Beslissingen in het Noorden en Zuiden blijven uit Mussert spreekt tot ons volk SPORTNIEUWS A.G.O.V.V. OOSTELIJK KAMPIOEN Critieke toestand voor H.R.C. AGOVV is als kampioen uit den beslissingswedstrijd met Quick gekomen en de kampioenscom petitie kan nu dus volledig vast gesteld worden. In de distric ten III en V is geen beslissing voor de laatste plaats gevallen. In beide districten staan drie clubs met een gelijk aantal pun ten onderaan. In district I zijn de tweede klassekampioenen bekend ge worden, zoodat de promotiecom petitie kan beginnen. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. Eindhoven is de kampioenscom petitie goed begonnen door in Am sterdam een kleine 10 overwin- nihg te behalen op Blauw Wit. ADO moest Heerenveen beide punten la ten, zoodat de Noordelijke kampi oenen thans de leiding hebben. De stand is hu: Heerenveen Eindhoven Blauw Wit ADO 2 11 1 1 0 2 0 1 1 0 0 0 3 0 2 1 1 1 0 4—3 1—0 2—3 1—2 EERSTE KLASSE. District IV. LONGASpekholzerheide is niet gespeeld. N.OAD heeft kans gezien van Roermond te winnen en het gevolg is, dat een beslissingscom petitie noodig is tusschen NOAD, Roermond en Helmond, die alle 3 met 12 punten eindigen. District V. In dit district staan de zaken precies hetzelfde. Sneek behaalde een gelijk spel tegen Veendam en LSC behaalde hetzelfde resultaat tegen Achilles. Velocitas zag tegen Leeuwarden geen kans om ook maar èèn puntje thuis te houden, zoodat het nu met de beide Snee- ker clubs een beslissingscompetitie moet spelen. Beslissingswedstrijd district III. In het Oosten is de beslissings wedstrijd tusschen AGOVV en Quick geëindigd in een gelijk spel. Ingevolge de nieuwe bepaling ;is AGOVV nu kampioen door een be ter doe'lgemid'delde. DISTRICT I. 2e klasse A. Door van HBC te winnen heeft RCH het kampioenschap behaald en nu kan de promotiecompetitie beginnen, daar in 2 B gisteren de Volewijckers het kampioenschap behaalde. Alkmaarsche Boys doet alles om van de onderste plaats weg te komen en door van zijn stadgenoot te winnen is de kans daartoe behouden. Het wordt voor HRC echter niet beter, daar het gister van KFC verloor en nu nog slechts één punt boven de Boys staat. De Kennemers haalde de vol le buit bij WFC weg. ZFC hield te gen Santpoort de punten thuis. 3e klasse A. Hollandia is nu officieel kampi oen, doordat het van VVZ won. GWZVV eindigde in een puntloos gelijk spel ,etrwijl Succes de pun ten aan DTS moest afstaan. De Deetjes schijnen nu eerst op dreef te komen. Om een beslissingswed strijd te voorkomen zal VVZ uit den resteerenden wedstrijd nog ten minste één punt moeten behalen, in welk geval Always Forward degra datie wedstrijden moet spelen. 4e klasse A. Door met 10 van Atlas te win nen beëindigde Wieringerwaard de competitie alsnog met de vijfde plaats. De eindspurt leverde van de 11 punten, die de roodbroeken be- zitten, 6 punten achter elkaar op. AtlasBKC zal het seizoen hier sluiten. 4e klasse B. WW heeft de competitie beslo ten met een overwinning op Nieu we Niedorp. Sijbekarspel behaalde een kleine ovex-vvinning op Andijk en MFC bield St. George er ónder, zoodat ook hier de competitie ge ëindigd is. Af deeling Noord Holland. In 1 D won Petten op verrassen de wijze uit van Winkel. In 2 G werd het Schager SRC kampioen. Eerstens won ze zelf met 3—2 van Koegras en ton twee de speelden Dirkshorn en Geel Zw. opnieuw met 11 togen elkaar ge lijk. ZAP ging op het pad der over winningen voort en klopte Winkel 2 met 62. De stand is hier: SRC 15 11 0 4 45—33 22 Dirkshorn 16 3 5 33—24 