan doen" zei hij, toen de burgemeester vertelde, dat hij die morgen 43 mensen op het spreekuur had gehad over een en dezelde nood. "En we moeten niet wachten op wanneer de woningbouwvereniging iets aardigs wil gaan doen, we kunnen het beter in eigen hand houden", aldus Harry Amerika. De raad nam echter geen beslissing over het verzoek van het college, hoe te handelen in de kraakaktie. Op voorstel van Groot werd de hele zaak weer aan het college gedelegeerd, waarop burge meester Kingma zei, dat morgen ochtend nog een gesprek met de krakers zal plaatsvinden. Die mede deling werd meteen aan de aanwezige krakers doorgegeven, aangezien zij de gesprekken van nabij konden volgen. Dinsdagmorgen, 27 november om 8.30 uur, heeft het college besloten, in een gesprek met de krakers, dat ze tot 7 december uitstel krijgen. In de periode vanaf nu tot 7 december a.s. krijgen ze de gelegenheid om een kort geding aan te spannen. Krijgen ze geen gelijk, dan zullen ze de woningen voor of op 7 december vrijwillig verlaten, zoals ze beloofd hebben. De spanning is hiermede met enkele dagen verlengd. De raad durfde de verantwoordelijkheid van een duide lijke beslissing niet te nemen. Burgem. ter Kingma werd daarmee naar z'n eigen verantwoordelijkheid terugver wezen, die voor hem, intensief bezig j zijnde met het ondertussen dram?/ tische vormen aannemende woning I vraagstuk, een zware belasting is. Zijl" woorden "en dan later niet terugkomen op welke beslissing dan ook", was duidelijke taal. Vorige week overleed op 74-jarige leeftijd de heer G. M. A. de Baar. Met zijn heengaan werd een zeer aktief leven afgesloten, een leven dat niet alleen gevuld werd door zijn werk, maar ook door zijn enthousiaste inzet voor Egmond aan Zee in het algemeen. Hij wist dat hij daarmee veel kritiek kon ontmoeten. Soms was onbegrip zijn deel maar desondanks zette hij door. Zijn leeftijd speelde geen rol om zich desondanks in te zetten voor het VVV- werk, hoewel hij zich reeds lang uit zijn zaak had teruggetrokken. Onder veel andere aktiviteiten zette hij zijn schou ders. Zij die met hem samenwerkten weten dat met hem een man is heengegaan, die zich met pure menselijkheid ver dienstelijk heeft gemaakt voor de gemeenschap waarin hij leefde. Moge hij de rust ontmoeten, die hem op aarde door zijn eigen rusteloosheid soms ontging. G. A. Belleman In dit straatje werden bewoners er in blijven. de huizen gekraakt. Tot 7 december a.s. mogen de De kinderen van de drie Egmonden hebben tijdens het afgelopen weekend grote spanningen beleefd, want je bent er immers nooit helemaal zeker van, of de goede sint ook nu weer zou komen. Maar gelukkig hij is er weer. In alle drie de dorpen is hij onder grote belangstelling ingehaald. In Egmond aan Zee gebeurde dat op zaterdag. Even dreigde er nog iets tussen te komen, toen de schimmel van de sint hevig protesteerde. Het goede dier had het waarschijnlijk al te druk gehad en vond dat het aan rust toe was. Hij weigerde alle diensten en stond op z'n achterste benen. Snel moest er gehandeld worden en binnen 5 minuten was er een open wagen, een officiers wagen van Wim Wijker, waarmee de sint zijn intocht maakte. En dat ging uitstekend. Te Egmond-Binnen zowel als te Egmond aan de Hoef was de trouwe viervoeter van de sint zeer gewillig. Het dier was ondertussen uitgerust, zodat St. Nicolaas met een gerust hart zijn intocht op de schimmel kon maken. Te Egmond-Binnen was dat al om 11.00 uur. In optocht werd hij, begeleid door "Eensgezindheid", naar het dorpshuis gebracht, waar een groots feestplaats- vond. De vele enthousiaste kinderen keken met stralende ogen naar de verrichtingen van de Zwarte Pieten. Burgemeester Kingma heette hen wel kom namens het gemeentebestuur en alle kinderen mochten