m DOOD AAN DE WOELRAT Marktberichten Vierhonderd Ned. Arbeidsdienstmannen, die zich vrijwillig voor het Oosten hadden gemeld, hebben te Steenwijk den eed op den Führer afgelegd. Het oogenblik van de eedsaflegging. Hcukels-Pax Holland m SCHAGEN geslaagd. Voor het eindexamen B van het Gymnasium te Alkmaar, slaagden anej. L. Koning en de heer P. Raat. ONGEVAL. De vrachtrijder Kapteijn had Dinsdag een auto met koeien weg te brengen en nam bovendien een paar jongens mee. In Breezand raakte een koe los en H. de Jong raakte daardoor in de knel. 'Hij werd aan den schouder gewond en moest zich onder behandeling van dokter Nanninga stellen. ALKMAAR WERK GEGUND. Aan N.V. P. Daalder s Aanneem- bedrijf te Alkmaar is bij overeen komst opgedragen voor een bedrag van f 12998. het bouwen van twee vakken gewapend betonscherin langs den buitenberm van den Marskedijk aan de Noordzijde van Wieringcn met bijkomende wer ken, uit te voeren voor de Dienst der Zuiderzeewerken. LANGEDIJK. DE LANGE BALK IS NIET MEER. Zuidscharwoufle. De bekende lange voetbrug over het „Kanaal," vroeger de Ringsloot van den Heer- hugowaardpolder, in de wandeling de Lange Balk gehcetcn, is niet meer. Vanmorgen viel ze onder 'sloopershanden: ze heeft haar dienst gedaan. Jarenlang was ze niet voel meer dan een lange balk, die haar ongemakken voor het ver keer meer begon te demonstreeren, toen de fiets algemeen in gebruik kwam. Een comité heeft zich toen gevormd, dat de middelen wist te verkrijgen om een breédere brug te slaan. De gemeente Zuidscharwou- de zorgde daarbij voor het onder houd. Het verkeer wordt nu voor- loopig onderhouden door middel van een pont in af\Vachtjng van de totstandkoming van een noodbrug, en later de groote rijbrug over het kanaal. Vermeld zij nog, dat de toe stand, waarin de Lange Balk al enkele maanden verkeerde, 't. nood zakelijk maakte, dat zij geen dionst meer behoefde te doen vanwege 't gevaar voor ongelukkon. DE RENTEN DER SPAARGELDEN Zuidscharwoude. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat in het ver slag van de jaarvergadering van de Coop. Boerenleenbank II een sto rende fout is geslopen. Er staat, dat de rente van spaargelden op 2 en voor 1 jaar vast op 3 is be paald. Dit moet zijn: spaargelden en Joopende rekeningen crédit 2^2 pet., boven f3000 2% en boven i 10.000 2 Voor een jaar vast 23/, Voorschotten en loopende rekeningen debet 4 exportheffingen en BIJ dragen. Met ingang van 5 Mei zullen de exporteurs bü export van de navol gende producten een heffing aan de Ned. Groenten en Fruit Centrale moeten betalen, welke voor peen II, zonder lof f2.— per 100 kg. bruto zal zijn: voor schorseneeren I f 11.50, II f 11.20: roode kool f2.80, savoye- kool f2./0, witte kool 10.60 en prei f6.7ö per 100 kg. Kropsla 1 en II 12.30 per 100 stuks. De Centrale geeft de exporteurs met ingang van dicnzelfden datum de volgende exportbijdragen: kool rabi I f 1.80, II f0.60 per 100 stuks en spinazie 14.10 en rabarber f4.80 per 100 kg. bruto. BEKROOND. Een door Jan van Alfen geschre ven radio-hoorspel in Drentsch dia lect „De stoette van de bezuin" is bij de door den Ned. Omroep geor ganiseerde