Zo was het vroeger Bar-restaurant "De Egmonde.V' houdt open dag Kindercarnavalsoptocht in Egmond aan Zee Veel belangstelling voor "Egmonders" in "De Kapberg" Vijf-mei-komitee vraagt historisch materiaal wij vernemen "CONTACT. MET DE EGMONOEN^- - 3 13 FEBRUARI 1980 NUMMER 1441 Zondag 17 februari is het zover. Dan zal om 14.00 uur de grote kindercarnavalsoptocht beginnen met als startpunt het plein aan de Zuiderstraat, achter het Burgemeester Eymaplein. Verzamelen vanaf 13.30 uur. "Lamoraal vap Egmont", die de gehele optocht begeleidt, zal zich om 13.45 uur opstellen nabij het plein. Zoals het er nu uitziet, zal dé wagen van Prins Carnaval met zijn raad van elf de stoet openen. Dan volgt een grote groep deelnemers, dan "Lamoraal van Eg mont", die zich dus in het midden van de stoet bevindt en daarna weer een groep deelnemers. De stoet gaat vanaf het Eymaplein via de Voorstraat naar de Prins Hendrik-Stichting, trekt de tuin door om die weer te verlaten via het hek aan de Pieter Schotsmanstraat. Langs de Voorstraat gaat het richting Pomp- plein, alwaar burgemeester Kingma de sleutel van de gemeente Egmond aan Prins Jan II overhandigt. Hier zal de prins ook de prijswinnaars bekend maken. Op de scholen zal deze week een genummerde deelnemers kaart worden uitgereikt, terwijl deze kaart ook nog ter beschikking is op het plein bij de start voor die kinderen, die niet op school zijn of niet in Egmond op school. Na de optocht ontvangen alle deelnemers een traktatie. Tijdens de optocht zullen de deelnemers door een deskundige jury worden beoordeeld. Johan E. Ruigewaard Op 85-jarige leeftijd overleed in Huize Agnes te Egond aan Zee, de heer Johan E. Ruigewaard. Met zijn heengaan is een markant figuur aan de Egmondse samenleving ontvallen. Zijn leven kenmerkte zich door een geweldige inzet voor het familiebedrijf, de schelpkalkbranderij., later uitgebreid met de handel in bouwmaterialen. Velen zullen zich de kalkovens in de Egmondermeer nog herinneren, waarheen vroeger -de schelpen werden vervoerd door de schelpenvissers met hun karakteris tieke hoge karren, waarvan nu nog vele afbeeldingen bestaan. Door zijn werk gaf hij het dorp een stukje historie mee, dat niet meer is weg te denken. Zij die hem nader kenden, weten, dat er dikwijls een beroep op hem werd gedaan, om materiële nood te lenigen en dat beroep was nagenoeg nooit tevergeefs. Voor hen zal hij dan ook de geschie denis ingaan als een man, die veel goed deed, zonder dat hij wilde dat daaraan bekendheid werd gegeven. Een plekje aan de Herenweg te Egmond aan de Hoe£Arechts het begin van de Julianaweg (vroeger Mollegat)links, niet zichtbaar op de foto, staat het gemeentehuis. Het café met serre is "De Drie Egmonden". De foto is genomen rond 1920, toen de familie Donia het café exploiteerde. Het was eigendom van de heer Akkerman uit Beverwijk. In 1928 werd het voortgezet door de heerS. Palsma, die in 1936 werd opgevolgd door de heer Modderman. In 1938 is het gebouw verbrand. Vele Hoevers zullen zich die nacht nog herinneren. Op de open plek die na de opruiming ontstond, werd in het begin van de oorlog een schuilkelder gegraven. Later deed het terrein dienst als kermisterrein, totdat het bebouwd werd met drie winkelpanden, van de hoek af gezien, de groentezaak van Jaap de Boer, daarnaast de slagerij van Wous Groot en tenslotte de zuivelwinkel van Cor Groot. Op de hoek woont nog de familie De Boer, daarnaast is nu Paula's Boetiek, dan slagerij Aelbers en Groot's Supermarkt. Helemaal rechts Brood- en Banketbakkerij Brouwers met voor de winkeldeur Pé Brouwers sr., die later opgevolgd werd door zijn zoon Pé. Dit werd later pension Brouwers. "De Kapberg", zijn de fraaie bloem stukken die een expositie