Groote stelen en kleine stelen Predikbeurten Marktberichten maar groote stelen het meest p R moet in ons land eens een on- ■L/ dernêmer van een kermisschiet- 'tent zijn geweest, die bijzondere op gang maakte door de wijze, waarop liij zijn etablissement aanprees „Groote stelen en kleine stelen, maar groote stelen het meest", zoo luidde zijn,steriotiepe uiting. De menschen vonden dat aardig, want wel waren van de vele Goudsche pijpen, die zijn inrichting sierden, de meeste met een groote steel, men kon de woorden ook anders uit leggen. De kwestie was natuurlijk, - dat er misstanden bestonden. Deze misstanden waren een publiek ge heim, maar de stelende grooten wa ren machtig, machtig genoeg om iedere critiek op hun daden met kracht tegen te gaan. Ja, niet zel den werden degenen, die hen had den durven aanvallen, kortweg, op gepakt en in het gevang gesmeten. De grooten schenen te mogen ste len, maar de kleinen mochten het niet. Door stpenge rechters, die vaak bogen voor de grooten, werden die kleinen, zo» ze zich aan eens an ders goefl hadden vergrepen, op de slechtheid van hun handelingen ge- jvezen en,... gestraft. *7 00'was het dus eens in Ncder- land. Men behoeft niet eens een verstcöct N.S.B.'er te zijn om toe te gevea, dat er vroeger dingen in ons land gebeurden, die verkeerd wa ren. En zoo daaraan een eind wordt gebracht, zal iedereen dit moeten toejuichen. Aan dit alles dachten we, toen we gisteren het A.N.P.-be- richt plaatsten: „Dat kan in „vrij" Amerika". Maar alles is mogelijk, zelfs in het land der onbegrensde mogelijk heden. Wanneer we vernemen, dat Donald Nelson, de chef der Ameri- kaansche oorlogsproductie, gaat do- ceeren, dat de individucele leefwij ze behoort te worden herzien, dat dan de leerlingen der Amerikaan- sfche scholen een nieuwe opvatting moet worden bijgebracht omtrent" verantwoordelijkheid, dan begint het er waarlijk naar uit te zien, dat zekere verouderde beginselen aan kant worden gezet. De reden daar-- toe is natuurlijk de noodzaak en niets dan de noodzaak. Dat men zich door opoffering van deze indivi dualiteit... misschien zou kunnen bewegen in de richting van natio- 'naal-socialisme, is een vraagstuk, dat niet onder oogen wordt gezien. En wanneer we dan verder lezen omtrent het stelen van een rubber band en omtrent millioenen aan steekpenningen voor de verjoodsch- te New-Yorksche politie, dan denken we aan de spreuk van on zen schiettent-exploitant. We zijn benieuwd te lezen, wanneer Donald Nelson ten deze veranderingen komt aankondigen. Want ook de ze... lijken noodig. Misschien echter, dat de Amerikaansche mogelijkhe den hier hun eind vinden. WCR/CT AVE.DETOT EEN JUISTE. VE.RPEEL1NC DN EEN GOEDE ORDE WEE3 N1ETONBILLJK, WANNEER UW VROUW U THANS HET ETEN NIET ZÓÓ KAN VERZORGEN ALS Z.J HET Z.OU WILLEN NOOD BREEKT WET EN WyZIGT pQK DE AVENU'S! Folygoon-Seym-P»* Holland SCHAGEN THEATER ROYAL. Film variété. r Theater Royal brengt deze week <Ie Hollandsche film Polygoon's film variété, waarin verscheidene Nederlandsche kunstenaars op het witte doek verschijnen. De Nedcr- landsche pers was vól lof over deze film. De Avondposf schreef o.a.: Lief hebbers van dansmuziek zullen zich zeker de kans fliet laten ont glippen om het bekende dansorkest van Theo Uden Marsman te gaan zien en hooren. „Eerst denken, dan 'sprelcen", is een speurdersfilm, wel ke een vergelijking met de beste buitenlandsche producten op dit ge bied. Alles bij elkaar genomen een on derhoudend programma met een goed gekozen afwisseling van belee- rjng humor en spanning en dat bo vendien de verdienste heeft, geheel het werk van Nederlandsche film technici, auteurs en acteurs te zijn. HAGEN-NIEUWS. Programma voor Zondag 