met de egmonden m® j§. 75 Jaar r.k. kerk in Egmond aan Zee im Cor Blok gehuldigd ^ORTNIEUW^ Een dode bij zwaar verkeersongeval wij vernemen Hoog water P. Groot t Sinterklaas in het zwembad <v contact 5 DECEMBER 1979 NUMMER 1431 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Cor Blok (midden) krijgt het KNVB- speldje door zijn vrouw opgeprikt, links de heer Spaans Gedurende 25 jaar heeft Cor Blok in de voetbalvereniging Egmondia de funktie van consulent van de KNVB vervuld. Dit jubileum ging niet ongemerkt voorbij, met als gevolg dat vorige week donderdag velen naar de kantine waren gekomen om getuige te zijn van de huldiging, die met enige toepasselijke woorden van de heer Spaans van de KNVB werd begeleid. Hieruit bleek welke verdiensten de heer Blok voor zijn vereniging had vergaard, die mede tot uitdrukking werd gebracht door de onderscheiding, die mevrouw Blok op de revers van haar man aanbracht. Dat de "goedhei ligman" ook nog een bezoek bracht aan deze bijzonder gezellige avond lag voor de hand. Deze bleek bijzonder goed op de hoogte te zijn met de Egmondia- familie en dat uitte in vele humoristi sche uitlatingen en keiharde waa-- heden. Dropping Het was een zeer aktieve avond want de selektie van Egmondia werd vóór het huldigingsfeest in een gesloten vrachtwagen naar elders vervoerd en "ergens in de duinen gedropt. Aangezien sommigen dachten zich ergens onder Castricum te bevinden en anderen in de buurt van Schoorl, liepen de tijden van binnenkomst uiteen. Maar een aantal, dat wel eens in de duinen vertoeft, had zich gauw weten te orienteren, zodat de weg naar huis weinig moeilijkheden met zich mee bracht. In de kantine aangekomen kwamen ze midden in het feestgedruis zoals boven omschreven. RESTAURANT ITALIANO PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. „Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". DAT het thema van de brugdienst, die zondag 9 december om 19.00 uur in de gereformeerde kerk te Egmond aan Zee begint zal zijn: "Wat maakt een school tot een Christelijke school?" Gespreksleiders: de heer T. Siegman, docent en ds. L. J. Prins; DAT keurslager Jan Burger van de Julianastraat op alle onderdelen van hygiene in de slagerij de hoogste waardering kreeg uitgesproken door de Keuringsdienst van Waren. Deze con trole wordt steeds op niet aangekon digde tijden gehouden en de beoorde ling is dus zeer waardevol: DAT Gemeentebelangen op 13 de cember een besloten ledenvergadering houdt in "De Schulp" te Egmond- Binnen, aanvang 20.00 uur. De gemeen tebegroting 1980 zal worden besproken terwijl de raadsleden een toelichting zullen geven; DAT de PvdA een bijeenkomst belegt op woensdagavond 20.00 uur in "Het I de Hert" te Egmond aan de Hoef. I flerwerp van discussie is: Vrede en veiligheid. Ook niet-leden zijn van harte welkom; DAT de receptie rond het veertig jarig bestaan van de woningbouw vereniging Egmond aan Zee wegens het overlijden van de voorzitter, de heer P. Groot, voorlopig is afgelast; DAT er zondag a.s. een extra fees telijke St. Nicolaas-trekking wordt gehouden te Egmond-Binnen in café Tervoort. Daarbij zal o.a. het rad van avontuur draaien, waarbij vele prijzen zijn te winnen. Aanvang 21.00 uur; DAT de ondernemersvereniging te Egmond-Binnen een nieuwe plaatselij ke cadeaubon het licht heeft laten zien. Deze bon kan als geschenk geweldig welkom zijn, daar hij de ontvanger de kans biedt zelf een keuze te maken in een van de zaken van Egmond-Binnen. Bovendien is het te bewaren deel een historisch en waardevol plaatje naar een oude gravure van de vroegere abdij; DAT de bus voor de feestmiddag in Parkschouwburg te Hoorn vanuit Eg mond-Binnen (Heegemunde) op zater dag 8 december om 12.30 uur vertrekt. De deelnemers worden verzocht de vertrektijd van half één goed in de gaten te hotiden; DAT de volleybalvereniging Relax te Egmond aan de Hoef dit jaar geen kerstaktie zal houden, omdat er te ■weinig mensen beschikbaar zijn, die een helpende hand kunnen bieden; DAT de heer B. G. Godijn uit Alkmaar op dinsdag 11 september