met de egmonden Zo was het vroeger mim Donateursconcert "Crescendo" Een gesprek met de dorps onderwijzer li KORT NIEUWS contact Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymapleïn 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 6 FEBRUARI 1980 NUMMER 1440 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Een plaatje van de Voorstraat in Egmond aan Zee, zoals het vroeger was. De Voorstraat was een laan, met aan weerszijden bomerwOp deze foto ziet u de hoek van de Prins Hendrikstraat, met de zaak bakker Cor Wijn. De man op de transportfiets is slager Overpelt uit Egmond aan Zee. Een van de weinige vrachtauto's die in het dorp rondreden, staat geparkeerd op de hoogte van expediteur Reier Wijker, maar de auto is van de Gebr. Gul. Op de pietewaar bakker Wijn jarenlang zijn warme broodjes bakte, wordt nu de traditie voortgezet door bakker Ed Burgmeijer, die een geheel nieuw pand bouwde. Het ligt in onze bedoeling om zo mogelijk weer elke week, in ieder geval zeer regelmatig, oude prenten op te nemen van DE DRIE EGMONDEN. Afwisselend zullen de drie dorpskernen geplaatst worden. U kunt daarvoor foto's insturen van personen of plekjes, voorzien van een korte omschrijving. Vermeld duidelijk uw naam en adres. Redaktie "Contact met de Egmonden". wij vernemen DAT de commissie Sport, Cultuur en Recreatie van de gemeente Egmond op maandag 11 februari a.s. in een openbare vergadering bijeen komt in het gemeentehuis te Egmond aan de Hoef, aanvang 19.30 uur. Op de agenda staan twee punten: het recreatiege beuren op "Strand Noord" en de verhuur van strand aan botenvereni- ging "De Werf"; DAT op dinsdag 12 februari a.s. een radio-uitzending zal plaatsvinden van uit de Jozefschool te Egmond aan Zee. Het programma heet: "Wij verbinden u door met en is te beluisteren op Hilversum 2 om 13.30 uur; DAT de Boswaidschool te Egmond aan de Hoef op zaterdag a.s. 9 februari van 10.00 tot 13.00 uur een fancy-fair organiseert met rommelmarkt, rad van avontuur en tal van andere attrak- ties. Iedereen is daarbij van harte welkom; DAT op donderdag 7 februari een dia avond wordt gegeven in 'Heegemunde' te Egmond-Binnen. De heer Jac. de Waard zal de lezing verzorgen. Alle 65- plussers zijn welkom. Aanvang 19.30 uur; DAT Egmond tegenwoordig een vrouwencafé rijk is. Het is gevestigd in Hotel Beemsterboer, ingang Egmon derstraatweg. Het vrouwencafé is open iedere 2de en 4de woensdag van de maand, van 20.00 tot 1 uur. Iedere 2de woensdag van de maand wordt er een thema aan de orde gesteld Het onder werp en de openingstijden kunt u in het vervolg lezen in de agenda-rubriek van het "Contact"; DAT er een cursus "Samen Slank" wordt gegeven in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef. Er worden instructies gegeven voor figuurcor rectie en houdingsverbetering. U kunt er zomaar eens een les bij gaan wonen, waarvoor u terecht kunt elke woens dagmorgen om 9.30 uur. Men leze de* advertentie in dit nummer; DAT aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen geneeskunde Gerard de Graaff te Egmond aan Zee. Bij deze gefeliciteerd; DAT Egmondia weer gaat klaver jassen in de kantine. Het gaat weer om mooie prijzen, terwijl de gezelligheid daar spreekwoordelijk is. De adver tentie in dit blad vertelt meer over tijd en opgave; DAT de kruisvereniging "De Egmon den" ons verzoekt mede te delen, dat zij die nog in gebreke zijn gebleven om hun lidmaatschapsbijdrage ten spoedigste te voldoende, aangezien vooruitbeta ling verplicht is; DAT het gemengd koor "Crescendo" te Egmond-Binnen op zaterdag 9 febru ari a.s. haar jaarlijkse donateurs concert geeft in zaal Swart. Het concert staat onder leiding van Jan Stam en medewerking wordt verleend door de Diatonica's uit Heerhugowaard; DAT de gymvereniging "Achilles" het nieuwe lesuur voor meisjes begint op maandag 11 februari van 18.30-19.30 uur. Hiervoor kunnen zich nog steeds meisjes opgeven. De leiding is in handen van Marian Zwaan. Voor de tijden van de andere lesuren verwijzen wij naar het "Verenigingsnieuws". Ouders, wilt u daar even op letten? RESTAURANT ITALIANO Ö)£LLA I^EOSTA PIZZERIA Pompplein 3 - Egmond aan Zee Telefoon 1701. .Gezellig uit eten in een sfeervolle omgeving". DAT a.s. zondag 10 februari om 10.00 uur in de Slotkapel te Egmond aan de Hoef een kerkdienst wordt gehouden. Voorganger ds. Moonen. Het bijzondere van deze dienst is dat deze in samen