met de egmonden Marathon trok duizenden bezoekers 1® sits "Gari Melchers in Egmond Eenheid over Kennedy- Boulevard Grote belangstelling bij opening tentoonstelling Bob Denneboom Bob Denneboom toont "Mensenwerk" JQ"a C^OSTA Autobedrijf Kennemerland breidt rayon uit Tentoonstelling in het Dorpshuis te Egmond a/d Hoef Hoog water contact 9 JANUARI 1980 NUMMER 1436 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 Advertent ie-tarief 1931 GC Egmond aan Zee losse plaatsingen 30 ct. per mm Telefoon 02206-1789 Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Op zaterdag 12 januari wordt in het Dorpshuis te Egmond aan den Hoef (Hanswijk 1) een kleine tentoonstelling geopend rond de Amerikaanse schilder Gari Melchers (1860-1932). De expositie - georganiseerd door de Stichting "Hart voor Egmond"- bestaat uit foto's en reprodukties van schilderijen uit Melchers "Egmondse iperiode": de ruim 25 jaar dat hij hier, als een der voorgangers van de Anglo-Amerikaanse kunstenaarskolonie, met onderbrekingen werkte en woonde. Vele van zijn schilderijen hangen thans in wereldberoemde musea in de Verenigde Staten en Europa. Het idee voor deze tentoonstelling ontstond tijdens het bezoek van een Amerikaans fotografenechtpaar, dat zo'n acht maanden geleden op een regenachtige voorjaarsdag - en op goed geluk - in Egmond neerstreek. Zij waren op zoek naar plekken die nog aan Melchers herinnerden, naar mensen die hen misschien iets over hem konden vertellen en die - wie weet - nog als kind voor hem geposeerd hadden. Bijgestaan door een aantal enthou siaste medespeurders vergaarden zij in korte tijd een schat aan gegevens. Als dank beloofden zij een groot aantal foto's van Melchers Egmondse schil derijen toe te zullen sturen, om Egmon- ders in staat te stellen hun dorp van toen, en misschien tal van familieleden en bekenden uit die periode te herken nen. Het resultaat was overweldigend: meer dan 50 afbeeldingen, waarop tientallen Egmonders staan afgebeeld, vormen het materiaal voor de tentoon stelling. Deze zal op zaterdag en zondag van 2-5 uur te zien zijn in het Dorpshuis en is gratis toegankelijk. Een katalogus geeft een korte beschrijving van elk der schilderijen en roept vooral de bezoe kers op om nadere achtergrondinfor matie te verschaffen: wie waren deze personen, waar woonden zij, hebt u nog fotootjes van hen, wat is er nog meer over hen, over Melchers zelf en over de kunstenaarskolonie uit die tijd te ver melden? Kortomhet wordt een kennismaking met Melchers, maar vooral een her kenning van het Egmond - en Egmon ders - van zo'n 70-80 jaar geleden. "Hart voor Egmond" biedt aan om de oudere Egmonders die de expositie willen bezoekenmaar voor wie de tocht naar het dorpshuis wat bezwaarlijk zou zijn, per auto af te halen en terug te brengen. Zij kunnen zich hiervoor opgeven bij hel dorpshuis op zaterdag morgen tussen 11 en 12 uur (telefoon 1492). Tijdens de eerste vergadering van de raad werd de eerste herziening vastgesteld van het bestemmingsplan Kennedy- Boulevard, waarin ondermeer regelend wordt opgetreden inzake de hoogbouw, waartegen in de voorgaande jaren vele bezwaren zijn gerezen. Met het plan ging de hele raad akkoord, terwijl de volgende kanttekeningen werden gemaakt Mevrouw Zwart (PvdA): "Wij kun nen akkoord gaan met het globale plan, terwijl wij het er mee eens zijn, dat deze woningen niet bestemd zijn voor de woningbehoefte, maar we hopen dat dit geen nadelige invloed zal hebben op plannen, die wel bestemd zijn voor woningzoekenden", Ook de heer Oud van de VVD betreurt het, dat hier een plan moet worden goedgekeurd, dat voor Egmonders geen betaalbare wo ningen bevat. Voorts dook hij even terug in de geschiedenis van het plandat ongeveer tien jaar heeft gevergd, terwijl hij blij was dat de bezwaren tegen de hoog bouw ook door de Kroon waren aan vaard. De heer