met de egmonden m mm Uxtdefochtgegrepen IH ESMotJP S GB2ELUG ETEbilhJ Oe&xjsotwr Transportbedrijf Gerrit Gul 75 jaar langs de weg Ton Röpke 25 jaar bij Veltkamp KORT NIEUWS Droogbloemen dekoraties A. M. Zentveld Hoog water 'De Bomschuit' contact UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 Burg. Eymaplein 2 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Redactie en foto's: Gerard Belleman 15 OKTOBER 1980 NUMMER 1476 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 et per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink "Joi, dat oeft niet oor, we bestaan wel zo lang maar dat oeft allegaar niet in 't Ketakt" zei Gerrit Gul, toen we naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van dit bekende Egmondse transport bedrijf even bij hem langs gingen, "maar komt er in" en voor we er erg in hadden, zaten we midden in de historie van de "jonges van Rong", zoals een ouwe derper nog wel zegt, wanneer hij even naar Gul toe moet om een vrachtje te regelen. En met de naam Rong zitten we meteen bij het begin van dit bekende expeditiebedrijf. Groot vader Rong Gul begon 75 jaar geleden onder zijn eigen naam met een span paarden, dat een koets voortrok, waarin hij ook de post vervoerde. Boodschappen konden er ook altijd nog wel bij, want daar bleef genoeg ruimte voor over, omdat de hoeveelheid post in die dagen ook niet veel voorstelde en boven op de wagen was altijd nog plaats voor een paar fietsen. Hij nam het bedrijf over van Gerrit Dekker, in derp beter bekend onder de naam "Ouwe Boetje". En aangezien het vrachtbedrijf in die tijd ook niet alles was, deed Rong er nog van alles bij, waar onder de handel in varkens. "Ze deden alles" zegt Gerrit Gul, "je kon het zo gek niet prakkizeren of ze voerden 't uit," en als 'n Egmonder zei: "Joi, ik ken 't niet zo goed meer bekijke, neem effe 'n bril voor me mee", dan kwam er de volgende dag een bril en 't was altijd goed. "Vroeger deden ze niet zo moelijk". Dit is Rong Gul, de man die 75 jaar geleden de naam Gul aan het bedrijf gaf, dat nu wordt voortgezet door Gerrit van Anton van Rong (midden bo ven). Naast Gerrit zijn vrouw Neeltje. Strikkedraad, dreegmandjes, beha's met kleppen. Vroeger vooral was een vraejtt rijder ook boodschappenjonge^ Voor allerlei opdrachten was hij goed. Hei expeditiebedrijf Gul heeft die tijd volop meegemaakt en heeft er altijd nog iets van over gehouden. Want nog neemt Germi Gul soms kleine boodschapp^P1 mee, "want" zegt ie, "je ken 't ouwe mensen niet an doen als je zegt dat je dat niet meer doet, maar er moet wel geld bij, want als ze zeggen: wal krijg je van me Gerrit, dan zeg ik, geef maar een guldetje maar 't ken d'r niet voor". Maar vroeger was 't gewoon, er werden "dreegmankies" meege nomen en "onsies strikkedraad", want daarvan was Egmond aan Zee een goeie afnemer. Waar 't werd afgeleverd bleef bij expeditie Gul geheim. Een expediteur uit die dagen genoot het strikte vertrou wen van zijn klanten. Want voor verschillende inwoners bracht hij geld naar de bank of betaalde de belastingen op het kantoor in Alkmaar. Regelmatig bracht hij geld weg voor de plaatselijke zakenmensen en toen een van hen zelf naar de bank ging, om van zijn eigen rekening geld te halen, kreeg hij het niet. Maar Gerrit Gul kon met gemak geld halen van deze en gene rekeningen, want hem kenden ze wel. Eens werd Gerrit Gul op het belastingkantoor gekonfronteerd met een ruzie tussen een vrouw uit Derp en een belastingambtenaar. Ze kreeg geld terug van de belas ting en ging het halen maar ze kon zich niet legitimeren. Net komt Gerrit binnen en die vrouw zegt: "Deer is Gerrit Gul, vraagt 't him wie ik ben" en prompt kreeg ze haar geld, want zijn bevestiging was voldoende. Eens kwam hij ergens iets af leveren waar net een kindje was geboren. De meest bekende baker van Derp, Keetje Vis, zegt tegen Gerrit Gul: "Neem morge effe 'n paar voedings-beha's mee, je weet wel, van die dingen met kleppen er in, verschillende maten want 't ken wel 'n maatje méér weze." De volgende dag had Gerrit er vijf mee en Keetje nam ze allemaal, want er waren nog een paar kindjes op komst en Keetje dacht ze wel kwijt te kunnen. "Dat was een vrouw met 'n vooruitziende blik". Een bedrijf zonder grenzen. 