met de egmonden Strandjutterij vierde hoogtij li lift de lucht gegrepen Jaap Burger onderscheiden door KNVB F amilie Admiraal blij met nieuw pand mm A. M. Zentveld tooers ZflTevmGfiuotJD mmer 'De Bomschuit' Hoog water Boomplantdag 1980 contact 22 OKTOBER 1980 NUMMER 1477 UITGAVE: DRUKKERIJ BELLEMAN B V. Egmonderstraatweg 5 1934 AA Egmond aan de Hoef Telefoon 02206-1201 1931 GC Egmond aan Zee Telefoon 02206-1789 Advertentie-tarief: losse plaatsingen 30 et per mm Bij kontrakt belangrijke reduktie Redactie en foto's: Gerard Belleman Layout en montage: Jan de Raadt - Jaap Eeltink De inkomsten waren niet hoog maar naar verhouding waren de kosten het dikwijls wel. Toch was er in de meeste gevallen altijd geld. Jaap Burger betaalde wel en dikwijls bleek het, dat Jaap meer betaalde dan de kas toeliet. Zó'n penningmeester was Jaap Burger, met hart en ziel was hij bezig om zijn vereniging financieel draai ende te houden en op onze vraag, of hij zijn geld wel weer eens terug zag, begon hij te lachen. "Laten we daar maar niet over praten" zei hij, "maar ik heb er altijd verschrkkelijk veel plezier in ge had. Het woord declareren bestond voor hem niet, onkostenvergoeding is beter verstaanbaar maar dat kwam ir. het sportjargon. dat Zeevogels bezigde ook niet voor en Jaap peinsde er ook niet over. Met zijn onafscheidelijk zware sjekkie tussen de lippen, waarvoor wel vijf lucifers nodig waren om het ding Zondagmiddag j.1. werd beheerst door donker herfstweer. Een stormachtige wind gierde over het dorp, zwarte wolken dreven langs het zwerk en hoog opgezweepte golven stormden het Egmondse strand op. Een typisch herfstachtige sfeer, die vele mensen in huis hield en anderen daarentegen naar buiten dreef. De fijne neus van de strandjutter van derp verried echter de aanwezigheid van prooi en dat signaal was niet misverstaan. In de golven kwamen prachtige bundels hout aangedreven, die voor een groot deel keurig netjes op het strand van Egmond aan Zee werden neergezet. Wat moet je dan? Al dat kostelijke hout? En onw£~staanbaar omstuimig begon heWbloude juttersbloed te stromen, visioenen van aardige verbouwinkies, een nieuw balk- lagie in het zoldertje van het schiertje en een nieuw vloertje in de keuken^ ant die is ook niet al te best met^ En daar lagen de mogelijkheden zomaar voor het grijpen. Vroeger geraakte 't derp tij delijk uit de armoe, als er een schip was gestrand of een deel van zijn lading overboord had moeten zet ten. 't Is nu niet veel anders, want de kosten zijn hoog en de verdien sten worden lager. Het jutters bloed bleek onweerstaanbaar en drong erop aan om gebruik te maken van de mogelijkheden die Transportbedrijf Admiraal te Egmond-Binnen aan de Doelen, hoek Luilaantje, is helemaal ge reed. Een bijzonder ruim bedrijfs pand biedt aan de werkzaam heden, die zich afspelen rond de verspreiding en het transport van vele tijdschriften naar de bezorg adressen in de regio, alle ruimte. Wie de werkruimte van voorheen kent en nu ziet, hoe dit bedrijf zich heeft ontwikkeld, die kan niet anders vaststellen, dan dat hier met inzet van veel kracht iets moois tot stand is gekomen. De hr en mw Admiraal en hun zoons Piet en Aad zijn er dan ook geweldig blij mee. Niet alleen hun nieuwe be drijf is het aankijken waard maar ook het woonhuis, dat speciale voorzieningen heeft voor dochter Jeanette, de oogappel van mevr. Admiraal, die nu veel beter in staat is om aan haar zorgen voor haar gestalte te geven. Huis en bedrijf mogen gezien worden en dat deed de familie Admiraal dan ook aan de aanwe zigen op zaterdagmiddag. De prachtige ruimte, zowel de za kelijke als de privéruimte, geven veel armslag en ook hier gaat weer op: Dit hadden we al veel eerder moeten doen, terwijl het voor de familie Admiraal zelf voor de werksfeer een geweldige verbe tering is. Het pand werd gebouwd door aannemersbedrijf Nic. Apel doorn van de hoek Vennewaters- weg, het schilderwerk is van Piet Schutte, terwijl Harry Wesselingh en Cees Zeilemaker respectie velijk voor de verwarming en de electriciteitsvoorziening zorgden. Deze week: 3 kamer- planten v./ 10,-- Dagelijks verse snijbloemen - Meer dan 