Gedeputeerde Staten tegen bebouwing Egmondermeer Sportcentrum geopend Belastingen in Egmond stijgen Bakkerij De Haan trok een prachtig jasje aan kort nieuws" wij vernemen Jaarlijkse bazar in 'Heegemunde' Ouderavond "De Ruyterschool" Jan Hendriks gaat al een halve eeuw mee CONTACT MET DE EGMONDEN" 3 22 OKTOBERJ980 NUMMER 1477 Brood wordt door de eeuwen heen gebakken, in alle landen, in steden en in dorpen. Het is een produkt, waaraan een vakman nog echt zijn persoonlijke toets mee kan geven. Leven wij in een tijd, waarin alles in het groot moet en ook het kostelijk dagelijks brood soms uit een grote broodfabriek moeten komen, gelukkig zijn er altijd nog bakkers te vinden, die elke dag weer in hun eigen omgeving het warme en verse brood op de plank brengen. In Egmond-Binnen is dat o.a. bakker Olof de Haan, die met zijn zoon Tim daar al jaren lang een bakkerij drijven en in stand houden, die met zijn tijd mee weet te gaan. Het is geen broodfabriek, maar het echte onvervalste am bachtelijk bedrijf, dat wordt uit geoefend met groot vakmanschap wat door veel klanten daadwer kelijk wordt gewaardeerd. Brood moet smakelijk worden opgediend en daarom is de familie De Haan er ook alles aan gelegen, om de omgeving, waarin het brood op de planken ligt te prijken, even smaakvol te laten zijn als het kostelijke produkt zelf. En zo werd Egmond-Binnen een winkel geboden, die om zijn inte rieur alléén al klanten zal trekken. De bloemen prijken er nog van de heropening en daartussen prijkt een bijzonder wanne betimme ring, die om zijn kleur en vorm geving al onmiddellijk laat zien, dat hier aan de kwaliteit niets aan het toeval wordt overgelaten. De daarachter liggende bakkerij is ook van alle gemakken voorzien. Is kwaliteit nummer 1, hygiëne staat daar onmiddellijk naast en daarom staat letterlijk alles op rolletjes, om daardoor in staat te zijn om alle hoeken van de bakkerij Een kijkje in de winkel, diedoorvelen reeds werd bewonderd. Mevr. De Haan en haar dochter Els (rechts) brengen het brood aan de man en vrouw. Ella, Tim's vrouw, kwam er ook even bij staan, hoewel haar werk elders is. De winkel werd door burgemeester Kingma heropend. brandschoon te houden. De bete geling, die zoon Piet voor zijn rekening nam, dient dan ook het gemak en is bijzonder doeltref fend. Het moet voor mevrouw De Haan en dochter Els een plezier zijn, om in hun winkel steeds een produkt te kunnen brengen, dat om zijn kwa liteit wordt gewaardeerd. En aan gezien de mens nu eenmaal niet van brood alleen leeft, brengt bakkerij De Haan een rijke sorte ring banketartikelen, waarvan tot in wijde omgeving naam uitgaat. Velen zullen het er mee eens zijn: Bakker de Haan is goed voor zijn brood en voor zijn banket. DAT op vrijdag 24 oktober a.s. om 20.27 uur Nederland 2 een programma uitzendt waarin Ge- rard du Prie uitkomt in "de sterkste man van Europa". Twee weken geleden vond in Londen de strijd plaats om de titel, waaraan voor Nederland deelnamen Ge- rard du Prie (de sterkste man van Nederland) en Rob Nuy. Er werd gestreden op de onderdelen: vaten tillen, vrachtwagen trekken, krui wagenrace, meisjes tillen, staven buigen, telefoonboeken verscheu ren. auto tillen en touwtrekken; DAT de peuterspeelzaal te Eg- mond aan de Hoef deze week meewerkt aan de nationale kol- lekte "Jantje Beton". De helft van de opbrengst mag besteed worden aan nieuw speelmateriaal voor de peuterspeelzaal. De andere helft wordt landelijk besteed aan tien tallen projecten, zoals speel-o- theken, speelplaatsen, clubhuizen en kinderboerderijen; DAT er maandag j.1. een avond plaatsvond in het o.k. verenigings gebouw te Egmond aan Zee, ge organiseerd door de Plattelands vrouwen. Door een vergissing - het bericht was in een verkeerde map gelegd - maakten wij daarover vorige week geen melding in het "Contact". Als redaktie bieden wij onze excuses aan en hopen daarbij, dat er desondanks veel belang stelling was. Het was ook de be doeling dat er niet-leden zouden komen om kennis te maken met het werk van deze vereniging. Welnu, neem dan toch even