De Nederlandsche Vrijwilligers aan het Oostfront 3e luch roevers H9IÏIKA Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Brief van den S.S. Schuetze Smits DE GROEI VAN EEN NIEUWE LEVENSBESCHOUWING. Het weekblad der Nederlandsche SS. Storm, publiceerde in een zij ner laatste nummers onder den ti tel „Germaansche overtuiging", een artikel, dat op treffende wij ze uitdrukking geeft van den le vensmoed der Nederlandsche vrij willigers, die onder de vanen der SS den strijd aan het Oostelijk front meemaken. Hieruit spreekt duide lijk, welk een belangrijke funda- menteele wijziging deze inzet in de harten en den geest van deze jonge Nederlandsche mannen gebracht heeft. Mogen zij, die hier te lande in vergelijking met den strijd aan het front voor heel wat gemakkelij ker problemen gesteld zijn, zich aan dezen frisschen en durvenden geest der Nederlandsche pionieren voor het nieuwe Europa spiegelen. Dit artikel luidt als volgt: Waarom strijden de Ger maansche vrijwilligers? De Germaansche vrijwilliger, die de Duitsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze mannen eigenlijk. Het moet toch veel gemakkelijker zijn ergens in Nederland, in Denenier- ken, in Vlaanderen of in Noorwe gen het een of andere ongevaarlijke beroep uit te oefenen? Zoo vraagt de Duitsche wapenbroeder maar in het vaderland stelt men een andere vraag: Wat krijgt hij er voor, wat kan hij er bij winnen? Hun, die dit voelen, hoeft men hierop eigenlijk geen antwoord te geven, want zij hebben een man- ne lijken inborst en liet gevoel voor het geschiedkundig verband dei- feiten en voor noodzakelijkheden, En hun, die deze vraag stellen, be hoeft men niet eens ie antwoor den, zij kunnen toch nooit begrij pen, dat een leven, een man waar dig, een ander zijn moet dan dat. wat slechts heil ziet in een goede zakenbalans. De hierachter afge drukte brief van een Nederland- schen vrijwilliger echter, bevat meer dan een antwoord op de ge bruikelijke vragen. Brief van den SS-Schuetze Smits. „Na zeven maanden aan het Oost front heeft men zijn kameraden lee- ren kennen. Wat in de eerste maand niet direct te begrijpen was, helder de zich reeds op in de tweede. In de derde maand begreep men het reeds volkomen en in de vierde ijven Persil Fin gedachten trouw. Persil, het schitterende zelf werkende waschmiddel is door de tijdsomstandig heden niet meerte leveren Gewasschen moet er toch worden en daarom behel pen wij ons nu met andere artikelen, die niet in de schaduw van Persil kunnen staan. Persil komt straks echter terug, om voor de huisvrouwen hetwasschen gemakkelijk te maken. Dan krijgtUdusweerdatprach- tige witte waschgoed, dat |zoo heerlijk frisch ruikt. We Iroosten ons met de woorden van Clinge Doorenbos: De verkoop ligt slechts lijd'lijk stil. De vrede brengl opnieuw Persil I werd dit weten omtrent karakter, zwakheden en bekwaamheden, niet slechts van anderen maar in de eerste plaats van zich zelf, beves tigd. Een ding moet men altijd weer constateeren: de soidatenopleiding is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest ten slotte is men een andere geworden. Dit „andere" is het, wat de Duit sche mannen van die der Noordwes telijke democratieën onderscheidt, ofschoon zij toch als Germanen don- zelfden erfelijken aanleg hebben. Destijds reeds, in „Mei 1940", toen de Duitsche troepen in Nederland binnentrokken, begreep men reeds iets van dat „andere", van de nog niet onder woorden tc brengen geschiedenisvormende kracht. Maar nu eerst, na de lange maan den van strijd in het Oosten, waar in veronderstellingen tot ervarin gen konden worden, nu eerst is de tijd