prijsvraag bekroond. Het verkreeg een eervolle vermelding en zal t.z.t. voor de radio worden opgevoerd. ZIJ PR GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: Blauwe damesmantel ceintuur. Verloren: Nikkelen heerenpolshor loge. 50 JAAR HUWELIJKSTROUW. Dinsdag was het 50 jaar geleden, dat L. Velhaak en C. Vethaak-Vol- kers in het huwelijksbootje stap ten. Vijftig jaren van hard werken •en zwoegen rn hun tuinbouwbedrijf zijn voorbij gegaan, veel op- en neergangen zijn door hen medege maakt. Nu is arbeid niet meer mo gelijk en beiden genieten een wel verdiende rust. Velen gaven van hun belangstelling blijk door hun aanwezigheid, waaronder ook bur gemeester Pesman. Tallooze schrif telijke gelukwenschen kwamen bin nen en vele bloemstukken sierden de woning. Des avonds bracht de muziekver. „Aurora" een muzikale serenade. Voor dé gelukkige oudjes is het een onvergetelijke dag ge worden. HEERHÜGOWAARD. VOEDERBIETEN ONTVREEMD. Uit een bietenkuil alhier, nabij Rustenburg is waarschijnlijk Maan dagnacht een hoeveelheid bieten ontvreemd, eigendom van den heer v. d. Molen te Langedijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonius Adrianus, z. v. C. Bleeker en A. Bos; Alida Em- fna, d.v. A. P. J. Overtoom en P. M. Groen; Johannes Jacobus, z. v. J. Snoek en H. Tamis; Cornelis Ma ria, z. v. Th. v. Stralen en A. M. v. Langen'; Wilhelmina, d. v. W Beers en C. v. d. Stoop; Maria Eliëaböth, d. v. A. P. Groen en M. Zut; Raine rius Gerardus, z. v. N. v.. Langen en C. Vlaar; Andreas Petrus, z v. P. Veldman en A. E. Koenis; Jo- hanna Agatha, d. v. N. de Groot en G M. Mosch; Jacob, t. v. J. den Hartigh en N. Smit. Ondertrouwd: Johannes Teseel, 32 j., Langedijk en Cornelia Bakker 25 jr., Jacob Kernper, 31 jr., Edam en C. Waterdrinker, 21 jr.; Petrus Jacobus Beemsterboer, 23 jr. en Geertruida Vreeker, 23 jr.; Cornelis Theodorus Bakker, 25 jr., Haren karspel en Johanna Catharina van Langen, 21 jr.; Adriaan Spil, 27 jr., Spanbroek en Afra Ursum, 25 jr.; .Toannes Spaander, 24 jr., Obdam en Hiske Jelsma, 20 jr. Gehuwd: S. Polsma en A. M. Brink. J. Jonker en G. M. eWel. G. Röosloöt en C. Bleeker. A. Komen en H. J. Visser. J. Tessel en C. Bak ker. Jc. Kraakman en J. M. Borst. C. Vreeker en H. A. Weijers. S. P. de Vries en P. M. Berkhout. C. Th. Bakker en J. C. vnn Langen. P. J. Beemsterboer en G. Vreeker. S. v. Schagen en E. Luken. Overleden: Jantje Bes, 70 jaar, echtg. van H. Smit Hubrina Ko!c, 66 jaar, gesch. v. J. Hoogérheide. Grietje Boots, 90 jr., wed. v. L. v. d Gragt. Alida Kossen, 32 iaar, echtg. van H. Th. Ernst. Anna Cor nelia Wjjnker, 2 jaar, dóchter van P.Wijhker en G Vlaar. SINT PANCRAS. BURGERLIJKE STAND, over de maand April. Geboren: Cornelia, dochter van Gijsbert Klijn en Trijntje Zeeman. Overleden: Roelof Zeegers, echt genoot van Christina Johanna Hoogland. Lambcrtus Johannes Balder, zoon van Cornelis Raider én van IJtje Prins. Gohuwd: Jan de Groot en Maria Géfardlrift van Enschut. Ingekomen: Geertje Willems, van Alkmaar naar Kerkëlaan 184. Jen- tje Machiel de Vries, van Heerde naar Twuyverweg 153. Klaas van der Werff, van 's-Gravenhage naar Kerkelaan 189 a; Elisabeth Balder, van