met de egmonden 0 Strandbedrijven zwaar gedupeerd ml® Egmond-drie-ade zeer druk bezocht li Egifiond bepaalt zijn beleid in een structuurvisie onroerend goed of bedrijf IDE CO MAKELAARDIJ BV Egmond aan Zee Postbus 71 Egmond in de oorlog STOMERIJ KERNER contact 23 APRIL 1980 - NUMMER 1451 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmorid aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt Jaap Eeltink Voor de organisatie was het een grote voldoening, dat de "Egmond- drie-ade" zondagmiddag en zater dag daarvoor zoveel belangstelling trok. De diverse standhouders hadden dan ook over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Or ganisator Johan Romeijn kan te- vrecten zijn over het bezoek aan zijn jeugdherberg waarin St. Adel- bert, de fotoclub DEFA, de red dingsbrigades, de EHBO, de brandweer, de siertuinenvereni- ging hun werk naar voren brach ten. Ook troffen we de motorclub daar aan, "Eensgezindheid", de Ned. Jeugdherbergcentrale en het wereldnatuurfonds. Jan Lute eiste een gehele zaal voor zich op met zijn oude prenten en die had hij hard nodig ook. Ook hier was de belangstelling enorm. Op de foto zien we een der stand houders aan het werk. Het is Janny Veenstra, die als huisvrouw nijver het penseel hanteert en bijzonder fijne kunstwerkjes maakt. Ook het dames- en herenkoor "Crescendo" uit Egmond-Binnen was vertegen woordigd, op welke stand men alle inlichtingen kon verkrijgen over dit bekende koor. Met een alles verwoestende kracht heeft de Noordzee weer toegeslagen. Nagenoeg alles wat reeds was opgebouwd voor het komende seizoen werd grondig vernietigd of zwaar beschadigd. Beukende watermassa's maakten korte metten met strandpaviljoens, zomerhuisjes en caravans. Sommige bouwsels stonden er al enkele weken, anderen waren naar het strand gebracht in de afgelopen week of juist de dag voor de ramp. Er stond een harde wind op zaterdag 19 april, maar dat was niets verontrustends. Niemand dacht er aan, dat de wind wel eens de inleiding kon zijn tot een totale storm. Aan de kust waait het zoveel. En nog had de daar achter schuil gaande storm niet zoveel schade hoeven veroorzaken, ware het niet, dat het zeewater meer dan gewone hoogten bereikten, door een zware storm, die huishield in de Duitse Bocht en noordelijker. Er waren daardoor geweldige massa's water naar deze omstre ken gestuwd. En toen tenslotte ook hier de wind uit het noordwesten ging waaien, toen werd het lot bezegeld van nagenoeg alles wat zich op het strand bevond. In de loop van de nacht van zaterdag op zondag 19 en 20 april werd het duidelijk: Als dit weer aanhield, dan stond je machteloos. En het noodlot sloeg toe, keihard en niets ontziend. i Beukend en zuigend water De lange uitlopers brachten ge weldige hoeveelheden water op het strand. In die momenten was de ondermijnende zuigkracht van het teruglopende water het grootste gevaar, want daardoor werden massa's zand weggezogen rond de palen, waarop de strandpaviljoens zijn gebouwd. Hier en daar begonnen de bouw sels daardoor reeds te verzakken. Toen tegen de morgen het water bleef stijgen, toen begonnen de golven met beukend geweld op de paviljoens, tenten en caravans in te rammen. En omstreeks 8.00 uur zondagmorgen werd het hoogste punt bereikt. Op dat tijdstip werd de grootste verwoesting aangericht. Het was alsof een groot offensief werd ingezet want nagenoeg tegelijker tijd bezweken de strandpaviljoens van Piet Blok ten noorden van het dorp en die van Cees Heinis en van Kobus Visser ten zuiden van Eg- mond aan Zee. Balken, schotten, platen, koel kasten, tafels en stoelen, alles werd met een enorme kracht door elkaar geranseld en alles verdween in de woeste golven. En het eeuwenoude gezegde "de zee geeft en neemt" werd ook hier weer waar, want enkele uren later werd alles weer op het strand geworpen, verspreid over tientallen kilometers, ver woest, verwrongen en versplin terd. Drijvende balken als stormrammen Wat nog heel was of nog weer stand bood, werd geramd door ronddrijvende balken, die als stormrammen op de bouwsels in beukten en mede hierdoor werden tientallen caravans en strandhuis jes het slachtoffer. Op het strand van Egmond- Binnen verdwenen de grote con sumptietent van Arie Apeldoorn in de golven en tien strandkabines. De dag ervoor waren ze opgebouwd, waarvoor hij tien man had weten te charteren. Niets is er over, alles is verwoest. Waar hulp mogelijk was, werd geholpen Te Egmond aan zee dreigde ook het paviljoen van Bad Zuid ten onder te gaan. Met