UMonsecco vAn Homeiïs m Wezen en doel van het Arbeidsfront De arbeidsorganisaties in Nederland HET NIEUWE SOCIALISME IS HET VOLKSCHE SOCIALISME Mysteries rondom „Vredelust" De lucht roovers van HOITIKA \7 AN verschillende zijden bereik- v te mij het verzoek, in deze reeks van artikelen, een overzicht te willen geven van de ontwikke ling van de arbeidersorganisaties in Nederland. In dezen tijd, nu men regelmatig hoort spreken van het Arbeidsfront, is het ook voor hen, die tot heden weinig of niet in aanmerking kwa men met de vraagstukken betref fende de arbeidsorganisaties van belang op dit gebied een juiste ken nis van zaken te bezitten. De eerste voorloopers van de Ne- derlandsche Arbeidersorganisatie gaan terug tot in de 60er jaren dei- negentiende eeuw. In 1866 werd de eerste Nederlandsche typografen bond opgericht; terwijl ook om streeks dezen tijd de diamantbewer kers zich organiseerden'. Vanzelf sprekend betrof het hier alleen handarbeidersverbonden, terwijl eerst na 1S70 het organisatiewezen als zoodanig sterk in opbloei toe nam. Van grooten invloed hierop was de wet van 24 April 1872, waar in het verbod van stakingen, geor ganiseerde zoowel als wilde, werd opgeheven. De eerste georganiseer de staking brak uit in 1896. In dit zelfde jaar werd ook de eerste Ne derlandsche afdecling van de Inter nationale opgericht, die evenwel spoedig door gebrek aan medewer king van den Nederlandschen ar beider, weer teniet ging terwijl het opgerichte „Algemeen Ncderlandsch Werkliedenverbond" A.N.W.V., de belangen van de arbeidersklassen op vreedzamer wijze met de ouder nemers trachtte te regelen dan de Internationale. Politiek was hot A.N.W.V. voornamelijk Liberaal in gesteld. Ee eerste stappen. TJ ET eerste Christelijk Protcs- tantscli Arbeidcrsverbond werd in 1877 opgericht. Aanvankelijk bleven deze pogingen voor de Ne derlandsche arbeiders zonder veel resultaat, eerst de vanaf 1878 toe nemende invloed van de Sociaal democratie, onder leiding van Do- mela Nieuwenhuis, bracht grooter activiteit in de gelederen der ar beiders. Op het, in het jaar 1891 te Brussel gehouden Internationale Socialisten congres, werd besloten tot de oprichting van een Nationaal Arbeiderssecretariaat (N.A.S.) voor Nederland, welke oprichting in 1893 verwezenlijkt werd. Tengevol ge van de anarchistische instelling, van verschillende verloren stakin gen en innerlijke verdeeldheid ge lukte het niet op de voorgenomen wijze de noodzakelijke sociale her vorming door te voeren. Door de afwijkende politieke in zichten van het N.A.S., werd zijn mislukking in weinige jaren tijds zoo duidelijk, dat alle beteekenis voor de ontwikkeling van de vak- arbeidersoganisatie verloren ging. Men ziet dus reeds in den aanvang, dat de verdeeldheid, het speciale kenmerk van het liberalisme, ook op het gebied van de werknemers organisatie haar invloed deed gel den. Eéne organisatie, die der diamant bewerkers, had zich van alle anar chistische invloeden vrij gehouden. De leiders van dezén bond meen den dan ook met kans op slagen 'n nieuwe algemecne organisatie te kunnen oprichten en zoo kwam men op den eersten Januari 1906 tot de oprichting van het ,Neder- landsch Verhond van Vakvereeni- gin" (N.V.V.). Deze oprichting viel nu juist niet op een voor de arbei- Neem U nü te méér in acht - voor Rheumatische Pijnen! Nu de weersomstandigheden weer tallooxe slachtoffers gemaakt hebben van Rheuma tische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen- kuurl Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen, merkt ge de versterkende werking, De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal de organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Bij Apoth. en Drog. 1.47. 0.76, 0.41. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. ders algemeen gunstig tijdstip. De groote nederlaag, geleden door de mislukte algemeene staking van 1903 had onder de bevolking een afwijzende houding ten opzichte van de arbeidersorganisatie in het leven geroepen en door het kapita listische stelsel behaalde overwin ning scheen ten opzichte van de ar beidersklasse een beslissende te zijn. Wordt vervolgd. Het lidmaatschap van het N.AF. Omtrent de wijze waarop het lid maatschap van het Nederlandsch Arbeidsfront verkregen wordt kan thans het volgende worden mede gedeeld. Ie. Allen, die lid zijn van een vak bond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Wel moeten zij de hen toegezonden vragenformu lieren invullen. 2e. Individueel lid kan ieder wer kend Nederlander worden, die aan de daartoe gestelde eischen vol doet. 3e. Publiekrechtelijke lichamen kunnen, na gepleegd overleg met den leider van het N.A.F., als ge heel tot het N.A.F. toetreden, waar door dus een collecjjef lidmaat schap ontstaat. Eventueele aanvraagformulieren voor de onder le en 2e genoemden kunnen worden verkregen bij de kantoren en bureaux van het NAF. Collectieve arbeidsovereenkomsten Het gisteren verschenen Verorde ningenblad bevat een besluit van den- Secr.-Gen. van het Dep. van Sociale Zaken betreffende het van kracht blijven van collectieve ar beidsovereenkomsten, waarbij o.m. het volgende wordt bepaald: Een loopende collectieve arbeids overeenkomst wordt, voor zoover zij loonen, salarissen en andere ar beidsvoorwaarden regelt, tot nader order aangemerkt als regeling in den zin van artikel 5 der verorde ning no. 217/1940. Volgens art. 5 van de verordening 217/1910 kan, indien een C.A.O. niet tot stand komt, de Secr.-Gen, van Sociale Zaken loonen, salarissen of andere arbeidsvoorwaarden bin dend vaststellen. Indien de collectieve arbeidsover eenkomst algemeen verbindend verklaard was, is het geldingsge bied der regeling hetzelfde als dat, hetwelk de algemeen verbindend verklaarde arbeidsovereenkomst had. Dit beslit is gisteren in wer king getreden. Plukverbod voor bladeren Grondstgffen voor trheesur- rogaten. 'S-GRAVENHAGE, 5 Mei. In de Staatscourant van 5 Mei 1942 is opgenomen een beschikking van den Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij, waarbij het plukken en verzamelen van bladeren van berken, boschbeSsen- struiken, bramenstruiken, Mei doornstruiken, zoomede van in het wild groeiende frambozen- en ro zenstruiken, geschikt voor het be reiden van theesurrogaten, wordt verboden. Het verbod is heden in werking getreden. Het plukken zal moeten worden overgelaten aan plukkers, die in het bezit zijn van een door de Ne derlandsche Meelcentrale af te ge ven vergunning. AUTOMATEN VOOR POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN BUITEN GEBRUIK. Als gevolg van het huiten om loop zetten van de bronzen centen en de omloopbeperking der zilveren dubbeltjes zullen de postzegel- en briefkaartautomaten dezer dagen buiten gebruik worden gesteld. De wegen aan het Oostelijk front, welke door den dooi in ware mod derpoelen zijn veranderd, stellen de colonnes voor zware opgaven. Een span baant zich moeizaam een weg. Hoffman Stapf-PK. Rynas-Pax Holland m De Britsche actie tegen Madagascar GEEN VERRASSING VOOR FRANKRIJK. (Vervolg van pag. 1). VICHY, 5 Mei (D.N.B.): Het hoofd der Fransche regeering, La- val, heeft Dinsdagavond omstreeks acht uur de Fransche en buiten- landsche pers ontvangen, ten einde haar op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen op Madagascar. Staatssecretaris Marion. maakte allereerst de tot dan beschikbare berichten over de aanvalshande- lingen bekend, volgens welke de Engelschen met aanzienlijke lucht en zeestrijdkrachten voor Diego Suarez waren verschenen en een ultimatum hadden gesteld, dat van ochtend om zeven uur afliep. Volgens verdere inlichtingen, die Marion verstrekte, zijn aanzienlijke Engelsche strijdkrachten op 20 km. afstand van Diego Suarez in een baai geland. De landing werd voor afgegaan