Alkmaar naar Benedenweg 113 Derk van der Veen en gezin, van Den Helder naar Benedenweg 44; Frans Kramer en gezin, van Scha gen naar Bovenweg 295 A. Gerrit Engel, van Oudkarspel rtaar Bo venweg 200; Abel Mailly, van Arn hem naartvan de Vijzellaan 224 A. Vertrokken: Pieter Visser, van Be- n.erienweg 8 naar Koedijk, Bene denweg 109; Pieter Olie, van Bene denweg 66 naar Slootdorp, Wester- tefpweg F69; Jan Kok en gezin, ^van Benedenweg 26a naar Anna Paulowna, Melen vaart 347; Jan Koopman, en gezin, van Bovenweg 223 naar Den Helder, Begoniastr. RATTENRANTSOENEN NIET OP DEN BON. DE RATTENPLAAG IN WEST- FRIESLAND. Bestrijding intensief door gevoerd. De Commissie voor de Ratten bestrijding in West-Friesland is, in samenwerking met den Planten- ziektenkundigen Dienst, wèer ac tief bezig, qjn aan de raltenplaag een einde te maken. Het gebied, dat door dezè córhmissie bestreken wordt, is thans nog meer uitgebreid. Bleef men aanvankelijk tusschen de plaatsen Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, nu zijn ook Obdam en Hensbroek aan het gebied toege voegd. Men is thans bezig, een ste- vigen aanval te doen op de woel ratten. Het is daarvoor op het oogenblik blijkens de gedane on derzoekingen, de geschikste tijd, aangezien nu de eerste nesten jon gen worden geworpen. In .een schuur van den heer Schipper te Hoogkarspel zijn een dertigtal vrou wen, meisjes en jongens bezig, de hiervoor benoodigde bestrijdings middelen in te pakken. Er moeten daar op die centrale plaats (het geen voor het eerst op deze manier wordt gedaan) driehonderdduizend „rantsoenen" rattenvergif Para-rat vermengd met gemalen tuinboonen- meel, in kranterlpapier worden ver pakt, welke daarna per bootje in de rattenholen worden neergelegd. Dit geschiedt allemaal in samen werking tusschen de gemeenten en de belanghebbenden, tuinders en veehouders. De gemeenten hebben een gemeenschappelijke regeling aangegaan voor het dekken van de kosten. De werkkrachten, die de pakjes vergif neerleggen, worden meestal gratis afgestaan door de belanghebbenden, zoodat dit geen kosten met zich brengt. In een inleiding, welke dr. Cau- dry van den Plantenziektenkundi- gen Dienst over de rattenbestrij ding heeft gehouden, heeft hij in teressante bijzonderheden verteld over hetgeen in den loop van de jaren uit het ingeselde onderzoek naar de leefwijze vdn de ratten is SCUOüRL. BURG. STAND APRIL 1942. Geboren: Hertdrieus Adrianus, z. v. Franciscus Kaandorp en Hcri- drica Orij; Johanens, zoon van Jo hannes Winder en Eduarda Elisa beth Wittebrood; Antoni Johannes, zoon van Antoni Jóhanncs Kutte- rink en Margaretha Elings; IJpe, zoon v. Gerrit Minkema en Neeltje Vriesman. Gehuwd: Geene. Overleden: Neeltje Blom, 44 ja ren, zonder beroep, echtgenoote van Slrhon de Jong; Nella Wilhelmina van Asselt, 54 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Michiel Walraven van de Garde; Johanna Maria van den Burg, 44 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl; Antje Bórst. 