met de egmonden mm De feestelijkheden in de Egmonden 250.000ste bezoeker na de brand Raad aanvaardt woon ruimteverordening li Zestig jaar N.K.V. De Egmonden Drie Egmonders naar de kroning STOMERIJ KERNER Wijziging busroute 5 mei contact 30 APRIL 1980 - NUMMER 1452 Uitgave: Drukkerij Belleman B.V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief losse plaatsingen 30 ct. per mm Rii kontrakt belangrijke reduktie. Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt JaapEeltink EGMOND BINNEN: KONINGINNEDAG: 9.30 uur: optocht met versierde fietsen en alles wat rijdt en loopt. Uitreiking ballonnen op het Kerk plein; 10.15 uur: Welkomst woord en loslaten ballonnen; 10.30 uur: Beoordeling van de deel nemers aan de optocht, waarna prijsuitreiking; 14.00 uur: Film in JOEB voor kinderen van 6-12 jaar; 17.00 uur: Ronde van Egmond-Binnen, hardlopen voor boven 15-jarigen. Start en finish bij "De Schulp". Route: Haagdoorn laan - Kerkplein - Esdoornlaan - Duinweg - Vennewatersweg - Dom Huybenlaan - De Krijt - Luilaan-tje Herenweg - Oude Schulpweg. BEVRIJDINGSDAG - 5 MEI: 10.00-12.00 uur: Kinderfeest in "De Schulp", 10-12 jaar; - 14.30- 16.30 uur: Bejaarden-revue voor alle 65-jarigen en ouder van de drie Egmonden in "De Schulp"; 19.00-23.00 uur: Playbackwedstrijd in JOEB, vrij toegang. Bejaarden worden afgehaald per bus voor de revue in "De Schulp". Zij die niet in "Heegemunde" wonen, gelieven zich voor de bus op te geven bij C. Steeman, tel. 2265. EGMOND AAN ZEE: KONINGINNEDAG: 10.00 uur: Ballonnenoptocht met "Lamoraal van Egmont" voor de kleuterscholen en de le en 2e klassen. Start St. Jozefschool; 14.30 uur: Schatgraven op het strand voor de kleuterscholen en de le en 2e klassen; 15.30 uur: Burgemeester Kingma opent met de eerste dans de grote disco-show in café-restaurant "De Egmon den" voor de klassen 3-4-5-6 van de lagere scholen. BEVRIJDINGSDAG - 5 MEI: 9.00 uur: Oeucumenische bevrij- dingsdienst in de o.k. kerk; 10.30 uur: Grote trimloop m.m.v. trim- groep "De Klok" voor de lagere scholen. Start hoek Wilhelmina- straat/Trompstraat. Wethouder Damstra lost het startschot; 13.30 uur: Golven op "De Kolle" voor de klassen 3-4-5-6; 14.30 uur: Billy de Rakkershow in de Prins Hendrik-Stichting voor de kleuterscholen en de klassen 1 en 2; 14.30 uur: bejaardenrevue (zie onder Egmond-Binnen) voor alle boven 65-jarigen, ook die thuis wonen. Om 13.00 uur vertrekt de bus bij de bejaardentehuizen; 19.00 uur. Groot touwtrekfestijn, dal achter de midgetgolfbaan. EGMOND A/D HOEF: KONINGINNEDAG: 9.00 uur: Optocht met "Lamo raal van Egmont", start St. Jozef school; 9.20 uur: Toespraak door burgemeester Kingma en muzi kale hulde op het gemeentehuis plein; 10.00 uur: Tekenfilms in het doprshuis Hanswijk; 14.00- 16.00 uur: Kinderfestival in het dorpshuis. 4 MEI: 19.15 uur: Oeucumenische her denkingsdienst in de r.k. kerk; 1#.45 uur-20.15 uur: dodenherden king bij het monument; 20.30 uur: Opening 4 mei-expositie in het dorpshuis door de burgemeester. BEVRIJDINGSDAG - 5 MEI: 9.30 pur: Versierde fietsralley van 6-12 jaar, start dorpshuis, voor de kleineren een versierde auto pedoptocht; 11.00 uur: Voorstel ling door de "Hanswijkertjes" voor alle kinderen en belangstel lenden; 14.30 uur: Kinderspelen Slotgracht,-voor de oudere kinde ren een spannend spel in het dorp. Tot slot barbecue. Voor de 12-16 jarigen discobal in het dorpshuis om 14.00 uur; 19.30 uur: Concert door "Lamoraal van Egmont" in het dorpshuis; 20.30 uur: Mime- act door Jan Hopman en anderen; 21.00 uur: Theatergroep "Hori zon" met hoogtepunten uit "Oli- ver"; 22.00 uur: Bal met het Lion-combo. Voor het bejaardenprogramma in Egmond-Binnen wordt men om 13.00 uur per bus afgehaald bij het dorpshuis. Zie i.v.m. de 4e mei de publikatie van het gemeentebestuur in dit