met de egmonden Zeven weken zomerrust voorbij Zo was het vroeger li mm Hoog water KORT NIEUWS contact 20 AUGUSTUS 1980 NUMMER 1468 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Redactie en foto's: Gerard Belleman Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 et per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink Al jarenlang verschijnen er met de regelmaat van de klok foto's met artikeltjes in het "Contact" over Derpers, Hoevers en Binders die "Abraham gezien hebben". Stukjes en foto's van de hand van Gerard Belleman, die, waar hij ook zo'n malle pop voor de deur zag staan, naar binnen ging voor een praatje en een plaatje. Vaak be leefde hij er zélf nog meer lol aan dan de jarige Dit weekeinde moest hij er zelf aan geloven. Gerard Belleman werd zondag vijftig en dat hebben hij en het dorp geweten Vrien den, bekenden en familie hadden zich namelijk vast voorgenomen om het feest niet geruisloos te laten verlopen en de jarige nu zélf eens voor het voetlicht te laten komen. En zo gebeurde het dan dat zich zaterdag tegen het middernach telijk uur allerlei merkwaardige taferelen afspeelden op het Bur gemeester Eymaplein te Egmond aan Zee. Nietsvermoedende toe risten keken verbijsterd toe, hoe enkele anders altijd zo respecta bele bestuursleden van midden standsvereniging de "Eendracht' waarvan Gerard Belleman secre taris is, grinnekend tegen het dak van huize Belleman opklommen, een levensgrote opgevulde pop met een glimmende zilver-papieren kop met zich meeslepend. Uit een auto even verderop werd een grijzend heerschap gehuld in een blauw en bruin gewaad zijde lings en niet bepaald zachthandig uit de laadbak gesleept. Nog geen paar minuten daarna werd uit die zelfde auto een man met krullend haar gedragen die daar achterin, vastgebonden op een stoel op z'n rug het "Contact" had liggen lezen. En voor dégenen die dat "Contact" dan even beter hebben bekeken werd al heel snel duidelijk wat er aan de hand was. "WIJ VERNE MEN dat Gerard Belleman in de nacht van 16 en 17 augustus om 12 uur Abraham heeft gezien. Gefe liciteerd Bij die drie Abrahams bleef het trouwens niet. Ondersteund door enkele VVV-bestuursledafl^leepte de vierde zich voort, die (P^kbaar van tevoren al een borrel had genuttigd en niet al te vast meer op de met krantepapier opgevulde benen stond Hij werd stevig tegen de gevel van het kantQ&L neer- geplant. En juist toen «jarige naar buiten was gehaalden was toegezongen, kwam met toete rende claxon en knipperende lich ten een wagen van schietvereni ging "Prins Hendrik" om de hoek met een vijfde Abraham die een windbuks stevig in z'n knuisten geklemd hield En daarmee was het feest dan compleet Saskia Alles keert weer terug naar het oude. De zomer is nog wel niet voorbij maar hier en daar beginnen de normale aktiviteiten toch weer aandacht te vragen, ook in de gemeente. De laatste raads vergadering was op maandag 7 juli, hoewel de raad toen in de mening verkeerde, dat er met de vergadering van een week daarvoor al een voorlopige punt achter was gezet. De lange waslijst van die vergadering loog er dan ook niet om, maar het college kon toch niet met een gerust hart van een betrekkelijke rust genieten, wanneer er nog niet even opdracht aan Stad en Landschap gegeven zou worden tot uitwerking van deel III van de struktuurschets, waarin alles wordt geregeld voor de toekomst van Egmond en in het bijzonder het verkeer. Zes raadsleden hadden daar niet meer opgerekend en genoten reeds van een vakantie hier of elders. Maar het "kworum" was aan wezig, duidelijker gezegd de meer derheid, dus er kon een besluit worden genomen en aldus ge schiedde, hoewel Harry Amerika tegen was, want die zag zich van zijn vijfmansfraktie van de PvdA helemaal alleen zitten en hij wenste dan ook geen verantwoor ding te nemen. "Stad en Landschap" kreeg dus de opdracht, welke instantie echter belangrijk