86 jaren, zonder beroep, wed. van Cornelis Greeuw; Nico Duin, 39 jaren, tuinman, gehuwd met Jannetje Delver; Geertruida Schol ten, 59 jaren, zonder beroep, wed. van Johanens Dirk v. d. Plaat. WIERINGERWAARD. HOOFD DER SCHOOL BENOEMD. In overleg met den heer Inspec teur van het L. 0. is als hoofd der school alhier benoemd de heer P. H. van Oorschot fe Amstelveen. Naast de hoofdacte heeft de be noemde tevens acte Duitsch en Gymnastiek. Mede op de voordracht stonden de hoeren j. dé Vries te Midlum en H. A. Bulten te Alk maar. BARSINGERHORN OMSLAG VEEFONDS. In de gehouden vergadering van het veefonds „Barsingerholn", is de omslag over het afgeloopen kwartaal bepaald op f 1.10 per koe. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jannetje, dochter van Gerrit van de Klooster en van Trijntje Keetman: Hèfidèxika, doch ter van Jan Hilbolling en van Jan tje Steenge; Dientje Gretha. doch ter van Jan Adriaan Paauwe en van Diena van der Vorst; Helena. dochter van Jacobus Gerrit van Bendegèm en van Janna Klazina Kempe; Neeltje, dochter van Teu- nis Fris en van Leentje van Eek; Alida Janrtigje, dochter van Mag- giel Hoksma en van Jannigje Boer (woonplaats Nieuwpoort). Ondertrouwd: Pieter Voorthuij- sen. oud 24 jaren, wagenmaker, wo nende te Barsingerhorn en Guur- t.je van Zoonen, oud 23 jaren, zon der beroep, wonende te Barsinger horn. Overleden: Trijntje Kossen, oud 79 jaren, weduwe van Klaas Beek; Johannes Frederik Izaak Schans man, oud 78 jaren, echtgenoot van Carolina Wilhelmina Nees: Michiel Ccqué, oud 77 jaren, weduwnaar van Trijntje Zon (woonplaats Den Helder); Dirk Beek. oud 89 jaren, weduwnaar van Wilhelmina An- joinetta Zegles (woonplaats Den Helder). LOOP DER BEVOLKING. Over de maand April 1942. Ingekomen personen: H. Hendriks en echtgenoote van Wieringer- waard naar Waardpokler G 15. F. Moerbeek van Amsterdam naar Dorpsstraat A 84. P. C. Hoogen- berg van Zeist naar Waardpolder G 47k: C. Singer van Winkel naar B 3. E. C. van der Worp van Alk- aan het licht gekomen. Aan de hand van deze resultaten worden nu de bestrijdingen uitgevoerd, want voor iedere soort, ratten moet een aparte bestrijdingsmethode worden toegepast. De Piantenziektenkundigen Dienst heeft, op verzoek vau de Ned. Ak kerbouw Centrale déze zaak in handen genomen en het uiteinde lijke doei is dat de rattenbestrij ding over het geheele lancl wordt uitgebreid, niet. alleen ten platte- lande, maar ook in pakhuizen. Bij de actie wordt er steeds van uit gegaan, dat de gemeentebestu ren en belanghebbeïidén zich er voor spannen. De wijze, waarop dit in West-Friesland wordt,uitgevoerd, is een voorbeeld, dat ongetwijfeld navolging verdient. Een plaats, waar elke rechtge aarde woelrat de voorkeifr aan zon geven. Onder de mesthoop, tnsschen de stijgerpalen, een werkelijk luilekkerland, Maar het gif wordt reeds uitge legd (Foto V.B.B.I.P. enR.S.