een informatielezing geeft over tranceden- te meditatie in het Boulevardhotel, Boulevard 24 te Egmond aan Zee, aan vang 20.00 uur; DAT a.s. donderdag 6 december een distriktsvergadering van de ABVA plaatsvindt met de bondsraadleden om 19.30 uur in café-restaurant "De Klok". Alle leden zijn van harte welkom; DAT vandaag, woensdag 5 december 's middags om 3 uur St. Nicolaas persoonlijk het schilderij uitloot op de Bergense Kunstmarkt, Plein 7. woensdag 5 4.48—17.00 donderdag 6 5.29—17.43 (spring-tij) vrijdag 7 6.09—18.24 zaterdag 8 6.50—19.08 zondag 9 7.33—19.51 maandag 10 8.16—20.38 dinsdag 11 9.04—21.33 woensdag 1210.04—22.37 donderdag 13 11.11—23.47 (dood-tij) DAT de heer J. Benning het dienst verband met de gemeente Egmond heeft beëindigd. Ter gelegenheid hier van zal hem een afscheidsreceptie worden aangeboden op vrijdag 7 de cember om 15.30 uur in het o.k. verenigingsgebouw; DAT er een Horeca-belangengroep Egmond is opgericht. Er is reeds een bestuur gevormd, waarvan de heer J. Degens, exploitant van hotel Frisia, voorzitter is; DAT een van de Egmondse ingezete nen zijn aanvraag voor een bouwver gunning kracht wilde bijzetten en besloot een steen door een der ramen van her gebouw van Gemeentewerken te gooien. Direkt belde hij de politie om proces-verbaal op te laten maken. Of dit krachtig optreden de zaak bespoe digt, is ons niet bekend; DAT op vrijdag 7 december om 14.30 uur de eerste paal zal worden geslagen voor de vernieuwing van de Prins Hendrik-Stichting. De paal zal de grond in worden gedreven door de penning meester van het bestuur, C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye; DAT als afscheiding van de glazen zaal in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef een echte deurenwand zal worden geplaatst, om de geluidsoverlast tegen te gaan; DAT er in Egmond aan de Hoef een 5 mei-komitee is opgericht, waarin 14 personen zitting hebben. Zij vertegen woordigen alle geledingen van de bevolking en hopen een breedschalig programma te verwezenlijken, waar over u binnenkort meer hoort. De voor zitter is Frans Thijssens. Zoals bekend zal de vijfde mei 1980 officieel worden gevierd; Zaterdagmiddag kwam Sint Nicolaas op bezoek in het zwembad, waar het zwemuurtje voor de gehandicapten plaatsvond. De spanning was er te snijden, hoewel die aanvankelijk zich kon ontladen in de verschijning van een "nepsinterklaas", die binnen de kortste keren te water belandde. Het lag voor de hand, dat de hilariteit groot was. Mevrouw Wijker-Kap was de geestelijk moeder van dit figuur, waarvoor ze geen kostbaar sinterklaas kostuum kon gebruiken, maar de gor dijnen van haar slaapkamer waren er goed voor. Als het kostuum droog is er weer uitgetornd, dan kunnen de gor dijnen zo weer opgehangen worden. Toen echter de "echte" sinterklaas kwam, ja, toen was het wel even moeilijk voor sommigen. Maar de lei ding. die zich wekelijks inzet voor deze geestelijk gehandicapten, ving dat subliem op. Het ijs was spoedig gebro ken en- weldra werden er rondjes gezwommen, om de goedheiligman te laten zien, hoe goed de prestaties waren. En toen was het ook mogelijk, om bijgaande foto te maken, waarop u de zwemmers en zwemsters met hun leiding afgebeeld ziet met sinterklaas en zijn knechten in hun midden. 1912 - Zo was het vroeger. Rechts het tolhuis, waar de familie Veldhuizen woont. Zondag 9 december a.s. viert de r.k. gemeenschap van Egmond aan Zee het 75-jarig bestaan van zijn kerk, die staat aan de Wilhelminastraat 12, op een plek, waar vóór 1905 nog sprake was van duintjes en dalletjes, waarin de duinpiepertjes tot wasdom kwamen en fazanten, hazen en konijnen rondscharrelden, de duinroos bloeide en de wind ruiste door de lage dennen. Deze duinfauna en -flora zong de lof van de Schepper op een plek, waar de nieuwe r.k. van Egmond aan Zee zou gaan verrijzen en de lofzang zou gaan overnemen tot op de dag van vandaag. De tijden zijn veranderd De kerkhistorie van Egmond aan Zee kent een heel aparte ontwikkeling. Het voert te ver om daar nu op in te gaan, maar wanneer