aangebroken om te probreeren eenige van mijn gedachten onder woorden te brengen. De dwaasheid van „Homo Ludens". Het was geen toevalligheid, dat in het neutrale Westen het bock „Homo Ludens" uitkwam, een boek, dat al liet menschelijke doen en laten als een spel beschouwde, zij het dan ook bij tijd en wijle als een verheven. Bij een dergelijke denk wijze die jammer genoeg niet slechts die van den schrijver is, maar ook de handelingen van velen in liet Westen, zij het dan ook onbe wust, bepaalt zal men nooit den noodzakelijken ernst kunnen vin den 0111 zich zelf lot den dood toe in te zetten. Want, lioe fanatiek men ook spe len kan, toch blijft altijd het bewust zijn bestaan, dat het gaat om on willekeurigheden en niet om het csscntieele. Daarom ontbreekt dan ook de totale inzet, het laatste of fer en zoodoende ook de geschiede- nismakende daad. Dat was de kern van onze. levenshouding in het Westen: niet in nood opgevoed zag tenminste de jeugd het leven als met maskers gespeeld. Dus ontbrak de ernst welke het geloof aan de onveranderlijke juistheid van onze idealen met zich brengt. Daarom wilden wij in de diepste betee- kenis van liet woord geen daden doen en zijn er zoodoende slechts in geslaagd oppervlakkigheden voort te brengen. Ons leven was leeg. Ons leven was leeg, ofschoon met duizend kleinigheden gevuld, geen ideaal scheen ons groot genoeg om het te kunnen of willen wagen in zijn dienst het netwerk van talloo- ze overwegingen en bezwaren, waarin wij zoo stevig verstrikt wa ren, te verscheuren. En dus voeg den wij ons naar het systeem lie ten ons drijven en leefden het le ven, zooals het ons geboden werd, neutraal zonder risico, beschaafd, verfijnd, hoffelijk-huichelachtig en oneindig laf. „Uit den toon vallen" was het ergste wat men doen kon en uit den toon viel zonder meer al het ware, oorspronkelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet heeft in te spannen, ver liest het contact met de schep pende kracht. Hij geniet het ge schapene zonder nieuws te scheppen en dat zoowel in raa- terieele als ideëeie beteckenis. De jeugd vertoonde' zich aan ons jammer genoeg slechts als genietend, vadsig, onpoli tiek en zonder problemen, on verschillig tegenover de laatste vraagstukken van het leven. 219. Vlak bij huis kreeg hij een goe^le inval. .Hij maakte vier heu veltjes van aarde, plantte daar cle cocosnoten op, met de haren naar boven, deed ze de haarden en snor ren aan, maakte van roode aarde een paar oogen, neus en mond liep toen doodkalm naar binnen. Weliswaar doet men dit te bewe ren hen onrecht aan, die als jon ge visschers, zeelieden of boeren een hard leven leiden. Maar voor dc jeugd als geheel is dit toch wel juist. Temidden van dit onbekom merde leven viel de oorlog, hij zette achter alle alledaagsche gebeurte nissen de mogelijkheid van den dood. Hij, die uit onze gedachten verbannen was hij leerde ons, dat er waarden zijn, waarvoor men dapper ook den laatsten ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet lan ger holle pathetische woorden, maar moedige daden over die din gen die boven leven of dood staan. Dit eerst gaf aan een aantal van ons het vaste geloof, dat alle twijfel en zelfspot overwint, die anders aan de wieg der da den staan. Wij wilden niet slechts met den mond zeggen, dat wij nationaal-socialisten zijn, wij meldden ons als vrij willigers bij de Waffen-SS, bij de N.S.K.K., bij de verbindings- afdeelingen, enz. Wij wilden den oorlog meemaken, wilden er bij geweest zijn, wij wilden niet dat men later tot ons zou kunnen zeggen: de jeugd van Europa heeft dc Duitsche alleen laten stlijden. De