kontakt op met de secretaresse, mevr. C. Mostert- van Vliet, tel. 2642,want er komen nog veel meer avonden; DAT het college van B en W een brief heeft ontvangen van de heer R. Peper, waarin hij zijn veront waardiging uitspreekt over de inspraakavond die binnenkort wordt gehouden over de wegen structuur, die op 11 november plaatsvindt. Hij denkt dat de insprekers op die avond met een kaarsje te zoeken zijn, aangezien het dan het feest van St Maarten is; Nog niet zo lang geleden bestond er een zeg maar alarmerende situatie, toen men in Alkmaar het plan opvatte, om de Egmonder meer met huizen te gaan bebouwen. Het betreft hier weliswaar voor het grootste deel grond van Egmond, maar in het verleden heeft een dergelijk eigendomsrecht al eens eerder bewezen van weinig invloed te zijn, wanneer een stad zijn oog liet vallen op de rondom liggende grond van een andere gemeente. Overwegingen van milieubescherming waren dan ineens niet meer aan de orde en kostbaar natuurgebied, waarin het mogelijk was om vrij, adem te halen werd opgeofferd aan industriële of woonbebouwing. Dus voorzichtigheid was geboden. Bovendien was een krachtige stellingname gewenst, met het gevolg dat het gemeentebestuur van Egmond aan de raad een voorstel voorlegde, om een fel protest te laten horen, waartegen vanzelfsprekend geen enkel be zwaar was. In de streekplankrant van Noord Kennemerland, een uitgave van het provinciaal bestuur van Noord- Holland, lazen we een bericht, waarin G.S. zijn mening geeft over de plannen van Alkmaar. Gelukkig spreekt daaruit, dat men het bij het provinciaal bestuur helemaal niet eens is met de suggesties, zodat bestudering door Alkmaar van een dergelijk plan geen enkele zin heeft. Bovendien wordt de stelling- name van het Egmondse gemeen tebestuur aangehaald. Noordlob laat op zich wachten Een ander bericht in dezelfde uitgave vermeldt, dat de Noordlob voorlopig nog wel op zich laat wachten maar dat er wel mede werking aan zal worden verleend, mits er over het algemeen voor Egmonders gebouwd wordt. Het bouwplan Luilaantje/Dorp West te Egmond-Binnen kan ont wikkeld worden met het oog op de geringe kans van een spoedige bebouwing van de Noordlob. We laten hieronder beide berichten van het provinciaal bestuur vol gen. Egmondermeer niet gewenst als lokatie De gemeente Alkmaar is met de suggestie gekomen de Egmonder meer als mogelijke bouwlokatie te bestuderen. Gedeputeerde staten zijn hier niet voor. Bebouwing hier zou een zware inbreuk betekenen op een natuurlijke zone die be houden zou moeten blijven volgens de nota ontwikkelingsmogelijkhe den. Het zou de open weidezone tussen duinen en strandwallen versmallen en het weidevogel- gebied verkleinen. Daarnaast heeft deze lokatie verkeersgevolgen. De westelijke ring om Alkmaar wordt zwaarder belast en de verkeersdruk op de wegen langs de binnenduinrand en de Kennemerstraatweg zal toe nemen. De lokatie ligt ook ongun stig ten opzichte van de in de nota genoemde toekomstige bedrijfs terreinen. Ook valt een extra recreatieve druk te verwachten op de binnen duinrand, het Heilooërbos en het weidegebied. De lokatie past ook niet in een ontwikkeling van de agglomeratie Alkmaar-Heerhugo- waard in onderlinge samenhang op basis van de spoorlijn. Tenslotte is de bereidheid van de gemeente Egmond om aan dit voorstel mee te werken niet aanwezig. Egmond In Egmond aan Zee kan het plan Noordlob ontwikkeld, ook al wor den hiertegen landschappelijke en natuurwetenschappelijke bezwa ren aangevoerd. GS laten evenwel de in het verleden verleende medewerking aan grondaankopen en de voor bereiding van het plan zwaarder wegen. Wel dient voorop te staan dat zoveel mogelijk huizen voor de Egmondse woningzoekenden ge bouwd moeten worden. Het plan Dorp West/Luilaantje in Egmond-Binnen kan in principe ontwikkeld worden, met name door de geringe kans dat de Noordlob op korte termijn be bouwd kan worden. Wel zullen voor de planontwikkeling de normale procedures voor de vaststelling van het bestemmingsplan gevolgd moeten worden. Ook huize "Heegemunde" heeft zijn