10 Mei aju Scliagan I—V.V.W. L Aanvang 2.30 unr. T)rtpl- T T Rliklfpr Achter: H." Middelbeek, Ab. de Wit Midden: G. C. Anneveldt, S. Groo- tes, T. Schoorl. Voor: D. Schoorl, J. v. d. Ben, G. J. Boontjes, R. v. Haren, P. Stam. Reserve: P..Schoorl (doel), G. An neveldt (achter), en Th. de Weger (midden). B.K.C. 3Schagen 3. Aanv. 11 uur. Vertrek per trein 9.40 u. Doel: W. Domper. Achter: C. Slikkei*, P. Slik. Midden: H. Naber, T. Moransard (A.), Jb. Moleilaar. Voor: C. de Jager, J. Berkhouwer. Th. v. Rooy, I. van Bruggen, J. Franzcn. v Reserve: Jb. Schoorl. Schagen ACallantsoog A. Aanvang 11 uur. Doel: P. Kort. Achter: A. Molenaar, H. Kaper (A). Midden: P. Kip, A. Schot, O. de Graaf. Voor: H. de Graaf, C. J. Anneveldt, P. Verra, A. van Nieuwkoop, G. Vel. Reserve: C. Krijgsman, K. Borst en -J. Dokter. STAND DER WERKLOOSHEID. Op- Zaterdag 2 Mei stonden 4 wcrkloozen ingeschreven, waarvan 1 in de steunverleening en 3 in de centrale werkverschaffing. STAND DER ARBEIDSBEMED- DELING. Op Zaterdag 2 Mei stonden bij het bijkantoor Schagen van het Gewes telijk Arbeidsbureau 11 werkzoe kenden ingeschreven, t.w. 3 grond werkers, 1 leerling-metselaar.. 3 landarbeiders, 1 chauffeur, 1 expe diteur, 1 conciërge en 1 pakhuis knecht. In de overeenkomstige week in 1941 bedroeg dit aantal 32; in 1940 35; in 1939 50 en in 193S 106. DE SCHAGER MARKT Donderdag j.1. was de stemming zoowel voor kalf- en melkkoeien als voor weidevee even vlotter, met stijvere prijzen. Kalfkoeien liepen op tot f 650.met een grooten aan voer. Ook de geldekoeien werden iets beter verkocht. Deze liepen op tot f 475.In pinken was een flau were handel. De prijzen waren een ietsje minder nu. Voor de beste werd f200.besteed. De weinige kalveren voor de fok gingen van f25f45. De handel hierin waa be paald niet best te noemen. Voor de Centrale werden 227 koeien geleverd, 84 pirtken, 533 nuchtere kalveren én 6 vette scha- pen. Uit de geleverde koeien voor de Centrale gingen er 27 voor de wei- der^'. De gewone overhouders golden f3560 gld.. Overhouders met 2 lammeren 150—f70. Schapen met 2 Jammeren f80f105 en Jammeren f 18Ï25. De handel was kalm. De aanvoer van biggen begint weer te komen. Er waren heden weer 40 stuks. De afgéloopen we ken ontbraken ze nog geheel. De prijzen liepen van f20—f45. De handel was vrij goed Bokken en geiten werden weer duur verkocht, de duurste geit voor de fok ging tot f90. Konijnen waren duur met een le- vendigen handel. Het bezoek en de aanvoer wa ren tevredenstellend. ANNA PAULOWNA. BREEZAND. APOLLO-BIOSCOOP. Het is slechts toeval dat de Apol* lo-bioscoop na „De, Gasman" van de vorige week, thans weer een film vertoont, waarin Heinz Rüh- mann,- de hoofdrol of zelfs twee hoofdrollen vervult. In „Vijf mil- lioen zoeken een erfgenaam" is hij nl. niet alleen Peter Pett, aan spraak makend op een erfenis van 5.000.000 dollar, maar ook diens Schotschen neef Patrick Pett. Die erfenis zal slechts zijn deel worden, als hij kan bewijzen geluk kig gterouwd te zijn En hoe gemak lcelijk dit, oogen schijn lijk is, omdat bij werkelijk-heel gelukkig is met zijn vrouwtje Hix, een avonturier, die zelf beslag wil leggen op het, geld, weet een spaak in het wiel te steken. Zoo moet er heel wat'gebeu ren (en dat geschiedt jiatuurlijk, op een wijze waaraan de toeschouwer veel plezier beleeft) eer het rad van fortuin op de goede manier door draait, eer Peter en Hix, na een poosje van elkaar géseheiden te zijn geweest, weer gelukkig vëreend worden en de 5 millioen hun juiste bestemming vinden. VERGADERING „VOLKSONDER WIJS." Namens het ook al niet voltalli ge bestuur kon de heer S. van Dijk slechts weinig leden welkom hee- ton, toen de afd. A.P. van Volks onderwijs