19 BKC 2 15 9 0 6 35—38 18 Geel Zwart 14 7 3 4 40—16 17 ZAP 15 8 1 6 40—33 17 Koegras 16 7 1 8 42—32 15 Winkel 2 14 5 0 9 32—48 10 Schagen 2 15 5 1 9 41—54 91) Succes 2 12 1 1 9 1545 3 1) 2 verliesijunten wegens niet opkomen. Voetbaluitslagen Om het kampioenschap van Ne derland. Blauw WitEindhoven 01 ADOHeerenveen 12 EERSTE KLASSE. District IV. LONGASpekholzei'heide n. gesp. RoermondNOAD 2—3 DistrictV. VeendamSneek AchillesLSC VelocitasLeeuwarden 0-0 1-1 1—3 Beslissingswedstrijd district III. AGOVV—Quick 1—1 DISTRICT L Tweede klasse A. ZFCSantpoort 41 WFCde Kennemers 12 HBC—RCH 1—4 HRC—KFC 0—1 Alcmaria VictrixAlkm. Boys 01 Tweede klasse B. VriendenschaarAFC 24 HVC—Volendum 1—0 WatergraafsmeerSpartaan 10 HilversumOSV 51 VolewijckersDWV 6-^3 Derde klasse. A GVO—ZVV 0—0 Succes—DTS 1—2 HollandiaVVZ 21 Vierde klasse A Atlas—Wieringerwaard 01 Vierde klasse B. WW—N. Niedorp 4—3 AndijkSijbekarspel 12 MFC—St. George 4—1 Reserve tweede klasse A WFC 2—OSV 2 1—3 De Kennemers 2EDO 2 afg. HFC 2—HRC 2 0—0 Ajax 3—Blauw Wit 3 43 Afdeeling Noord Holland. I D: WinkelPetten 1—2 2D: Alkm. Boys 4Berdos 2 21 DTS 2—RKAFC 2 1—1 Alkm. Boys 3—Bei-gen 2 43 2G: DirkshornGeel Zwart 11 SRCr-Koegias 3—2 (S.R.C. kampioen) Succes 2—Schagen 2 niet ges. ZAP—Winkel 2 0-2 3E: DTS 3—Alkmaar 3 1—1 Vrone 2Alcmaria 5 1 3H: Winkel 3—Petten 2 1—1 4F: Schooi'1 3Alkm. Boys 6 45 4L: Barsingerhorn 2-Scha.gen 3 00 Winkel 4—ZAP 2 4—0 DE WEDSTRIJD VAN DEN DAG Heerenveen klopt ADO. Het Haagsche publiek be wondert Abe Lenstra. A.D.O. heeft jammerlijk ver loren van Heerenveen. Het spel van Heerenveen is over het algemeen tegen ge vallen. Het doet min of meer primitief aan, doch de Frie zen hebben één man en dat is Abe Lenstra, Deze steekt in alle opzichten een eind boven zijn medespelers uit. A.D.O. heeft in de eerste helft het voordeel van dexx wind, zoodat zij hierdoor ge holpen al direct den doelver- dediger van Heerenveen, Verni st ra, eenige malen geducht aan den tand voelt. Abe Lenstra geeft plotseling een harde verre pass recht naar voren, zoodoende de ver dediging der tegenpatij over rompeld. Een doelpunt kan echter nog worden voorkomen Dan komt de bal bij Vi-eken, die goed voorzet, waar J. Ever- steyn juist onder de lat on houdbaar in kopt' (10). ITeelemaal niet ontmoedigd trekken de Friezen direct ten aanval en dan laat Abe Len stra een staaltje van zijn kun nen zien. Hij zwenkt naar buiten en lost onverwacht een keihard schot, dat Koek vol komen vei-rast (11). In de tweede helft is op nieuw A.D.O. in de meerder heid en de gasten worden meer en meer ingesloten, totdat ex- plotseling weer een van die spoi-adische uitvallen komt. geleid door Abe Lenstra. Hij zet goed door en doelpunt on houdbaar (12). Het einde nadert en Hee renveen trekt al zijn spelers in de verdediging om den voor sprong te behouden. Dan be gaat Abe Lenstra in zijn en thousiasme een fout. Hij tracht een schot met zijn hand uit 't doel te houden, P. Eversteyn ml den gelijkmaker in het net doen verdwijnen. Een schotnaest. Even later is het einde daar. De K F.C -muur onverbreekbaar H.R.C. met 10 verslagen. Het verhaaMje, dat, als K.F.C. met 1—0 voor staat, deKoogers door opstelling ééner muur bijna niet meer te overinnen is, heeft H. R.C. gisteren aelf ondervonden. De wind was weer hinderlijk en mede door het systeem der Koogers was het een slechte wedstrijd. Slecht van heide zijden, maar gi-oo ten deels wel van I-I.R.G., er zat geen cent verband in bij de rood- j'es en individueel waren zij ook veel minder clan de K.F.C.