100 soorten droogbloemen - Bij ons kunt u ook uw eigen bakje/vaasje e.d. met droogbloemen laten opmaken BLOEMSIERKUNST Albertsweg 27 - Tel. 2075 EGMOND-BINNEN de natuur je in de schoot wierp. En zo kon het gebeuren, dat de kostelijke pakken hout al gauw voor een deel over de duinen verdwenen, terwijl de sterke arm langs het strand patrouilleerde en door het dorp, maar men kon niet overal zijn. En dat was gelukkig voor menig jutter, maar velen daarentegen liepen in de val. Soms leek het hier en daar op wild/west taferelen, zoals bij de strandopgang nabij de Emma- straat, waar verschillende jutters door de toevallig passerende po litie in de val liepen. Op dat moment kwamen twee crossrij ders op hun motoren langs de zanderige opgang omhoog stor men. De eerste flitste tussen de politiemannen en de toeschouwers door de Emmastraat in. De tweede koos eieren voor zijn geld en liet zijn motor snel achteruit naar beneden lopen maar kwam be neden aangekomen ten val, zat klem onder zijn motor en werd gepakt. Ondertussen zagen de jutters boven hun kans schoon, pakten hun balkjes weer op en verdwenen snel voor de wind af en waren binnen enkel momenten tussen de steegjes verdwenen. Resultaat voor de po litiemannen: één coureur, die met zijn motor niet op het strand mocht, maar waarvóór ze gingen, glipten hen tussen de vingers door. De jutters wonnen hier, want voor de meesten blijft het een sport, hoewel de wet er anders over denkt. Een van de agenten veront waardigd: "Waar is dat hout?" Antwoord: "Joi, wat denk je?" Maar wie kan zo'n kostelijke vondst, die zomaar door de zee voor je voeten neergeworpen wordt laten liggen? Dat was vroeger onweerstaanbaar, dat is het nu en dat zal altijd wel zo blijven. En zij die met het hout lopen te sjouwen, zijn voor het grootste deel nog nooit met de politie in aanraking ge weest. Het was voor de meesten dan ook een sport, om het hout thuis te krijgen en even weg te duiken, wanneer plotseling een politie-auto opdoemde, om dan met een gevoel van overwinning de weg te ver volgen. Een van de politiemensen zag het van zijn kant precies zo: "Vind je 't niet mooi" zei hij. Dit was typisch derp. Door dat kassahokje, waarin Jaap Burger een stuk van zijn leven heeft liggen, komen nog meer verhalen boven. Smakelijk kan hij daarover vertellen. Zee vogels heeft niet altijd daar ge speeld. De vereniging heeft ook wel eens een veld gehad, waar twee ingangen waren. Dat kon niet anders, omdat de ene toegang nodig was om een huis te bereiken. Dan liep het wel eens uit de hand. Als Egmondia tegen Zeevogels moest spelen, kwamen er altijd veel derpers via de duinen en die kon je moeilijk opvangen, want ht^* was voor Jaap niet mogelijk or!J daar vanuit zijn kassa oog op te houdenDat scheelde wel voor de vereniging, want elk kwartje was er een. Bij Jaap Burger komen oudP namen naar boven alsof de dragers van die namen nog leven. Ook de naam van ouwe Jan Peetoom kwam in de Zeevogelsgeschiedenis voor en ik herinner mij zijn vrouw, voor de ouderen Marij Stet, voor mij opoe Peetoom, die altijd klaar stond met een boterbal met suiker, wanneer ik voor Giel Butter daar de krant moest brengen. Bij Jaap Burger komen al die herinneringen weer boven, hij vertelt over het verleden maar staat met zijn 78 jaren nog vitaal in het heden, 't Is een man met grote verdiensten voor het verenigingsleven van Egmond aan de Hoef. Zonder aan de weg te timmeren spande hij zich daar voor in, aan bluf en groot spraak heeft hij een hartgrondige hekel. Daarom ging hij altijd ongemerkt zijn gang en het was ook daarom dat hij ongemerkt de hoogste onderscheiding van de KNVB ontving, want behalve de brenger was niemand er bij. 