werking met jongeren is voorbereid. Zij hebben geprobeerd de dienst een speci aal karakter te geven. Jong en oud is van harte welkom; DAT de bewoners van het Dorus Rijkersplein ten einde raad zijn, aan gezien hondenliefhebbers hun honden op het smalle vrij zijnde stukje naast de bouw rustig hun behoefte laten doen voor de deuren van de huizen aldaar. De bewoners komen niet zelden met de onwelriekende gevolgen binnen Hondeneigenaars wordt toch aange raden wat meer ruimte te kiezen Vervolg pagina 3 Het gemengd koor "Crescendo" te Egmond-Binnen geeft a.s. za terdag 9 februari 1980 om 20.00 uur in café Swart haar jaarlijkse donateursconcert. De muzikale lei ding is in handen van de heer Jan Stam. Soliste Suzan Stam. Begelei ding de heer Jos Moeskops. Gezien het succes van vorig jaar belooft het weer een grandioze muzi kale avond te worden. Er worden populaire werken uitgevoerd van Strauss, Mozart, Verdi, Haydn enz. Na de pauze treedt voor het voetlicht het populaire muziekgezelschap de "Diatonica's" uit Heerhugowaard. Na afloop gezellig samenzijn met dans muziek. Iedere belangstellende is van harte welkom. "Zonder het te weten heeft de afbraak van de oude school mij erg veel gedaan" zei meester Berdee tijdens een geanimeerd gesprek, dat wij met hem voerden in zijn woonhuis aan De Krijt te Egmond- Binnen. Het valt volkomen buiten zijn eigen stijl om dit artikel zo te beginnen. Wij schrijven het rond zijn officieel ontslag van het basisonderwijs te Egmond-Binnen, dat maandag 11 februari ingaaa®/ant hij is een man, die gedurende zijn gehele leven heeft getracht te bouwen, te sjorren en te trekken aan alle goeie zaken, die hem voor de voeten kwamen. Waarschuwingen bleven dan ook niet uit maar hoe kunnen die enig resultaat boeken, wanneer de Schepper hem toevallig een hoofd heeft toebedeeld, waarvan de gezichtsuitdrukking reeds verraadt, dat hij daarbinnen met alles en nogpat bezig is? Ze hadden me ook kunnen vergeten Meester Berdee zal voor de dokter geen eenvoudige patiënt zijn, hij is immers gewend om anderen de les te lezen. Maar op gezondheidsgebied bleek hij een pure leek te zijn, tot hem uiteindelijk toch te verstaan werd gegeven, dat hij wat kalmer moest gaan leven, wilde hij er nog van genieten. En die les heeft hij nu geleerd. Hijde man, die in 1945 aan de school in Egmond-Binnen begon, was onver woestbaar. In 1948 werd hij hoofd, zonder gesolliciteerd te hebben,' want hij vond dat hij daarvoor nog onvol doende ervaring had. Maar het moest en hij aanvaardde de opdracht. Het werd zijn levenstaak. Wars van alle uiterlijk vertoon dankte hij God op z'n blote knieën dat het schoolbestuur niet in de gaten had, dat hij op gegeven moment zijn 25-jarig jubileum had bereikt. Het ging ongemerkt voorbij. Zo niet bij zijn dertig jarig jubileum, want voorzitter De Boer van het school bestuur had in de papieren gegras duind en jawel hoor, meester Berdee kon er niet onderuit. Zijn ogen fonkelen als hij vertelt over twee reünies, die oudleerlingen hadden georganiseerd en waarbij hij als hun oud-onderwijzer ten nauwste werd betrokken. "Dat waren puur eerlijke motieven" zei hij, "toen heb ik intens genoten, omdat ze hun oudmeester konden waarderen, ze hadden me ook kunnen vergeten". Ondertussen kreeg hij kinderen op school van ouders, die hij vroeger als kinderen voor zich zag zitten. "Denk erom, geen namen noemen" zei hij dan, "daar kom ik zo wel achter". Datdacht hij echter, want meer dan eens zei een leerling; "Maar dat is de achternaam van mijn moeder". Met intens plezier kan hij kijken naar de foto's van zijn leerlingen van toen, nu ouders zijnde, waarvan de kinderen ook weer door hem worden gevormd. "Geen flauwekul, ik ga aan de gang" Toen hij in augustus 1977 terug kwam van vakantie, was het met zijn gezond heid niet best. Hij was niet eens in staat om zijn handtekening te zetten, want zijn rechter arm weigerde alle dien sten. Dan maar links leren schrijven, maar de dokter vond al gauw de oor zaak. De altijd gespannen boog liet het afweten. Maar toen de school weer begon, was hij er. Het schoolbestuur ving hem uitstekend op, maar zei al zorgelijk: "Wordt het geen tijd om er helemaal mee te stoppen?" Kom nou, wie denkt daar nou over hoewel, het eind van het liedje was toch dat meester Berdee het niet meer zag zitten. Maar op eigen aandringen ging hij in februari 1978 weer aan de slag, want de