recrutentijd kwam en daar mee ook bittere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets te kunnen, maar ons ontbrak het allernoodzakelijkste: bet geheele wezen te kunnen richten op den to talen inzet. Wij hadden medelijden met ons zelf, in plaats van vol vreugde midden cr in te springen en eerst langzamerhand begrepen wij, dat ook de beste uitvluchten niet kondfen worden geduld. Voor den Duitschen soldaat is niets on mogelijk". Dat werd dan slechts lot waarheid wanneer men in omstan digheden, waarin alle anderen het zouden opgeven, toch stand hield. Een ander mensch groeit op. Zoo groeit een ander mensch op hij doet niet alsof hij aanvalt, hij valt aan. In het beslissende mo ment trekt hij zich niet terug, maar geeft zonder dralen alles. Zijn wil is bevrijd van de duizend bezwaren, hij handelt zónder omwegen, recht op het doel af. Het was een joodsche gedachte alles met lakt en slimmigheid en langs listige omwegen te kunnen bereiken, alsof de we reld met trucs te regeeren is. Wij zagen en beleefden plotse ling in verbluffende duidelijk heid, dat een deel van het Duit sche succes op het eenvoudige feit berust, dat men zonder hokuspokus direct op het doel afgaat en op deze wijze met den kleinsten, maar volkomen jiris- ten inzet van krachten dat kan bereiken, wat men tot nu toe voor onmogelijk gehouden heeft. (Rest volgt). Arbeidsdienst In verband met de omstandigheid dat op 1 Juli a.s. een tiental nieu we kampen in bedrijf zullen wor den gesteld, blijft tot 2 Juni a.s. de mogelijkheid geopend tot vrijwilli ge toetreding bij den N.A.D. voor de zomerkampen van 1 Juli t.m. 13 De cember. Jongelieden in den leeftijd van t.m. 23 jaar, mits ongehuwd, kun non zich voor vrijwillige dienstne ming voor de Juli-kampen bij de aanmeldingsbureaux, gemeentehui zen en arbeidsbureaux voor dienst neming aanmelden, terwijl nog een beperkt aantal plaatsen beschik baar zal worden gesteld teneinde jongelieden, die in aanmerking wenschen te komen, voor een aan stelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, gelegen heid te geven de voorgeschreven arbeidsdienstplicht te vervullen. Deze laatste personen moeten bij indiensttreding op 1 Juli a.s. den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 21V2 jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwil lige dienstvervulling vrijstelling van den arbeidsdicnstplicht geeft. Tegen het bolsjewisme Tegen het bolsjewisme wordt op bet oogenblik een geweldige strijd geleverd. Het gaat om Europa's be schaving en cultuur. Het gaat om de verdediging van liet Christen dom. Te weinig wordt dat hier in Ne derland beseft. Te weinig beseft men, dat de vrijwilligers, die ginds in het Oosten met de verbonden le gers medestrijden, ook voor u, le zers, hun leven hebben ingezet. Daarom rust op u de plicht, om deze strijders te helpen, zoo zii ge wond raken. Helpt daarom mede om het werk van de Nederlandsche Ambulance zoo goed mogelijk to doen slagen. Stort uw bijdrage op girorekening Keuringen voor de Waffen S.S. 'S-GRAVENHAGE, 5 Mei. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 u. Rotterdam, Deut- sches Hans. 16.00 u. Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 12 Mei 10.00 u Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 16.00 u. Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61. 13 Mei 10.00 u. Arnhem, Weber straat 16b. 16.00 u. Zwolle Kasemen- unterkunft, school a. Turfmarkt. 14 Mei 10.00 u. Groningen, Concert huis, Poelestraat. 16.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei 10.00 u. Amsterdam, school Lepenweg 13. 16 00 u. Utrecht, Deutschcs Haus. 15 Mei 10.