HERDENKING OP ZONDAG 4 MEI a.s. DE GROOT GEMEENTE EGMOND Makelaardij Ideco en wijn proeflokaal in één huis "De Lords" opende onder veel belangstelling Het gemeentebestuur van Egmond KORT NIEUWS wij vernemen Een naam om nooit te vergeten! BOERSEN Egmond-Binnen DE TEGELZOLDER Marshallstraat 41 Egmond aan Zee Tel. 02206-1459 TIMNI ER-NI EUBELBEDRIJF TEIEF00N 3990 div. verbouwingen en reparaties L "CONTACT MET DE EGMONDEN" 3 30 APRIL 1980 - NUMMER 1452 1* v o V 4 I f De Tweede Wereldoorlog ligt 35 jaar achter ons. Bijna 60% van de huidige Nederlanders zijn na 1945 geboren. Een tweede na oorlogse generatie zit op school. Met de kinderen uit de oorlogsjaren meegeteld, heeft nog geen 40% van onze bevolking een persoonlijke herinnering aan de jaren van onderdrukking, onvrijheid en oorlog. Zij die dat wel hebben, willen en kunnen niet verlangen dat hun op persoonlijke beleving stoelende gevoelens straks op 4 mei worden gedeeld door degenen die gelukkig niet anders kennen dan vrijheid om te gaan waarheen je wilt en om-te-gaan met wie je wilt, vrijheid om te kunnen lezen wat je wilt, om op papier te zetten wat je kwijt wilt, vrijheid om je mond open te doen, om te hoop te lopen als je ergens voor of tegen bent, de vrijheid om een groep te vormen als je iets wilt bereiken. Doodnormale rechten van de mens, jawel, van ons mensen hier en nu, maar die rechten zijn in de voorgaande jaren ten koste van miljoenen slachtoffers bevochten op dictatoriale regimes, die alleen maar konden bestaan zolang de menselijke vrijheden en de menselijke waardigheid werden betrapt. Een ieder wordt opgeroepen de herdenking van de 4e mei ook te maken tot èen dag van bezinning op de mensenrechten; bezinning op de rijk dom aan vrijheden" die wij-bezittên "en op de inspanning die nodig is om dat zo te houden, maar ook bezinning op alles wat gedaan moet worden om nog veel meer mensen in die rijkdom te laten delen. Verzet tegen de krachten en de verfoeilijke ideeën die in de jaren '40-'45 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid is uiteindelijk be loond met herstel daarvan. Na veel offers, leed en rond 50 miljoen slacht offers. De eerbied waarmee wij hen her denken die de offers hebben gebracht en het leed hebben doorstaan, kan niet groot genoeg zijn, maar wij moeten ook verder. Stil staan, terugkijken en zwijgen is niet in de geest van hen die wij herdenken. Zij die het verzet pleegden, keken vooruit en zagen hun doel. - Het is de boodschap van dat verzet, die 35 jaar na de oorlog nog even actueel is. De geest van waaruit dat verzet in de omstandigheden van toen in staat bleek groot onrecht te weerstaan, die geest kan ons nu inspireren te strijden tegen nieuw of nog steeds bestaand onrecht, natuurlijk met eerbiediging van onze democratische rechtsorde. Wij zullen waakzaam moeten zijn om in onze eigen omgeving elke onderdrukking, elk ondemocratisch handelen te be strijden en bij voorbaat kansloos te maken, ook in een krachtige demo cratie als de onze bestaan die gevaren. De grimmigheid van totalitaire re gimes dient zich op sommige plaatsen in de wereld weer aan. Er zijn ook nu naamlozen in de hele wereld die lijden onder regimes die weliswaar sterk verschillen, maar die in elk geval één ding gemeen hebben: menselijke vrij heid is hun grootste vijand. Het vervolgen van mensen om hun ras, geloof of wereldovertuiging heeft Ne derland door de eeuwen heen in verzet gebracht. De geest van opstandigheid tegen aantasting van menselijke vrij heidsrechten doortrekt ons steeds op nieuw als wij ons jaarlijks op 4 mei bezinnen op wat we te boven zijn gekomen. Moge die geest, ook nu de oorlog al 35 jaar geleden ten einde kwam, vaardig blijven in ons volk, een volk dat opkomt voor de fundamentele vrijheid voor ieder mens om zichzelf te zijn en dat zich verzet tegen elke poging