vervolmaken. Het zou pas opvallen wanneer ze er niet stonden. Ook bij deze tentoonstelling zorgde Catharina van Beek voor een bloemrijke smaakmaker en dat mag best eens genoemd. Galerie "De Kapberg" blijkt weder om een uitstekende ontmoetingsplaats voor mensen. Of je nu kunstenaar, amateur, ziener of kijker bent, in "De Kapberg" is dat van geen belang. Eikaars werk zien stimuleert enorm. Egmond wemelt van talent maar velen zijn te bescheiden of zelfs bang om hun "kunst" te laten zien. Galerie "De Kapberg" heeft een zeer lage drempel, je bent er zo overheen. De tentoonstelling "Egmonders" is in tweeën gesplitst. Bovengenoemde Egmonders zijn te zien tot 24 februari en van 5 tot 16 maart zullen weer andere "kunstenaars" van zich doen laten spreken. De galerie is geopend van 12.30 tot 17.00 uur en van woensdag tot en met zondag. Kadastraal bekend: Slotweg 17. Jaap Eeltink derstraatweg. Bovendien worden bouwaanvragen behandeld van Genet, Kuiper en Beentjes: DAT de commissie Recreatie beloten heeft het kampeerterrein Noord voor het volgend seizoen weer onder beheer van de gemeente te brengen, maar aan GS te berichten dat er een definitief standpunt moet worden aangenomen waardoor het mogelijk is het kampeer terrein voor de volgende vijf jaar definitief te verhuren aan de heer Blok (ev.) of niet. Er schijnen verande ringen op til te zijn, waardoor de gemeente nu enig risico zou kunnen lopen, als er nu besloten wordt tot verhuur voor de tijd van vijf jaar; DAT de botenvereniging een stuk strand krijgt toegewezen van 35 meter nabij het paviljoen van de heer Blok; DAT Harry Harms deze week voor het laatst de Harvi-bar exploiteert. Hij neemt node afscheid, maar laat dit niet ongemerkt voorbij gaan. Deze week is de Harvi-bar dus in een aparte sfeer. Vrijdag, zaterdag en zondag zullen de klanten van de Harvi-bar dat extra merken; Zoals bekend is zal dit jaar op 5 mei overal in het land de bevrijding, die 35 jaar geleden plaatsvond, met bijzondere aandacht worden herdacht en gevierd. Zo ook in Egmond. In het kader daarvan is het plaat selijk komitee o.a. bezig met de voorbereiding van een tentoonstelling in het dorpshuis en een informatie bulletin over de Egmonden in de bezet tingstijd. Momenteel wordt daartoe allerhande materiaal verzameld, zoals foto's, illegale kranten, bonkaarten, persoonsbewijzen e.d. Misschien heeft u nog dergelijke voorwerpen, die u tijdelijk voor de tentoonstelling wilt afstaan. Ook kunnen verhalen over plaatselijke gebeurtenissen en per soonlijke ervaringen zeer goed worden gebruikt. Wanneer u bereid bent om enige bijdrage te leveren voor de tentoon stelling. waaruit een nader beeld over de Egmonden in de oorlogstijd kan worden gegeven, dan wordt uw reaktie met belangstelling tegemoet gezien. Wilt u kontakt opnemen met Truus de Goede. Schoolstraat 8, tel. 1786: Karin de Vré, Schoolstraat 3, tel. 1551; of Carol Boll, Pr. Irenelaan 36, tel. 3543 (alle adressen te Egmond aan de Hoef) dinsdag 26 februari een voddenaktie houden, waarvan de opbrengst be stemd is voor het schoolkamp; DAT er het komende weekend in geheel Egmond carnaval wordt ge vierd. Uit dit "Contact" putten wij het volgende lijstje van Egmondse etablis sementen. waarde carnavalsleut hoog tij zal vieren: te Egmond-Binnen bij Nic. Tervoort en te Rinnegom in de Ringobar: in Egmond aan de Hoef in 't Rode Hert, café Beemsterboer, terwijl ook bar De Vagebond er een carnavals sfeertje tegenaan gooit. Zo gaat dat ook in de Kooperen Visch te Egmond aan Zee, terwijl hier de bedrijven zoals De Meerpaal, Paal 38, 't Vlack. Het Witte Huis en Old Inn er als vanzelfsprekend veel sfeer in zullen brengen. Men leze de advertenties in dit blad, waaruit men al dan niet een keuze