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidcnhoutschew. Nederlandsche Ambnlance, Koninginnegracht 22, Den Haag. Mussert spreekt op zijn verjaardag DE TIEN PRIJSWINNAARS VAN DE LOTERIJ AANGEWEZEN. UTRECHT. Zooals reeds eer der medegedeeld, heeft de N.S.B. een loterij georganiseerd met 500.000 loten ten bate van de kinderen van aan het Oostfront gevallen kame raden. De tien prijswinnaars van deze loterij zijn gistermiddag op het hoofdkwartier door den penning meester, den lieer Van Bildenbeek ontvangen. Eén ontbrak op het appèl, n.1. de winnaar uit den kring Steenderen. In zijn plaats lootte de penningmeester mede, die zoo gelukkig was, het lot uit den kring FEUILLETON Mysteries rondom „Vredelust" (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. 52 huis lag. Zij was vrij S) oedig inge slapen en had geen enkel verdacht geluid gehoord. Eerst toen de dokter op haar kamerdeur had geklopt, was zij met schrik wakker geworden, on middellijk vermoedende, dat er iets niet in den haak was, want de dok ter placht haar nooit te wekken, als zij zich reeds ter ruste had begeven. Of er dan iemand in den loop van den avond telefonisch naar hem ge ïnformeerd had? vorschte dr. Jur- rians verder. Neen, niemand. Als er getelefo neerd was, had zjj dat moeten hooren, want ze had tot tien uur in de eet kamer zitten lezen en was zelf een paar maal naar de keuken geweest. De telefoon was in beide vertrekken zeer goed hoorbaar. Toen ze naar bed ging. had ze den schakelaar in de hall omgezet, zooals ze steeds deed, wanneer de dokter niet thuis was. Sanders en dr. Jurrians wierpen elkaar een veelzeggenden blik toe. De man, die dr. Jurrians in „Park zicht" had opgebeld om hem naar het hoofdbureau van politie te lokken, had hem immers meegedeeld, dat zijn huishoudster hem omtrent zijn ver blijf in de sociëteit had ingelicht! Dan moet die geheimzinnige onbe kende daar op een andere manier zijn achter gekomen. „Dien reporter-Wils," schoot het dr. Jurrans plotseling door de ge dachte. Hem had hij verteld, dat hij in „Parkzicht" nog een partij schaak ging spelen! Hg sprak dit vermoe den echter niet uit, kreeg daarvoor trouwens ook geen gelegenheid, want op dit oogenblik ging de huisbel en liet juffrouw van den Berg, die blij was het vertrek te kunnen verlaten, nog iemand van de politie binnen. Het was Bartelink, die van tijd tot tijd ook wel eens werk voor den dactyloscopischen dienst verrichtte en juist toen hij zich ter ruste wilde begeven, door het hoofdbureau was opgebeld met de boodschap, dat hij zich voor het nemen van vingeraf drukken direct aan de woning van dr. Jurrians had te vervoegen. Hg liet zich door een der recher cheurs den weg wijzen en was reeds mét een en ander bezig, toen de an dere heeren eveneens de studeerka mer weer binnen traden. „Pracht afdrukken," zei hij be wonderend, alsof hij een of ander kostbaar schilderij beoordeelde. „Het gebeurt tegenwoordig niet veel meer, dat dergelijke souvenirs worden ach ter gelaten. Je zou haast zeggen, dat de man er niet veel aan geiegen was, of hij zich hierdoor verried. Een beetje vakman draagt toch tegen woordig handschoenen... Wat is er ontvreemd?" „Dat zullen we eens nagaan, als je hiermee klaar bent," antwoordde Sanders. „Kunnen we er oij „Gaat uw gang. Ik zal di. voor- loopig even uitwerken!" Dr. Jurrians onderzpcht de laden van zijn schrijfbureau en deelde den inspecteur mede, dat, voorzoover hij het in de haast kon vaststellen, slechts een ijzeren kistje met het reeds genoemde bedrag aan geld was ontvreemd. Andere voorwerpen van waarde had hij in deze kamer niet. „En dat dan?" vroeg