we schrijven "75 jaar r.k. kerk in Egmond aan Zee", dan zou dat wijzen op een zeer korte periode, maar niets is minder waar. Omstreeks 1040 was er reeds sprake van een kapel ter ere van de h. Agnes, terwijl er in de vijftiende eeuw een grote kerk stond, ook met de h. Agnes als patrones. Deze kerk is in zee verdwenen. Verschillende problemen, waarvoor toen geen oplossing werd gevonden, sloegen in de katholiciteit van het vissersdorp weliswaar geen deuk maar waren er tenslotte toch de oorzaak van, dat er in 1700 sprake was van de oud- katholieke kerk, die de leer van de katholieke kerk van toen wilde bena drukken en de traditionele eredienst voortzette, ook tot op de dag van vandaag. Er is in Egmond aan Zee dan ook sprake van katholiek belijden sinds het ontstaan van het dorp, maar de wat uit elkaar gegroeide opvattingen maakten het noodzakelijk, dat er weer een nieuwe katholieke kerk kwam, en die verrees in 1905 aan de Wilhelmina straat. Pastoor Pichot was de eerste pastoor en verzamelde de gelovigen om zich heen, die toen gewend waren naar Rinnegom te gaan, waaronder ook een deel uit Egmond aan de Hoef. De zeer arme kerk moest het hebben van giften en gaven en vond in verschillende families een zeer belang rijke steun, die zich van de ene generatie op de andere heeft voortge zet. De schenkers en schenksters willen onbekend blijven. Het is daarom moei lijk om er achter te komen, hoe de nieuwe parochiekerk op dat punt heeft gereild en gezeild. Bovendien moet de kerk het hebben van de schamele gaven, die de gelovigen met grote offervaardigheid opbrach ten. En toen in 1923 in Egmord a.d. Hoef 'n nieuwe kerk werd geoper^ ^ontstond er een leegloop, waardoor é?n- -chts één zanger overbleef en hier enndaar in de kerk zaten nog enige mensen. Toch zag de kerk kans om veel voor de minderbedeelden te doen en ver wierf zich mede daardoor ^n onmis bare plaats in het social^teven van Egmond aan Zee. Egmoi. aan Zee groeide in de loop der jaren en de parochie groeide mee. Tenslotte von den velen de weg naar hun kerk, hoewel de invloeden van de laatste jaren op het kerkelijk beleven ook aan deze jubile rende parochie niet voorbij zijn gegaan. Daar kan men in alle kerken over meepraten. Aan het jubileum zal tij dens de kindergezinsmis van zaterdag 8 december om 19.00 uur aandacht wor den geschonken en tijdens de plechtige concelebratie op zondag 9 december om 9.30 uur door pastoor A. J. Stolk en zijn confrators. Het gemengd zangkoor zal uitvoeren de Missa Brevis in C-dur van Mozart. Tijdens het weekend overleed onver wacht de heer P. Groot te Egmond aan Zee. In 1948 kwam hij van Schagen naar Egmond aan Zee als bouwkundig op zichter van het Centraal Genootschap, welke funktie hij tot zijn pensionering in 1976 bekleedde. '4 Gedurende zijn leven zette hij zich sterk in voor de Egmondse gemeen schap. Hij maakte zich o.a. verdien stelijk voor de oudercomissie van de Van Speykschool en voor het Volks onderwijs. Hij maakte tot zijn over lijden deel uit van het bejaarden- komitee en van de woningbouwvereni ging "Egmond aan Zee", waarvan hij reeds 12 jaar voorzitter was. Deze (zijn) vereniging zou zaterdag a.s. het 40-jarig bestaan herdenken. Met zijn heengaan verliest Egmond aan Zee een kreatief en verdienstelijk mens. Hij had nog zoveel plannen Zondagavond had een frontale bot sing tussen twee personenauto's op de Egmonderstraatweg te Egmond aan de Hoef tot gevoig, dat een der bestuur ders, de heer H. van Vliet uit Heiloo, ter plaatse overleed. De bestuurder van de andere auto, Fr. v. D. uit Egmond aan de Hoef, werd levensgevaarlijk gewond door de brandweer uit de wrakstukken bevrijd. Volgens de politie heeft een der auto's op de verkeerde weghelft gereden. De ravage was enorm. De auto's hadden zich zo in elkaar geboord, dat er nagenoeg niets meer van heel was. Geruime tijd moest het verkeer over het fietspad worden geleid, daar de wrakstukken zowel het wegdek van de Nieuwe als van de Oude Egmonder straatweg versperden.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1