kan maken; DAT het dienstencentrum Egmond- Binnen op 1 maart door burgemeester Kingma officieel geopend zal worden, 's-middags om 15.00 uur. Dit centrum is ingericht in het voormalige kleuter school "Hummelhonk", alwaar nu ondergebracht zijn de openbare biblio theek. de VVV en de peuterspeelzaal; DAT de commissie Ruimtelijke Or dening van de gemeente vergadert op vrijdag 15 februari in het gemeente huis om 19.00 uur. Hierbij zijn de heren Van Wijk van Stad en Landschap aanwezig en de architect Andriessen, die zoals bekend, veel bemoeienissen heeft met Oud Egmond. Het ontwerp bestemmingsplan Dorpskern Egmond aan Zee komt aan de orde, het bestemmingsplan Duingebied en de te nemen voorbereidingsbesluilen Slot I. Luilaantje. Dorp West en de Egmon- te belangstellenden werden zondag zeer gastvrij ontvangen in Galerie "De Kapberg", waar de tentoonstelling "Egmonders" van start ging. Negentien Egmondse amateur-kunstenaars tonen op deze tentoon stelling hun kunnen. Hoewel we met amateurs te maken hebben, doen diverse werken dat niet vermoeden. "Stilte" bijvoorbeeld, een olieverf schilderij van Piet Klugt; "De witte kan", een sobere en daarom juist zo fraaie aquarel van Cees Baart; Sculpturen van Achim Schönig; Keramiek om verliefd op te worden v^n Annemarie Hikke. Het is niet mogelijk om hier alle ingezonden werken te beschrijven. Het zou ook niet interessant zijn, want het is de zienswijze van één persoon. U moet het zelf gaan zien. Naast bovengenoemden zijn kunst uitingen te bewonderen van Karin de Vré, Frits de Nooijer, Marianne Koo reman-Schakel, Pieter v.d. Heide, Ari Ramp, mevrouw Ketting-Koster, Eva Haverman, Beb Bakker, Adri Pouwer, Heieen Lam-Venema. Henk Visser. Jaap Eeltink, Marien Druiven en Sabine Kockx. De twee laatstgenoemden zijn op deze tentoonstelling de jongste inzen ders. De strakke lijnen in een bijna overdreven perpektief van Marien Druiven doet even denken aan de onlogische logica van Esscher ter wijl Sabine Kockx de toeschouwer op eigen wijze een sprookje "vertelt", een anti-rookcampagne voert en op bijna kinderlijke wijze "praat met poezen". Mede door haar fragiele glas, getekend in potlood, doet bevroeden te maken hebben met jong talent, veelbelovend voor de toekomst. Tussen haakjes: Wat bijna niemand opvalt tijdens de tentoonstellingen in Zondag a.s. nodigen Ben en Afra van Balen van restaurant "De Egmonden" iedereen uit, om een kijkje te komen nemen in hun radicaal vernieuwd bedrijf, dat door deze ingreep veel heeft gekregen van de tijd weleer, toen onze voorouders zich zo thuis konden voelen tussen het donkerbruin eikenhout, lekker warm gezeten rond de open haard. Die sfeer treft men nu aan in het restaurant "De Egmonden", dat een even ingrijpende als gedurfde interne verbouw heeft ondergaan, waarvan elke bezoeker, die het restaurant aan de Sportlaan kende, zal opkijken. Zondag j.1. hadden Ben en Afra van Balen reeds hun familie uitgenodigd voor de officiële heropening, die een aparte sfeer kreeg door hel spel van de vroeg. voorjaarszonnestralen, die hier en daar het oudgelinle interieur belicht ten. In deze entourage droegen hun kin deren Linda en Esther hun vers voor, waarin zij hun goede wensen voor hun ouders verpakt, hadden. De kleine Maaike moest daarna worden opgetild om de bel te luiden, waardoor in wezen de opening een feit was. Daarvóór bracht Ben van Balen dank aan zijn ouders, die het hem mogelijk maakten het bedrijf voort te zetten. Die dankbaarheid, mede namens zijn vrouw, drukte hij uit in geschenken, een fiets voor zijn vader en voor zijn moeder een zilveren koffiekan. Van het personeel mocht het echtpaar op haar beurt een tekening in ontvangst nemen van het oude houten restaurant, dat eens gestaan