Groot verklaarde, dat ook zijn fraktie (CDA) bereid was het plan goed te keuren, hoewel hij kritiek had op het feit, dat het plan op het laatste nippertje aan de raad ter goedkeuring werd voorgelegd. Bovendien drong hij aan bij invulling van het tweede gebied meer aandacht te schenken aan parkeermogelijkheid op eigen terrein, zodat daar minder gemeentegrond bij betrokken wordt. Ook Gemeentebelangen bij monde van de heer Bakker verklaarde zich ak koord met het plan. Hopenlijk lacht de zon ons meer toe Het zijn woorden uit de korte maar krachtige nieuwjaarsrede, die burge meester Kingma op 4 januari in de raad hield. "We hebben die impuls nodig" zei hij. Tijdens de vrije dagen had hij de profielschets nog eens doorgenomen, waaraan de nieuwe burgemeester zou moeten voldoen. Daarin las hij ondermeer, dat hij een krachtige stimulans moest geven aan het toerisme, "aangezien recreatie de kurk is waarop de economie van deze gemeente drijft". Hij vroeg de raad daaraan veel aandacht te schenken ter wijl hij meer gerichte promotie zeer noodzakelijk vond. "Slot II lijkt werkelijkheid te wor den" zei hij, "ondanks dat we niet volledig tevreden kunnen zijn maar besturen bestaat uit compromissen". Bijzondere aandacht vroeg hij voor de rehabilitatie van woningen en de wo ningbouw en sprak de wens uit, dat er een goede samenwerking zou ontstaan tussen Oud Egmond en het gemeente bestuur. "Die inzet is de moeite waard". RESTAURANT ITALIANO PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". woensdag 9 8.23—20.31 donderdag 10 9.00—21.19 (dood-tij) vrijdag 11 9.46—22.19 zaterdag 12 10.48—23.33 zondag 13 11.49 maandag 14 0.52—13.10 dinsdag 15 2.02—14.11 woensdag 16 2.5415.01 donderdag 17 15.40 Het autobedrijf "Kennemerland bv" van Aad Baltus te Egmond aan Zee, dat ook zijn vestiging heeft in Alkmaar, en alhier zetelt aan de Wilhelminastraat 71-73, heeft zijn verkoopaktiviteiten belangrijk uit gebreid door de toevoeging van het rayon, dat in beheer was van voorheen autobedrijf Cees Rijke te Heiloo. Door deze uitbreiding van het Talbot- dealerschap bestrijkt autobedrijf Ken nemerland nu een groot deel van Noord- Holland, want door deze overname is buiten het bestaande rayon nu ook Heiloo, Limmen, Akersloot en een deel van Castricum erbij gekomen. De Tal botservice aan de klanten van dit rayon zal plaatsvinden via de bedrijven in Egmond aan Zee en Alkmaar. Sinds vrijdagavond kijken tientallen mensen u aan, wanneer u een bezoekje brengt aan Galerie bDe Kapberg". Ze kijken roerloos naar hun toeschouwers en wanneer je gepakt wordt door hun stille blik, lijken ze tot leven te komen. Het zijn de rake portretten van de hand van Egmond's kunstenaar Bob Denneboom, die mijn bewondering oogstten. Niet alleen het vakmanschap van de kunstenaar komt in deze tentoonstelling naar voren, maar ook de liefde voor het onderwerp "mensen". Soms robuust, dan weer fluweel zacht hanteert Bob Denneboom zijn materiaal (voornamelijk krijt), waar mee hij zijn. voor het merendeel Egmondse modellen, vereeuwigt, Ge bruiken tegenwoordig vele kunstbe oefenaars moderne technieken als hulpmiddel bij hun kunstuiting (druk techniek, fotografie), bij Bob Denne boom komt het als het ware direkt uit z'n hart; "Met hart en ziel", zogezegd. Mede daardoor is zijn werk echt mensenwerk. (Hiermee niet bedoelend dat eerder genoemde kunstbeoefening minder bewonderenswaardig zou zijn) Deze tentoonstelling wordt gekom- pleteerd met een soort "kijkje achter de schermen", waarbij een eenvoudige foto-reportage laat zien hoe de kunste naar werkt. Meteen in het oog springend is een schitterend werk. voorstellend de in Egmond-Binnen geboren en getogen Egge Strooker. Zou deze karakteris tieke Egmonder ooit hebben kunnen bevroeden dat zjn portret eens zou prijken in Egmond's gemeentehuis? Tussen dit schilderij en het meest recente, een