Woensdagavond bij den heer Borst vergaderde. De heer Vergaay las de nog door de vertrokken secretaresse, mej. J. Blok, samengestelde notulen en bracht ook verslag uit van de alg. vergadering in Amsterdam. Onder „mededeelingen" kreeg de vergadering inlichtingen over de houding va'n het bestuift' in dezen tijd. Wel had het niet geheel stil gezeten en geregeld bestuursbij- eenkomsten gehouden, maar. het had gemeend naar buiten niet te veel te moeten doen. De heer Wiering, propagandist (hij werd wel verwacht, maar was niet aanwezig) was het met deze houding van het bestuur niet eens geweest. Toen bleek, dat de tegen standers van de openb. school ook zelfs in dezen tijd den strijd niet opgeven, veranderd® het bestuur van inzicht. Vandaar deze vergade ring. In de onmiddellijke omgeving heeft men geen last, integendeel, de school met den Bijbei stond weer dadelijk open voor de kinderen van de O. L. school toen dit noodig was, aldus stelde de heer van Dijk vast, maar hij gaf al9 voorbeelden van voortgezelten strijd: een r.k. school in Rotterdam, die leerlingen tracht te trekken, onder waarborg van een rustig evacuafieoord en een neu trale bijz. school, die adverteert dat gedurende de volledige schooltijden pjs gegeven wordt. Op voorstel van het bestuur werd vervolgens f 2.50 steun verleend aan het Fonds voor onderwijs aan schipperskinderen en f 25 aan het Fonds tot Steun. De heer P. Kooiman deed reke ning en verantwoording. Het leden tal, 144, bleef vrijwel constant Ont vangsten (met inbegrip van saldo ad f 41.70VÓ) waren f 217.55; uitg. f 156.44. Saldo thans f 6I.IIV2- Bij de bestuursverkiezing vopr de vacature mej. Blok merkte de voorz. op, dat de vereeniging door "haar vertrek een gevoelig verlies leed. Door omstandigheden heeft men niet officieel afscheid van haar kunnen nemen, maar wel is haar als aandenken een boek ge schonken. Den heer J. den Das zal verzocht worden als opvolger het bestuur weer voltallig te maken. Na het besluit een propaganda filmavond te houden en daarvoor als spreker den heer Van Dijke, hoofdbesturslid, uit te noodigen, volgde siuiting. WIERINGEN KAPVERGUNNINGEN. Door het Departement van Land bouw en Visscherij is aan den heer P. Jongkind alhier vergunning ver leend tot rooiing van een populie renhaag langs den tuin, bij de wo ning van aanvrager. Aan den heer C. Kooijnian alhier is vergunning verleend tot velling (niet rooiing) van 0,08 H.A. gemengd hakhout in de eendenkooi in de Hoelmerkoog, eigendom van aanvrager. VISSCHERIJ. De WR 42 voorheen in eigendom toebehoorende aan den heer J. Scheltus is ondershands verkocht aan den heer S. Koster alhier, die dit vaartuig opnieuw in de vaart brengt onder het nummer WR 87, het oude vaartuig van Kosterds ver kocht aan W. Bos te Spakenburg. De WR 94, eigenaar de heer J. Bak ker Az., is verkocht naar Kampen De WR 84,93 en 100 zijn uit de vaart genomen en gesloopt. NIEUWE NIEDORP. FLORALIA-VEREENIGING. Woensdagavond vergaderde de Nieuwe Niedorper Huisvlijt- en Flo- ralia Ver. bij den ,heer Kossen. Voorzitter de heer Wessels, secr. de heer Fijnheer. Aanwezig 12 leden. Bij monde van»den heer Noor man brengt de Kascommissie ?ver- slag uit over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen f461.70, uitgaven f 396.76, alzoo een voordee- lig saldo van f64.94 tegen vorig jaar f21. Dé heer O. Strijbis wordt weer herkozen als bestuurslid. De tulpententoonstelling was vorig jaar niet meegevallen wat betrof het aantal inzendingen. Speciaal uit 't Veld waren er vrijwel geen inzendingen. Getracht zal worden hierin verbetering te brengen. Wat betreft de a.s. tentoonstelling had het Bestuur gemeend weer een vol ledige tentoonstelling te moeten