met de egmonden mm Sporthal/zwembad met sluiting bedreigd Bouw vierde Prins Hendrik- Stichting begonnen 1® f? SPORTCENTRUM \2 EGMOND Kerstconcert in de Slotkapel te Egmond a/d Hoef Kerstbomen A. M. Zentveld contact 12 DECEMBER 1979 NUMMER 1432 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Advertentie-tarief 1931 GC Egmond aan Zee losse plaatsingen 30 ct. per mm Telefoon 02206-1789 Rii kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's. Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink RESTAURANT ITALIANO pELLA %^tOSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". Een gemeentelijk bad Door het stichtingsbestuur is nage gaan of een overgang van het sport centrum ng ,de gemeente kostenver lagend zou -ken. Gebleken is uit een enquete dat "de verhouding baders en personeel bepalend is voor de hoogte van het verlies. Dit overzicht is: Egmond 1 perso neelslid op?' 000 baders; gemeentebad 1 personeel t op 11.000 baders. Dit betekent dat een gemeentebad pl.m. 2 maal zoveel personeel nodig heeft. Vriend en vijand moeten erover eens zijn dat een gemeentelijk bad alleen maar kostenverhogend werkt, (zie b.v. gemeentelijk bad in Castri- cum). Laatste beroep aan de raad In een laatste brief aan de raad stelt het stichtingsbestuur dat zij nauwelijks kunnen geloven dat een sportcentrum dat: - 350.000 kinderen en volwassenen per jaar een gezonde ontspanning biedt; - ontslaan is door de wil en offervaar digheid van geheel Egmond valt weg te denken uil deze samen leving. Zij verzoeken de raad dan ook het standpunt van het college burgemees ter en wethouders niet te delen en stellen voor in de raadsvergadering van 17 december a.s. te besluiten: - de Stichting Sporthal Egmond in principe een subsidie te verlenen van 220.000,--; - in de loop vrn 1980 gezamenlijk een beleid te ontwikkelen uitgaande van het feit dat het sportcentrum bestaat en tot doel de continuiteit voor een reeks van jaren te waarborgen; - de chef financiën van de gemeente zijn plaats te laten behouden in het dagelijks bestuur van de stichting. Zijn integriteit en vakkennis zijn voor het stichtingsbestuur boven alle twijfel verheven. (Dit in verband met Met de daverende klappen van de heimachine op vrijdag 7 december 1.1. luidde de heer C. J. baron Schimmelpenninck van de Oye de bouw in van de vierde Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. Velen waren bij dit moment aanwezig. Toen de paal zijn "dieptepunt" had bereikt werd dit hoogtepunt in het feestelijk gebeuren met een luidruchtig vuurwerk besloten. Op uitnodiging van de direkteur van de PHS, de heer Ziek, verzamelden de aanwezigen zich in de zaal, waar jhr H. De Jonge van Ellemeet, voorzitter van het bestuur, de geschiedenis van de Prins Hendrik-Stichting in vogelvlucht bracht. In 1874 werd door Z.K.H. Prins Hendrik, beter bekend als Hendrik de zeevaarder, de eerste steen gelegd. Twintig jaar later werd besloten een nieuw en groter gebouw te plaatsen dat medio 1895 werd geopend. In de dertiger jaren werd andermaal een besluit genomen, het gebouw was aan ver jonging toe en in die krisisjaren verrees de huidige Prins Hendrik-Stichting, een zeer moderne schepping van Cornelis Elffers. Het gebouw werd opgetrokken rond om het oude gebouw en toen het klaar was, betrokken de bewoners hun paleis, terwijl het oude werd afgebroken. Op die plek is nu de tuin met vijver. Het nieuwe gebouw werd op 15 februari 1937 geopend. De heer V.d. Berg was direkteur, van wie een zoon zich momenteel onder de bewoners bevindt en zich voor anderen zeer verdien stelijk weet te maken. De enorme ontwikkeling in het wel zijnswerk maakte het noodzakelijk dat er weer gemoderniseerd moest worden. Aanvankelijk