jaarlijks terugkerende A}- zar", die nu wordt gehouden^p vrijdag 24 en zaterdag 25 oktober. Er is veel te koop, in hoofdzaak handwerk-artikelen die gemaakt zijn door de bejaarden van het huis. Daarnaast is er ook weer het rad van avontuur en u kunt raden naar de naam van een pop. Bovendien is er een tombola, een doorlopende verloting waarbij de prijzen direkt zichtbaar zijn en ook meegenomen kunnen worden. Voor dit alles zijn prachtige prijzen te winnen zoals een levensgrote beer, horloges, koffiezetapparaten, planten, hand- werkspullen enz., te veel om op te noemen. Alles wordt gedaan om de be- wonerskas te spekken, want na tuurlijk draait het ook hier weer om geld. Van de opbrengst wordt veel kreatief werk gedaan en worden ouden van dagen in Eg mond af en toe eens extra verwend met een film, toneel- of zanggroep enz. Dus het geld wordt goed besteed. De openingstijden zijn: vrijdag 24 oktober van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag 25 oktober van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De opening is op vrijdag 24 oktober om 19.00 uur die zal worden ver richt door pastoor Kluck. Direct daarna is er voor ieder wat wils. U kunt kopen, gokken en de kok zal zorgen dat u ook iets eten kunt. Tijdens de jaarlijkse ouderavond van de "De Ruyterschool" konden de ouders kennis maken met de leerkrachten, die op duidelijke wijze een uiteenzetting gaven over het lesprogramma. Tevens was er gelegenheid om de werkstukken van de kinderen te bekijken. In de pauze werden op de nieuwe video recorder opnamen vertoond van de verschillende weeksluitingen zo dat de ouders hun kinderen als "volleerde"acteurs bezig zagen. Daar "Het Pandabeertje" en de "De Ruyterschool" met ingang van het schooljaar 1980-1981 één school voor leerlingen van 4 tot 12 jaar is geworden, moest een aantal zaken geregeld worden. De tij delijke voorzitter Cor Mooy opende de vergadering in een volbezette aula. Het voorstel om de naam van de nieuwe school "De Ruyter school" te laten, werd unaniem aangenomen. De financiële over zichten van "Het Pandabeertje" en de "De Ruyterschool" over 1979- 1980 werden toegelicht en de nog uitstaande obligaties van "De Ruy terschool" kunnen verzilverd wor den. De nieuwe oudercommissie leden Werden aan de vergadering voorgesteld, terwijl de aftredende leden bedankt werden voor hun inzet. De heer Wiegers gaf een beknopte doch duidelijke uiteen zetting over opbouw en doel van de integratie van beide scholen. Me dio november zullen nog enkele avonden voor belangstellende ou ders gehouden worden, waarop de heer Wiegers e.e.a. uitvoeriger zal toelichten. DAT er in het zwembad gelegen heid is voor kinderen Qm het zwemdiploma C te behalen. Met ingang van 1 november kunnen zij geplaatst worden; DAT het tractorteam Egmond, bestaande uit de heren Zuurbier, Kramer en Gaarthuis bij de Euro pese wedstrijden trekkertrek te Manchester in de 4.2 tonsklasse een vijfde plaats behaalde en in de 5.5 tons de eerste plaats, waarmee het Europees kampioenschap in de wacht werd gesleept; DAT er te Egmond-Binnen een carnavalsvereniging wordt opge richt. Het heeft enige tijd op zich laten wachten, maar nu is het er toch van gekomen. In de adver tentie in dit blad staan er meer bijzonderheden over te lezen; DAT de hervormde damesvereni ging afdeling Egmond-Binnen/Eg- mond aan de Hoef weer haar bazar houdt, die geopend wordt op vrij dag 24 oktober en voortgezet wordt op zaterdag 25 en zondag 26 oktober, zowel 's-middags als 's- avonds. Er zijn vele handwerken te koop, die wellicht voor St. Nicolaas goede diensten kunnen bewijzen. Tevens is er weer een grote verloting en vele andere attrak- ties. De opbrengst is voor de slotkapel en het kerkje in Egmond- Binnen. De dames rekenen op veel bezoek in het dorpshuis te Egmond aan de Hoef; DAT de kollekte voor de tbc- bestrijding te Egmond aan de Hoef 828,89 heeft opgebracht. De organisatie is gevers en mede werkers zeer dankbaar; DAT de gemeenteraad van Eg mond vergadert op maandag 27 oktober om 20.00 uur in het dorps huis te Egmond-Binnen. In deze vergadering zal een aantal sub sidie-aanvragen ter sprake komen, die door het college van BenW afgewezen worden, o.a. aan het Contact Milieubescherming Nrd.