blad. Egmond zal bij de kroningsfees- ten vertegenwoordigd zijn door drie Egmonders. Te Egmond aan Zee viel de eer te beurt aan Niek Schimmel en zijn vrouw Maartje, welke laatse in de originele Eg- mondse klederdracht naar Am sterdam zal gaan. Op de foto zien wij haar op het strand van Egmond aan Zee, toen zij haar zondagse costuum aanhad bij gelegenheid van het 1000-jarig jubileum. Zij schonk toen geen Oranjebitter maar "Schelvispekel". De derde Egmonder is de 13- jarige Stefan Koopman uit Eg mond a/d Hoef, die op31 januari is geboren. Hij is leerling van de St. Jozefschool en werd door loting uitverkoren, tesamen met een Noordhollands meisje uit Den Hel der, om de kroning in de Nieuwe kerk te Amsterdam mee te maken. Zoals bekend konden alle scholen een opgave doen van hun op 31 januari geboren leerlingen, de geboortedatum van prinses Bea trix. Stefan trok het lot uit de loterij en zal twee dagen lang met nog 23 kinderen de gast zijn van het Ministerie van Binnenlandse Za ken. Niet alleen kleding maar ook: tapijten suède gordijnen dekbedden tafelkleden reparatie Tel. 02290-32618 De 250.000ste bezoeker sinds 1-12-78 kon afgelopen vrijdag worden verwelkomd door de bedrijfsleider, de heer C. Houtenbos. De gelukkige was mevr. Vlieger uit Alkmaar van een bejaardengroep van de Stichting Dienstverlening Alkmaar- Heiloo, die door de bedrijfleider enige toepasselijke cadeaus kreeg aangeboden. Met de stemmen van Oud en Tabernal van de VVD tegen, aanvaardde de raad maandagavond de woonruimteverordening. Beiden waren tegen omdat zij de verkoopsprijsgrens van ƒ260.000,- te hoog vonden. Hun voorstel was de prijs van een premie B-woning 20%, wat neerkomt op ongeveer 195.000,—, vanaf welk bedrag de verkoop van een woning vrij kan plaatsvinden. In de PvdA vond de VVD daarbij een tegenstander. De PvdA wilde zelfs nog veel verder gaan door bij amendement toe te voegen, dat de woning minstens drie maal per advertentie moest worden aange boden met daarin o.a. vermeld, de tevoren met burgemeester enwet- houders overeengekomen of ge schatte waarde van de woning. Bovendien het plaatsen van een advertentie van gemeentewege, waarop gegadigden zich binnen tien dagen kunnen melden. Dat laatste ging de VVD te ver. Ook de andere partijen gingen daar niet op in, zodat de PvdA daarin alleen stond, hoewel de heer Taber nal wel graag nader wilde om schreven zien, wat verstaan werd onder een "vruchteloze poging" in de verordening, aangezien het college die poging alszodanig moest beoordelen en dat ging hem te ver. Het amendement van de PvdA werd niet aangenomen. Overigens hadden de fracties kritiek op BenW, dat het gesprek rond de verordening tot drie keer toe was uitgesteld. Dat oordeelde men niet in het belang van de gemeenschap. Ondanks dat het amendement werd verworpen, stemde de PvdA voor de verordening "met bloe dend hart", omdat tegenstemmen de zaak nog meer zou afremmen. Gemeentebelangen was tegen het amendement van de PvdA, omdat de daarin geëiste taxaties teveel kostenverhogend zouden werken. Sporthal meer subsidie De Stichting Sporthal krijgt een aanvullende subsidie van 13.795,- wegens de verder stijgende, vooral energiekosten. Interessant was de benoeming van een raadslid in het algemeen bestuur. Oud werd door het college voorgesteld maar die zag er geen brood in. De PvdA was tegen hem, omdat de wethouder van financiën uit dezelfde partij kwam (VVD). De PvdA stelde Van den Ende voor, maar die hoefde ook niet. Toen stelde de PvdA Van Wijk voor. Eerst moest er gestemd worden of de raad al een vertegen woordiger wou in het sporthal- bestuur. En ja, dat was zo met negen stemmen voor. Maar voor Van Wijk er inzat moest er twee keer gestemd worden, om een meerderheid te verkrijgen, omdat de stemmen aanvankelijk sterk verdeeld waren over