dacht men aan samen trekking van twee of drie kamers aaneen maar hier is men van afgestapt, omdat het niet praktisch was. Het gebouw heeft veel ruimte maar de kamers zijn te klein. Tenslotte is besloten om de vleugels radikaal te verbreden en met dit werk is nu een begin gemaakt, een bouwopdracht, uit te voeren door Smits Bouwbedrijf te Beverwijk, die drie jaar gaat duren. Alleen het hoofdgebouw blijft staan. Het bouwplan van architect M. Göbel is geheel in stijl van de schepping van architect Cornelis Elffers, die dit plan dan ook met instemming toejuichtte. Jhr De Jonge van Ellemeet belichtte in zijn toespraak de vele klippen die moesten worden omzeild, die echter door het krachtig handelen van velen, die zich aktief voor het bejaardenwerk inzetten met tastbaar resultaat werden genomen. Over drie jaar zal de herbouwde Prins Hendrik-Stichting worden ge opend en hij sprak de wens uit, dat baron Schimmelpenninck van der Oye daar weer getuige van zou zijn, aange zien hij nagenoeg aan de wieg stond van de stichting van de Prins Hendrik- Stichting in Egmond aan Zee. Ook informatie bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten leert dat een exploitatieverlies van 10% van de stichtingskosten als normaal be schouwd moet worden. In Egmond bedraagt dit de helft n.1. 5% van de stichtingskosten. Gezien hun tienjarige ervaring en bouw en herbouw van een sportcentrum dat uniek is in de wijde omgeving, moet juist dit stichtingsbestuur in staat geacht worden het verlies zo minimaal mogelijk te houden. Het woord is aan de raad van Egmond. Het traditionele Kerstconcert van de Stichting "Culturele Be langen Egmont" vindt dit jaar plaats op zondag 16 december. De Slotkapel te Egmond aan de Hoef is de traditionele plaats. Niet alleen vanwege z'n sfeer, maar ook omdat het een ideale ruimte is voor koorzang. Het bekende koor Collegium Musi- cum Amstelodamense is uitgenodigd om dit Kerstconcert te verzorgen. Voor de vaste bezoekers bekend en voor anderen een goede gelegenheid met dit koor kennis te maken. Het programma belooft een boeiende avond en bestaat uit 6 delen, waarbij in het bijzonder het gedeelte Oudhollandse Kerstliederen opvalt. Het koor wordt begeleid door leden van het "Muziekschool Kamer orkest" en er zijn diverse solisten te beluisteren. Het geheel staat onder leiding van de dirigent Kees de Wijs. Aanvang van het concert 20.15 uur. De toegangsprijs is uiterst laag, n.1. f 6.00, CJP-ers, 65-plussers en kinderen betalen f 4,50. Voorverkoop bij mevr. C, van Beek, Julianaweg 4, Egmond aan de Hoef, tel. 2271 of bij de DHZ-zaak van J. Groot aan de Slotweg te Egmond aan de Hoef. Een jaar na de opening pakken donkere wolken zich samen boven ons sportcentrum. Gezegd mag worden ons sportcentrum omdat het tot stand is gekomen door de grote offervaardigheid van de Egmonders. Wat is er aan de hand Het stichtingsbestuur heeft becijferd dat het tekort voor 1980 220.000,-- zal bedragen. Ondanks verhoging van de tarieven en ondanks een inkrimping van het personeelsbestand. De sterk gestegen energiekosten zijn voor het stichtingsbestuur aanleiding geweest zich nu al intensief bezig te houden in hoeverre zonnecollecteren zijn toe te passen in het sportcentrum. Dit staat in hun brief gericht aan het college burgemeester en wethouders van 16 oktober j.1. Eveneens wordt hierin vermeld dat zij gevolg hebben gegeven aan het verzoek van het college betreffende de pachtopbrengst en de post personeelskosten. Het personeelsbestand is met één mede werker verlaagd en 2 medewerkers zijn bereid gevonden 30 in plaats van 40 uren per week te werken. Concreet betekent dit dat het zwem bad en de sporthal en sportzaal met een gezamenlijk