Grafkelder vernield Veel belangstelling voor de raadsbeslagingen Protest tegen bebouwing Egmonder- meer Bebouwing Noordlob De Voorstraat langer open De Bergstraat Asfalt of bestrating Gemeentelijke zorgen "CONTACT MET DE EGMONDEN" 3 2 JULI 1980 NUMMER 1461 De Partij van de Arbeid had in een brief haar verontrusting uitge sproken over een door de raad van Alkmaar aangenomen motie, waarin B en W van Alkmaar werd verzocht om de Egmondermeer in de toekomst als mogelijke bouw- lokatie voor Alkmaar aan te wij zen. Deze motie bleek reeds ter kennis gebracht te zijn van Gede puteerde Staten. Aangenomen mag worden, dat hierbij niet alleen gedoeld wordt op grondgebied van Alkmaar maar ook op gebied van Egmond. De Egmondse raad heeft onlangs be sloten, dat het polderlandschap als open en funktioneel weidegebied gehandhaafd dient te blijven. De brief van de PvdA was aanleiding voor het college om krachtig stelling te nemen tegen het voor nemen van Alkmaar en de raad was het daar unaniem mee eens. Besloten werd dit standpunt aan het gemeentebestuur van Alkmaar ter kennis te brengen en tevens aan GS en Provinciale Staten. Twee bouwplannen, t.w. dorp/ west/Luilaantje en Noordlob blij ven de aandacht opeisen. Het eerste zal eind augustus of begin september ter yisie kunnen worden gelegd. Van de Noordlob heeft het college aan Stad en Landschap opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp-plan, gebaseerd op model B I, dat inhoudt: 256 woningwetwoningen, 153 premie woningen en 131 vrije sector wo ningen. de tijd" zei hij. Wethouder Luitjes zei, dal de bebouwingsmogelijk heden uitvoerig waren besproken. Hij haalde een brief van Prov. Staten aan, waarin weliswaar be zwaar werd gemaakt tegen be bouwing van hel gebied om land schappelijke motieven, maar dat het licht op groen zou worden gezet, emdat"tien jaar terug toestemming werd gegeven tot aankoop. MEVR. ZWART-SCHRIER (PvdA) De raad had daartoe besloten maar de PvdA had aangedrongen op een nog meer aangepaste be bouwing. aansluitend op de be hoefte. De voorzitter had dit toe gezegd. stelde mevrouw Zwart, maar gebleken is dat het college zijn standpunt niet had gewijzigd. Dit was aanleiding voor de PvdA om de hele materie nog eens door te spitten en zij stuitte daarbij op "opvallende zaken". Ing. C. J. LUITJES (CDA) wethouder Aangedrongen werd op het maximale nut, d.w.z. landschap pelijk gezien als bebouwd. Boven dien stelde de heer Luitjes, dat een economische verkenning, zoals van de PvdA nog geen exploitatie- opzet was. Het verbaasde mevr. Zwart, dat de wethouder een economische verkenning bagatel liseerde. Zij drong er bij de raad op aan de motie te steunen en zij vervolgde: "Doet men het niet, dan betwijfelen wij of de raad de minst draagkrachtigen wil helpen". Maar ook de steun van haar fraktiegenoot Harry Amerika ver mocht de raad niet om te krijgen. Hij drong er opaan met de motie in te stemmen, anders voorzag hij, dat Prov. Staten het plan zou afkeuren, zoals gebeurde met Slot II. Maar het had geen invloed op de raad. Bij monde van de heer Tabernal verklaarde ook de VVD zich tegen. Tenslotte werd de motie met acht tegen vijf stemmen terug gewezen. De Voorstraat zal niet meer de hele dag maar vanaf 12.30 uur tot 's-morgens 07.00 uur afgesloten zijn. Dit besloot de raad op aan drang van een verzoek van de ondernemersvereniging om de af sluiting ongedaan te maken of om een alternatief in te stellen. Nadat de "Eendracht" twee keer een dringend verzoek aan het gemeen tebestuur had gericht, bleek het standpunt van het college onge wijzigd en hel adviseerde de raad bij haar besluit tot afsluiting te blijven. "Slecht wegdek", inderdaad is dat zo, maar raadslid Tabernal vroeg zich af, of het bordje van Gemeentewerken was, dus offi cieel, of dat hier een kinder hand in het spel zou zijn. Hoe dan ook, wat er staat is helemaal waar. Er moest minstens 50% ww- bouw plaats kunnen vinden en liefst nog enkele percenten hoger, aangezien in Slot II slechts 177r ww-bouw plaatsvindt. Namens haar fraktie diende zij een motie in. waarin de raad gevraagd werd mee te gaan met het voorstel, om te gaan bouwen volgens differentiatie A2. t.w. 312 woningwetwoningen. 