een traktatie in ontvangst nemen. In Egmond aan Zee werd de sint verwelkomd door de loco- burgemees ter, de heer G. Damstra, die op rijm verschillende wensen overbracht. Hier na bracht de goedheiligman bezoeken aan de bejaardenhuizen "Torenduin" en "Huize Agnes", waar een gezellig half uurtje werd doorgebracht. Onder tussen vermaakten ongeveer 800 kinde ren zich tijdens een speciaal voor hen georganiseerde feestmiddag in "Cine ma 1000" en de Prins Hendrik-Stich ting, waar St. Nicolaas tenslotte ook een bezoek bracht. Hier zowel als in Egmond aan de Hoef vrolijkte "Lamoraal van Egmont" de feestelijkheden op met de aloude liede ren, die met volle bors* werden meege zongen. In het dorpshuis te Egmond aan de Hoef werd de sint ook toegesproken door burgemeester Kingma. Een feest middag voor de kleuters leidde ook hier de spannende St. Nicolaasdagen voor de jeugd in. De organiserende komitees hebben in de drie Egmondse dorps kernen veel eer van hun werk gehad. Op nagenoeg alle punten inzake Slot II is tussen de gemeente en bouwmij Wilma overeenstemming bereikt. Volgende week zal onder tekening volgen, zo deelde wethou der Luitjes mee. "Het is een aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid' zei burgemeester Kingma "het kontrakt is nagenoeg rond en het is tot stand gekomen na ver schillende langdurige an nachte lijke vergaderingen". Piet Bakker van Gemeentebelangen stelde hem de hamvraag door te informeren naar de mening van G.S. De voorzitter: "We rennen ons rot, vorige keer hebben ze ons in de steek gelaten "Wat bedoelt u daarmee want dat houdt in dat G.S. ons heeft laten vallen", merkte Harry Amerika op. "Ja, dat is zo" zei burgemeester Kingma, "want doordat ze ons in de steek lieten, moeten we nu meer betalen en dat wil ik wel even kwijt' wij vernemen DAT de muziekvereniging "Eensge zindheid" te Egmond-Binnen op zater dag 3 december a.s. een najaarsconcert geeft in "De Schulp", aanvang 20.30 uur. Tijdens dit concert zullen o.a. ook de beide concourswerken worden uit gevoerd. Toegang gratis. Men leze de advertentie; DAT men voor kerstdiners ook uit stekend in de Egmonden terecht kan. We lazen in het "Contact" o.a. dat in "La Chatelaine" niet alleen tijdens die dagen de gitaristen/zangers Richard en Hubert optreden, maar ook het kinderkoor "De Waagzangertjes". Ook het Chinees-Indonesisch restaurant "Lie's Garden" brengt een aparte kerstsfeer met verschillende orkesten van naam maar zeker ook door de bijzondere gerechten, die er dan op tafel komen; DAT Thomas Broek tijdens de jeugd kampioenschappen schaken voor Alk maar en omstreken als tweede ein digde. Daarmee leverde hij een uitste kende prestatie; DAT in "De Kapberg" te Egmond aan de Hoef weer een nieuwe tentoon stelling draait, waarbij veel keramiek is te zien, o.a. ook van de Egmonder Hans Belleman. De tentoonstelling duurt tot 23 december en is geopend van woensdag t/m zondag van 12.30-17.00 uur; DAT voor belangstellenden exempla ren van de nota "Over-wegen" van de "Zeeweggroep" te verkrijgen zijn bij A. P. Blok, Eisenhowerstraat 34, Eg mond aan Zee; C. C. J. Olsthoorn, Tig- gellaan 100, Egmond aan den Hoef; R. Ranzijn, Egmonderstraatweg 7, Eg mond aan den Hoef en G. J. Zwaan, Marinestraat 7, Egmond aan Zee; DAT er in dit "Contact" een harte- kreet voorkomt van het bestuur van de openbare bibliotheek te Egmond-Bin nen. Het is getiteld: "Slaande ruzie in ons dorp" en die titel doet het ergste vermoeden. Leest u het maar, dan weet u wat er bedoeld wordt; DAT de koopavonden in Egmond aan Zee met één avond zijn uitgebreid. Waren er eerst alleen koopavonden op maandag en dinsdag, nu is de vrijdag (a.s.) eraan toegevoegd, dit op veler verzoek; DAT er een grote deurenshow in Egmond aan Zee wordt gehouden. Zie