- Holland, aan de Ned. ver. tot integratie van de homosexualiteit (C.O.C.), aan de protestants gees telijke verzorging bij de krijgs macht, aan de stichting bureaus voor levens- en gezinsvragen en t.b.v. de scholing van de leden van de oudercommissies, welk laatste punt misschien wat problemen zal opleveren. Verder komt er een voorstel op tafel ter financiering van noodzakelijke voorzieningen aan gemeentelijke huurwoningen in het rehabilitatiegebied te Eg mond aan Zee; DAT er dinsdag. 28 oktober in Huize Aleegemunde" 's-avonds om 19.3^uur een modeshow wordt gehouden door en voor de bewoners van het huis. En wat zij showen mag door iedereen worden beke ken, zodat elke belangstellende welkorr^. Dinsdag a.s. dus; DAT vorige week op 84-jarige leeftijd te Egmond-Binnen over leed de heer P. J. J. Kraakman, die zich in zijn leven vele verdiensten verwierf in het belang van het onderwijs. Na zijn pensionering hebben de Egmondse scholen nog van zijn inzet kunnen profiteren. Met oud-burgemeester Niele was hij voorheen de grondlegger van de stichting bejaardentehuizen "Hee gemunde" te Egmond-Binnen, waarvan hij erevoorzitter was; DAT in de nacht van dinsdag op woensdag een twintigtal flessen frisdrank verdween bij het dorps huis te Egmond aan de Hoef. Deze waren daar door de leverancier neergezet, maar konden nog niet binnen worden gebracht. Kenne lijk had de dief een feestje, want de volgende nacht verdween er een bandrecorder uit het dorpshuis, zodat er bij het nuttigen van de frisdrank ook een gezellig mu ziekje kan klinken. De recorder had een waarde van 368,—; DAT de heer A. Kraan, voor zitter van de Algemene Neder landse Bond van Ouderen (ANBO) afdeling De Egmonden, zijn funk- tie heeft neergelegd. Hij had een geschil met het Gewest Noord- Holland, waarover men niet tot overeenstemming kon komen. Hij wil vanaf deze plaats zijn mede bestuursleden en leden danken Je zou 't niet aan hem zeggen, maar Jan Hendriks, die zich da gelijks onledig houdt met zijn werkzaamheden bij de Dienst Ge meentewerken Egmond, vierde vorige week toch al weer zijn vijftigste verjaardag. En zo als gebruikelijk kreeg hij buiten de normale verjaardagsgasten ook bezoek van Abraham, die ge woonlijk in het Egmondse rond waart op zoek naar vijftig-jarigen. Op die leeftijd moet je hem immers gezien hebben, staat er geschreven, dus komt hij, zij het in de meest vreemde uitdossingen, zoals ook hier weer het geval was. Toch weer aardig voor een plaatje, dat we er dan ook van gemaakt hebben en hier afdrukken. Door een gewicht te heffen van "100 kilogram" opende burge meester Kingma het sportcentrum van Gerard du Prie aan de Voor straat te Egmond aan Zee. Hij bleek er slechts één hand voor nodig te hebben maar de nauw lettend toeziende aanwezigen had den al snel door, dat de halter van karton was gemaakt en derhalve minder energie vergde dan ge woonlijk. Daar ging het dus niet om, het was een symbolisch gebaar, waar mee duidelijk werd gemaakt, dat door inzet en doorzettingsvermo gen veel is te bereiken, zoals in dit geval bij Gerard du Prie, die het met zijn sport tot de sterkste man van Nederland wist te brengen. Hij weet dus waarover hij praat, wan neer het gaat om het stalen der spieren en wil die kennis graag op anderen overbrengen. Vandaar dat hij aan de Voor straat een sportcentrum heeft in gericht, dat om zijn uitrusting hem en zijn pupillen allerlei mogelijk heden biedt, om onder goede lei ding heilzame oefeningen te doen. Vooral voor hen die iets aan hun konditie willen verbeteren, staan er vele toestellen opgesteld, ter wijl het figuur door die oefeningen er zeker bij zal winnen. Burgemeester Kingma prees het initiatief van Gerard du Prie en wenste hem met zijn nieuwe cen trum veel succes. Aan die wens werden er velen toegevoegd door de belangstellenden, die getuigen waren van de opening, terwijl hun wensen werden onderschreven met bloemen