de helft van de raad. Nog wat korte flitsen Het college kreeg nog eens de opdracht om te onderzoeken of de heer C. de Boer aan de P. Schots manstraat alsnog geen vergun ning kon krijgen om een schuur uit te breiden tot garage. Voor de boomplantdag werd 1000,- uitge trokken. Die dag vindt plaats in het najaar. Veel waardering hadden de frac ties voor de inzet van het college inzake de gevolgen van de storm. De voorzitter dankte de politie, strandwachten en de vele Egmon ders die zich ingezet hadden. Eg mond heeft een globaal getaxeerde schade van 1 miljoen gulden. Op initiatief van het gemeentebestuur zijn door 13 gemeenten schade claims opgemaakt en ingediend bij het provinciaal bestuur. Wat eruit komt is een tweede. De gemeente alleen had een schade van 80.000,- waarvoor de raad een krediet uittrok tot herstel van trappen, hekken e.d. Op last van rijkswater staat mogen er voorlopig geen zomerhuizen gebouwd worden. De gemeente zou een totaalbedrag van 300.000,- aan pachtgelden ontvangen van kampeerverenigin gen, strandexploitanten enz. Hier over en over eventuele tegemoet komingen in de schade is het laatste woord nog niet gesproken. In de loop der jaren veranderde deze gerichtheid, aangezien steeds meer mensen gingen werken in de industrie, velen in de Zaanstreek. Steeds meer liepen de belangen van alles wat werknemend was parallel met elkaar en zo ontstond na de oorlog de Katholieke Ar beiders Beweging (K.A.B.), waar bij allerlei vakgebieden aangeslo ten danwel ondergebracht waren. Vele leden werkten ondertussen bij' de Hoogovens en dat is tot op de dag van vandaag nog zo. Tenslotte veranderde de naam nog eenmaal, het werd NKV en onder deze naam werden onlangs de gesprekken geopend met het NVV, dat immers dezelfde uitgangspunten kende en waar het de belangen van de werknemer betreft. Het NVV even als het NKV, hebben nu een nauw samenwerkingsverband gevonden in de Federatie van Nederlandse Vakverenigingen, het FNV. En zo kon het gebeuren, dat dit 60-jarig jubileum ook meegevierd werd door vertegenwoordigers van het NVV. Dit zijn bestuursleden, die nu in één bestuur samen werken met bestuursleden van het NVV in de federatie FNV. Het klinkt misschien wat verwarrend, maar in overgangssituaties komen altijd onduidelijkheden voor. Dit jubileum van het NKV zal wel het laatste zijn, dat in dit verband gevierd wordt. Vóór het verder samengaan in de FNV, waartoe vorig jaar werd over gegaan, was dit feest al vastgesteld en in het nieuwe FNV-bestuur werd besloten, dat dit feest gevierd zou worden. Hoewel de naam oorspronkelijk anders luidde, vierde de N.K.V. De Egmonden vrijdag j.1. zijn 60-jarig bestaan. Zestig jaar gelden heette de bond r.k. Volksbond en werd opgericht in de dorpen Egmond- Binnen en Egmond aan de Hoef. De beweging had tot doel de belangen te behartigen van hen die in de agrarische sector werkzaam wa ren, en dat was bijna iedereen. En zo kon het gebeuren, dat er veel belangstelling was voor de viering van dit jubileum in 't Rode Hert, alwaar tevens een aantal jubilarissen werd gehuldigd, zowel van het NKV als van het NVV, een opvallend gebeuren derhalve, dat in zich tot de normaalste feiten gerekend kan worden maar vroe ger ondenkbaar was. Gehuldigd met zijn 50-jarig lid maatschap werd Jan de Raadt. 