Het duivelspaard trad op Een mooie boeren bedoening Belangrijk voor leergierige Egmonders Cyclus informatie avonden over alternatieve geneeskunde te E gmond a/d Hoef Aangebrande frites Vuurtorenwachter J. Zwaan signaleerde Abraham I "CONTACT MET DE EGMONDEN" 27 AUGUSTUS 1980 NUMMER 1469 I Open dag Vormingscentrum "Alkmaar" Op donderdag 28 augustus a.s. zal ereenOPENDAGzijninhetgebouw van het Vormingscentrum "Alk maar" aan de Drechterwaardno. 14 in Alkmaar (Huiswaard I). Het Vormingscentrum zaldegeheledag geopend zijn voor ouderen en belangstellenden, maartevensvoor jongeren die NA het volledig dag onderwijs zoals Mavo, Havo, Lbo etc. zijn gaan werken en belang stelling hebben voor DEELTIJD- onderwijs. Het kursus-aanbod voor jonge ren, die nog gedeeltelijk leer plichtig zijnen voor de jongeren die leerplichtig zijn, is vrij groot. Het leer- en vormingspakket ligt zoveel mogelijk in het verlengde van de eigen vooropleiding, de eigen be langstelling en mogelijkheden en kan gericht zijn op voortgezet onderwijs, ofwel op de uitoefening vaneen beroep. Wantookalsjemet 16. 17 of 18 jaar gaat werken of nog werkeloos bent, ishetvanbelangom over een goede werk-informatie te beschikken. Een "greep" uit de kursus- aanbod: B.V.B. I Brugdiploma Verzorgende Beroepen (schakel voor de verzorgende beroepen) kantoorassistent (e)verkoopassi stent (e) (kantoor- en winkelprak tijk) algemene ontwikkeling; ty pen, Nederlands. Engels; deel certificaten Mavo; Kinderverzor ging en opvoeding; studiebegelei ding b.v. bij een eerder gekozen studie, zoals Mavo, Middenstand etc. Op Vormingscentrum "Alk maar" zijn er ook mogelijkheden voor Algemeen Oriënterende Pro gramma's, projekten,schoonheids verzorging enz. Tevens projecten gericht op creatieve vorming zoals; tekenen, schilderen, textiele werk vormen. muziek, handenarbeid, video en fotografie. In het kader van de lessen worden er excursies ge maakt, films vertoond, ofwel de kursisten maken zelf T.V.-pro gramma's. De kursussen worden door het Rijk gesubsidieerd, met andere woorden voor de jongens en meisjes tot 19 jaar is het kosteloos. Verdere informatie: mevr. L. Tames en de heer T. Dam, dagelijks tussen 9 uur en 17.00 ur, telefoon 072-611034. En tijdens de OPEN DAGopdonderdag 28 augustus a.s. van 's morgens 10 uurtot 'savondsSuur Alternatieve geneeskunde. Wat moeten we hieronder verstaan en wat niet? Wat zijn de uitgangs punten waarop de zogeheten alter natieven hun diagnostieken en methoden baseren? Wat zijn de mogelijkheden en onmogelijkhe den? Wat is nu eigenlijk kwak zalverij? Waarom de tegenstellin gen tussen de officiële en de niel- officiële geneeskunst wel altijd onoplosbaar zullen blijven. De geneeskunst in het algemeen en de maatschappij waarin wij leven. "Het Duivelspaard" en de VVV kunnen het schijnbaar goed met elkaar vinden, want hel begint ondertussen traditie te worden, dat de dansgroep, die luistert naar deze naam, Egmond aan Zee graag in het programma opneemt. Wellicht heeft het ook iets te maken met de (West)-Friese af komst van de VVV-directrice, die een bijzondere voorkeur heeft voor volksdansgroepen enwel speciaal de groepen, die de oude boeren dansen brengen. Met die voor liefde staat ze niet alleen, want tijdens het optreden van vorige week trok "het Duivelspaard" vele honderden kijkers, die hun wan deling over de braderie graag verlegden naar de dansende boe ren paren, die hun figuren beschre ven op de Voorstraat voor de "Vergulde Valk". Op het sfeervolle