or- ganiseeren. De heer Keetman brengt hiertegen verschillende bezwaren naar voren. Besloten wordt dan een Flora dag te houden me* een tentoonstel ling van planten, -snijbloemen en fruit. Hiervoor zullen een viertal soorten stekplanten worden uitge geven, terwijl voor de jeugd Afrika nen en Lobelias zullen worden ver strekt. Aangezien de mogelijkheid óp een verloting uitgesloten is, wordt besloten dit jaar weer f0.50 contributie te heffen. Bij de rondvraag brengt voorzit ter de aanleg van den schooltuin naar voren. Dit blijkt voor de jeugd een nuttige afleiding te zijn "en dank zij de medewerking van de Weezen Administratie belooft e. e. te zullen slagen. Besloten wordt een commissie te benoemen om eeri paar maal per jaar de tuintjes van de kinderen te beoordeelen en voor de best verzorgde een prijs of diplo ma uit te reiken, zulks om het ge heel te animeeren. Tevens zal de schooltuin als ge heel een inzending op den bloemen dag van de Floralia brengen. Hier na volgt sluiting. HEERHUGOWAARD ONGEVAL. Donderdag tegen den middag wa ren de uit Zaandijk aan het dem pingsplan alhier tewerkgestelde ar beiders S. G.' en N. K. aan het riool- buizenladcn. Beiden bevondoen zich boven op den stapel, toen een van hen uitgleed en vermoedelijk den ander beet pakte. Beiden stortten hierdoor van den stapel en kwa men op den weg terecht. Nn ver honden te zijn kon G., die aan bei de handen gekwetst was, zich naar huis begeven, terwijl K., die aan het hoofd was verwond onder gelei de naar Zaandijk is vervoerd. Duitschland heeft een nieuw v iegtuig BERLIJN, 7 Mei (D.N.B.) On- der 't opschrift: „Het eerste asvm metrische vliegtuig ter wereld", pu- bliceeren talrijke bladen beschrij vingen van ,een nieuw vliegtuigty pe, dat voor Speciaal gebruik door de Duitsche luchtmacht geprodu ceerd wordt onder den naam BV lllfdoor de vliegtuigfabrieken van de scheepswerf Blohm und Voss. In vórm en constructie is dit vlieg tuig iets geheel nieuws. Het belangrijkste van dit type is, dat het voor speciale .doel einden gebruikt wordt. Hoezeer het,aan dien eisch beantwoordt, blijkt uit de groote successen, welke men met dit vliegtuig aan het Oostelijk front heeft be haald. In den linkervleugel bevinden zich de staartdrager en de motor, in de rechtervleugel de gesloten cockpit, die naar alle zijden uitzicht biedt en waarin de drie koppen tel lende bemanning plaats neemt. Op merkelijk zijn de groote snelheid, de enorme wendbaarheid, het groo te stijgvermogen en de krachtige evenwichtspositie. Het toestel is Uit gerust "met kanonnen en machine geweren van de modernste cón- structie. De BV 141 is een gevaar lijk wapen in het luchtgevecht. Betrekkingen tnsschen Hongarije en Brazilië verbroken BUENOS AIRES, 7 Mei (D.N.B.) Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de Braziliaansehe regeering ook van lTöar kant de betrekkingen met Hongarije heeft verbroken en aan den gezant Horthy een zoon van den Hongaarschen rijksbe stuurder zijn pas heeft doen toè- komen. Hongarije had als uiting van so lidariteit met de landen van het driemogendhedenpact reeds de di plomatieke betrekkingen verbroken met Brazilië, Urugay en Paraguay. Polder Het Koegras Vergadering hoofdingelanden. Woensdagmiddag werd in Bellevue een vergadering gehouden van Hoofdingelanden van bovengenoem- den polder. Na opening door den voorzitter, den heer J. J. Verfaille, en het lezen der notuleri, elke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, werd aan de orde gesteld het onder zoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde heemraden en hoofd ingelanden. Di waren de heeren W. J. Mesker en J. Blankman, heem raden en de heeren P. M. Jimmink, E. Nieuwenhuis, J. Verfaille, P. v. d. Veer en J. Biersteker, hoofdinge landen. Deze geloofsbrieven werden in orde bevonden, zoodat de heeren in- hun fpncti> bevestigd konden worden. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening en verant woording over 1941 werden be noemd P. v. d. Veer en J. Verfaille, die zich hiertoe bereid verklaarden. De begrooting voor liet dienst jaar 1942 werd zonder tegenwerpin gen aanvaard. De vergadering kan zach vereeni gen met het voorstel om werken bo ven 1000.zonder machtiging door het College van Dag. Bestuur te doen uitvoeren. De rondvraag levert nog één vraag op, waarna de voorzitter deze korte vergadering met dank aan de aan wezigen sluit. WINKEL. OPENBARE VERKOOP1NG. Ten overstaan van Notaris G. J. van Leersum had een openbare verkooping plaats van het perceel van den heer J. C. Buttcr, gele gen te Lutje win kei. Kooper werd de heer S. Silver te Lutjewinkel voor de somma van f 3900. Z1JPE BURGERLIJKE STAND. Opgave van 1 t.m. 7 Mei !42. Geboren: Johannes Jacobus Mat- thias, z. v. Heinrich Manderfeld en Geertruida Catharina Houtenbos (woont te Den Helder). Ondertrouwd: Cornelis Josephus van Loon, 23 jr., bloemistarbeider, te Anna Paulowna en Cornelia Ca tharina Hertogh, 25 jr., z. b.. te Zij- pe; Arie Cornelis Geils, 22 ,ir„ huis schilder en Hendrika Heuders, 22 jr., z. b., beiden te Zijpe; Gerrit, Tuinman, 24 jr., electricicn en Ali- da de Boer, 22 jr., z. b„ beiden te Zijpe: Getrouwd: Wilhelmus Gerardus Pronk, 33 jr., landarbeider en Mar- garetha Mak, 27 jr. z. b., beiden te Zijpe; Pieter de Leeuw, 26 jr., tim merman en Grietje -Groet. 39 jr.. zonder beroep, beiden te Zijpe; Si- mon Kruit, 21 jr.. grondwerker, te Callantsoog en Albertje Noppert, 23 ir„ z. b. fe Zijpe. Overleden: Louwe Post, 86 jr., z. b„ weduwn. v.. Jacoba de Boer wo nende te Den Helder). LANGEDIJK DIEPS- EN MOORSMEERPOLDER Lasten van den polder ver hoogd en voor de sluis ver laagd. De Dieps- en Moorsmeerpolder hield Donderdagmiddag een verga dering in café Nieiiwland te Koe dijk, onder leiding van den heer K. Bekker Pz. De rekening over 1941 sloot op eon tótaal bedrag van f 0660.83 met een nadeelig saldo van f 163.61 De rekening van de sluis had 'n eind cijfer van f 124948 met een batig saldo ad f 400.33. ZONDAG 10 MEL Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kap- teyn. Heerhugowaard, geen dienst. Vocnhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy. H. Avondmaal. Oude Niedorp, nam. 3 uur, Ds. M. C. Koole, van Br. op Langendijk. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Biemen. Valkkoog, nam. 2.30 uur, Ds. Van Biemen. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Zondagsschool. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Zondags school. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer Kalis. 11.45 uur Zon dagsschool. Slootdorp, voorm. 10 uur, Ds. For tuin te Nes-Wierum. Bev. v. lidm Wieringerwerf, nam. 3 uur, Ds. Fortuin. Avondmaal.' Slootdorp, nam. 2.30 uur, de heer Kalis. Ecnigenburg, Petten en Zuid-Zijpe, geen dienst. Oudesïuis,zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur, Mej, J. v. d. Veen, godsdienstonder wijzeres. Oos ter land, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Beek. Wes'terland, 's av. 7.30 uur, Ds. v. Beek. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Noordscharwoude (9 Mei), nam. 3 #uur Huwelijksinzegening. Noordscharwoude, geen dienst. Winkel, geen dienst. Dirkshorn, nam. 3 uur, Ds. Boeke. Warmcnhuizen, nam. 3 uur, Ds. C. M. Vecnhuysen, van Egmond. Doop. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Kreb. Opmeer, nam. 2.30 uur, Ds. Kreb. Huisduinen, 12.15 uur Zondagssch. Julianadorp, voorm. 10.30 uur, de heer B. Broekman v. Alkmaar. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. v. Wichen. Koedijk, voorm. 10.30 iiur, de heer de heer C. A. Korndörffer. Zuidseharwoude„ 's av. 7.30 uur, de heer C. A. Korndörfefr. Wieringerwerf,' voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. Schaafsma. Slootdorp, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Cand. Kamphuis, v. Hoorn Wieringerwerf, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. H. v. Twillert Doopsgezinde Gemeente, Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, voorm. 10.90 uur, de heer H. Bremer, próp. te Haar lem. Broek op Langendijk, geen dienst. Gerei Kerk. Schagen, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. F. H. v. d. Bom, hulppred te Soheveningen Kolhorn, voorm. 10.30 en nam. 3.30 uur, Ds. Visch. Evangelisatie. Schagen, voorm. 10.15 uur, Cand. Beneder. Breezand, voorm. 10 uur en nam. з.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, geen dienst. Nam. 2.30 uur (in de Ned. Herv. Kerk) de h£er F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk) voorm. 10 uur samenkomst. Schagerbrug, Dinsdagavond 8 uur, bijeenkomst der Chr. Jongeman- ncnvereen. in het Evangelisatie gebouw. Bergen (E.V. „Marahatha"),) voorm. 10.30 uur, Ds. H. J. Drost van Haarlem. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10.30 en nam. 4 uur, de heer A. Besselaar Sr. van Amsterdam. Vrije Evang. Gemeente. Alkmaar (Doelenstr. 15), *>orm. 10 en 's av. 5.15 uur, Ds. B. Fa- brie van Den Haag. Bij het opmaken van de rekening was nog f 149.28 aan lasten te vor deren. Thans is alles betaald. De schulden van den polder en de sluis bedragen tezamen f 12900. Tot lid van de kascomm. werd de heer P. Kroon Jbz. benoemd. De begrooting 1942 is gebaseerd op een verhooging der lasten voor den polder van f 1 per HA. en een verlaging van de lasten voor de sluis van f 1 per HA. De begrooting sloot op een totaal van f 4099.70, met een post voor onvoorzien van f 155.59. De lasten voor de Dieps meer en Moorsmeer zijn nu f 15, voor de sluis f 7 per HA. Nadat eenige besprekingen wa ren gevoerd, werd de begrooting op deze cijfers vastgesteld. Besloten werd een kasgeldlee- ning aan té gaan van f 100Ó tegen een rente van 3.5 pet. Het bestuur stelde voor te bepa len dat de hoofd- en tochtslooten tweemaal per jaar moeten worden gekroosd. Het nut hiervan werd zeer goed ingezien, hoewel het voor sommigen die veel langs de tocht slooten bouwen, wel wat bezwaar lijk zal zijn. Tenslotte werd het voorstel aangenomen. Het water zal in December weer worden wegge- malen,'deelde de voorz. mede. Daarna sluiting. SCHAGEN, 7 Mei. Aanvoer: 195 geldekoeien (mage re) f 300—475., 227 idem (vette) v. d. Centrale, 60 kalfkoeien f 375 G50, 45 pinken f 150—200, 84 pin ken voor de Centrale, 533 nuchtere kalveren voor de Centrale, 4 idem voor de fok f 2545, 6 vette scha pen voor de Centrale, 84 overhou ders f 3560, lammeren f 1825 25 bokken en geiten f 2—90, 40 biggen f 20—45, 207 konijnen t 1—7, LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat, be halve op de in haar vroegere publi caties reeds genoemde bedrijven, nuchtere kalveren eveneens gele verd kunnen worden aan de firma Gebrs. Barten te Sliedrecht. VERKOOP VLAS OOGST mi- De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt, in aan sluiting op de officieele perspubli catie van het Departement van Landbouw en Visscherij d.d. 22/4/1942 bekend, dat de datum, waarop door handelaren in stroo- vlas nog partijen stroovlas uit de reeds door hen aangekochte, doch nog niet doorverkochte partijen mag worden verkocht, is verlengd van 3 Mei tot 14 Mei 1942. WIJZIGING OVERNAMEDAGEN SLACHTVEE. De Voedselcommissaris ,voor Noordholland maakt