heeft aan de voet van het duin, waarop de uitkijktoren staat. De tekening werd gemaakt door Jaap Eeltink. Vooruitstrevende aanpak Je moet er moed voor hebbenom met een vergaande toekomstvisie een stap te zetten, waarvan je nooit helemaal zeker bent. Maar Ben van Balen heeft niets aan het toeval overgelaten. Hij omringde zich met de beste adviseurs en trok vaklui aan, waarvan hij wist. dat die zijn ideeën tot realiteit zouden kunnen brengen. DAT in dit "Contact" een nieuwe reklame staat opgenomen over de opening van de groentezaak van Nelis Baltus te Egmond-Binnen. De zaak gaat officieel in bedrijf op donderdag morgen van deze week. Er zijn ook tuinartikelen verkrijgbaar, zaden, aardappelen terwijl ook klompen tot het assortiment behoren. De adver tentie vertelt u meer. o.a. over de feestelijke openingsreklame; In zijn achterhoofd speelden de wensen van zijn klantenkring en hij verweefde die met allerlei goeie sug gesties. Voor de verbouw trok he,t restaurant reeds meer de aandacht naar zich toe en om nog meer aan de wensen tegemoet te kunnen komen, werd het besluit genomen tot de verbouw, waarvan men nu het prach tige resultaat kan aanschouwen. Veel is er gewerkt met hout, waarbij het meubilairziehhelemaalaansluit. In de buurt van de open haard zijn gezellige zitjes geplaatst, de bar nodigt uit tot een geanimeerd gesprek, de sfeervolle verlichting geeft het geheel veel warmte, terwijl de ruimte het toelaat om ongestoord een dansje te kunnen maken. En naar wens kan deze groter dan wel kleiner worden ge maakt. Twee glas-in-lood ramen, met oud-Egmondse tafereeltjes, sieren een van de wanden DAT de ouderavond in de "Wind hoek", die gehouden wordt op donder dag 14 februari a.s.. een interessante avond zal zijn. Na.de opening zal de heer Spruit, zwemifislrukteur van het zwembad Egmond aan Zee. spreken over de zwemsport en het school zwemmen in het bijzonder. Naast de gewone mededelingen zal er ook ge sproken worden over de verkeers problematiek in de direkte omgeving van de school. Een avond om er bij te zijn; DAT op woensdag 13 februari (van avond) het Vrouwencafé Egmond een thema-avond organiseert. Het onder werp van deze avond zal zijn: Wer kende vrouwen: slechte moeders?" Zie verder onze agenda-rubriek; DAT aan de akademie voor para medische beroepen te Amsterdam ge slaagd is voor het eindexamen f ysio- therapie, Yvonne Wittebrood uit Eg mond aan de Hoef; Zondag a.s. is iedereen welkom, om dit bekende bedrijf eens van binnen te bekijken en dat kan tijdens een kop koffie met gebak, dal bij gelegenheid van de feestelijke ingebruikstelling wordt geserveerd. Op een andere pagina in dit nummer van het "Con tact" kunt u daar meer over lezen en zien. DAT vrijdag 15 februari a.s. het carnaval plaatsvindt in Heege- munde" te Egmond-Binnen. Mede werking wordt verleend door de Boe- renkapel en de avond is toegankelijk voor alle 65-plussers: DAT de 6e klassen van de St. Jozefschool te Egmond aan de Hoef op ^ORT^BEUWSj DAT de commissie onderwijs een openbare vergadering houdt in het gebouw van Algemene Zaken, Heren weg 196 te Egmond aan den Hoef op woensdag 13 februari (vandaag) om 19.30 uur; DAT de commissie financiën ook een vergadering houdt, ook vandaag woensdag 13 februari om 19.30 uur in het gemeentehuis. De agenda is nogal omvangrijk; DAT de afdeling Egmond van de Partij van de Arbeid op woensdag 20 februari a.s. een openbare leden vergadering houdt in het oud-katholiek verenigingsgebouw te Egmond aan Zee, aanvang 20.00 ur. De vergadering zal in zijn geheel worden gew ijd aan het volkshuisvestingsbeleid. Als inleider treedt op Marcel van Dam. lid van de Tweede Kamer-fraktie van de PvdA;

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3