Sanders, op een gouden sigarettenétui wijzend, dat op een hoek van het schrijftafel blad lag. „Mij dunkt, dat die koker ook nog wel eenige waarde vertegen- woorigt!" Dr. Jurrians staarde verbaasd naar het voorwerp, dat onmiddellijk de aandacht van den inspecteur had ge trokken. Daarna nam hij het op. „Die die is niet van mij," zei hij, het étui bestarend, alsof het een zeldzaam reliquie was. „Hoe komt dat ding hier in 's hemelsnaam.. „Inderdaad, die is niet van u," be vestigde Sanders, die over den schou der van dr. Jurrians heen, het voor werp eveneens had bekeken. „In den rechterbovenhoek is, als ik mij niet bedrieg, een „L" gegraveerd... De „L" van Leo..." Ook de beide rechercheurs waren naderbij gekomen. „De „L" van „Leo"?" herhaalde dr. Jurrians vragend, terwijl hij zich half omkeerde. „Wat beteekent dat?" „Dat waren de laatste woorden van den man, die vanavond van dit toestel opbelde naar het hoofdbureau en die dacht, dat hg met u sprak. Pas op het allerlaatste oogenblik noemde hij als een soort waarschu wing zijn naam. Mijn naam is L., zei hij, de L. van Leo. Hij had ook kunnen zeggen: de L van Loucheur" „Loucheur? Denk je, dat die Lou cheur hier vanavond heeft ingebro ken? Wat heeft die vent hier te zoeken?" (Wordt vervolgd.) ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP T KOOPEN VAN 10 Mei Lm. 16 Mei 1942 24A brood 24B brood 4 rants. brood of V* rants. gebak 9 18 22 18 rants. 24A vleesch 24B vleesch 1 rants. vleesch of Vi rants. vl.waren lf/4 2'/? 2'/2 2 V, rants. 24A aarclap. VA Kg. aardappelen l'/4 2'/? 33/4 2'/? kg 24B aardap. A Kg. aardappelen '/a Va kg 19 April tjn. 16 Mei 1942. 279 algem. 280 algem. 277,2S1,285) 289 algem. 4-09,4-10 res. 283 algem. 284 algem. 2S7 aleem. 278, 282, 286. 290. 294 algemeen 21A t.m. 24A melk 21B t.m. 24B melk 1 Kg. suiker 300 gram jam 1 rants. bloem, brood of gebak 250 gr. rijst 250 gr. peulvruchten 250 gr. gort 100 gr. vermic./maizena 100 gram kaas 3/4 liter melk 1% liter melk 19 April Lm. 13 Juni 1942. 288 algem. 1250 gram koffiesurrog. 9 Mei t.m. 16 Mei 1942. 24 boter 24 vet |/4 rants. boter/spijsolie |idem id./margarine/vet BIJZONDERE RANTSOENEN 19 April Lm. 16 Mei 1942. 291 algem. 1250 gram peulvruchten 3-12/4-12 res. '400 gram sinaasappelen Beschikbaar per persoon 0 t/m I 4 t/m 114 t/m| vol- I een- 3 jaar 13 jaar 20 jaar wass. heid in tijdvak van één week in tijdvak van vier weken 1 1 1 1 kg 500 500 500 500 gram 4 4 4 4 rants. 500 gram 250 250 250 250 gram 250 250 250 250 gram 100 100 100 100 gram 500 500 500 500 gram 28 (4 liter 7 7 liter in tijdvak van acht weken 250 250 250 250 gram in tijdvak van 9 dagen rants. rants. 250 250 250 250 gram 400 400 gram DIVERSE ARTIKELEN. Tijdvak 16 petroleum 01 K.F. brandst. 293 algemeen J zeep J toiletzeep U textiel (mann.) 2 L. pretroleum 1 eenh. brandst. (geen anthr.) 1 rants. zeep 1 rants. zeep 75 gr. toiletz. 80 50 gr scheerzeep 1 Apr. 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 13 Juni 1942 30 Apr. 1943 31 Mei 19-12 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Aug. 1942 OPMERKINGEN. Niet meer geldig: Na Zaterdag 9 Mei: 23 Brood, VIcesch, Aardappelen; 3-0-1. 4-04 Reserve (Sinaasappelen). Verlengd: t.m. Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep); G, II, T Zeep, Toiletzeep. Steenderen uit de bus te halen als hoofdprijswinnaar. Het nummer van het lid uit den kring Steende ren was 30563. Inmiddels bleek, dat zich bij deze verloting nog een -bijzonderheid had voorgedaan, want het lid uit Den Haag, dat tot de tien prijs winnaars behoorde was op denzelf den dag jarig als de leider en bo- dicn even oud als hij, n.1. geboren op 11 Mei 1894. De aanwezige prijswinnaars wer den vervolgens in de werkkamer van den leider persoonlijk door ir. Mussert ontvangen en hartelijk toe gesproken. Onder de prijswinnaars bevond zich ook een dame, die geen lid was van de N.S.B. Haar man, die wel lid was, had voor haar een lot gekocht. Hierna begaf de leider zich met de negen prijswinnaars naar de Dietsche Taveerne, waar den gas ten een maaltijd werd aangeboden. Inmiddels was het drie uur ge worden en verscheen de hoofdprijs winnaar uit den kring Steenderen. Het bleek te zijn de 32-jarige G. J. B. Evers uit de gemeente Hummelo, Broekstraat A 214, landbouwer van beroep. Drie jaar is de heer Evers lid der N.S.B. Maandagavond half elf zullen de tien prijswinnaars op het hoofd- kwartier worden ontvangen om dan verder den geheelen dag de gast tc zijn van den leider. Italiaansch Weermachtberlcht ROME, 8 Mei. Het weermachtbe richt luidt: Aan het front van Cyrenaica geen gebeurtenissen van beteekenis, daar de activiteit der verkenningseenhe den door de ongunstige weersom standigheden beperkt bleef. Kngclsche vliegtuigen onderna men wederom een nachtelijken aan val op Benghasi, die echter geen slachtoffers eischte en slechts eeni ge schade veroorzaakte. Twee on zer vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Een vliegtuigbestuurder is ongedeerd gebleven. Duitsche vliegtuigen brachten door voltreffers twee groote vaar tuigen in een baai van het eiland Gozzo (Malta) tot zinken en scho ten 2 Spitfires neer in luchtgevech ten. Formaties onzer gevechtsvlieg tuigen hebben onder bescherming ■an sterke jachtgroepen het vlieg- eld Micabba met succes aangeval len. Uit de getroffen doelen sloegen dichte rookwolken en hooge vlam- menzuilen. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 10 MEI. Hilversum I. 415.5 m. 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 De zin van het joer ztfn. 8.30 Gramoloonmuzlelc. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Studlodlenst. 10.15 Zon dagmorgen zonder zorgen. 11.30 De atem der 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. B.N.O.: Nleuwaberlchten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Een nationale dag In Roemenië muzikaal rogramma. 14.45 Oramofoonmuzlek. 15.00 De ;llniek van Dr. Savoir, luisterspel. 18.30 Bert van Dinteren en zijn orkest. 17.00 Zondag middagcabaret. 17.45 B.N.O.: Sportuitslagen Oostlandpraatje. 18.00 Gramofoonmuzlek. 15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoon- muzlek. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.10 Solisten, Omroep-Operette-Orkest en -koor. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, r een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Om- en Omprogramma. 21.45 •N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Mili tair overzicht. 22.10—24.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 ra. 8.00 Gewijde koor- en solozang (opn.). 8.30 Gramofoonmuzlek. 9.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 9.15 Voor de Jeugd. 9.45 Gevraagde platen. 10.00 Toespraak door H. J. Wouden berg. 10.15 Omroep-Symphonie-Orkest (opn.). 10.30 Amsterdamsch Kamermuziekensemble en solisten. 11.30 Omroep-Meisjeskoor. 12.00 B.N.O.: Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Orgelconcert en zang. 12.45 Godsdienstige lezing. 13.00 Gramofoonmuzlek. 13.05 Nederlandsch verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders? 13.20 Accordeon-Vereeniglng ,,De muzikale accor deonspelers". 13.40 Orgelconcert. 14.00 Neder landsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroep-Symphonie-Orkest en soliste. (In de pauze: „Ons oude Stedeschoon"). 