't Is plezierig om hem nu eens een keer in het zonnetje te zetten. G. A. Belleman Door de gemeente Egmond zijn alle basisscholen in Egmond uit genodigd om aan deze boomplant- dag mee te werken. De klassen die hiervoor in aanmerking komen, zullen op donderdag 6 november (met leerkrachten) aanwezig zijn op het Slotpark in Egmond aan de Hoef, om van deze dag een groot feest te maken. (Na het planten gaan de kinderen naar het dorps huis Hanswijk, waar ze getrak teerd worden op versnaperingen terwijl er ook een film wordt vertoond.) flLVJP IC, i Wel even van te voren reserveren Specialiteiten restaurant HOTEL SUNNY HOME Parallelweg (onder de vuurtoren) Voor reservering tel. 1368 woensdag donderdag vrijdag zaterdag zondag maandag dinsdag woensdag donderdag 22 2.20—14.52 23 3.11—15.33 24 3.55—16.09 25 4.34—16.49 26 5.09—17.32 (spring-tij) 27 5.51—18.18 28 6.44—19.00 29 7.32—19.45 30 18.26—20.48 Op 6 november 1980 wordt door de Gemeente Egmond, voor de basisscholen, een boomplantdag georganiseerd. Deze boomplant dag wordt gehouden in Egmond aan de Hoef, op het onlangs gereed gekomen Slotpark. Er zullen hier ca. 100 bomen worden geplant., ten einde het park definitief af te ronden. Andere objekten zoals het Dorps plein in Egmond-Binnen en een plantsoen in Sportlaan zijn over wogen maar bleken t.o.v. het aantal deelnemende kinderen, te klein om als boomplantobjekt te dienen (ca. 10 bomen per objekt). helemaal op te branden, overzag hij steeds met kennersblik de situatie, sprak soms maar enkele woorden, die dan meestal doel troffen. Zijn oordeel was veelal bindend en altijd raak. Gouden bondsspeld van de KNVB Een gesprek met Jaap Burger laat het verleden herleven en speciaal de vroegere dagen van Zeevogels, de voetbalvereniging, die ondertussen al zo'n kleine vijftig jaar het leer over het groene gras laat rollen. Hij is de man, die dat voor de jongeren van vroeger en nu heeft mogelijk gemaakt. Met zijn 78 jaren kan hij het nog steeds niet laten, om zich voor zijn club in te zetten, al is dat nu op bescheiden wijze. Gelukkig zijn er ook bij Zee vogels jongeren gekomen, die zijn werk en dat van de legendarische Gerrit Numan overnamen. Die naam noemen we hier, omdat Jaap in hem nog altijd de man ziet, waaraan Zeevogels zeer veel heeft te danken, evenals aan Piet Ran- zijn. de voorzitter, die zelf altijd de krijtlijnen rond het veld aan bracht, aan Jan de Raadt, die jarenlang het secretariaat ver zorgde, aan Siem Hopman, in wiens café vroeger op zondag na de hoogmis de contributie betaald werd, aan Wup Koper, die ook altijd zijn schouders onder het vroegere jeugdwerk zette. In ons gesprek met Jaap Burger vielen de namen van Henk Gouda, de grote man, die zoveel voor de jeugdige voetballers deed en zelf als stopperspil in het eerste speel de, van Engel Zwaan, de kleine man, die in zijn tijd ook voor Zeevogels geschiedenis schreef. En voor we er erg in hadden zaten we veel meer te praten over al die anderen, terwijl we kwamen voor Jaap Burger. De centen gingen in het buultje Welnu, als hij over zichzelf dan weinig wilde loslaten, dan kunnen we dat nog altijd uit eigen onder vinding. Jaap was jarenlang de penningmeester. Vroeger werden de financiën met dubbeltjes en stuivers bijeen gezameld en daar voor besteedde Jaap uren van zijn tijd. De verzamelde en ingevangen centjes gingen in het buultje en werden zuinig beheerd in het geld kistje thuis. Wie praatte er vroeger over een bankrekening? Dat ging zeker niet op voor het schamel beetje geld van een vereniging zoals Zeevogels. Er werd niet bij stil gestaan, het geld van Zee vogels hoorde in het kistje en dat bewaarde je zuinig zelf. Het was niet voor niets, dat de KNVB in hem de man zag, die als consul de belangrijke beslissingen moest nemen en dat heeft hij gedaan, nagenoeg vanaf de op richting van Zeevogels, van welke bekende en oudste Egmondse voet balvereniging hij ook vanaf de oprichting aktief deel uitmaakte tot vorig jaar toe. Hij had er eigen lijk op zijn 70e jaar al uit gemoeten maar waar vind je mensen als Jaap Burger? Om zijn grote ver diensten besloot de KNVB hem de gouden bondsspeld toe te kennen, een onderscheiding, die nog maar door weinigen in Nederland wordt gedragen. Jaap is nu erelid van Zeevogels en van verschillende andere ver enigingen. De man die honderden uren heeft doorgebracht op de rand van het Zeevogelsveld in het kleine kassahokje, hebben we weer mee genomen naar dat hokje, want het staat er nog. En op dat punt maakten we bijgaande foto. Vol gens ons op een historische ere plaats.

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 1