-m.) Wat kosten de Britsche luchtaanvallen? De Daily Sketch"' brengt een nota van de R.A.F. aan den Engeischen belastingbe taler, betreffende één Aanval op een Duitscbe stad: 11 bommenwerpers verloren 275.000 pond benzine-verbruik 2000 pond olieverbruik 300 pond bommen 150.000 pond div. onkosten 25.000 pond Totaal 452.300 pond In deze rekening ontbreekt echter nog de waarde van de 55 Engelsche menschlevens, die bij den aanval verloren gin- maar naar Dorpsstraat A 58. A. Terpstra van Franekeradeel naar Haringbuizen D 8._ J. K. Brinks van Sleen naar Waardpolder G 54. G. Boüwknecht van Sleen naar Dorp straat A 73. Vertrokken personen: A. Siebrand en gezin naar Anna Paulowna Balgweg 27. M. Popping, naar Utrecht, Joseph Haydnfaan 13. S. Bok, naaf Workum, Noord. N. Kis- temaker naar Schagen, Landbouw- dtfaat. C. Rezelman naar Tietjerk- steradeel, Giekerk 114. H. Uitvlugt naar Schagen, Vennik K 27. A. Lief hebberStaaf naar Anna Paulow na, Kruisweg 3. H. Uitvlugt naar Alkmaar, Zuiderhoutfaan 16. A. de Vries en echtgenoote naar tVierin- gerwaard, Tweewegen A 128. G. de Jager, naar Wieringerwaard, Teet- jesweg C 22. BERGEN BONTE AVOND VAN RJ.V.O. De K.J.V.O.-ers organiseerden Dinsdagavond een „Bonte Avond" in De Rustende Jager. Weer was de zaal tjokvol en weer genoot oud en jong van het elek-wat-wils-pro- gramma, dat deze jeugdgroep van onthouders uitvoerde. Zang, tooneel en muziek volgden elkaar in bonte rij op en daartusschen klonk een ernstig woord, een propaganda- woord. Een zanggroep zong, aan de piano begeleid door den heer Tielrooy. verschillende aardige liedjes. Klonk het eerst wat onzeker, al Spoedig was de plankenkoorts ver dwenen en ,,'t Is Meie" en „De win ter is vergangen" verdienden het hartelijke applaus ten volle. De mondorgelgroep bracht verschillen de wijsjes ten gehoore, die het pu bliek verlokten tót meezingen. Wim EUw'en had succes met zijn piano spel: de Kampeermarsch Sarie Ma- rys werd luide toegejuicht. Ook TJialia, de muze van het blij spel, telde vele vereerders onder de jeugd. De beide stukjes „Het Uit stapje" en „Roode Sander" die on der leiding van den heer P. J. de Haan zeer goed werden gespeeld, vielen bijzonder in den smaak van het publiek. De heer L. Schuil sprak een kort propagandawoord en wees er o.m. op. hoe deze jeugdgroep die vier jaar geleden met 20 leden werd ge vormd en sedert uitgroeide tot een Vereeniging van 150 leden, strijdt tegen alcohol in al zijn vormen en vecht voor een gezonde, gelukkige jeugd in een drank vrij Nederland. (Kettenborgh.) PACHTPRIJZEN 1940 Weinig verschil in de pro- vfncie's. In overleg met de Directie van Landbouw, heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een over zicht samengesteld inzake de pachtprijzen van boerderijen over het jaar 1940. Het overzicht dat op genomen is in het pas verschenen Maandschrift van voornoemd Cen traal Bureau, heeft betrekking op totaal 371.599 ha. land en wel 229.723 ha. bij boerderijen, 54.491 ha. los bouwland, 81.044 ha. los wei land en 3341 ha. tuingrond. Voor geheel Nederland bedroeg de ge middelde pachtprijs: voor boerde rijen f77—, voor los bouwland f81,voor los weiland eveneens f81.en voör tuingrond f195. per hectare. Voor iien tuingrond was de gemiddelde pachtprijs per ha. het hoogst in Zuid-Holland (1232.—), het laagst in Noord-Bra bant (f 101,Per provincie, was de gemiddelde pachtprijs voor de boerderijen als volgt: Groningen f96.Friesland f 84.Drente f57, Overijssel f60.Gelderland f 6G, Utrecht f75—, Noord-Holland f84, Zuid-Holland f91.Zeeland f 84. Noord-Brabant f61,en Limburg f68.