-ers. Roomeijcr is geen voorhoedespe ter en Bij! geen kanthalf, terwijl Bakker nog steeds als linksbuiten uitgeschakeld wordt en daar ook doorgaans niet veel presteert. Het wordt tijd, dat er eens iets anders geprobeerd wordt, nu is er waar schijnlijk de gelegenheid voor. Zoo iets als Bijl weer back en Roo- riiëijer of Seil derbeek rechtshalf, terwijl Bakken- dan linksbinnen kan spelen en.Hèeris bijv. links buiten. Wel een jonge speler,, maar het is een linksbuiten cn zekér zal 'daardoor Saaders ook .weer pro ductief kunncsn worden. De Vries was beter dan de laat ste weken. De Koogers hebben zich dus spor tief geweerd, d.w.z. geheel gegeven, een principe wanneer dat zonder uitzondering Avordt gehandhaafd, bij voetbal slechts navolging ver dient. Zij werkten vol energie exi vooral Bleij weerde -zich geducht; overigens présteerden de Koogers ook maar weinig, al was linksbin nen Kok ook een verdienstelijk spe Geen splitsing in district IV 'S-GRAVENHAGE 2 Mei. Het College van Gevolmachtigden voor de Sport, heeft het bestuur van den N.V.B. opgedragen, de splitsing in district IV ongedaan te maken cn de promotie- en degradatxe-wed- sti-ijden met ingang van het seizoen 19421943 af te schaffen. Als gevolg hiex-van zullen de vijf tweede klasse-kampioenen met nummer laatst van de eerste klasse afdeeling van district IV een halve competitie spelen, te beginnen op 10 Mei a.s. om één plaats in de eer ste klasse. Alcmaria Victrix— A'km. Boys 01 Boys weten 2 kostbare pun ten te veroveren. Onder aanwezigheid van een zoo talrijk publiek, als het sportpark nog maar zelden aanschouwd heeft, doen de Boys de aftrap. Eerst gaat het spel was over en weer. Beide elftallen loopen nog naar hun vóx-ra te zoeken, en verband en actie zijn zoek. De aanvallen zijri slap en ex- wordt niet gedoelpunt. Na ruim twintig minuten krijgt Alcmaria wat meer evenwicht;we zien eenige goede schoten van Wit en Balckei-, die echter niets opleveren. Rootring doet goed werk tegen zijn geduch- ten tegenstander Goudsblom, maai de voorhoedes van beide elftallen zijn weinig px-oductief en met een blanco stand gaat de rust in. Na de hervatting is er weinig ver andering in het spelpeil te bespeu ren, totdat plotseling Bakker een goed schot op het doel der gasten geeft, dat echter even netjes door keeper Ci-amer wordt gestopt. Hei is dan, of beide eftallen ineens wakker geworden zijn. Aan beide kanten noteex-en we nu gevaarlijke momenten en na een half uur heb ben de Boys succes: bij een goed op gezetten aanval belandt de bal bij de Grand, die het leer meedoogen- loos in de touwen knalt. De stand is 01. Het spel wordt van nu af aan bij na geheel verplaatst, naar de helft van Alcmaria; weliswaar komen er nog enkele uitvallen, maar de laat ste tien minuten zijn geheel voor de Boys, die echter niet de gelegenheid krijgen, hun voorsprong nog te vergrooten. Met een 1—0 overwin ning voor de gasten komt dan ook het einde. Atlas-Wieringerwaard 0-1 Het is Atlas niet mogen geluk ken om -Wieringerwaard een ne derlaag toe te brengen. De rood- brosken wisten kort voor het einde een doelpunt via de rechts- binnen te scoi-en en daarmede was tevens het lot van Atlas bezegeld. Over den wedstrijd valt niet veel te vermelden, aangezien het maai bed weinig voox-stelde. Twee dei- slechtste vierde klasse vereenigin- gen waren aan het werk; dat is de eenigste indx-uk die wij er van kregen. DUITSCHLAND WINT VAN HONGARIJE. BUDAPEST, 3 Mei (A.N.P.)) Voor veertigduizend toeschouwers is heden in Budapest de interna tionale voetbalwedstrijd tusschen Duitschland en Hongarije gespeeld. Met de rust hadden dq Hongaren de leiding met 31, zoodat zij dachten den wedstrijd wel te zul len winnen. De Duitschers kwamen in de tweede helft echter geweldig opzetten en doelpuntten nog vier maal, zoodat de stand verandei'dc in 5—3. Ier. Voor de rust had K.F.C. de lei ding genomen en daarna i-eeds trok ken de Koogex-s terug en het grool- ste gedeelte van den strijd speelde zich dan ook af op de K.F.C.