treffende kompositie in potlood van Bob Denneboom's pas geboren kleindochter, zitten vijf en dertig jaar leven en werken in Egmond. Dat vieren Bob en z'n vrouw met deze unieke jubileumtentoonstelling in Ga lerie "De Kapberg". Warm aanbevo len De tentoonstelling is geopend, woens dag t/m zondag van 2 tot 5 uur en duurt t/m 3 februari. Jaap Eeltink Egmond aan Zee was zondagmorgen het toneel van de halve marathon, die "Le Champion" elk jaar weer organiseert en waar duizenden enthousiaste lopers aan deelnemen. Ook dit jaar beliep het aantal deelnemers omstreeks 4500, een aantal dat er niet om liegt. Daarbij zijn er duizenden toeschouwers op de been, zodat Egmond aan Zee tijdens die uren van hoogseizoen kan spreken. Het publiek werd tijdens de periode, dat de lopers zich op het parkoers bevonden, op de hoogte van de vorde ringen gehouden door commentator Cees de Ruiter, die telkens weer een overzicht gaf van de veranderingen in het rennersveld. Het was omstreeks 11.50 uur, toen de situatie aan de kop zich duidelijker aftekende. Op dat moment lag Mentink aan kop, gevolgd door Van Riet, Wassenaar en de Belg Smet. Drie minuten later lag de Belg voorop, maar toen de wedstrijdlopers eenmaal aan de finish kwamen, bleek Mentink toch over de langste adem te beschik ken en eindigde als eerste. Van Egmond aan Zee deed o.a. de groep van "De Klok" mee en Joop Smit, terwijl we onder de veteranen ook Piet de Goede en Jan de Raadt zagen. Nadat de eerste had aangetikt, duurde het nog een uur, voordat de laatste binnen waren. Een der deelnemers was 68 jaar, de jongste was 11 jaar. Van de vrouwelijke deelnemers finishte Marja Wokke als eerste. Zij mocht een geweldig applaus in ontvangst nemen. Winnaar Gerard Mentink uit Deventer. Ook "De Klok" was aanwezig. Het startschot heeft geklonken. Veteraan Piet de Goede uit Egmond aan de Hoef. "De Kapberg" te Egmond aan de Hoef zal zelden zoveel bezoekers binnen zijn oude muren hebben gezien als op die vrijdagavond, toen burgemeester Kingma de tentoonstelling van Bob Denneboom opende. Ook de wethouders Luitjes, Damstra en Gravemaker en verschillende raadsleden hadden het paadje naar "De Kapberg" gevonden, omdat er tenslotte een Egmondse kunstenaar zijn werk liet zien, die niet alleen naam heeft hier maar in een veel wijdere omgeving. Bovendien had Bob Denneboom bij gelegenheid van zijn 35-jarig jubileum in het Egmondse het plan opgevat, om aan de gemeenschap een van zijn werken ten geschenke te geven. Dat werd dan ook door het gemeente bestuur dankbaar aanvaard tijdens de raadsvergadering, die een half uur later plaatsvond in Egmond aan Zee. Burgemeester Kingma zei, dat waar schijnlijk nog nooit een kunstschilder zoveel invloed op een gemeentebestuur had uitgeoefend als Bob Denneboom want hij presteerde het, om een raadsvergadering naar een later tijd stip te verstellen. Hij prees het werk van Bob Denne boom, terwijl hij het een goed gegeven vond, om mensen in de gemeente te hebben, die door hun inspanning niet alleen anderen mee laten genieten, maar die zich ook willen inzetten voor het mooie in een gemeente en de instandhouding daarvan. Hierbij doelde hij o.a. op het werk van Bob Denneboom voor de restauratie van de oude Slotkapel. Kunstcriticus Van Wigcheren be schreef in zijn toespraak de ontwikke lingsfasen van het werk- van Bob Denneboom, waarbij hij het werkstuk, dat Bob maakte tijdens de oorlogsjaren als uitgangspunt nam, hetzelfde stuk, dat nu aan de gemeenschap cadeau werd gedaan. Dit werk is ondertussen 37 jaar oud. Hieronder laten wij een visie volgen van onze kunstmedewerker Jaap Eel tink, die begeestigd van het werk van Bob Denneboom recht uit zijn hart de volgende regels uit zijn pen liet vloeien: Marja Wokke werd eerste bij de dames. De Egmonder Joop Smit komt binnen.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1