meer rekende dan oor spronkelijk overeengekomen of gedacht. Vanzelfsprekend waren er dan ook veel bezwaren. Ove rigens kan je je afvragen, of er ondertussen veel is geschied, want ook bij die instantie gaat men op vakantie en misschien nog wel langer dan de doorsnee Jan Mo daal. Maar goed, aangenomen dat er ondertussen toch i^ts is gebeurd, gaan we nu even kijken naar de komende raadsvergadering, die plaatsvindt op maandag 25 augus tus in het o.k. verenigingsgebouw aan de Julianastraat 5 te Egmond aan Zee, aanvang 20.00 uur. We gaan rustig beginnen. De agenda vermeldt 17 punten, waar van er zoal 12 onder de hamer weggeslagen kunnen worden. Er blijft dus niet veel over en er wordt met geen woord gepraat over wegen, woningbouw en andere zaken, die de gemoederen wel eens danig bezig kunnen houden. Hoe wel, je weet het nooit, want het punt mededelingen en ook de rondvraag kunnen wel eens interessante on derwerpen aansnijden die het aan horen van deze raadsvergadering toch de moeite waard maken. Voor de voetbalvereniging St. Adelbert is het wél belangrijk te weten, dat er besloten wordt, om het agrarisch terrein ten oosten van het,sportpark "De Kwekerij" een sportbestemming te geven. Dit weiland met een oppervlakte van 3 te Egmond-Binnen, die het pacht van de provincie. Hun kontrakt loopt echter af op 1 september 1981, waarna de provincie het niet verlengt, wanneer de gemeente besluit tot uitbreiding van "De Kwekerij". Voorde Gebr. Swartis dat minder plezierig, want de daar grazende koeien zullen een andere grasmat moeten krijgen, omdat een voetbalveld zich niet voor de veeteelt leent. Een ander puntje is, dat de tarieven van het gymnastiekge- bouw aan de Wilhelminastraat te Egmond aan Zee met 25% omhoog gaan. De gemeente wilde 50% optrekken, maar dat mag niet zegt Binnenlandse Zaken. De sporthal krijgt 19.000,- subsidie extra om de rentekosten van een rekening courant te kunnen betalen, omdat een bepaalde bedrijfsschade nog niet is uitgekeerd. Zie voor de overige punten de agenda in dit "Contact", die wij op pagina 2 opnemen. woensuag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag "Dit is een. schilderachtig beeld, dat eens ons Egmonds polderlandschap sierde", schrijft de Egmondse kunstschilder Bob Denneboom, die deze kalkovens in een vluchtige schets aan het nageslacht heeft doorgegeven. "Nostalgie", schrijft hij erbij, en daarin heeft hij gelijk. Zijn tekening is een plaatje en is de moeite waard om hem op een goed plekje in huis op te hangen. Alles wat oud is, wordt op den duur een monument, zoals ook deze oude kalkovens. Maar we wagen het er op, éven een andere zienswijze neer te schrijven. Stel, dat iemand het plan opvat, om nu midden in de Egmondermeer vier schoorstenen te bouwen, die elke dag rook en roet over het polderlandschap uitbraken, het zou wel eens kunnen zijn, dat er felle protesten opklinken over zoveel wansmaak. Maar dat is nu. Vroeger dacht men daar niet aan, er moest gewerkt kunnen worden om daarmee het schaarse en dun belegde of soms droge brood te kunnen verdienen. Toevallig lag de zee dichtbij ener lagen op het strand en in het water tonnen schelpen, die vroeger als grondstof dienden voor de schelp branderij. Het "vissen" van de schelpen gaf enige verdiensten en ook het werk op de branderij. Toen de schelpkalkovens eenmaal stil werden gelegd, omdat vanuit de mergelgroeve veel gemak kelijker kalk kon worden gewonnen, toen kwam er geen rook meer uit de schoorstenen en de stofboel was ook voorbij. Toen was er alleszins reden, om de ovens te restaureren of in stand te houden als een herinnering aan vroege dagen. Maar helaas, dat zag men toen niet. Want de bouw van de torens had iets sierlijks, daarbij herinnerden ze aan de dagen van weleer, ze hadden dus betekenis, omdat we in gedachten nog de schelpkarren langs de Mosselaan zagen gaan, met daarvoor een paard. Gelukkig heeft Bob Denneboom de kalkovens vereeuwigd, zodat over een aantal jaren nog gesproken zal worden' over vroeger jaren, toen het brood in de Egmonden ook op deze wijze werd verdiend. 