de advertentie in dit blad; DAT de Stichting Jeugdbelangen en Zeevogels een grote loterij houden t.b.v. hun vereniging. Loten kunt u verkrijgen bij mevr. Ria Noteboom, Pr. Marijkelaan 2 en bij de heer J. Sengers, Julianaweg 9. Dit is geen verhaal om paniek te zaaien, want die is er al. Met dit verhaal wordt ook niets nieuws verteld, want de woningnood is er al zolang als de generatie, die nu om een woning zit te springen. Het ligt voor de hand, dat de jongeren van nu dikwijls met verbijstering kijken naar de ouderen, die immers van een generatie vóór hen zijn en zelf goed wonen maar nagelaten hebben om voor hun kinderen te zorgen. Het gevolg is, dat de jongeren onbezonnen stappen gaan doen, waar we het mee eens kunnen zijn of niet, ze gaan huizen kraken. Ze realiseren zich dikwijls niet, dat ze daarmee een ander, die nog langer wacht, benadeeld wordt. Dan moet er ingegrepen worden met alle nare gevolgen van dien. Ze staan weer op straat en de spanningen nemen toe, tussen man en vrouw, jongen, meisje, terwijl de alleenstaande, die zich wederrechtelijk toegang tot een pandje heeft verschaft, verdoold om zich heen kijkt. Waar zijn we in hemelsnaam mee bezig. Maandagmorgen waren we getuige van het aanbieden van een petitie van Oud Egmond, die gesteund door ruim 400 handtekeningen aan de burgemees ter werd overhandigd. De petitie han delt om betere woonomstandigheden voor hen, die hun krot moeten verlaten maar graag weer op hun oude plekje willen terugkeren. De burgemeester alléén kan het niet, hij zal de verzoeken in BenW en de raad moeten brengen en dan dreigen ze weer zo gauw te verzanden in de politiek, waarvan al zoveel schade is ondervonden. Dikwijls is er geen rechtstreeks beleid om woningen te bouwen maar veelal worden er grote omwegen be wandeld, politieke omwegen, waardoor alles zo treurig en traag tot stand komt. En als er dan ook nog aktiegroepen opstaan, om te protesteren tegen de bebouwing van een stukje natuurlijk terrein, dan staat een gemeentebestuur helemaal machteloos. Vorige week hebben we op onze redaktie vey. ^billende gesprekken ge had met ^ngzoekenden. Telefoon tjes er tuss&P!)or zorgden ervoor dat er ook nog een deel van de avondlijke weekenduurtjes mee heenging, 't Is allemaal niet erg, als hel maar wat uithaalde door er weer over te schrij ven. We hebben het beloofd, al is het alleen maay" jpt de hoopvolle gedachte, dat zijdie ^jfen raad enige invloed uit kunnen oefeiren. niet nalaten dat te doen. "Ik barst van de problemen" Bovenstaande woorden zijn van een jongeman uit Egmond aan Zee, die door een echtscheiding zijn huis uit moest op beslissing van de rechter. "Ik eet bijna niet, ik zuip alleen maar" zei hij, "ik loop het overal op". "Schonken ze maar aandacht aan me, maar ik heb 'n hoop voor mezelf verpest, ik weet het, maar ik wil zo graag goed". "Ik wil wel maar ik kan 't niet, ik zit op 'n appartementje voor veel geld. de muren komen op me af, ze vinden me a- sociaal, ze willen me naar een sociaal werkster hebben" en vertwijfeld vroeg hij zich af: "Is er dan geen ander die RESTAURANT ITALIANO jÜELLA %^OSTA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezel lig uit eten in een sfeervolle omgeving". woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag De petitie van Oud Egmond gesteund door 420 handtekeningen wordt overhandigd. naar me wil luisteren?". "Bij de gemeente is er geen mens, die naar je problemen luistert". "Kon ik maar een huis krijgen, dan kon ik voor mezelf zorgen, dan zag ik 't weer zitten, dan had ik een doel". "Ik weet niet waar ik heen moet" "Ik ga weer" zei Jan ('t is niet zijn echte naam, want die zouden we niet noemen) en hij nam zijn pakje op met vermoedelijk daarin een visje, "maar ik weet niet waar ik heen