25 Jaar waren Lid: de voorzitter van het NKV, de heer G. Abbo, die om zijn verdiensten voor het be stuur nog eens extra in het zonnetje werd gezet. Verder zagen we ge huldigd worden de heren J. Abbo, G. Dunmeijeren P. Elsinga. Twee jubilarissen, t.w. de heren B. Smiet en P. Admiraal waren afwezig. Op de foto zien we de gehuldigden, terwijl hun echtgenoten op de voorgrond in de vreugde deelden. Zij mochten een plant in ontvangst nemen. In de raadszaal werd gedemonstreerd door de vereniging van woningzoekenden. In verband met een te houden trimloop te Egmond aan Zee zullen de routes van de lijnen 160, 164 en 165 op maandag 5 mei 1980 tussen 09.00 en 13.00 uur als volgt worden gewijzigd: Komende via de Egmonder straatweg. rechtsaf Sportlaan, linksaf Watertorenweg, alwaar aan de overzijde van de bestaande halte nabij de kruising met de Voorstraat de vertrektijden (vol gens de dienstregeling busstation Egmond aan Zee) worden afge wacht. Dan linksaf Voorstraat route vervolgen via Egmonder straatweg, etc. I. Voor respektievelijk de lijnen 160, 164 en 165 vervallen de halten: Prins Hendrik-Stichting, Tromp straat uitstaphalte)busstation én speeltuin De Egmonden (ri. Egmond aan Zee)alsmede Water torenweg (ri. Egmond aan Zee). II. Voor lijn 165 vervallen boven dien de halten: Sternlaan, Torens duin, Bowling Egmond. Vuurtoren en Boulevard Ir. de Vassy. Een hoekje van de tentoonstelling "Egmond in de oorlog" die in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef wordt gehouden. De Stichting Dienstverlening, één van de trouwste bezoekers sinds de opening van het zwembad, komt elke week met 6 groepen bejaarden zwemmen in Egmond. Wel bejaard maar jong van hart zwemmen deze groepen in de behaaglijke watertemperatuur van 29 graden. Op een zeer plezie rige manier worden alle spieren weer soepel gemaakt. Elke week brengen ruim 4000 bezoekers een bezoek aan dit prachtige bad. Per jaar worden ruim 100.000 zwemlessen gegeven in partikulier en in schoolverband. In het afgelopen jaar kon aan 1000 kinderen en volwassenen het fel begeerde zwemdiploma worden uitgereikt. Ook maken verschillen de verenigingen druk gebruik van dit bad. De Egmondse Reddings brigades, zwem- en poloclub Hei loo, Europese School, Stichting Dienstverlening, Bejaarden Eg mond en de ANIB zijn graag geziene gasten. Ten behoeve van personen ouder dan 24 jaar zijn een aantal extra zwemuurtjes vrijgemaakt op vrij dagavond om ze een kans te geven- rustig een baantje te kunnen trek ken. In tegenstelling tot het alge mene beeld in Nedejjjpd, het dalend bezoekersaantaWRie over dekte baden, is er een stijging te constateren in Egmond. De eerste maanden van 1980 geeft in Egmond een stijging te zien van hetaantal zwemlustigen t.o.v. 1979^gn 10.000 bezoekers. Een verhei^|.id ver schijnsel. Niet alleen voor het sportcen trum maar bovenal voor de men sen die constateren dat zwemmen hen een goede en gezonde ont spanning biedt. Natuurlijk is niet alles rozegeur en maneschijn. Door o.a. de explosieve stijging van de energietarieven is het moeilijk om de uitgaven op de inkomsten af te stemmen. Ondanks een zeer ver doorgevoerde isolatie en warmteterugwinning vormen de rekeningen van gas, water en electriciteit een zware belasting op de exploitatie. In het afgelopen jaar zijn water begrenzers op douches aange bracht en spaarkleppen in de machinekamer. Het doel hiervan was het waterverbruik met pl.m. 6000 m3 te verlagen. Zoals de cijfers nu uitwijzen wordt dit gerealiseerd. Dit betekent dat naast een besparing op het water verbruik ook minder water dient te worden verwarmd en afgevoerd. ^■bmenteel is in onderzoek in w^ike mate zonnepanelen zijn toe te passen. De komende jaren zal in samenspraak met het gemeente- b^uur van Egmond worden nage- g^i in hoeverre andere aktivitei- ten kunnen worden ontplooid zowel in de sporthal als in het zwembad om het verlies terug te dringen. Een aktief gebeuren waarin een ieder haar of zijn stem kan laten horen. Aangezien de waterzuivering ge schiedt door ozon is een redox- potentiaalmeter op de ozonkast aangebracht. Deze heeft tot doel door middel van automatische me tingen de aanmaak van ozon gefa seerd te doen plaatsvinden. Dit geeft een besparing op het elec- triciteitsverbruik.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1