-vesle. Er was echter geen doox-komen aan en met 10 voor de Koogers kwam het einde. Scheidsx-cchter Mol za- gep we wel eens beter. (Vervolg van pag. 1). Opvoeding en onderwijs. De viei'de groote arbeidsge- meenschap is die van opvoe ding en onderwijs. Allen, van de jongste bewaarschoolonder- wijzeres tot den oudsten profes sor, van den gymnastiekonder- wijzer tot de leidinggevende - personen in de lichamelijke op voeding, protestant of katholiek of buiten kerkelijk verband staande niettegenstaande hun verscheidenheid, niettegen staande onderling gekrakeel, zij zijn Nederlandsclxe werkers, die het Nederlanclsche jonge volk voor het leven geschikt moeten maken en dientengevol ge een hooge x-oeping te vervul len hebben en een verantwoor- delijkheid dragen, die niemand hen kan of wil afnemen. De noodzakelijke eenheid, omdat het gaat om de jeugd van één volk, behoeft hier geenszins het karakter van staatsabsolutisme aan te nemen. Ook hier kan verscheidenheid bloei beteekenen, mits die verschei denheid niet beinst op de parle- mentaix-e poli ioke verdeeldheid, maar op natuurlijke gx-onden en mits die verscheidenheid niet kunstmatig is ten behoeve van pro- vituei's en machtswellustelingen. Cultuurdragers. De vijfde groote arbeidsgemeen schap wordt gevormd door de dra gers van de Nederlandsche cultuur: schrijvers, dichtei'S, denkers, schil ders, beeldhouwex-s, ai'chitecten, too- neelkunstenaars, zangers en allen, die weten hun x-oeping te hebben op cultureel terrein. Ons land is mooier dan welk land dat ik ken en ik ken er vele. Mooier voor ons, omdat wij er geboren en getogen zijn, omdat het ons vaderland is. Gemeenschap der ambtenaren. De zesde groote arbeidsgemeen- schap wordt gevormd door de die naren van den staat, de ambtena ren en de politie en voorts door hen die bij het rechtswezen zijn. De staat is geen doel maar middel. Doel is het welzijn van het volk en daartoe is onontbeerlijk een krach tige goed georganiseerde staat, waai-van de dienaren gevoi-md wor den door menschen, die een groote mate van gemeenschapsgevoel heb ben, die dus socialist zijn. FEUILLETON. Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 47 „Een voorzorgsmaaregel Hoe 'kom je daarbij?" Dr. Jurrians was werkelijk een an al belangstelling en ook Wils luisterde met intense aan dacht. „Een voorzorgsmaatregel? Hoe de te voorkomen, dat de man, die uit' Parijs naai ons land kwam een of ander voornemen, dat hij koes terde, ten uitvoer zou brengen. Wat dat voornemen behelsde blijft voor- loopig nog in het duister gehuld, maar vast staat voor mij, dat het slachtoffer tot het laatste oogenblik toe niet geweten heeft welk lot hem Iboven het hoofd hing. Hij zou naar Amsterdam komen om daar iemand te ontmoeten, die zich echter liever niet met hem in het openbaar liet zien. Het slachtoffer heeft zich dat volkomen kunnen indenken en is daarom bereid geweest gevolg te geven aan het verzoek van den an der om zich niet in zijn ware ge daante te vertoonen en zijn reis in Den Haag te beëindigen. Daar heb ben zij elkaar bij het Vredespaleis