— per ha. Voor het pachtobject „boerderij" was in 1940 de gemiddelde pacht prijs het hoogst per grootfeklasse beneden 10 ha. en wel f84.het laagst in de grootfeklasse 100 ha. en meer, namelijk f 51,per ha. In de grootteklasse 1020 ha. was de pacht f73.in dio van 20—50 ha. en van 50—100 ha. beide f78.— per ha. Uit een vergelijking, gemaakt tus schen de gemiddelde pachtprijzen voor boerderijen over het tijdvak einde 1938—September 1939 en het jaar 1940, blijkt dat de verschillen tusschen de gemiddelde pachtprij zen in genoemde tijdvakken, uiterst gering zijn. Het gemiddelde voor het geheele Rijk is zelfs in beide tijdvakken hetzelfde f77.per ha»). In de provinciën Groningen en Friesland bedroeg de stijging van de pachten in 1940 in vergelijking met, 1939 f 5.in Zeeland f 1.der ha. In Noord-Holland liep de pacht prijs zelfs met f4.— per ha. terug. Tusschentijdsche verkiezing in En geland. In verhand met een tus schentijdsche verkiezing heeft Churchill een dringenden oproep gericht tot de kiezers van een voor stad van Londen om den candidaat van de regeering te kiezen en den onafhankelijkeh candidaat niet, aangezien deze zich heeft uitgespro ken ton gunste van onderhandelin gen over een afzonderlijken vrede.' Verkiezing van dezen man zou noodlottige gevolgen kunnen heb ben. HEEREN GABARDINE en TUINSLANG met Haspel, Balgweg 2, Breezand, kippen- boet. Na 6 uur. Particulier zoekt tegen zeer behoorlijken prijs 23 Fet*J- scbe ei Cbineesche Tapijten, event. ook Deventer of modern éénkl. mits in Uitstek, staat. Verder electr. huishoudkoel- kast, antieke kussenkast en an tiek goed schilderij. Uitvoerige aanbied, mét prijs onder no. 92875, aan Bolrek, Konings plein 1, Amsterdam. Duitscbe bewapeningsraad gevormd BERLIJN, 6 Mei (D.N.B.) De minister van Bewapening en Mu nitie heeft dezer dagen den Bewa peningsraad gevormd. Namens de weermacht hebben daarin zitting generaal-veldrrmarschalk Milch, ko lonel generaal Fromm, admiraal generaal Witzèl, generaal Thomas en generaal Leeb. Als vertegen-' woordlgers der industrie heeft de minister aangewezen Gebeimrat Hermann Bticher, direct.-gen. Phi- lipp Kessfér, dir.-geh. Paul Pleigeé, dir.-gen. dr. Ernst Poerisgen, Kom- merzienrat dr. Roechling, diree- eur-generaal Hellmuth Roehnert, dir.-gen. dr. Aibert Voegler en dir.- gen. Wilhelm Zangen. INSCHRIJVING IN HET HANDELSREGISTER, van 27 April tot 5 Mei 1942. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Coöp. Zuivelbank, Kerkplein 13. Den Helder: Coöp. Boerenleen bank „Koegras'h Klaverstraat 10, Julianadorp. Warmenhuizen: Coöp. Zuivelfa briek „De Eendracht" W.A^ Dorps straat 78. Andere wijzigingen: Alkmaar: Eri'k's Pakking en Rub ber. Houttil 2, handel in rubber en asbestartikelen, enz„ benoeming gevolmachtigden. Hearbu go waard: Jan Klieft, Mid denweg 13. kruidenier, overgegaan aan: J. A. Schilder. Schagen: S. Coltof, Molenstraat C 15, gros sierden} in katoen, wol, enz., overgegaan aan: j. Zwart. CORRESPONDENTIE. Wiekamp" wend U tot het ge meentebestuur in uw plaats, afd. militaire zaken. RED. BROEK OP LANGENDIJK. 6 Mei. Aanvoer: 850 Kg. witlof f 15—20.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3