198 premiewoningen en 72 vrije sektor woningen. De raad besloot tot de aanleg van "oriëntatieverlichting" in lu i Slotpark. geding gedagvaard, dat donderdag a.s. zal plaatsvinden. De gemeente wordt namelijk aansprakelijk ge steld door de eigenaar van het gebouw De Wering (het vroeger Huize Jozef) voor de waarde vermindering van het genoemd gebouw als gevolg van de bestem ming die er op rust. nl. "kinder tehuizen". Er is vertraging ontstaan bij de werkzaamheden op het Adelbert- terrein te Egmond-Binnen, daar de pomp onklaar is-gemaakt. Waar schijnlijk is er suiker in gegooid, waardoor 2000,-- schade is ont staan. Door economische verande ringen blijkt de bestemming van een op het industrieterrein te Egmond aan de Hoef gebouwd kantoorkomplex niet in praktijk te brengen. Verschillende adverten ties hebben geen gegadigden op geleverd. Het verzoek van de eigenaar om voor de ruimte ont heffing te krijgen en het dus een andere bestemming te kunnen geven, had B en W aanvankelijk geweigerd. Aan de raad het ver zoek om toestemming te geven, dat en ander bedrijf van buiten de gemeente er zich zou kunnen vestigen. Besloten werd, op ver zoek van Amerika, om het gesprek eerst in het seniorenconvent te brengen. "U mag van ons niet verlangen, dat wij op dit moment een uitspraak doen", zei hij. En gelukkig waren er bloemen Een raadsvergadering is niet altijd zakelijk. Dat bleek aan het begin, toen burgemeester Kingma eerst mevrouw Ineke Braak-van Kasteel in de bloemetjes zette, om F. C. BRAAK- VAN KASTEEL (PvdA) dat zij toch naar de raad was gekomen, ondanks dat zij jarig was. Met een hartelijke felicitatie mocht zij een prachtig boeket rode rozen in ontvangst nemen, waar van burgemeester Kingma dacht, dat de rode kleur haar wel zou aanstaan. En dat was dan ook zo, want rode rozen vindt iedereen wel mooi. Th. Groot was het helemaal niet met haar eens. Hij vond dat er te lang over de Noordlob was gepraat en dat er zo snel mogelijk begon nen moest worden, ,,'t Is zonde van straling. "Dat was trouwens ook voorgesteld" zei hij, "maar je verwondert je zo langzamerhand nergens meer over, want nu is er een voorstel tot asfaltering". Wethouder Damstra zei, dat er aangedrongen is op spoed en maakte zijn verontschuldiging dat de kommissie niet ingelicht was. Wethouder Gravemaker zei, dat er in het college vanuit wordt gegaan van die straat een geheel te maken. Maar Tabernal was ook voorstan der van bestrating, aangezien hij dat veiliger vond. daar het verkeer minder hard zou rijden. Bovendien kruiste de weg een route waar langs veel schoolkinderen gaan. Met zeven tegen zes stemmen besloot de raad voor asfalt. Het college wilde bevoegdheid om in verband met de afsluiting van de Voorstraat in de omlig gende straten bepaalde verkeers maatregelen te nemen. De heer Tabernal vond dat een moeilijke zaak. De raad had onlangs be sloten, dat verkeersmaatregelen des raads zijn, nu vroeg het college weer om delegatie. Hij zag niet in waarom het college voor korte of lange tijd bevoegdheid moest krij gen en was er niet over te spreken, dat het college maatregelen had genomen, omdat de bewoners van die straat boos waren. Naar aanleiding daarvan maak te Stad en Landschap een nieuwe berekening, omdat ook daar de indruk bestond dat er meer wo ningwetwoningen waren te reali seren. Mevrouw Zwart zei, dat de resultaten opmerkelijk waren, er bleek een reserve te zijn van 1.500.000,- in tegenstelling tot het model B I. waarin een reserve zat van 926.400.