ontmoet, waarna zij samen in een rooden two-seater den tocht naar Amsterdam hebben gemaakt. Waar schijnlijk heeft de dader het doen voorkomen, alsof hij de bewoner van viPa Vredelust was het slot van de huisdeur vertoonde immers geen spoor van braak! en tijdens het onderhoud, dat wellicht op de meest vriendschappelijke wijze plaats had, is plotseling het doodelijke schot gelost". „Daar is geen speld tusschen te krijgen," meende dr. Jurrians. „Al leen het blijft theorie en mist elk overtuigend bewijs." Sanders reageerde niet op deze opmerking, maar vervolgde: „Tot zoover was het een geniaal opge zette misdaad, maai, zooals meer gebeurt, heeft de dader, nadat de d d gepleegd was, het hoofd ver- loren. Zijn eerste fout was zich tele fonisch in verbinding te stellen met het bagagedep'it van het Centraal station eèn onvergeeflijke blun der, waarbij hij vingerafdrukken achter liet en in zijn haast om de bagage van den vermoorde machtig te worden, verzuimde hfl de sporen, welke hij had achter gelaten in dit geval de hakafdrukken uit te wisschen. In de derde plaats hebben we dan nog dd diefstal van het l(jk..." „In hoeverre moet dat als een fout worden aangerekend?" Het was difcmaa. Wils, die de vraag stelde, doch het duurde even voor er antwoord! kwam. Eihdelijk zei Sanders en het leek, alsof hij zich in gedachten rste. iets geheel anders bezig hield: „Het lijk is vanavond kort vóór we ons naar Vredelust be gaven, door Bartelink gevonden begraven in den grond achter het lijkenhuisje'". „Wat -eg; je?" vroeg dr. Jurrians en hij was zoo v errast, dat hij mid den op de straat bleef stilstaan. „Waarom hsab je mé dat niet eerder verteld?" ,,Omdaf 'ik, alvorens de meening van anderen te hooren eerst zelf eens rustig; wilde overleggen wat den dief tot deze zonderlinge han delwijze kan hebben bewogen." Ze warem incussehen het Frede- riksplein j^naderd en Sanders ver traagde piot-el.ug zijn stap, toen een tramhalte in zicht kwam. „De heeren zullen mij verder wel willen excujseeren. Er wacht me op het burea'D. nog een berg werk, zoo dat ik tc/t mijn spijt genoodzaakt ben deze buitengewoon genoeglijke wandeling af te breken." ~n de 'snarte naderde zoemend een wagen van lijn 11. Beiden dr. Jurrians en Wils voelden, dat Sanders er behagen in schepte hen in het omzekere achter te laten, r,r baïiden begrepen ook, dat de inspecteur hun geen nadere ver- klaring zou geven en althans op dit oogenblik het antwoord op de vraag van den reporter schuldig zou blijven. Nochtans waagde dr. Jur- ri:. is op het allerlaatste oogenblik nog een poging om hem aan het spreken te krijgen. „En tot welke conclusie ben je met je overpeinzingen gekomen?" Sanders wendde zich glimlachend tot den pol tie deskundige, die hem in gespannen verwachtingen aan- ke k. Daarna we-- hij naar de be sneeuwde daken van de hooge hui zen aan het plein. „In dén nacht van de misdaad is h beginner te. sneeuwen, dokter en dank zij deze medewex-king van de natuur hebben we het eerste spoor den hakafdruk gevon den. No°- vóór de laatste sneeuw geheel van de daken verdwenen is, heb ik a-ile draden in handen, welke voor een ontknooping van het Vrede- lust-raadsel noodig zijn. Louter door recherchewerk, dokter en zonder eenige medewerking van de zijde der wetenschap..." r tram remde knarsend aan de halte en het volgende oogenblik wuifde Sanders van het achterbal- con zijn beide metgezellen vriende lijk toe. Om zijn mond lag een spot tende trek, welke de beide achter- blljvenden lichtelijk irriteerde (Wordt