door een landing van pa rachutisten. Verder zetten de En gelschen lichte gemotoriseerde een heden aan land. La val maakte vervolgens den in houd bekend van een Amerikaan- sche nota, die des ochends door den Amerikaanschen zaakgelastigde, Truck was overhandigd. In deze nota werd gezegd, dat Roosevelt op de hoogte was gebracht van de be zetting van Madagascar en dat hij zijn volledige toestemming en steun voor deze actie had gegeven er naar verwijzende, dat het niet be zetten van Madagascar in zooverre een gevaar zou kunnen beteekenen, dat het eiland door Japansche strijdkrachten en strijdkrachten van de spil als steunpunt zou kun nen worden gebruikt. Fransche antwoordnota. In de nota, die Laval den Ame rikaanschen zaakgelastigde, Tuck, heeft overhandigd, en die een ant woord vormde op de door Tuck aan de Fransche regeering ter hand ge stelde nota, wordt verklaard: „De Fransché regeering laat een energiek protest liooren tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde van Britsche strijdkrachten heeft bloot gestaan. Zij neemt ken nis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worden teruggegeven. De Fransche regeering wijst den eiscli van de Amerikaansche regeering als on toelaatbaar van de hand, dat het Frankrijk ontzegd wordt zich te verdedigen, wanneer zijn gebied wordt aangevallen. Verder wordt in de nota gezegd „Engeland heeft sedert den wapen stilstand zoo vaak zijn vijandige gezindheid tegenover Frankrijk be wezen, dat de thans tegen Madagas car ondernomen agressie de Fran sche regeering niet heeft verrast. Berlijn zegt: De ANP.-correspondent meldt: In de Wilhelmstrasse onthield men zich heden nog van commentaar op de bezetting door geallieerde strijd- Socialisme is onverbrekelijk verbonden met een wereldbeschou wing. De materialistische, joods.che wereldbeschouwing ten grondslag liggende aan het Marxisme gaf aan het socialistisch strijden van het verleden den volksvernietigenden vorm van den klassenstrijd en de leugenachtige leuze van interna tionale solidariteit van het proleta riaat. Internationaal socialisme heeft en zal nooit bestaan. Een duizend jarige cultuur, dc eigen aard van een volk, het sociaal niveau, de be gaafdheid en het scheppende ver mogen van een volk, bepalen het socialisme, dat een volk zich ver overen kan. De sociale verlangens van een Chineesche koelie of een zwarten katoenplukker uit Ame rika liggen op een geheel ander niveau dan die van den Europee- schen mensch. En zelfs binnen Eu ropa vertoonen zich in levensbe hoeften en levensgewoonten in de verschillende landen groote ver schillen. Socialisme is volksch. En dat de natuur sterker is dan de leer, blijkt uit het feit, dat de internati onale solidariteit van de werkers in 1914 den wereldoorlog niet kon voorkomen, maar dat overal de Marxisten zich rond de regeeringen schaarden en binnen 24 uur de in- FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 49 De inspecteur legde de telefoon weer op de haak en staarde peinzend voor zich uit. „Daar zit meer achter, dokter. De telefonist heeft u niet op gebeld. Hoe wist de onbekende, die u die valsche boodschap deed toe komen, dat u zich in „Parkzicht" be vond?" „Dat heb ik mij direct al afge vraagd", antwoordde dr. Jurrians, wiens ontstemming nu plaats maakte voor een nauwelijks te verbergen ongerustheid. „En ik heb er direct naar geïnformeerd. De man zei me, dat mijn huishoudster hem had inge licht..." „Dat is natuurlijk niet onmoge lijk... misschiei ook onder valsche voorwendsels. Overigens kunnen wij dat onmiddellijk onderzoeken. Belt u uw woning eens op!" Dr. Jurrians ging direct op het voorstel in en lie' zich door de cen trale met zijn woonhuis verbinden. Na twee minuten van gespannen wachten deelde de' telefonist hem echter mee, dat hij geen gehoor kreeg. „Geen gehoor? Mogelyk, dat mijn huishoudster al naar bed is en de telefoon niet