bekend, dat, in verband met Hemelvaartsdag, de volgende wijzigingen in de data der veemarkten zijn aangebracht. Hoorn: Dinsdag 12 Mei. Haarlem: Vrijdag 15 Mei. Schagen: Vrijdag 15 Mei. De overige marktdagen blijven ongewijzigd. VERPLICHTE INSCHRIJVING VAN VOLKS TUINDERS. De Productiecommissaris voor den Tuinbouw en Ooftteeft brengt nogmaals onder de aandacht van houders van volkstuinen, dat zij overeenkomstig de bepalingen van de Bodemproductiebeschikking 1942 volkstuinen" verplicht zijn om vóór 12 Mei a.s. een aanvrage om inschrijving in te dienen bij de Pro vinciale Landbouw-Crisis-Organisa- tie, binnen wier werkgebied de volkstuin is gelegen. De aanvrage moet geschieden door invulling en inzending van een formulier, dat verkrijgbaar is gesteld bij de adres sen genoemd in de desbetreffende provinciale publicaties. Als volkstuin wordt beschouwd elk perceel grond, dat niet bij het woonhuis van den gebruiker be hoorden dat wordtBbeteeld met ge wassen voor eigen en/of gezinsver- bruik, met uitzondering van de moestuinen, welke land- en tuin- arbeiders wel hebben op het bedrijf waar zij werken, en de moestuinen, welke de landbouwers op eigen be drijf betelen. In alle andere geval len moet inschrijving dus worden aangevraagd. De volkstuinder stelt zich aan moeilijkheden bloot, als hij niet of niet tijdig aan deze verplichting voldoet. Het gebruiken van een volkstuin zonder dat men is inge schreven bij de Landbou,w-Crisis- Organisatie is verboden, moet der halve worden gestaakt en is straf baar. Ook zal het niet mogelijk zijn. ,om*t.z.t. een vervoerbewijs voor* de geoogste producten of een toewij zing voor kunstmest, pootgoed e.d. te verkrijgen, als men niet in het bezit is van het bewijs .van inschrij ving. Voor het verpachten van gron den voor volkstuinen,, alsmede voor het aanleggen van complexen van tien of meer volkstuinen, is voorts goedkeuring .vereischt. Deze goed keuring moet schriftelijk bij de Landbouw-Crisis-Organisatie wor den aangevraagd. DISTRIBUTIE VAN TOILETZEEP. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de toe wijzingen voor toiletzeep, met een. vervaldatum tusschen 15 Maart 1942 en 15 Mei 1942 is verlengd tot en met 15 Mei a.s. VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN OP MAAN- DAG EN DINSDAG. Zooals bekend is het verkoopen en afleveren van vleesch aan uit eindelijke verbruikers op Maandag en Dinsdag* verboden. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch heeft besloten onthef fing van bovengenoemd verbod te verleenen voor zoover het betreft verkoop en aflevering tegen distri butiebescheiden van een ander soort dan de genummerde consu mentenbonnen van de levensmidde lenkaart, terwijl daarnaast wordt toegestaan, dat ook op Maandag en Dinsdag tegen de genummerde con sumentenbonnen van de levensmid delenkaart voorwaardelijk goedge keurd vleesch (op de vrijhank) en gesteriliseerd vleesch wordt ver kocht en afgeleverd. De bestaande regeling betreffen de het verkoopen en afleveren op Maandag en Dinsdag voor onmid dellijk gebruik ter plaatse, van de levering (dus in restaurants e.d.) blijft onveranderd. Met deze publicatie zijn alle vroe gere op dit gebied gedane bestaan de maatregelen vervallen. ZWAAG, 6 Mei. Veilingsvereen. „Ban-gert en Om streken". Spinazie f 13.60—17, postelein f 30, prei f 5.80—10.40,, witlof f 1220, breekpeen f 5.10— 5.30, radijs f 3.40, rabarber f 14, sla f 5—8.50, selderie f 5.30, raapstelen 18, koolrabi 7.20. 1 WARMENHUIZEN, 7 Mei. Aanvoer: 2000 Kg .rabarber f 14. BR. OP LANGENDIJK, 7 Mei. Aanvoer: 1300 Kg. koolrabi 7.20 9, 1000 Kg. rabarber f 14, 1C00 Kg. prei f 10.40, 4-400 Kg. witlof f 15 f20.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 3