moet". "Bedankt dat je naar me hebt geluis terd" en zo vertrok hij, mij achter latend met een hoofd vol verwarde gedachten, die ik nu op dit papier probeer te spuien. Toevallig zag ik hem maandagmorgen bij de burgemeester. Hij werd gelukkig aangehoord. Succes Jan en alle anderen met jou. Gerard Belleman Achterom 1 Egmond aan Zee Weet u waarom Sinterklaas zijn inkopen niet in Spanje doet? Omdat ART APART in Eg mond aan Zee zit. I Na ruim vier maanden de gast geweest te zijn van de Hervormde Gemeente te Egmond aan Zee, in welke tijd de o.k. kerk van een vloerverwarming werd voorzien, heeft de o.k. parochie van de h. Agnes haar kerkgebouw weer in gebruik genomen. Dit geschiedde tijdens een plechtige eucharistieviering door de bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef, met assistentie van pastoor G. Blom. 28 10.45—23.27 29 11.58—12.20 (dood-tij) 30 0.41—13.09 1 1.38—14.03 2 2.30—14.48 3 3.16—15.33 4 4.03—16.19 5 4.48—17.00 6 5.29—17.43 (spring-tij) Velen waren hierbij aanwezig, waar onder vertegenwoordigingen van de andere plaatselijke kerken en van het gemeentebestuur. Tot deze plechtige wederingebruikneming was besloten, omdat ten eerste de parochianen ge ruime tijd niet van het kerkgebouw gebruik hadden kunnen maken. Ook was er vreugde, omdat men nu overeen goede verwarming van het kerkgebouw kon beschikken en tevens was er dank baarheid. omdat de leden van de o.k. kerk in deze situatie zo goed waren geholpen door de plaatselijke her vormde kerk. De plechtige herinzegening, die aan de mis voorafging, vroeg een nadere verklaring, vond pastoor Blom, "im mers, de allereerste inzegening van het gebouw, nu 93 jaar geleden, bleef van kracht". Het kerkgebouw heeft altijd dezelfde bestemming gehouden, ook tijdens de uitvoering van de werkzaam heden voor de nieuwe verwarming, al was er dan geen kerkdienst mogelijk. Toch besloot hij tot de wederinzege- ning op een moment, "toen een parochi aan tegen mij zei - die nu ook in de kerk zit want ik zie hem zitten - zei pastoor Blom, "dat hij, toen hij even naar de werkzaamheden wilde gaan kijken, zich ineens ervan bewust werd, dat hij nog een sigaar liep te roken, toen hij de kerk alweer verliet". "Joi, ik eb nog nooit 'n sigaar erookt in de kerk en nou doe ik 't zomaar wel", zei hij. Voor hem was het op dat moment geen kerkgebouw en daarom dacht hij er niet bij na.- Bij pastoor Blom begon toen het plan te rijpen, om het kerkgebouw weer echt een kerk te laten zijn, "waarin we alleen bidden en niet praten en ook niet wordt gerookt". De sfeervolle plechtigheid werd opgeluis terd door het parochiële zangkoor, dat hoog op het koor achter in de kerk, dooi de nieuwe verwarming onder zeer veel betere omstandigheden in staat is om de eredienst te begeleiden. Ook zal het kerkorgel veel minder onderhoud vra gen dan voorheen, toen door de warme en droge lucht grote schade ontstond aan het instrument. Na afloop van de eredienst kwamen velen nog even bijeen voor een kop koffie in het o.k. verenigingsgebouw. TIN. De grootste kollektie uit de omtrek vindt u bij art apart en dan alleen tin van de hoogste kwalitiet, w.o. vrij wel het komplete assorti ment van Daalderop, waar wij bovendien de alleen verkoop voor de Egmonden van hebben. Magnifiek zijn ook de tin nen „oude beroepen-figu ren". Prijzen 32,—. Zijden bloemen v.a. 2,- Bloemstukjes'vanaf 15,- Overigens kan Sint bij ART APART zijn keuze maken uit sieraden van goud, zilver, diamant, doublé, zijden bloemen, vazen, kandelaars, tin, kristal, porcelein en aardewerk, messing voorwerpen, lampen, scheepsklokken, -barometers, schilderijen en nog veel meer. Achterom 1 Egmond aan Zee Telefoon 4128 Iedere klant ontvangt een surprise 5

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1