vervolgd.) WxelMnnm Wedstrijden te Eindhoven Gistermiddag wei-den op de wie- lei baan Jordaen te Eindhoven wie lerwedstrijden gehouden. De uitsla gen luiden als volgt: Sprintwedstrijden: 1. Derlcsen met drie punten; 2. Boeyen met zeven punten; 3. Remkes met acht pun ten. Ploegachtervolging over twintig ronden: Na 17 ronden halen S te e nb akker s- Jansen, Verschuren-van Gent in, in een tijd vau 4 min. 32 sec. Tweede ploegachtervolging: Evei s-Wxjdenes winnen na 20 ron den van Bakker-Smits in den tijd van 5 min. 18 1/5 sec. Afvalwedstrijden: 1. Schutte, 2. Van Gent. 3. Verschux-en. Uitslag koppelwedstrijden over 75 km.: 1. Dex-ksen-Evers met 17 pun ten in 1 uur, 44 min. 10 4/5 sec.; 2. Schulte-Steenbakkei's met 11 pun ten; 3. Bakker-Smits met 11 punten Het. wedsti-ijdbeeld werd beheerscht door rivaliteit tusschen Schulte en Derlcsen. Schnlfc - Boeyen zegevieren te Antwerpen Zaterdagavond wei-den in' het Ant- wex-psche sportpaleis wielerwed strijden gehouden, waaraan ook de Nederlanders Schulte, Boeyen en Pellenaars deelnamen. In eenr internationale omnium eindigden de ploegen Gerardin— Brunecl en Schulte—Boeyen gelijk. De uitslagen luiden: Finale dei- winnaars: 1. SchulteBoeyen in 3 min. 40 3/5 sec. (nieuw record); 2. Gex-ardinBrurieel op 60 M. Algemeen eindklassement: 1. ex aequo. GerardinBruneel en SchulteBoeyen, elk 6 p., 3. Thys- senP. van Kempen. yUMelieA Singelloop te Alkmaar Gistermiddag heeft de Alkmaar sche Athletiekvereeniging haar tweeden Singel loop gehouden. De afstand was 31/2 km. In totaal startten 43 deelnemei-s. De uitsla gen zijn: A-klasse: 1. J. Weeninlc (Suomi), Velsen, in 12 min. 30.2 sec.; 2. W. Bakker (A.A.C.), 12 min. 51.2 sec. B-klasse: 1. J. Overdijk (A.A.CJ, 13 min.; 2. P. Huux-man (H.A.V.), 13 min. 6,1 sec. C-klasse: E. van Deulekoni (A.V. A., Alkmaar), 13 min. 18.2 sec.: "2. I-I. Diemecr (Lycurgus, Enkhuizen), 13 min. 20,6 sec, 1 Werkers in slaat, provincie of gemeente: het is geenszins de be doeling om u uit uw arbeid te stooten, omdat gij geen natonaal- socialist zijt of u daarvan niet be wust zijt. Plichtsgetrouwe werkers, die nationaal-socialistisch waren, werden door de democratie uit hun ambt ontzet. Van Geelkerken, Graaf d'Ansembourg en ik waren de eer ste slachtoffers. Wij hebben onder vonden wat dit berekent en wij willen dit dus waarlijk niet a anderen aandoen. Maar de toekomst van ons volk eischt, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nationaal-socialistischen süaat, die opgenomen moet kunnen worden in een bond van Germaansche na- tionaal-socioRstischa staten. Zij, dfa in overheidsdienst zijn en daaraan niet willen meedoen, daarvan ben ik zeker, zullen hun plaats moeten ruimen, maar zij, die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zij bewijzen ons volk in de zen moeilijken overgangstijd groote diensten, waarvoor wij hen heden op den dag van den arbeid willen danken van ganscher harte. Offers. Ik begx-ijp, volkomen, dat het le ven voor honderdduizenden nu ui terst moeilijk is, dat het noodzake lijke dikwijls ontbeerd wordt, dat de huisvrouwen met ontzaglijke moeilijkheden te kampen hebben. Het is slecht want het is bewust omvaarheidspreken, dit te schuiven op rekening van de z.g. nieuwe ox-de. Een kind kan weten, dat Eu ropa en dus ook ons land in een oorlog op leven en dood gewikkeld is tegen de Sovjet-kols in het Oosten en het kapitalische kolos in het Westen. Wat komt. Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, die niet geloven kunnen aan een toekomst, waarin weer plaats zal zijn voor een gulle, hartelijke lach. Dit geloof heb ik wel. Ook op dit gebied probeer ik een goed voor werker te zijn voor mijn arbeidska meraden. Het geloof en vertrouwen komen, dat tenslotte alles zal recht komen en wij in hax-monie met el kander onzen plicht willen doen. Uit haat en nijd is nooit iets goeds tot stand gekomen, uit den wil tot samenwerking, tot elkander begrij pen, zal nieuw leven ontspruiten. Namens al onze volksgenooten, die in mij vertrouwen stellen, dank ik u, arbeiders van Nederland voor al hetgeen gij in uw arbeid van het afgeloopen arbeidsjaar voor het Ne- derlandsche volk gedaan hebt. Voor mijzelve vraag ik van u, dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan het einde van mijn leven door u erkend zal kunnen worden als de eerste arbeider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdienen. Het Nederlandsche volk moet kunnen i-ekenen op zij 11 dragen- dé ke^n: de arbeiders. Do plichtsgetrouwe onbekende solda ten van den arbeid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt door de kx-acht van liet ge nie, zoo zeker woi-dt de sterkte van een volk bepaald door de gracht van den ai'beid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en vaderland! RADIOPROGRAMMA DINSDAG 5 MEI. Hilversum I. 4X5.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6 50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Politiek week- praatje (opn.). 8 30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Kamermuziek (gr. pi.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boe renland in boek en krant. 13.15 Omroep orkest. 14.00 Arnhemsche Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Zieken troost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Theo üden Masraan en fctfn dansorkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Musette-orkest en solist. 18.00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.35 Neer- lands stem van het Oostfront. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.10 Gramofoon muziek. 19.30 Het groote Omroeporkest en soliste. Vanaf20.15 alleen voor de Radio- Centrales, dié over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Orkest Malande en solist. 21.00 Gramofoonmuziek. 21,15 Luister spel: ,,Ik ben Verberk". 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.1024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Koor- en Solozang (opn. en gr. pl.). 8.35 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.40 De Ovetoom vroeger en nu. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Zang, piano, clavecimbel en gramofoonmuziek. 13.25 Gra mofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 Disco- causerie. 16.40 Cello en piano. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.15 Boek bespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Salon orkest. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Praatje in Twentsch dialect. 20.00 B.N.O.: Engelsche uit zending: „Holland and the economie reorgani- sation" (Voor de Radio-Centrales: gramofoon muziek). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Zepparoni kwar tet. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Melodisten en solist. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gewijde Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw) Plaatsverv van den Als Reportage en Streeknieuws Frod Groot, Schagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A C. van Kampen, den Hoofdredacteur, Buitenland, Helder,

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2