't Is een schildering van vroeger dagen. Het transportbedrijf Gul bouwde er een vertrouwen mee op, dat niet meer is te breken, ook niet toen het bedrijf door de tijdsom standigheden gedwongen werd naar andere transporten om te zien. We vertellen uit de tijd van grootvader Rong Gul, van vader Anton Gul, bij wie Gerrit als jongen al hielp in het bedrijf en van de tijd van Gerrit Gul, die nu op zijn beurt weer nijver bijgestaan wordt door zijn zoon Anton. Het bedrijf heeft moeilijke tijden meegemaakt. Vader Anton Gul werkte vroeger samen met Wil lem, zijn broer, maar die overleed vroeg. Gerrit moest zijn vader al spoedig bijspringen en toen hij op zijn beurt werd bijgestaan door zijn broer Anton, toen moest ook hij ervaren, dat die samenwerking door overlijden ook spoedig werd verbroken. Het waren zorgelijke omstandig heden maar tenslotte was zijn zoon, ook weer Anton genaamd, hoewel nog te jong, reeds spoedig zijn steun en toeverlaat. Toen deze nog geen 18 was, zat hij al achter het stuur en hoewel zijn plannen an ders waren, voelt hij zich met zijn 23 jaren reeds vergroeid met het transportbedrijf, waarin hij nu de vele verhuizingen behartigd. Speciaal maakt hij werk van verzending van goederen naar het buitenland en als het niet te ver is, rijdt hij zelf. Laatst verzorgde hij nog het transport van een kunst werk van Loek van Meurs. Het troont nu op zijn voetstuk voor het stadhuis van Tokio. Het is niet alleen meer vervoer van goederen in de direkte omgeving. Het gehele binnenland is het werkterrein ge worden en voor het buitenland kan men bij Gul uitstekend terecht. Dit is Maartje Dekker, in het derp van toen bekend als Ma van Rong. Zij is de overgroot moeder van Anton van Gerrit van Anton van Rong, die op de foto links naast zijn ouders staat. De tijden veranderen maar Gerrit Gul niet. De tijden zijn veranderd, het werk is veranderd maar niet geheel en al. Integendeel, voor Gerrit (>l blijft het werk in de direkte ^Blijheid even belangrijk. Hij behartigt dat dan ook zelf en daarom kan je hem nog dagelijks vinden op de route tussen Alkmaar en Egmond. Hij nog het strikte ver- trouwen^tals we dat boven om schreven "en dat is voor mij leven Gerard, dat wil ik voor geen prijs kwijt." Gerrit Gul, hij beleeft alles intens, hij beleeft derp intens, de oudkatholieke mannenvereniging "St. Jan", het Ondersteunings fonds, de begrafenisvereniging "Memento Mori", allemaal in stellingen die bij derp horen en dus bij Gerrit Gul, net zo goed als^ijn Neeltje, die ondertussen al jaren deel uitmaakt van het koor van de o.k. kerk. Zonder haar wou hij niet op de foto, "want zij hoort er helemaal bij". Vrijdag a.s. is het feest, niet alleen van het bedrijf, belangrijker vindt hijdat hij al 25 jaar met zijn Neeltje getrouwd is. En het zit er dik in. dat zij tijdens de receptie vele gelukwensen in ontvangst kunnen nemen, wanneer zij tussen 16.00 en 18.00 uur daarvoor in "De Boei" aanwezig zijn. Onze geluk wensen. G. A. Belleman wij vernemen DAT zij, die in de afgelopen weken geen gebruik van hun op roep voor hel baarmoederhals- kanker-onderzoek door vakantie of andere omstandigheden hebben gemaakt, alsnog in de gelegenheid worden gesteld om dit op 21 en 22 oktober 1980 van 14.00 tpl 15.00 uur in het Kruisgebouw aan de Hans- wijk te Egmond aan den Hoef te doen. Deze oproep geldt in het bijzonder voor de mensen uit Egmond aan den Hoef, omdat die geen tweede oproep krijgen toe gezonden. Dit is de laatste gelegen heid voor dit jaar; DAT de voetbalvereniging Eg- mondia grote behoefte heeft aan twee mensen, die de teak van de penningmeester kunnen verlich ten. Voor één penningmeester is het niet meer te doen. Hij en de vereniging zouden er zeer mee gebaat zijn, wanneer twee dames of heren de administratie