die vrijheid aan te tasten. Laat ieder in deze strijd tegen verdrukking in het oog houden waar het allemaal om begonnen is: respect voor een ander en voor een eigen mening, waar een ieder recht op heeft. Hier ligt mogelijk een gezamenlijke taak voor ons allen in die geest te werken aan het voor tallozen dichterbij brengen van menselijke vrijheden. Daarvoor gaven degenen die wij op 4 mei herdenken hun leven! In verband met de vieriitó van de bevrijding is het geme "tehuis op maandag 5 piei^ESLOTEN Verzocht wordt vanaf 18.00 uur tot zonsondergang van alle openbare gebouwen en woonhuizen de vlaggen half stok te hangen: Verzocht wordt de klokken van alle kerken, met uitzon dering van de R.K. kerken te Egmond aan Zee en Eg- mond aan den Hoef, te luiden va 19.45 tot 20.00 uur; Om 19.15 uur zal in de R.K. kerk te Egmond aan den Hoef een korte eucomenische kerk dienst worden gehouden ter herdenking van de geval lenen; Te Egmond aan Zee zal vanaf het gebouw van Gemeente werken, Voorstraat 83, om 19.30 uur een "stille tocht" worden gehouden naar het monument, alwaar van 19.50 tot 20.05 uur een korte her denkingsplechtigheid wordt gehouden, waarbij gelegen heid wordt geboden bloemen neer te leggen; Te Egmond aan den Hoef zal van 19.45 tot 20.10 uur bij de gedenksteen voor de R.K. kerk een herdenkingsplech tigheid worden gehouden, waarbij eveneens gelegen heid wordt geboden bloemen neer te leggen; - Verzocht wordt van 20.00 uur tot 2 minuten daarna een stilte in acht te nemen. - Te Egmond aan den Hoef zal om 20.30 uur in het dorpshuis hanswijk de expositie "Eg mond in de oorlog" officieel worden geopend door de bur gemeester; Op een ieder wordt een beroep gedaan gevolg te geven aan bovenstaande richtlijnen en zo mogelijk aanwezig te willen zijn bij c.q. deel te willen nemen aan de te houden herdenkingen en een bezoek te brengen aan de expositie. Vorige week was er veel drukte op het adres Watertorenweg 73, alwaar Theo Ideco zijn gloed nieuw kantoor openstelde ter be zichtiging. Tegelijkertijd konden de aanwezigen kennismaken met het wijnproeflokaal "La Fontaine" dat onder de naam "Inter Wijn Service" onder in het pand is ingericht, terwijl zijn vrouw Rita hier als gastvrouw optreedt, daar bij geassisteerd door de wijn kenner bij uitstek Cor van Buuren uit Heiloo. Deze selecteert en im porteert de wijnen persoonlijk en brengt ze in Egmond in genoemde wijnkelder. Het lijkt moeilijk om de kombi- natie te beschrijven van een make laardij en een wijnproeflokaal, maar het samengaan van beiden in dit pand kwam op de aanwezigen als een aangename kombinatie over. Het Franse terrasje onderin het pand doet het uitstekend en vele bezoekers maakten van de gele genheid gebruik om zich hier even in het zonnige zuiden te wanen. Hier worden vanaf heden wijn- avonden gegeven, waarvoor men zich met groepjes tot 16 personen kan opgeven. Het smaakvol inge richte makelaarskantoor van Theo Ideco, waar de telefoon niet stil lijkt te willen staan, is een voort zetting van het kantoor, dat hij reeds had aan de Marshallstraat 55. Hier is een groot stuk ervaring ondergebracht, die de heer Ideco gedurende vele jaren heeft ver gaard tijdens zijn dienstverband bij de VIVO, waarvoor hij nauw betrokken was bij de aan- en verkoop van panden. Gedurende vijf jaar werkt hij zelfstandig, in welke periode velen hem hebben 'leren kennen. Niet alleen in het binnenland maar opk in het buitenland heeft hij eén bekende naam, speciaal door zijn kontakten in Frankrijk en Oosten rijk. Het pand werd gebouwd door bouwbedrijf Cees Imming, de elec- triciteit is van W. Butter en het schilderwerk van Martin Arendse. DAT de kollekte voor de Ned. Hartstichting in Egmond aan Zee tot het mooie bedrag kwam van 2000,40. De reddingsbrigade maakte zich hiervoor bijzonder aktief, waarvoor het komitee