bezoekersaantal van pl.m. 350.000 per jaar gerund worden door 8,5 medewerker, die bovendien het klein onderhoud en binnen- en buitenschil derwerk verzorgen. Vergeleken met andere zwembaden en sporthallen een minimaal aantal mensen. Hantering nullijn Het college burgemeester en wet houders baseren hun bijdrage voor 1980 ad 180.000, - op het hanteren van de nullijn, 40.000, - lager dus. Basis hiervoor was de begroting van 1979. Het stichtingsbestuur stelt daar te genover dat bij de samenstelling van deze begroting in juli 1978 deze teveel onzekere factoren bevatte om als uit gangspunt te dienen. De samenstelling geschiedde tijdens de bouw en niets was nog bekend hoe het nieuwe sport centrum zou gaan draaien. Bovendien was het aantal zwemlessen te hoog begroot zoals het stichtingsbestuur dit aan het college heeft medegedeeld. Subsidie in 1978 al 203.000,- Het stichtingsbestuur stelt dat de gemeente voor 1978 203.000,- in de gemeentebegroting had opgenomen. Het is dan ook bevreemdend dat het stichtingsbestuur het 2 jaren later met minder moeten doen n.1. 180.000,-. Als we echter de subsidiebij dragen van de gemeente bekijken vanaf 1975 dan blijkt dat de gemeente' aan de stichting heeft uitgekeerd: 1975 261.000,-- 1976 ƒ242.000,- 1977 201.150,- 1978 203.000,-(niet uitgekeerd, wel opgenomen in de gemeente begroting) In hun brief aan de raad schrijft het stichtingsbestuur dat zij geen kans zien om het tekort van 220.000,- per jaar terug te dringen met 40.000,--. De begroting is zo kritisch dat zij geen enkele ruimte laat. Wanneer de raad echter het voorstel van het college burgemeester en wethouders aksep- teert worden zij verzocht dan eveneens aan te geven hoe het verschil van f 40.000,- kan worden weggewerkt. Redelijk standpunt Zo te horen een volstrekt redelijke argumentatie. Hel stichtingsbestuur wijst er echter op dat éénzijdige verhoging of verlaging van begrotings-^-, een huishoudboekje. Ontvangsten en posten door hun onderlinge samenhanguitgaven moeten met elkaar in overeen- praktisch onmogelijk is. stemming zijn. concreet dat de bedrijfsvoering niet kan worden voortgezel en dat het sportcentrum moet worden gesloten. Dit lijkt duidelijk. Een begroting is net Hoe staan de zaken Indien de raad, zonder aan te geven waar de 40.000,- vandaan gehaak moet worden, toch besluit het voorsteng van het college van burgemeester en wethouders te volgen, betekent dit Draait het centrum dan zo slecht Een nadeel van 220.000,- is veel. Daar kan niemand omheen. Maar het is niet onoverkomelijk. Informatie bij andere baden leert echter dat het in Egm. helemaal niet slecht gaat met het sportcentrum. Het bad in Castricum is goed voor een verlies van 400.000,- per jaar terwijl de sporthal in Heiloo alleen al goed is voor een verlies van 268.000,-. Voor Egmond en de regio is te hopen dat de raad deze voorstellen aksepteert opdat het stichtingsbestuur met het zelfde hartverwarmende enthousiasme waarmee ze een sporthal en een zwembad en na de brand in één jaar opnieuw een sporthal en een zwembad hebben gerealiseerd, zich kunnen be zighouden met een optimale bedrijfs voering van ons sportcentrum. Maak de Kerst dit jaar sfeervol met een echt ruikende SPARREBOOM. Bij ons aanwezig in alle maten, vers gekapt en mooi van kleur v.a. 8,75. Ook Blauwspar en Amorika op kluit gekweekt. Verder alle Kerstartikelen bij ons verkrijgbaar BLOEMSIERKUNST St. Albertsweg 27 Egmond-Binnen Telefoon 2075 het voorstel van het college de chef financiën om te ruilen voor een raadslid) een raadslid te benoemen in het algemeen bestuur van de stichting van het sportcentrum; het stichtingsbestuur het vertrouwen van de raad te geven.

Contact met de Egmonden | 1979 | | pagina 1