nieuwe school moest toch van de grond. Na de verhuizing in de zomer van 1978 werkte hij weer voor 100% en de dokter kreeg te horen, dat hij "niet van flauwekul hield en aan de gang ging". Met groot enthousiasme leidde hij tijdens de plechtige ingebruikname van de nieuwe school zijn kinderkoor met in zijn hand het dirigeerstokje, dat nu nog op school ligt maar dat hij vrijdag of maandag a.s. wél gaat halen. Dat is hem te dierbaar. "Vrouw, ik moet je wat bekennen" Na de kerstvakantie van 1978, die hem bijzonder goed was bevallen, diende zich een massa werk aan. Zijn school moest draaien en zo goed mogelijk, want zijn kinderen mocht geen tekort worden gedaan, daarvoor waren zijn opvattingen te serieus. 't Is geen kunst om kinderen enthou siast te maken, als je het zelf bent". Maar er diende zich bovendien een zee van vergaderingen aan, want tegen woordig moeten we toch zo nodig en veel vergaderen. Anders ben je niet bij er moet gepraat worden, gediscussi eerd, iedereen wil wat zeggen en de ander moet luisteren. De laatste opmerkingen zijn niet uit de mond van meester Berdee maar van de redactie. Hij wilde graag maar zag alles als een lawine op zich afkomen. Het duizelde hem, hij moest zich op gegeven moment vasthouden om ten slotte toch het heldere moment te krijgen, waarin hij zei: "Vrouw, luis ter, ik moet je wat bekennen". Het gesprek wat toen volgde be paalde de toekomst van meester Ber dee, hij moest zijn taak eraan geven, wilde hij nog iets van zijn leven maken. En tenslotte kan dat als je 57 jaar bent. Maar wat is dat zwaar, vooral in het begin. Nu begint hij wat aan de situatie te wennen, hoewel hij weer de oude vuurvreter wordt, wanneer hij vertelt over zijn 17-jarig voorzitterschap van "St. Adelbert", terwijl hij niet eens wist hoe een voetbal eruit zag, over zijn kinderkoor "Jubal", dat hij negen jaar leidde, over het oranjecomité, het wit gele kruis en zelfs de dorpspolitiek, om over zijn levenstaak, zijn school en zijn kinderen nu dan maar te zwijgen. Hij gaat vrijdag of maandag zijn dirigeerstokje uit de school halen en een schilderij, waarop zijn oude school staat afgebeeld en dat gemaakt werd door Niek Zentveld. Het zijn dierbare zaken, die voor hem zeer veel beteke- G. A. Belleman VAN HET SCHOOLBESTUUR Op 11 februari 1980 zal de heer Berdee, hoofd van de basisschool "De Windhoek", deze school verlaten en met pensioen gaan. Eerder dan hij zelf wellicht gedacht had, sneller dan hij had kunnen bevroeden. In dienst gekomen als onder wijzer werd hij al op jeugdige leeftijd benoemd tot hoofd van de toenmalige "Adelbertusschool". Een uitdaging, dat zonder meer. Een taak die niet gering was lag voor hem. Niet alleen als onder wijsgevende, maar ook als leider van een team en als admini strateur van de school. Tegenwoordig is het leiden van een basisschool geen kleinigheid, maar zeker ook in de tijd dat de heer Berdee hoofd werd, moest men zich van meer zaken dan alleen zijn onderwijskundigheid kwijten. Vele oudleerlingen den ken overigens ondanks zijn meervoudige taak met plezier terug aan de onderwijsgevende Berdee, want een ding is zeker, zijn hart lag in de klas bij de kinderen die hij opleidde. Problemen zijn hem niet be spaard gebleven. In een zo enerverende tijd als de onze heeft hij als gevolg daarvan heel wat veranderingen in het school gebeuren meegemaakt, zowel organisatorisch als onderwijs kundig. Het mag bepaald een verdien ste heten dat hij getracht heeft alle ontwikkelingen zo goed als in zijn vermogen lag bij te houden en te begeleiden. Het bestuur realiseert zich daarbij goed dat een en ander kon gebeuren dankzij de steun die de heer Berdee van zijn echtgenote heeft gekregen in al die jaren. Ik denk dat ik namens velen spreek als ik de heer Berdee o.a. langs deze weg dank voor de vele arbeidsintensieve jaren die hij aan het bijzonder onderwijs in Egmond-Binnen besteed heeft. Het bestuur respecteert de wens van de heer Berdee om aan het eind van het schooljaar met een afscheid van de kinderen van "De Windhoek", zijn aktieve loopbaan in het onderwijs tc besluiten. Zij spreekt langs deze weg haar dank uit voor het werk dat hij met een niet aflatende ijver verricht heeft en wenst hem samen met zijn echtgenoet nog een groot aantal jaren in goede gezondheid toe. Namens het bestuur, P. J. H. v.d. Berg, voorzitter

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1