-. De mogelijkheid tot het bouwen van meer woning wetwoningen was aangetoond, stelde zij. Op de algemene begraaf plaats te Egmond aan Zee is het grafmonument van de oud- katholieke pastoors Van Greu- ningen en Glasbergen vernield. Het graf ligt aan het eind van het pad, aan de noordkant tegen het duin. Het is opgebouwd uit blauw graniet. De zware steen waarop de twee namen staan gebeiteld met de gegevens van geboorte en over lijden, is op de grafkelder gevallen, waarvan de eveneens granieten afdeksteen het heeft begeven. Vo rige week nog hebben Cor Zwart en Gerry Buis van de dienst Gemeen tewerken nog werkzaamheden op het kerkhof verricht. Op vrijdag was er nog niets aan de hand. Hieruit wordt gekonklu- deerd, dat de vernielingen in het weekend hebben plaatsgevonden. Is het louter toeval of hebben dezelfde vernielzuchtigen het op de oud-katholieke parochiegemeen schap voorzien? Pastoor Blom vroeg het zich ook af, toen wij hem over de grafschennis informeer den. Want zondag j.1. moest het oud-katholieke kerkgebouw het ontgelden, toen tijdens de kerk dienst van tien uur. die op dat moment tegen het einde liep, een steen door een ruit werd gegooid, die door de buitenste bescherm- beglazing drong en door het glas- in-lood werd tegen gehouden. Ge lukkig viel de steen niet in de kerk. Het is niet denkbeeldig, dat dan een kerkbezoeker getroffen zou kunnen worden. Enkele kerkgangers heb ben nog twee jongens weg zien lopen, maar zij hebben hen niet herkend. Mevrouw I. Braak-van Kasteel had kritiek op de asfaltering van de Vassy Boulevard, die zij veel te duur vond. Haar fraktie zag liever bestrating, die duizenden guldens goedkoper uitkwam. Even latei- zou baar fraktiegenoot Ben van Wijk soortgelijke kritiek uitoefe nen op de asfaltering van de Pr. Beatrixstraat te Egmond aan de Hoef, waarop ook veel geld zou kunnen worden bespaard door be- J. KINGMA burgemeester Burgemeester Kingma deelde de raad mee, dat er van het secretarie verschillende ambtenaren zouden vertrekken, waardoor de afhan deling van sommige stukken wat vertraging opliep. Hij vroeg hier- _voor begrip. De gemeente is voor een kort In "De Schulp" te Egmond-Binnen waren nagenoeg alle stoelen bezet door de vele belangstellenden, die het debat van do raad wilden volgen. De agenda wees ruim veertig punten aan. die ren lange vergadering deden vermoeden, hoewel er een aantal routinepunten waren, die vlot onder de hamer doorgingen. Toch was er bijna drie uur nodig, terwijl naar verhouding de meeste tijd werd besteed aan de brieven en mededelingen, die aan elke agenda vooraf gaan. Harry Amerika bestreed Taber nal, aangezien de raad pas een besluit tot afsluiting had genomen, enwel in goed overleg. "En nu nam de heer Tabernal een maand later ineens een ander standpunt in". "Daar ga ik niet in mee" zei hij. "We zouden argumenten van de "Eendracht" krijgen" zei hij, "maar die krijgen we niet". "Dan hadden we misschien tot een ander besluit gekomen". TH. GROOT (CDA) Dit advies was aanleiding tot een brief van de "Eendracht" aan het college en de raad. die om zijn vrij harde toon kritiek oogstte bij o.a. de heer Tabernal en de heer Amerika. Toch gaf hij de onder nemersvereniging. gelijk op hét feit, dat door het gemeentebestuur uitgesproken beloften in 1977 niet nagekomen waren. Hij dacht ook, dat de "Eendracht" op dit idee gekomen was, omdat een andere pressiegroep uit de Bergstraat onmiddellijk het gemeentebestuur de^d bezwijken. Hij stelde voor, om de afsluiting in te laten gaan om 12.30 uur. H. AMERIKA (PvdA) Groot vroeg zich af, waarom het niet kon worden besproken met de commissie in overleg met de bewoners. Tenslotte kwam het erna enige diskussie op neer, dat de nu ingestelde situatie gedurende de zomer zo blijft en dat er in de commissie voorstellen zullen wor den gemaakt die via het college in de raad komen. "De bewoners willen er graag iets moois van maken, en voor de veiligheid en voor het woonmilieu" zei de voor zitter. R. TABERNAL (VVD) De heer Tabernal vond het "goedkoop" wat Amerika zei, "hij weet dat het raadsbesluit op het laatste ogenblik werd genomen", waarmee hij bedoelde dat het punt niet op de agenda stond. Op verzoek van Groot werd er een schorsing gehouden, waarna hij stelde, dat niet de ondernemers maar de raad een toetsing moest houden naar de gevolgen van de afsluiting. "We hopen dat dit nu gaat gebeuren" zei hij. Tenslotte won het voorstel van Tabernal het met acht stemmen voor en vijf van de PvdA tegen.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3