16.00 De Stem die verklonk, lezing. 16.20 Plano voordracht. 17.00 Duitsche taalcursus. 17 25 Gramofoonmuzlek. 17.30 Dramatische dicht kunst. 17.45 Cabaretprogramma. 18.30 „De staatsman spreekt", luisterspel. 19.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 19 30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Militair weekoverzicht. 20.00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Oentrales: Gra mofoonmuzlek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.45 Concertgebouworkest (opn.). 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00-— 22 10 Gramofoonmuzlek. MAANDAG 11 MEI. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmusiek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.00 B.N.O.; Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muzlek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Amuse mentsorkest en solist (opn.). 10.00 Robert Gaden en zijn orkest (opn. en gr. pl.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Amabile-sextet. 12.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muzlek. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Kwartet- ccncert. 14.00 Salonorkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Zang met pianobegeleiding. 16 00 Godsdienstige lezing. 16.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuzlek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zUn orkest. 18.00 Landsmans Lust. 18.30 Ensemble Jenny Ombach. 18.50 B.N O Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Internationaal economisch praatje. 19.10 Rotterdamsch PhlI- harmonlscli orkest en solist. 20.00 Waar spreekt Mussert op 11 Mei 1942? Vanaf 20.30 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.30 Rotterdamsch Phllharmonisch orkest en solist. 21.30 Gramofoonmuzlek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 B.N.Ó.: Politiek praat j», 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.00—34.00 Gramofoonmuzlek. Hilversum II. 301.5 a. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gevarieerd programma (opnj. 9.15 Gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek, 10.40 Aan de bron. 10.50 Sollstenconcert en gramofoonmuzlek. 11.30 Reportage. 11.40 Sollstenconcert. 12.00 Melodisten en solist. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Omroeporkest, en zang met piano begeleiding. 14.00 Plano, viool en hoorn. 14.40 Gramofoonmuzlek. 15.00 Bert van Dinteren en zUn orkest. 15.45 Luisterspel „Treingesprek". 16.00 Orkest Malando en solist. 16.45 Theo Uden Masman en zUn dansorkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-,, economische- en beursberichten. 17.30 Trioconcert. 18.00 Ir. C. J. Huygen, secretaris-generaal van de N.S.B. spreekt over Mussert, den leider. 18.15 Zanggroep van de W.A., koor van de N.J.S., koor van de N.S.V.O. en groot N.S.B.-Kringorkest. 19.05 Reportage over Werkendam en Westerhelling. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Friesch praatje over actueele vragen. 20.00 Waar spreekt Mussert op 11 Mei 1942. Vanaf 20.30 alleen voor de Radio-Cen trales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.30 Musette-Orkest en soliste. 21.00 Muzikale actualiteiten van de week. 21.15 Orgelconcert en zang. 21.45 i.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoon muzlek. 22.05—22.10 Avondwijding. Hoofdredacteur A. R. Jonker (afw.) Plaatsverv van den Hoofdredacteur, Buitenland, Alg. Reportage en Streeknieuws Fred. Groot, Schagen. - Binnen land en Stadsnieuws den Hel der A. C. van Kampen, den Helder.

Dagblad Noord-Holland, Schager editie | 1942 | | pagina 2