zeer dankbaar is. In Egmond-Binnen was de opbrengst 1250,25 en te Egmond aan de Hoef 1000,93. Allen hartelijk dank voor hun inzet en gave; DAT "Eensgezindheid" te Egmond-Binnen op zaterdag 3 mei een grote inzameling houdt voor de jaarlijkse rommelmarkt. Zij die spullen hebben - en dat kunnen er zijn van allerlei aard - kunnen dat melden op de telefoonnummers 1414, 2168 en 3715; DAT met ingang van 1 mei als wijkverpleegkundige voor Eg mond aan de Hoef is benoemd: zr. M. Stoffels, thans nog wonende te Bergen, Spaak Nes 1-b, tel. 02208- 5802, spreekuur dagelijks van 12-30 tot 13.30 uur. Zr. Stoffels volgt zr. Schaafsma op, die de dienst met ingang van 1 mei heeft verlaten. De kruisverening "De Egmonden" verzoekt u hier goede nota van te nemen; DAT het zwembad te Egmond aan Zee op 5 mei gesloten is. Tevens kunt u het in dit blad geplaatste artikel lezen, dat het aantal vrije zwemuren 's-avonds is uitgebreid, ook de agenda ver meldt deze uren. Voor het behalen van het zwemdiploma A is er voor kinderen nog plaats. De cursussen starten op 1 mei, 1 juni en 1 augustus; DAT de gymnastiekvereniging 'Achilles" op maandag 5 mei geen les geeft; DAT karate-vereniging CHOKU al weer twee jaar in het dorpshuis Hanswijk aktief is. Ze zoeken nog mensen die iets aan hun konditie willen doen en daarbij ook nog goed karate leren. Kom vrijblijvend eens kijken of meedoen, zaterdags van 4.00 tot 5.15 uur of dinsdags van 9 tot 10 uur. Eventueel woensdags en vrijdags in Zaandam; DAT de z.v.v. Kennemerland volgend seizoen onder de naam Slagerij Nico Stuifbergen zijn zaal voetbalwedstrijden zal spelen. De ze "top"-slagerij zal zo mogelijk voor 5 jaar deze Egmondse succes volle formatie gaan sponseren. Tevens kan z.v.v. "Slagerij Nico Stuifbergen" nog een tweetal goe de doelverdedigers gebruiken. Heeft men belangstelling om voor een goede le klasser uit te komen, dan kan men zich in verbinding stellen met Ab Boendermaker, telefoon 1873; DAT in de "Kapberg" te Eg mond aan de Hoef weer een tentoonstelling draait, nu van wer ken van Abeltje van der Wal en Nynke van Amersfoort. Van dit projekt is een scholierenboekje samengesteld, terwijl eenvoudige weefapparatuur wordt gedemon streerd en kan worden beproefd. Elke woensdag tot en met zondag is de galerie open van 12.30 - 17.00 uur; DAT de commissie Financiën vergadert op 6 mei 's-avonds om half negen in het gemeentehuis. Op de agenda staat o.a.: notitie inzake huur sportakkommodaties; be stratingsplan Dorus Rijkersplein; investeringstekort sporthal; kre diet fundering hoofdpost E.R.B. Egmond aan Zee; - de Tour de France Race - Een fiets om nooit te vergeten! Voor een prijs j.die u niet dwars zal zitten. En Gazelle kwaliteit. Klaar voor de weg, lichtlopend. Toch degelijk. Peperstraat 22 Telefoon 1718 Gazelle's rijden op Vredestein banden. De nieuwe snack- en sandwich bar "The Lords" aan de Voorstraat te Egmond aan Zee is geopend. De mensen die daar achter staan, Wim, Elly, Désiréen Perry Wijker, zullen zich na die opening wel even de ogen hebben gewreven, want hun nieuwe zaak leek wel een bloementuin De belangstelling voor deze opening, die verricht werd door mevr. M. Slot-Broek, was dan ook overweldigend. Velen namen die avond, toen de deuren voor het eerst open gingen, om wat anders door te laten dan boumaterialen, e- ven een kijkje en zij zagen een interieur waarin niets dan het toeval was overgelaten. Met veel overleg is hier ge werkt, er is gepast en ge meten en het resultaat mag er dan ook zijn. Een prachtige zaak, die zeker in de belang stelling zal staan. Veel succes met dit initiatief. Komt u eens vrijblijvend kijken op onze Tegelzolder ENORME SORTERING PLAVUIZEN, WAND- EN VLOERTEGELS Sphinx - Mosa - Ruigamiek enz. (achterom) Fisscher Martin bv b.g.g. 2497

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3