vereende krach ten werden hier de stoelen van het terras verwijderd en hogerop ge bracht. De noordwestelijke kant begon in te storten en toch ging het werk door. Gelukkig trokken de golven tenslotte wat terug, zodat de schade hier beperkt bleef tot het terras, dat in de loop van de dag verder werd afgebroken. Zondagmorgen, pl.m. 8.30 uur, het terras van het strandpaviljoen van Adri en Alie Wijker wordt een tooi van de golven. We namen de foto op het moment dat een geweldige massa water de steunpalen weg sloeg. Even later kon al het meubilair nog gered worden. Een geluk was, dat het water spoedig ging zakken, waardoor het paviljoen behouden kon worden. Zie verder pagina 2. Het paviljoen bleef behouden, evenals dat van Ed Kraakman bij de hoofdafgang, en de paviljoens van mij. Noordzeebad en Bad Noord, resp. van de heren Kockx en De Groot. Wel werd er veel schade aangericht door ronddrijvend balk- hout en ander zwaar materiaal. Opvallend is, dat de paviljoens, die gebouwd zijn op betonpalen, de minste schade opliepen. De palen zijn veel dieper in het zand ver ankerd, waardoor de golven hier veel minder vat op hebben. Dit is o.a. het geval met de bouwwerken van de Reddingsbrigade en van Strand Noord. Deze konstruktie heeft zijn doel treffendheid bewezen en zal zeker aan te bevelen zijn ook voor de andere paviljoens. In de loop van de middag werden er rond de pavil joens die nog waren blijven staan, grote hoeveelheden zand gescho ven, om een eventuele nieuwe watervloed althans tijdelijk het hoofd te kunnen bieden, 's-Avonds werden de Egmondse brandweer korpsen ingezet, om direkt assi stentie te kunnen verlenen, wan neer dat tijdens de hoge water stand van rond 20.00 uur nood zakelijk zou zijn. Het gevaar was toen echter voor een groot deel geweken. Burgemeester Kingma is nage noeg de hele dag op allerlei punten van het rampgebied aanwezig ge weest en ook 's-avonds was hij te vinden op het strand, om waar nodig mede de helpende hand te bieden. Meer kon ook hij niet doen. Aasgieren In de loop van de dag werden alle strandtoegangen door de politie afgesloten, aangezien helaas was gebleken, dat verschillenden zich probeerden te verrijken met spul len, die door de ramp overal over het strand langs de duinrand lagen verspreid. Herstel Maandag is Gemeentewerken onmiddellijk begonnen met het opnemen van de schade en is er een begin gemaakt met de herstel werkzaamheden. Er moet o.a. vijf km hekwerk worden vernieuwd, terwijl water- en electriciteits- leidingen weer moeten worden hersteld. Martin Gul heeft opdracht om alle materialen van het strand naar de gemeentelijke opslagplaats te vervoeren. Hier kunnen eigenaars komen kijken, of zij iets van hun eigen spullen herkennen, voor zo ver er nog iets van heel is. Er zijn 16 caravans en kampeer- huisjes volledig verdwenen. Alleen het strandpaviljoen van Cees Hei nis was verzekerd. Het paviljoen van Piet Blok was sinds 1 april door een huur/koop-kontrakt overge gaan naar Henk Groen te Egmond aan Zee en Cees Mekke te Alkmaar. Het zou een vijfjarig kontrakt zijn. Van het paviljoen en inboedel is niets meer over en het was niet verzekerd. Hoe het verder moet is voor beide partijen een groot probleem. Het paviljoen van Kobus Visser zou in handen overgaan van Jaap Koopman, de koop zou toevallig deze week passeren. Kobus Visser: "Alles was akkoord, de rekening lag klaar, nu is er niets meer, alleen van de inboedel is het een en ander gered". Ook dit paviljoen was niet verzekerd. Voor het seizoen zit het er volgens de exploitanten ook niet meer in, om nog iets te kunnen herbouwen, afgezien van de vraag of dat dan al financieel mogelijk is. De schade bij deze exploitanten loopt in de tonnen. Vele partikulieren verloren hun vakantiemogelijkheid op het strand, zij zagen hun tent of caravan in de golven verdwijnen. Vorige week werd de eerste avond gehouden van twee, die handelen over de samenstelling van een structuurvisie, op grond waarvan het beleid van de gemeente Egmond voor de toekomst bepaald kan worden. Het is in wezen een verzameling van alle beleidslijnen, die in het verleden tot ontwikkeling zijn gekomen en neergelegd werden in allerlei nota's, die ondertussen een bibliotheek kunnen vullen. Het is goed om een recapitulatie te gaan maken, zodat er een goed overzicht komt. Het lag dan ook voor de hand, dat er tijdens de eerste avond in het dorpshuis te Egmond-Binnen geen nieuws verteld werd. Alle facetten, die werden behandeld, zoals bevol king, toerisme en recreatie, we