van de contributie en van de lotto/toto behartigen, in samenwerking met hem. Wellicht hebben vrouwen wat meer tijd, welnu, ga eens praten met de heer Schravemade, Voor straat 31, tel. 2315. U doet er een geweldig goed werk mee en het wordt tevens voor de andere be stuursleden weer aardig om een vereniging te besturen: Ook bosjes om optehangen Meer dan 100 soorten van de nieuwe oogst Veel zijden-bloemen, zijden-bloemstukjes, kamerplanten enz. enz. Dagelijks versesnijbloemen BLOEMSIER KUNST Albertsweg 27 - Tel. 2075 EGMOND-BINNEN DAT de fotoclub DEFA te Eg mond aan Zee iedereen uitnodigt voor een open avond, die plaats vindt op vrijdag 17 oktober in de "De Ruyterschool" aan de Prins Hendrikstraat te Egmond aan Zee. Er zal een demonstralie worden gegeven in het vergroten van een zwart/wit foto. U kunt uw eigen negatief meenemen. Dit wordt een boeiende avond voor eenieder die iets meer wil weten van fotografie. Men leze de advertentie in dit blad; Op vrijdag 17 oktober a.s. kijkt Ton Röpke terug op 25 jaar van zijn leven, die hij doorbracht bij metaalwaren- en kunststoffenfabriek Veltkamp bv te Egmond aan Zee. Als we hem vragen, hoe we zijn funktie precies moeten omschrijven, dan zegt hij met een lach op zijn gezicht, dal er eigenlijk geen preciese omschrijving is, maar het beste onder de titel "technische bedrijfsleider" is samen te vatten. Die omschrijving staat trouwens ook op de uitnodigingskaart, die directeur Han Veltkamp heeft doen uitgaan. Maar als we zijn taak nader zouden beschrijven, dan kunnen we er beter een verhaal aan wijden. Overal moet een duizendpoot zijn Een bedrijf valt of staat met de man, die van alle markten thuis is. Zo'n man is Ton Röpke, die op basis van zijn MTS-werktuigbouwstudie 25 jaar terug door wijlen directeur M. J. Veltkamp in het bedrijf werd losgelaten. Hij kon als het ware gaan zwemmen, een vaste taak omschrijving was er niet, je zoekt het zelf maar uit. En dat deed Ton Röpke. Met zijn ervaring als constructietekenaar zag hij al spoedig voldoende pers pectieven en het vreemde broekie., dat van ver voorbij de blauwe paal was opgedoken, moest zich waar maken tussen de derpers, die hem met vreemde ogen bekeken. "Joi, wat mot die hier nou" hoorde hij hier en daar in de fabriek wel eens opklinken, wanneer er een ma chine was stilgevallen door een storing. Hij stond er dan A gauw bij met zijn technische "fir.gcrspilze- gefühl" loste hij de storing weer spoedig op, hoewel hij sommige machines nog nooit had gezien. Met zijn tekenvaardigheid zette hij de technische bijzonderheden op papier voor de vervaardiging van een nieuwe stempel, waarmee weer een nieuw product gemaakt kon worden. En was de fabriek van Veltkamp voorheen het bedrijf waar praktisch alleen zadeltjes in allerlei maten werden vervaardigd voor het bevestigen van electrische leidingen en valpijpen, voor tele foonkabels en andere begeleiding en, in de loop der jaren ontwikkelde de produktie zich tot een breed arsenaal van vele technische me taal- en plasticprducten, die voor een groot deel hun technische basis kregen door de nu jubilerende technisch bedrijfsleider Ton Röp ke. Door de ontwikkeling in de bouwtechniek wordt er steeds weer gevraagd naar nieuwe materialen en aangezien de fabriek van Velt kamp een bredere bestaansbasis zou hebben, wanneer ook aan die vraag zou kunnen worden voldaan, richtte de jubilaris steeds zijn aandacht op al die wensen. Hij besprak de constructies met zijn opdrachtgevers, calculeerde de prijs, bedacht betere vormen en zag er niet tegenop om aan te dringen op een bepaalde inves tering in een machine, als hij daar voor het voortbestaan van de zaak brood in zag. De fabriek breidde zich uit. er moest tenslotte bijgebouwd wor den en ook daarvoor maakte hij de tekeningen. Als hij zich nu reali seert, hoe hij vroeger in het bedrijf werd ontvangen, dan lacht hij smakelijk. De heer Van der Net ving hem op, nadat hij in de stromende regen naar Egmond aan Zee was gefietst. Van der Net had zijn