muziekje, dat bij dit soort dansen zonder enige versterking op lustige wijze ten gehore wordt gebracht, beschre ven de paren al dansend de oude historie van West-Friesland, daar mee een folklore demonstrerend, die nog lang niet vergeten is maar integendeel weer nieuwe leven ingeblazen wordt. s jggg Als binnenkort de naam "Meer Zicht" op de stolpwoning van Frans en Anneke van der Pol op de gevel zal prijken, dan is 't klaar. Schilder Ab Stam te Egmond aan Zee zal die tekst met enkele kreatieve verfstreken aan een stuk hout toevertrouwen, om het daarna zelf te laten vertellen, dat de familie Van der Pol met die naam bedoelt te zeggen, dat het uitzicht over de Egmondermeer een pracht is terwijl hun nieuwe bedrijf met woning hun tevens meer zicht geeft op de toekomst. Er is hier ruimte en rust, terwijl de werkzaamheden hier beter kun nen plaatsvinden dan in de boer derij aan de Zuiderstraat te Eg mond aan Zee, waar het boeren bedrijf geen mogelijkheden meer biedt. Vroeger kon dat nog wel, toen herbergde Egmond aan Zee verschillende boerenbedrij ven, net zo goed als er vele visrokerijtjes overal verspreid in het dorp voorkwamen. Maar de tijden zijn veranderd, de nadruk ligt op het toerisme en dan passen die aktiviteiten niet meer. In de gezellige met veel eiken hout en schoon metselwerk afge werkte kamer hangt een portret aan de muur. Het laat de stam vader zien van Frans. Hij was eigenlijk niet een Van der Pol, maar een vondeling afkomstig uit de buurt van Namen in België, alwaar hij als kind van pl.m. twee jaar gevonden en meegenomen werd naar Egmond aan Zee door een Egmondse "marketenster", ten tijde van de Frans/Duitse oorlog omstreeks 1810-1813. Deze vrouw keerde naar Egmond aan Zee terug nadat ze het waar schijnlijk met de Franse soldaten niet meer zag zitten. In het dorp aangekomen ont fermde Joseph van der Pol zich over het kind, die woonde in het duinhuis, gelegen aan de tegen woordige Julianastraat, ongeveer op de hoogte Waar nU hét Dorus Rijkersplein is. De geboortedatum van het kind werd gesteld op 1807 en het kreeg de naam Frans Joseph. Na een aantal jaren trouw de deze Frans Joseph en een van zijn kinderen heette Gerrit. Deze Gerrit v.d. Pol zorgde er tenslotte voor dat er in Egmond aan Zee weer een Joseph of Jozef van der Pol aanwezig was die op zijn beurt de vader werd van Frans, die nu met zijn Anneke en hun dochters José en Francine het nieuwe huis bewonen. Naast het veebedrijf heeft Frans een levendige handel in varkens en dat doet hij al vanaf zijn vijftiende jaar, toen hij voor het eerst naar de markt ging met zijn oom Teun Halff. Tenslotte begon hij voor zichzelf. Het boerderij-achtige huis isJ^- zonder gezellig ingericht ejj;wi alle moderne gemakken voorzien. De inrichting, die Anneke v.d. Pol aanvankelijk nog wat ouder wilde hebben, met veel boerenblauw en andere dingen van vroeger, moest hier en daar toch wat aan deze tijd aangepast worden. Maar op de slaapkamer van Francine staat geen gewoon bed, nee, ze slaapt in een bedstee. Zij vindt dat dat erbij hoort en het slaapt uitstekend in dat knusse hokje. Binnenkort wordt ook de "bed- dekwast" bevestigd, die voor dat doel reeds bij de bedstee klaar ligt. José heeft zich omringd met aller lei oude spullen uit grootmoeders tijd, waarbij de kleine raampjes, die uitzicht bieden op het polder land rondom bijzonder goed pas sen. Het is een grote overgang vanuit het huis aan de Julianastraat te Egmond aan Zee maar ze voelen zich daar in de Egmondermeer