en andere geschen ken. voor de prettige samenwerking in de afgelopen vier jaar; DAT Bart Horio uit Egmond aan zee maandagavond op zijn brom mer werd aangereden door een auto. die de Van Oldenborghweg indraaide vanaf de Egmonder- straatweg. Bart brak zijn rechter onderbeen. Hulp was spoedig ter plaatse. Nadat dokter Zuiderveld hem had behandeld, werd hij per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. DAT Egmondse wat oudere mu zikanten vanaf 55 jaar en éen muziekinstrument kunnen bespe len, dat zich niet direkt leent voor toepassing in een fanfare orkest, o.a. een strijkbas, cello, viool, fargot enz., deel kunnen nemen aan een orkest voor ouderen te Alk maar, waarvoor men kontakt kan opnemen met de heer J. Van Tienen, Tiggellaan 102 te Egmond aan de Hoef, tel. 2091; Op verschillende onderdelen worden de gemeentelijke belastingen vöor 1981 opgetrokken. De raad ontkwam er niet aan, om met de college voorstellen mee te gaan, aangezien de kosten anders niet meer op te brengen zouden zijn. Natuurlijk ging het niet zonder kritiek en wethouder van financiën Damstra kreeg o.a. van de PvdA bij monde van Ben Van Wijk te horen, dat het "jammer is dat Pelleboer niet in Egmond woont, anders hadden we misschien in hem een goede wethouder van financiën." de ambtenaren, die dag en na£ht hebben gewerkt, om de begrotjng binnenkort op tafel te hebben.'* Bob v.d. Ende dacht, dat Van Wijk niets had begrepen van de gesprekken in de commissie finan ciën, waarin reeds een uitleg was gegeven. Wethouder Damstra, iop wiens schouders in wezen de groot ste kritiek neerkwam, gaf rustig wat tegengas. "Als college warfen zij blij, dat ze vroeger zijn dan vorig jaar en dat de ambtenarenfer zeer hard aan hadden getrokkei?." Bob v.d. Ende (Gemeentebe langen) had het college graag willen feliciteren met een aantal verlagingen, maar zag wel in dat de verhogingen noodzakelijk wa ren. Zijn fraktie ging dan ook akkoord. Jan Apeldoorn (CDA) had ook niet veel opmerkingen, maar vond wel, dat de toeristen belasting over de hele linie ver hoogd moest worden. Nu drukte het alleen op de zomerhuisbewoners, die voor langere tijd in de ge meente vertoeven. Zijn voorstel echter haalde het niet, ook niet van Ben van Wijk, die een drastischer verhoging van die belasting wilde. Zijn fraktie stem de hierin echter verdeeld. Apel doorn zag een tweede hond graag belast met 125,-- in tegenstelling tot de eerste die/ 55,--gaat kosten. Zijn doel: het hondenbestand wat terugdringen. Tabernal zag hjer niet veel in, want het is altijd:de tweede hond die doodgaat, zei hij. De riool- en reinigingsrechten gaan met 25% omhoog. Dit was reeds een besluit van vorig jaar, waarin de raad besloot, deze rech ten in twee perioden op het ge wenste peil te brengen. Over het algemeen kon de heer Oud zich namens de VVD verenigen met;de voorstellen, aangezien de argu menten zijn inziens duidelijk wa ren. B. L. J. VAN WIJK (PvdA) Waar dat op sloeg, heeft nie mand begrepen. De opmerking zal waarschijnlijk spelen geweest zijn op de publieke tribune, evenals zijn opmerking, "dat we volgend jaar niet meer aan die poppekastverto- ning meedoen". De heer Verwijk uitte kritiek op het feit, dat er beslissingen ge nomen moesten worden, terwijl de cijfers voor het volgend jaar nog niet bekend zijn. Hij vond dit "koffiedikkijken". Nee, de PvdA had weinig goede woorden over voor het beleid van het college. "Dit college heeft geen boodschap aan de laagstbetaalden" zei hij, hoewel hij even later zijn eigen woorden ontkrachtte, door de op merking dat de gemeentelijke belastingen niet uitgaan van het profijtbeginsel. Aanfluiting voor de ambtenaren Burgemeester Kingma uitte felle kritiek op Van Wijk. "Schrik niet" zei hij, "als we volgend jaar wel om deze tijd met de cijfers komen, maar dan is het wel een begroting, waarin de rijksuitkeringen nog niet bekend zijn en dat houdt in, dat er ontieglijk veel aanvullende wij zigingen moeten komen." Hij noemde hel betoog van Van Wijk "knullig" en "een aanfluiting voor

Contact met de Egmonden | 1980 | | pagina 3