20 11.10—23.45 (dood-tij) 21 12.31—13.00 22 1.52—14.20 23 2.25—15.01 24 3.22—15.51 25 4.00—16.30 26 4.35—17.07 27 5.22—17.54 28 6.07—18.41 wij vernemen DAT op donderdag 21 augustus weer de repetities beginnen van de jeugdoperettevereniging "De Hanswijkertjes" te Egmond aan de Hoef. Alle leden worden dring end verzocht om 16.30 uur aan wezig te zijn in het dorpshuis, want dan worden de rollen verdeeld in de nieuwe operette "De Poort van Kasjgar"; DAT zwemmers en zwemsters van de Egmonden deel kunnen nemen aan een Aquafit-spel in het "Baafje" te Heiloo. Het vindt plaats op zaterdag 23 augustus a.s. van 's-morgens 10.00-11.30 uur ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de zwem- en poloclub Heiloo; DAT bij goed weer het Wereld- natuurfonds aanwezig zal zijn op de braderie te Egmond aan Zee. Zoals bekend zal de braderie nog twee keer worden gehouden, van avond (woensdag) en de volgende week. Dan is weer een serie van dertien braderie-avonden gehou den, waarvoor zeer grote belang stelling bestond. Duizenden be langstellenden maakten ook van de gelegenheid gebruik om de oud- katholieke kerk te bezichtigen, waarin steeds mensen aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven. Ook dat kan dus nog twee keer. Een overzichtelijke beschrijving van de geschiedenis van de o.k. kerk is in de kerk verkrijgbaar; DAT de particuliere zwemlessen in het zwembad te Egmond aan Zee weer zijn begonnen. Belangstel lenden kunnen daarover aan het zwembad alle inlichtingen ver krijgen. In de sporthal zijn de trainingen en de kompetities weer in volle gang terwijl de zwem- en' poloclub Heiloo maandag weer haar training hervat in het zwem bad. Het tiende sporthaltournooi is erg spannend geweest en heeft vele bezoekers aangename uren be zorgd; DAT er een schildpad is komen aanlopen bij de familie Vos aan de Pr. Beatrixlaan 35 te Egmond aan de Hoef; DAT er weer yoga-kursussen in de Egmonden worden gegeven. Zie de advertentie van de vorige week en deze week in dit blad; DAT boksclub Pettit zijn boks- lessen tevens konditietraining weer hervat op donderdag 4 september in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef, aanvang 20.00 uur. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden tijdens de lesuren. Ken Pettit heeft ook een heren- trimgroep "voor alle leeftijden, speciaal de wat dikbuikigen",zo als hij dat uitdrukt. In ieder geval kunnen de wat ouderen, die enige soepele bewegingen best in hun levenspatroon kunnen gebruiken, onder deskundige leiding daaraan gaan werken. Zij die reeds eerder aan dat uurtje meedoen, willen het niet meer missen. Het begint 1 september, daarna elke maandag van 19.00-20.00 uur in de kleine sportzaal van de sporthal. De heer Pettit geeft nog Engelse les ook. De advertentie in dit blad vertelt er meer over; DAT er voor het grondgebied van de gemeente Egmond een struc tuurschets in voorbereiding is, waarbij ook de behoeften van de Egmondse bedrijven een belang rijk onderdeel uitmaken, speciaal met het oog op de toekomst. De gemeente wil weten welke plannen deze bedrijven hebben, om nu reeds een beleid uit te kunnen stippelen, zodat eventuele proble men gemakkelijk kunnen worden opgelost. Daarom heeft het ge meentebestuur een vragenlijst verzonden, waarop alle wensen kenbaar gemaakt kunnen worden. Speciaal bedrijven die uitbreiding behoeven en niet kerngebonden zijn, bijvoorbeeld voor opslag e.d. zullen veel nut kunnen hebben van een tijdige bekendmaking van hun plannen. Zij die zo'n vragenlijst niet hebben ontvangen kunnen er een bekomen op de afdeling In terne Zaken van de gemeente, tel. 1154; vervolg pagina 2 'i

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1