hoort. Gewoonlijk scha kelt ze die 's avonds over naar mijn kamer. Probeert u het nog eens!" De telefonist voldeed aan de op dracht, maar meldd* na vijf minu ten, die dr. Jurrians een eeuw sche nen, dat hij driemaal achtereen had gebeld, maar geen g^ioor kreeg. „Wonderlijk," zei de criminalist, ter wij. hij de teleioon op de haak legde en Sanders vragend aankeek. „Geen gehoor; daar moet iets niet in orde zijn!" De inspecteur was een man van besluiten. ,,Ik zal u twee recher cheurs meegeven dokter", zei hij, op' hetzelfde oogenblik reeds op den knop van zijn schrijfbureau druk kend. „Het beste is, dat u onmiddel lijk naar huis gaat om u op de hoogte te stellen. Als u mij noodig mocht hebben, ik ben zeker nog tot 12 uur hier. Daarna kunt u my thuis be reiken." Den binnentredenden agent ver zocht Sanders twee dienstdoende rechercheurs te ontbieden en een oogenblik later verliet dr. Jurrians, wien alles te lang duurde, met hen het hoofdbureau om in een politie auto naar zijn woning te rijden. Nauwelijks echter was hij ver trokken of de telefoon op Sander's schrijfbureau rinkelde en op het, door deze nieuwe storing ietwat ongedul dig klinkende „Hallo, centralfe re cherche", verzocht een sleepende mannenstem orr. dr. Jurrians te spre ken. In situatiei als deze was het steeds weer interessant te constateeren hoe voortreffelijk •- ch deze geroutineer de speurder wist te beheerschen, en hoe hij elke kans, die hem geboden werd, op de juiste wijze wist uit te buiten. Hardop, hoewel er niemand in de kamer vsls, doch slechts met he* doel, dat de man, die opbelde het zou hooren, zei hij: „Dr. Jurrians, tel jfoon voor u!" Tegelijkertijd nam hy een blocnjta, waarop hij haastig de volgende woorden schreef: *Laa telefonist over andere lijn onderzoeken met wien ik verbon den ben. En terwijl zrjn rechterhand de te lefoon weer opnai greep hij met zijn linker naar de schelknop, welke den dienstdoenden agent alarmeerde. Op hetzelfde moment klonk zijn ge heel verai.derde stem in de telefoon: „Met dr. Jurru.ns. Wie is daar?." En ternationale leuzen verwisselden voor de meest nationale. Socialisme is volksch. Het ver langen naar geborgenheid in zijn eigen vertrouwden levenskring, naar een vrij en eervol leven in een volksgemeenschap, dat in ieder mensch leeft, kan slechts verwezen lijkt worden in en door het eigen volk. Socialisme is volksch. Daarom kent het socialisme geen proletari aat. Het socialisme kent geen klas sen geen scheiding tusschen volks- genooten, het streeft naar eenheid van werk en wil in een volk, naar den gezamenlijken arbeid van een volk en den wil van een volk zich den grootst mogelijken geestelijken en stoffelijken vooruitgang te verze keren. Socialisme is volksch. Het Marxisme verkrachtte in zijn we reldbeeld de natuur door het voor te stellen, alsof het materieele stre ven alleen het leven de gestalte der samenleving bepaalde. Het so cialisme van den nieuwen tijd be antwoordt aan het waarachtig beeld van de natuur, omdat het zich baseert op het volk als wer kelijkheid, op den eigen aard, de cultuur, het sociaal niveau, dat een volk zich in der eeuwen loop ver worven heeft. 216. Nu was hun toovenaar op eens weer de helft kleiner gewor den. Het was om er de hik van te krijgen. De zieke, die ze meegedra gen hadden, kreeg 't van het zien van dien toovenaar, die grooter en kleiner kon worden, zoo op zijn ze nuwen, dat hij gillend overeind vloog en genezen en wel wegholde. De andere twee hem na. krachten van het Fransche eiland Madagascar. Slechts hield men zich bezig met de van Engelsche en Ame rikaansche zijde gegeven motivee ring van dezen maatregel. Zoolang er gekuipt en gehuicheld werd, kon men nog in het onzekere verkeeren hoe daarop gereageerd moest wor den, zoo verklaarde men van be voegde zijde, doch nu men van An gelsaksische zijde met militaire maatregelen komt, spreekt men een