uitstekend thuis. Bovendien woont het er gezellig, want ondertussen groeit er een aardige buurtschap, waarvan de bewoners het goed met elkaar kunnen vinden. WERP GeeW 6LAS OP'TSTRAND Deze en nog vele andere vragen komen aan de orde op een tiental bijeenkomsten die in het dorpshuis teEgmondaandeHoefzijngepland. Deze avonden waarop het onge dwongen zal toegaan, waar vragen op prijs worden gesteld en de mogelijkheden tot discussie open blijven, staan onder leiding van Paul A. Louwers. Hij is zowel theoretisch als praktisch goed ingevoerd in vele facetten van deze materie en was o.a. als docent filosofie verbonden aan het Ned. College voor Naturopathie. De bijeenkomsten zullen iedere tweede en vierde dinsdag van de maand plaatsvinden. Bij voldoende aanmeldingen voor deze cyclus gaathij inseptembervanstart. P^gmond aan de Hoef zal het voorlopig moeten stellen zonder patates frites, kroketten en frikan- dellen. De snackbar aan de Heren weg is maandagmorgen in alle vroegte door brand getroffen. Hoe wel van buiten af niet veel schade zichtbaar is, is het interieur groten deels verwoest. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, want de oorzaak is nog niet geheel dui delijk, brandstichting wordt niet uitgesloten. gba Een rustpunt tijdens de drukke braderie-avonden is de oudkatho- lieke kerk aan de Voorstraat te Egmond aan Zee. Lopen duizenden belangstellenden zich te verdrin gen tussen de stalletjes in de smalle straat, hel is een verade ming om even daarvan los te komen en zomaar even de kerk binnen te stappen, waarvan de deuren wijd open staan voor ieder een die er zin in heeft. Duizenden bezoekers van de braderie gingen u voor om een maal binnen praktisch geen gelui den meer op te vangen van buiten. Je bent er helemaal even tussen-uit en het kerkinterieur met zijn hoge glas-in-lood ramen vraagt om een gedempte gesprekstoon. Er zijn nooit teveel bezoekers tegelijk en toch is er konstante belangstelling. Hier en daar in de kerk zijn verschillende kerkelijke voorwer pen en gewaden te bezichtigen terwijl er altijd wel iemand aan wezig is om uitleg te geven. De braderie is nog één avond enwel woensdag 27 augustus, de verschijningsdatum van dit "Con tact", vandaag dus. Tijdens een van de braderie-avonden namen we bijgaande foto van het interieur van de o.k. kerk. Op de achter grond boven is een deel van het kostbare orgel zichtbaar, dat soms op woensdagavond bespeeld wordt. Misschien kunt u dat tijdens de laatste braderie-avond ook nog beluisteren. Wie maandag j.l. door de Pr. Bernhardstraat in Egmond aan Zee reed, moet stellig de indruk gekregen hebben in "Maduro-Eg- mond" te vertoeven. Wat was er aan de hand? Bij de familie Zwaan stond een verkleinde uitgave van de J. C. J. van Speyk met ernaast een man die nauwlettend iedereen die passeerde met een verrekijker in de gaten hield. De meeste passanten zullen begrepen hebben dat we hier met een 50-jarige te doen hadden en dat klopte. Want de heer J. Zwaan, ruim 13 jaar bekend als vuurtorenwachter in Egmond, had Abraham gezien en dat dat niet onopgemerkt voor bij ging begrijpt u. Met hem hadden we een geanimeerd ge sprekje over vuurtorens, het strand, de zee en over de vraag of de vuurtorenwachter niet verdre ven zou worden door de radar? Vuurtorenwachter J. Zwaan hier over: "Een radar kan nooit een vuurpijl waarnemen, dus zullen vuurtorenwachters voorlopig nog nodig blijven". En dat hopen wij het hem. gba

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3