genstructuur enz. zijn de bekende punten, waarover de raad zich regelmatig buigt. Wethouder Luitjes zei dan ook in zijn inleiding, dat men geneigd zou zijn te zeggen: "dat weet ik allemaal al", maar toch kwamen er merkwaardige dingen aan het licht. Weinig raadsleden aanwezig Voor deze avond waren ook alle raadsleden uitgenodigd maar de meesten waren er niet. De tijd voor het maken van de schets is kort, voor 23 mei moet hij klaar zijn en dat betekent hard werken. De heer Luitjes zei dan ook ter veront schuldiging, dat het college de zelfde tijd had toegemeten ge kregen als de commissie. Daarom ook zijn er externe adviseurs te hulp geroepen, om het waar te maken. Van Wijk van "Stad en Landschap" zei, dat het belangrijk was, dat de gemeente de overheid een stap voor was met een structuurrapport om mede voor deze omgeving het overheidsbeleid te bepalen. Bevolkingsaantal loopt terug Vervolgens behandelde de heer Van der Schaaf het verloop van dé bevolking. Opvallend daarbij was, dat er tot 1977 een toename was, terwijl nu het sterfte-overschot hoger is dan het aantal geboorten. In Egmond aan Zee is het sterfte cijfer het hoogst, n.1. 13 per 1000 inwoners, in de voormalige ge meente Egmond-Binnen is dat cijfer 7. Er vertrekken meer men sen dan er in komen en dat komt voor een groot deel door de te dure woningen. Er zijn veel woningen die onge schikt zijn voor normale bewoning en onbetaalbaar voor Egmonders. Er is hier een tekortschietend woningbeleid, een ondoelmatig be- lleid m.b.t. de bestaande woning voorraad, er is een tekort aan plannen en de leefbaarheid van de dorpskernen is in het geding. Toch wel interessante dingen, die op deze avond werden verteld. Het rijk is er waar het de recreatie betreft op uit, om alle Zomerhuizen uit de duinen te weren. Er is een groot gebrek aan Vanaf 21 april is er in het dorpshuis in Egmond aan de Hoef een expositie te bezichtigen, die gaat over het gebeuren in Egmond tijdens de oorlogsjaren. Tevens is hier aan verbonden een speciaal voor dit doel gereproduceerde tentoonstelling van de Anne Frank Stichting. Deze werd door de gemeente aangekocht en ter be schikking van het 5 mei comité gesteld. Veel Egmonders hebben mate riaal beschikbaar gesteld om de expositie tot een succes te maken. Verhalen van Egmonders en teksten uit een informatiemap uit Heerhugowaard, zijn onderge bracht in een lesbrief voor de scholen. Met behulp van deze lesbrieven en het bezoek aan de expositie hoopt het 5 mei comité de vijfde en zesde klassers van de lagere scho len, een duidelijk beeld te geven kampeervoorzieningen, een groot parkeerprobleem, veel te weinig voorzieningen in Egmond-Binnen en er is gebrek aan slechtweer- recratie, de huisvesting van de gemeente is slecht, de scholen hebben een overcapaciteit, er is een tekort aan begraafplaatsen en de huisvesting voor bejaarden is ook een studie waard. Kortom, Egmond lijkt een groot probleemgebied, als je zo alles op een rijtje gezet ziet. Daar komt bij, dat Dorp/West en Luilaantje, hoe wel er begrip voor dit plan bestaat, ook problemen oplevert terwijl de bebouwing van de Noordlob mis schien pas in 1985 kan beginnen, mits we niet "in de kuil van het woningoverschot gaan vallen". Het komt er echter op neer, dat Egmond met goede plannen moet komen, wil het letterlijk en figuur lijk iets van de grond krijgen. Vandaar deze structuurvisie, die woensdag 23 april (vandaag) ver der in behandeling zal worden genomen. van Egmond in de oorlog. Tevens zijn er voor belangstellenden nog lesbrieven beschikbaar. Voor de leerlingen van de lagere scholen is de expositie (op afspraak) ge opend vanaf 21 april tot 4 mei. De officiële opening van de expositie geschiedt op 4 mei om 20.30 uur door de burgemeester, waarbij de voordrachtskunstenaar Eric Beekes enige verzetsgedich ten zal voordragen. Daarna is de expositie voor de gehele bevolking van Egmond te bezichtigen, de expositie duurt tot 12 mei. Informatie over openingstijden worden nog in het "Contact" gepubliceerd. Het 5 mei comité hoopt met deze tentoonstelling, waarbij veel foto's, krantjes, voor werpen en ander materiaal het zien de moeite waard is, een wezenlijke bijdrage geleverd te hebben aan een zinvolle 4 en 5 mei viering. Heeft u vragen over verkoop, koop, huur of verhuur van Dan belt u ons toch even r_^- Uiteraard geheel vrijblijvend. Niet alleen kleding m^ar ook: tapijten suède gordijnen dekbedden tafelkleden reparatie Tel. 02290-32618

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1