taal, waarin wij weten te antwoor den. „Overwinning" vindt Ame rika. De New-York Sun juicht de Brit sche landing ou Madagascar toe en noemt dit een groote overwinning der geallieerden: Het blad schrijft voorts, dat thans de vraag opkomt, of de geallieerden verder moeten gaan en ook Dakar moeten over nemen. In Engeland en de Ver. Staten krijgt men steeds meer het gevoel, dat de geallieerden geen re kening meer houden met Vichy, en 'dat, zij de Fransche koloniën in beslag willen nemen. De New-York Post schrijft: de geallieerden hebben eindelijk ont dekt, wat voor een soort oorlog zij voeren. Het is een totale oorlog, waarin elkeen, die niet voor de geallieerden is, tegen hen is. De vraag is nu, of de geallieerden bij machte zijn, zich te handhaven. World Telegram wijst erop, dat hoewel de operatie tot dusver zui ver Engelsch is, Washington ter stond tegenover Vichy de volledige ondersteuning door de Ver. Staten onderstreept heeft. is gearomatiseerd citroen, zuurpoeder. Elk carton. netje bevat een hoeveel heid, welke in geur en smaak overeenkomt met het sap van 20 citroenen en kost 50 ets. Neemt U 'n cartonnetje Limonsecco in gebruik. U zult er genot en plezier van hebben. dezelfde sleepende stem antwoordde na eer. korte aarzeling: „Mijn naam doet niet ter zake. Ik zal van 12 uur tot half één op u wachten in de 2e klas wachtkamer van het Centraal station. Ik r ken er op u daar te zul len ontmoeten!" De agent trad binnen en Sanders wees op zijn blocriota, terwijl hij ant woordde: „Ben^ u misschien dezelfde onbekende, die mij onder valsche voorwendsels naar het hoofdbureau heeft gelokt? Wat zijn dat voor grappen... Zijn stem klonk dreigend, maar de ander scheen rich daardoor niet in het minst te laten imponeeren. Op denzelfden lijzigen toon, welke op den duur onuitstaanbaar moest zijn om aan te hooren. antwoordde hij: „Ik maak in 't geheel geen grap pen. Over een uui zult u zelf inzien, daL het toodelyke ernst is. Ik ver wacht u." „Het spijt me," antwoordde San ders, „maar op dergelijke dwaze in vitaties kan ik niet ingaan. Als u mij wenscht te spreken, kunt u mij mor genochtend om negen uur thuis be reiken, maar dan zult u moeten be ginnen met mij uw naam te noemen en dan eisch ik in de tweede plaats een verklaring waarofn u zich voor den telefonist van het hoofdbureau hebt uitgegeven en mij dat verhaal tje van inspecteur Sanders op den mouw hebt ge->eld..." „Morgenochtend om negen uur zal het te laat zijn. En wat die telefoni sche boodschap in „Parkzicht" be treft, die was noodzakelijk in uw zoowel als in mijn belang". Sanders deed het voorkomen, alsof hij zich opwond. Hij kende het kort aa.igebondene van dr. Jurrians, wan neer deze iets niet aanstond en hij imiteerde hem voortreffelijk: „Man, zeur niet! Zeg me wie je bent en wat je van me wilt en voor de rest heb ik niets met je praatjes noodig!" De man aan het andere eind bleef echter kalm. „Dr. Jurrians", zei hij met nadruk, „als u wilt medewerken aan de oplossing van het raadsel van Villa Vredelust. dan raad ik u met den meesten aandrang aan mijn ver zoek gevolg te geven. Tusschen twaal. en half en in de tweede klas wachtkamer van het Centraal sta tion!" ^anders zat >p heele kolen. Waar bl :f die agent nu met zyn informa tie. Hij moest len man aan de praat houden, desnoods zóólang zelfs tot een recherchei r met een auto de plaats, vanwaa: hy telefoneerde, kon hebben bereikt. (Wordt vervolgd Boodschap van Darian. In een boodschap aan de Fran sche strijdkrachten op Madagascar heeft Darian op het verraderlijke van den aanval gewezen en de mannen aangespoord de Britten hun struikrooversstreek zoo duur mogelijk te laten betalen. Ook om de grondstoffen ie doen. Terwijl de Britsche berichten dienst tot dusver heeft gemeld, dat de geallieerden Madagascar alleen om redenen van veiligheid hebben bezet, deelt genoemde dienst thans mede, dat door de bezetting van Madagascar de strategisch belang rijke grondstoffen van het eiland, grafiet en mica, thans ten goede zullen komen aan de .geallieerden. De voorraden grafiet en mica op 't eiland zouden, volgens den Brit- sohen berichtendienst, naar de Ver. Staten gezonden worden. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 5 Mei (Stefani). Het 703de communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt: „In Cyrenaica bedrijvigheid van patrouilles. Een Engelsch vliegtuig, dat deelnam aan een aanval op Benghazi en door het afweerge schut werd getroffen, viel bran dend neer. Twee leden der beman ning, die zich hadden kunnen red den, zijn gevangengenomen. Aanvallen van ltaliaanschc en Duitsche afdeelingen vliegtuigen op Malta waren gericht op doelen op de vliegvelden Mikabba, Oudia, en Hafar en op het entrepot /van Flo- riana. Bij gevechten met vijandelij ke jagers schoot een onzer afdee lingen twee Spitfires neer, die in zee vielen. Alexandrïë werd opnieuw be stookt door vliegtuigen der spil- mogendheden, die met succes spoor wegemplacemcnten- en havenwer ken bombardeerden. Boven Egytfte heeft een Duitsch vliegtuig een vijandelijk viermotorig toestel van Amerikaansche type vernield". RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 7 MEI. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzïek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuzïek 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzïek. 8.00 B. N. O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuzïek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu zïek. 9.45 De Melodlsten en soliste (opn.). 10.30 Zang en piano. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordracht. 12.00 Sylvestre Trio. 12.40 Al manak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichten. 13.00 De landstand aan het werk. - 13.15 Otto Hendriks en zön orkest. 14.00 So listenconcert. 14.35 Gramofoonmuzïek. 15.00 Dlsee-Variété. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zon dag 11 van den Heidelbergschen Catechismus.. 16.20 Gramofoonmuzïek. 16.30 Een strijkorkest. 17.15 B.N.O.Nieuws-, economische- en beurs berichten. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Varia, gevarieerd programma. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: De wereldmee- ning uit vreemde kranten. 19.10 Het Omroep- Symphonie-Orkest en solist, ca. 20.05 Gramo foonmuzïek. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Schepen in Holland- sche kerken. 20.30 Omroep-Symphonie-orkest. 21.05 Kamermuziek (gr. pl.j. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair over zicht 22.10 Gramofoonmuzïek. 23,30—24.00 Dansmuziek (gr. pl.). Hilversum n. 301.5 m. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 GeestelUke liederen (opn.). ca. 8.45 Gramofoonmuzïek. 10.00 Morgnwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuzïek. 11.20 Bert van Dinteren en z(jn orkest. 12 00 Ensemble Rentmeester. 12.45 B.N.O.: Nieuws- economlsche berichten. 13.00 Omroep-Har- monie-Orkest. 13.50 Voordracht. 14.00 Orkest Malando en solist en pianosoli. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Het Vevida- Sextet. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Zang met. pianobegeleiding en gramofoonmu zïek. 18.10 Gramofoonmuzïek. 18.30 Personeel- voorstellen. De arbeider denkt mee, causerie. 18.45 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Wat Nederland schrijft 20.00 Bert van Dinteren en zijn orkest. Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Orgelconcert. 20.40 Voordracht. 21.00 Omroeporkest en solisten (opn.i. 21.45 B.N O.: Nieuwsberichten. 22.00 Orgelconcert (opn.), 22.05—22.10 AvondwUding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw) Plaatsverv van den Hoofdredacteur, Buitenland, Alg Reportage en Streeknieuws Fred Groot, Srhagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2