kantoortje tussen het directiekantoor en de fabriek. Hij schoof wat papieren opzij, pakte een stoel en zei: "Ga hier maar zitten". En zo zette hij de eerste lijnen op papier, tussen allerlei paperassen, waarop dingen stonden, dat hij in de verste verte nog niet zag zitten. Al spoedig ging hij zich verder in de fabriek oriënteren en het duurde niet lang voor alle geheimen voor hem klinklare zaken werden, waarin hij veel meer mogelijkheden zag dan er tot dan toe werden uitgehaald. Hij begon zijn functie zelf te creeëren en maakte zich onmis baar. Veltkamp had zijn duizend poot, die er niet tegenop zag om de vloer te vegen, aan een machine te staan of er op toe te zien, hoe zijn ideeën door het apparaat werden verwezenlijkt. En als de werktijd voor alle anderen voorbij was en hij vond het noodzakelijk, dat het product veel beter kon. dan zag hij er niet tegenop, om in zijn eentje nog uren door te gaan, om een beter resultaat te bereiken. Zijn functie gaf hij zelf vorm, had en heeft nog geen vaste omschrij ving maar heeft wel één opdracht: Alles moet marcheren zoals het hoort, niets is onmogelijk en wat we nog nooit gemaakt hebben kunnen we ook. Overuren zijn er niet bij, ook al worden er velen gemaakt. Dus als je denkt meer tijd nodig te hebben om het morgen beter te laten draaien, dan neem je die tijd. En zo kon het gebeuren dat Ton Röpke de duizendpoot werd bij metaal- en kunststoffenfabriek Veltkamp bv. terwijl hij met zijn inzicht van de fabriek zelf ook een duizendpoot maakte, die zeer snel aan de meest vreemde opdrachten kan voldoen. En dat weten vele opdrachtgevers En ondanks zijn veel omvattende functie zag Ton Röpke nog kans om zich verdienstelijk te maken op het sociale vlak in het dorp, waarbij zijn naam verschillende keren opdook. Zulke krachten weet di recteur Han Veltkamp te waar deren en dat zal tot uitdrukking komen tijdens de receptie, die plaatsvindt op vrijdag 17 oktober a.s. van 17.00-19.00 uur in hotel Bellevue te Egmond aan Zee. Ton, onze felicitaties. G. A. Belleman DAT de gemeenteraad van Eg mond op maandag 20 oktober a.s. bijeen komt, 's avonds om 20.00 uur in het gemeentehuis te Egmond aan de Hoef. Er zal een aantal belastingmaatregelen besproken worden, die voor het volgend jaar zullen ingaan. Niet ter sprake komt de onroerendgoedbelasting. Het ligt voor de hand, dat de tarieven hier en daar worden verhoogd. De' toeristenbelasting per dag blijft gelijk maar de voorheffing stijgt van 120,-- naar 130.-. De vuilniskisten gaan ook 25% meer kosten en voor een hond moet 5,- meer worden betaald. Het riool recht gaat met 25% omhoog; DAT de Rabobank van 20-24 oktober zijn traditionele spaar- week houdt. Voor elke nieuwe spaarder ligt er 7,50 klaar, die op het boekje wordt bijgeschreven, terwijl andere surprises eveneens tot de mogelijkheden horen. Men leze de advertentie in dit blad; DAT er op 6 en 7 november een "soirée culinaire" wordt gehouden in rötisserie "La Chatelaine" aan de Smidstraat 7 te Egmond aan Zee. Onder de begeleidende mu ziek van Ab Blaauboer zit u aan tafel, terwijl er ondertussen mode shows worden gehouden, o.a. door Ben's boetiek en Bout's mode. De bloemversiering is van "Flora"- bloemsierkunst terwijl bakkerij Bosman ook zijn bijdrage levert; DAT in café "De Meerpaal" op vrijdag a.s. een grote open klaver- jasdrive wordt gehouden, waarbij mooie prijzen zijn te winnen. Men leze de advertentie; DAT in café ,.'t Vlack" aan de Julianastraat te Egmond aan Zee op donderdag 16 oktober a.s. een demonstratie wordt gegeven, die speciaal voor huisvrouwen aan trekkelijk zal zijn, aangezien aller- vervolg pagina 3 woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 15 7.20—19.33 16 8.02—20.22 17 9.04—21.28 18 10.18—22.51 (dood-tij) 19 11.34—23.57 20 12.51 -.20 21 1.31—13.58 22 2.26—14.52 23 3.1115.33 Ideaal voor groepen Specialiteiten restaurant HOTEL SUNNY HOME Parallelweg (onder de vuurtoren) Voor reservering tel. t368

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1